Přejít na obsah


Fotka

Schvalování cachí, vytíženost reviewerů a frekvence odpovědí


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
20 odpovědí na toto téma

#1 Mortificator

Mortificator

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 03 květen 2022 - 20:50

Ahoj,

 

geocaching dělám s přestávkama už 11 let. Před dvěma roky jsem si řekl, že je na čase taky nějak přispět a založil cache.

 

Naneštěstí se ze zakládání cache stala špatná zkušenost, kde reviewer neodepisoval, a celkově jsem si připadal jako v práci. První keš nám často kradli (místo bylo nadmíru frekventované) a tak jsme ji po dvou letech nechali zarchivovat.

 

Schvalování první cache nám trvalo přes 2,5 měsíce a to ještě za pomocí reviewera z jiného regionu, který byl ochotný nám zkontroloval kolize.

Abych upřesnil - cache nestála na nás, ale na reviewerovi - jinými slovy, vše s ní bylo v pořádku, a čekalo se jen na kontrolu kolize a finální schválení.

 

Tato zkušenost mě znechutila natolik, že jsem se zařek, že další cache nezaložím. Ale rok se s rokem sešel, nápady na zajímavou mysterku přišly, a zakládám snažím se zakládat znovu.

 

A jsem ve stejné situaci...

 

První odpověď na kontrolu kolize přišla po třech dnech. Super čas, byl jsem nadšený. Naneštěstí tam kolize byla, a tak jsme museli hledat v naší totálně zakešované lokalitě další místo. Po týdnu každodenního hledání jsme našli a poslali cache na review, opět za účelem kontroly kolize. Dnes je to třetí týden bez odpovědi reviewera, a já si vzpomínám, proč jsem se před dvěma lety zařek.

 

V odpovědích reviewerovi jsem vždy slušný a diplomatický, takže si nejsem vědom, že bych lokálnímu reviewerovi dal záminku si na nás "zasednout".

Když jsem toto probíral s reviwery americkými, bylo mi řečeno, že guidelines pro reviewery zmiňují odpověď do tří dnů, a že takové soft maximum je cca týden.

 

Chápu, že reviewer je dobrovolnická "pozice", provozovaná ve volném čase. Taky chápu, že staré rčení "nejhorší práce je s lidma" platí - asi není sranda řešit pořád ty stejné neinformované dotazy dokola. Ale zase je na místě chápat, že když se mi nikdo 3 týdny neozve, nadšení nad mou vymazlenou keší, kterou se snažím protlačit touto byrokracií mi to moc nepřidá.

 

Máte někdo podobné zkušenosti?

 

Pokud chápu správně, v ČR je celkově 6 reviewerů na 14 krajů. Vůbec nevidím do zákulisí výběru a dosazování reviewerů, ale pokud doopravdy zpracovávání a údržba cachí zabere tolik času, možná by nebylo na škodu mít reviewerů více. Reviewerům se uleví, zakladatelům cachí se zrychlí komunikace = win win.

 

M.


Tento příspěvek byl upraven od Mortificator: 03 květen 2022 - 20:57

  • 0

#2 N.o.e.

N.o.e.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 506 příspěvků(y)

Publikováno 03 květen 2022 - 21:16

...

Naneštěstí tam kolize byla, a tak jsme museli hledat v naší totálně zakešované lokalitě další místo. Po týdnu každodenního hledání jsme našli a poslali cache na review, opět za účelem kontroly kolize.

...

 

Zakládej keše jen tam, kde máš čistou mapu se svými nálezy a kolize ti nehrozí  B)  bo pak víš, kde je místo.


  • -3

Vloženo do PM         

S5 (N5800XM)


#3 madbin

madbin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 172 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 2:10

To je podivné, napiš mi gc kód listingu, kouknu se na to...
  • 1

Martin > Madbin > Voyager Reviewer


#4 Beetovy

Beetovy

    Beetovy

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 4:24

Opravte mě jestli se pletu. Už pri zakládání keše na mapě vidím přece kolize a kam nemůžu keš umístit.


  • 1

#5 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 734 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 6:30

Nevidíš neodlovené finálky, v tom je ten problém.


  • 1

#6 Mortificator

Mortificator

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 6:31

Opravte mě jestli se pletu. Už pri zakládání keše na mapě vidím přece kolize a kam nemůžu keš umístit.

Není to tak. Na mapě nevidíš finálky či physical stages mysterek, multin či whereigo cachí. Takže máš dvě možnosti - vyluštit všechny mysterky etc v okruhu 3.2 km od tvé lokace, abys měl jistotu NEBO pošleš listing na kontrolu kolize. Druhá varianta je absolutně normální a je popsána i ve wiki českých reviewerů.


Tento příspěvek byl upraven od Mortificator: 04 květen 2022 - 6:41

  • 0

#7 KulisekW

KulisekW

    KulisekW

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 231 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 7:00

Jak si posílal RV dotaz na kontrolu kolize? Tohle je dobré řešit systémem založeného listingu se zapsanými souřadnicemi, kam chci dát keš a pak posláním e-mailu, v němž se uvede oč jde a připojí GC kód daného nepublikovaného listingu. Když nepošleš listing ke schválení, nedozví se RV, že je očekávána jeho reakce u nějaké keše. Pokud je mi známo, nechodí RV automaticky upozornění na nové RV note logy, kde ses třeba zmínil o prověření nových koordinátů stylem odpovědi na předchozí zamítnutí místa kvůli kolizi, pokud si to řešil tímto způsobem.

Mám založeno zhruba 65 keší a nějaký "problém" při tvorbě se vyskytl v průběhu posledních 10 let jen u pár z nich.
  • 0

#8 Mortificator

Mortificator

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 7:40

Jak si posílal RV dotaz na kontrolu kolize? Tohle je dobré řešit systémem založeného listingu se zapsanými souřadnicemi, kam chci dát keš a pak posláním e-mailu, v němž se uvede oč jde a připojí GC kód daného nepublikovaného listingu. Když nepošleš listing ke schválení, nedozví se RV, že je očekávána jeho reakce u nějaké keše. Pokud je mi známo, nechodí RV automaticky upozornění na nové RV note logy, kde ses třeba zmínil o prověření nových koordinátů stylem odpovědi na předchozí zamítnutí místa kvůli kolizi, pokud si to řešil tímto způsobem.

Mám založeno zhruba 65 keší a nějaký "problém" při tvorbě se vyskytl v průběhu posledních 10 let jen u pár z nich.

Listing jsem upravil s novými lokacemi, přidal novou reviewer note a resubmitnul "ke schválení" (kontrole). Tato akce cache hodí zpět do reviewer queue, viz systémová větička: "Your cache has been submitted for review."


  • 0

#9 Beetovy

Beetovy

    Beetovy

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 9:25

Není to tak. Na mapě nevidíš finálky či physical stages mysterek, multin či whereigo cachí. Takže máš dvě možnosti - vyluštit všechny mysterky etc v okruhu 3.2 km od tvé lokace, abys měl jistotu NEBO pošleš listing na kontrolu kolize. Druhá varianta je absolutně normální a je popsána i ve wiki českých reviewerů.

S těma mysterkama je to jasné. Ale já tohle při zakádání nikdy neřešil. Vždy jsem vytvořil listing, umístil kešku do terénu, poslal ke schválení a do týdne měl schváleno. Někdy i do druhého dne. Ale vždy jsem zakládal kešku na horách v nezakešované oblasti. ;) ;)


  • 1

#10 Voyager Reviewer

Voyager Reviewer

    Advanced Member

  • Reviewer
  • PipPipPip
  • 76 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 9:30

Listing jsem upravil s novými lokacemi, přidal novou reviewer note a resubmitnul "ke schválení" (kontrole). Tato akce cache hodí zpět do reviewer queue, viz systémová větička: "Your cache has been submitted for review."

Tohle neni uplne optimalni metoda, protoze dle guidelines kdyz odesilas listing ke schvaleni, tak musi byt vse nachystano k publikaci a kes v terenu. Proto vsude piseme, zalozit listing a poslat na nej odkaz na mail reviewerovi.

 

Kdyz to posles rovnou, tak se to muze nechtene ruzne zkomplikovat napr. tim, ze rw musi dat disable nebo hold, aby se to nemotalo ve fronte. Kdyz da hold a neda zaroven watch, tak mu pak neprijde notifikace a ani kes ve fronte znovu neuvidi. Uz se i stalo, ze se takovy listing s nenapdnym dotazem omylem publikoval...

 

Kazdopadne takova doba bez odezvy neni normalni a vypada to na nejaky problem. Posli mi GC kod, podivam se na to...

 

Voyager Reviewer


  • 4

Voyager Reviewer - reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)


#11 Mortificator

Mortificator

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 9:48

Tohle neni uplne optimalni metoda, protoze dle guidelines kdyz odesilas listing ke schvaleni, tak musi byt vse nachystano k publikaci a kes v terenu. Proto vsude piseme, zalozit listing a poslat na nej odkaz na mail reviewerovi.

 

Kdyz to posles rovnou, tak se to muze nechtene ruzne zkomplikovat napr. tim, ze rw musi dat disable nebo hold, aby se to nemotalo ve fronte. Kdyz da hold a neda zaroven watch, tak mu pak neprijde notifikace a ani kes ve fronte znovu neuvidi. Uz se i stalo, ze se takovy listing s nenapdnym dotazem omylem publikoval...

 

Zajímavé. Probíral jsem to na fóru geocaching.com, kde mi bylo řečeno reviewerem a zároveň Site Wide Moderátorem, že se emaily psát nemají a oficiální cesta je submtnout cache, viz:

 

 

If you would like to have coordinates checked. submit your cache page for review with a reviewer note explaining that it is submitted for a coordinate check only.  Your Community Volunteer Reviewer will get back to you in seven days or less with an answer.

 

Mám tedy brát, že česká pravidla jsou jiná a na kontrolu kolize mám emailem posílat listing, který není submitnutý na kontrolu, s tím že submitnout na kontrolu až když je fakt vše připraveno? 

 

Díky moc


  • 0

#12 doodle_cz

doodle_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 69 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 10:33

Pokud chces pouze zkontrolovat kolize, staci do listingu doplnit fyzicke stage + finale a odkaz na listing, popr. pouze GC kod poslat primo odpovidajicimu reviewerovi. Tim mu usetris maximum prace, protoze jen overi, ze je dany listing bez kolize. S overenim kolizi timto zpusobem jsem nemel nikdy problem.

 

Nevim, kde to ten Site Wide Moderator vzal, ale u tlacitka "Submit for review" je jasne napsano: Once your geocache is in place and all of the details have been entered, click "Submit for review.".

 

V zadnem pripade tedy nedavam Submit, dokud neni vsechno v terenu a pripraveno k publikaci. Muze se stat, ze ji reviewer omylem pusti - taky jsou to jen lidi - a je z toho zbytecnej problem.


  • 6

#13 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 10:55

Nevím, z mých cca 60 publikovaných keší napříč revírníky jsem na nic takového zatím nenarazil a ani nikdo z mých kamarádů tento problém nemá. Statisticky bych předpokládal nějaký zádrhel mezi klávesnicí a hlavou. Tím nechci nijak pochybovat o kvalitách ownera, ale spíš o zvoleném způsobu komunikace. Pravda je, že pokud je místo "zakešované", tak nejdříve hodnotím přínos případné další kešky, ale hlavně udělám maximum pro to, abych odlovil všechny případné kolizní keše. Je potřeba si uvědomit, že info od revírníka je " tvé umístění keše je v kolizi" a nic víc se nedozvíš. Tedy v kolizi lze být vícekrát za sebou nikdo ti nenapíše kolik metrů a s jakou keší.


Tento příspěvek byl upraven od None: 04 květen 2022 - 10:57

  • 3

#14 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 450 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 11:15

Zajímavé. Probíral jsem to na fóru geocaching.com, kde mi bylo řečeno reviewerem a zároveň Site Wide Moderátorem, že se emaily psát nemají a oficiální cesta je submtnout cache, viz:

 

Mám tedy brát, že česká pravidla jsou jiná a na kontrolu kolize mám emailem posílat listing, který není submitnutý na kontrolu, s tím že submitnout na kontrolu až když je fakt vše připraveno? 

 

Díky moc

Platí, co píšou naši rv, viz https://reviewer.cz/...znost_souradnic

 

(rozhodně bych neposílal k publikaci keš, která k publikaci není hotová)

 

 

 

Jak ověřit bezkoliznost souřadnic?

Nejlepší metoda je zadat souřadnice do listingu jako waypoint(y) typu final. Pokud listing ještě nemáte, tak si jej vytvořte, zatím nemusí obsahovat ani žádný text, hlavní jsou ty souřadnice které chcete ověřit. Pak stačí reviewerovi poslat odkaz na tento neaktvní listing, pomoci mailu v jeho profilu. Systém GC.com kontroluje kolize přímo nad nějakým listingem, bez ohledu na to zda je hotový či aktivní. Tento postup nám ušetří hodně práce, jinak bychom museli vyplnit pomocný listing ručně sami, tak prosím preferujte tuhle možnost.

Druhá, mnohem horší možnost, je poslat mailem rovnou souřadnice k ověření, ale toto řešení nám opravdu přidělává zbytečnou práci a tak prosím preferujte první možnost.


  • 2

#15 Mortificator

Mortificator

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 12:34

Pro všechny, kteří mě odkazují na reviewers wiki - doplním celou verzi mého "příběhu".

Začal jsem samozřejmě na wiki českých reviewerů a postupoval podle návodu. Poslal jsem email, kde jsem žádal o kontrolu kolize, ale odpovědi jsem se nedočkal. To byl důvod proč jsem se vydal na oficiální geocaching forum a ptal se dál. Tam mi bylo sděleno, že emaily psát nemám, ale mám raději listing klasicky submitnout.

Americký reviewer zdůvodňuje takto:

This is one of the advantages of submitting a "coordinate check" cache to the review queue.  If I go away on vacation, or if I'm sick, I will make arrangements for other team members to check the review queue for new cache submissions in my area.  They cannot check my email for me.  Any cache in the review queue will be looked at within seven days.

 

Vysvětlení mi dávalo smysl, návod z české wiki nefungoval, takže jsem tuto variantu začal používat.

 

Když už jsme u dovolených, nemocí či jiné indispozice, jak se toto řeší v ČR? Opět, nedává mi smysl před každým emailem kontrolovat profil reviewera, jestli tam náhodou nemá notičku o indispozici, která tam být nemusí, byť reviewer indisponovaný je. Ke queue mají přístup revieweři všichni, k emailu jednotlivých reviewerů jen jednotlivci.

 

EDIT: procházel jsem staré maily a submitnutí listingu do queue na kontrolu kolize mi bylo doporučeno jako jedna z možností samotným českým reviewerem...


Tento příspěvek byl upraven od Mortificator: 04 květen 2022 - 13:17

  • 0

#16 taxoft

taxoft

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 644 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 12:45

Škoda jen, že autor vlákna vystupuje anonymně.


  • -1

Dobrovolník si myslí, že ví, co je správné, a dělá to. Aktivista si myslí, že ví, co je správné, a nutí to dělat ty ostatní.


#17 Mortificator

Mortificator

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 12:57

Škoda jen, že autor vlákna vystupuje anonymně.

Proč je to škoda? Bavíme se obecně - jak dělat co a kdy, a jak potenciálně do budoucna vyřešit můj problém.

Nechci na nikoho házet špínu - sám moc dobře vím, že jsou období, kdy všechno nefunguje tak, jak by člověk chtěl.

Nevidím důvod jak by moje GC identita tady na fóru něčemu pomohla. Pokud to bude chtít nějaký reviewer probrat, nemám problém.


  • 0

#18 KRON family

KRON family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 292 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 19:57

Proč je to škoda? Bavíme se obecně - jak dělat co a kdy, a jak potenciálně do budoucna vyřešit můj problém.

Nechci na nikoho házet špínu - sám moc dobře vím, že jsou období, kdy všechno nefunguje tak, jak by člověk chtěl.

Nevidím důvod jak by moje GC identita tady na fóru něčemu pomohla. Pokud to bude chtít nějaký reviewer probrat, nemám problém.

 

Identita by mohla pomoci třeba v tom, že by se revírník mohl prokliknout na tvůj profil a rovnou se tam podívat, kde je problém.
Co se týče konkrétní rady - o té kontrole souřadnic jste si na oficiálním fóru psali v únoru 2020, tedy před dvěma lety. Chápu správně (neboť tvá první keš už v tu dobu existovala), že řešíte přes dva roky starý listing? Takový může skutečně ve frontě někde zapadnout, takže bych doporučil jej archivovat a vše z něj překopírovat do nově založeného.
Druhou možností je uvést GC kód dané keše, na který se v tomto tématu již jeden z českých revírníků dotazoval.


  • 0

#19 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2022 - 21:29

Také se mi jednou stalo, že revírník strašně dlouho neodpověděl. Pak se to vysvětlilo. Při odesílání mejlu jsem zapomněla zaškrtnout "Chci spolu s touto zprávou odeslat i moji emailovou adresu." Takže mi prý neměl kam odpovědět. Po pravdě mě tenhle důvod docela překvapil, myslela jsem, že obecně funguje komunikace i bez toho.


  • 0

#20 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 05 květen 2022 - 7:38

Hele kamaráde, je sice hezké, že se bavíme obecně, ale tvá diskuze tak nějak hází bahno na naše revírníky. Na geocachingu je pěkné, že je všechno otevřené a dohledatelné. Napiš nám s jakou keší byl problém. Napiš jaký revírník pomáhal. Případně sem hoď celou vzájemnou komunikaci - nic z toho není tajné - a věř, že se tady najde někdo, kdo bude umět tvůj problém vyřešit, nebo alepoň vysvětlit. Máš pravdu, doba je divná, ale takový ty kecy, jak ti někdo ubližuje ale ty nebudeš říkat kdo a proč jsou na nic. Revírníci jsou kačeři jako my, jediný rozdíl je, že ještě publikují keše a to zadarmo ve svém volném čase. Mechanizmus svalování má poměrně jasné regule a moc se toho tam měnit nedá. Pokud pošleš keš ke schválení. dostaneš notifikaci. Revírník nemá nejmenší zájem ani možnost tu frontu kešek nějak ovlivňovat a vynechávat z ní nějaké lidi. Tady je velice pravděpodobné, že chyba je na tvé straně a že jsi zvolil nevhodný postup komunikace. Zkoušel jsi kontaktovat svého revírníka před tím, než jsi začal fňukat anonymně tady?


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama