Přejít na obsah


Fotka

dostačující navigace


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 Petit75

Petit75

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2007 - 14:50

Zdravíme všechny! Poradí nám nějaká dobrá duše jakou značku navigace zakoupit?? Nejlépe zlatou střední cestu. Ani zbytečně drahou, ale ani žádnou vyloženou šunku. Rádi bychom se jako rodina zapojili do těchto přírodních radovánek. Díky!! S pozdravem vaši začátečníci:-)
  • 0

#2 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2007 - 15:11

Myslím, že zdaleka nejlepší je využít akce Mountfieldu, kdy se spousta lidí snaží v inzerátech zbavit navigace eTrex Legend za ceny kolem 2000 až 3000 Kč a pokud vám tato nebude stačit, tak nešetřit a koupit rovnou Garmin 60CSx (cca 17000 Kč). Za takovou střední třídu by se dal považovat eTrex Vista Cx (12000 Kč), který už má výměnné paměťové karty, ale jediný přístroj na trhu, který má SiRF3 chipset zaručující skvělý příjem signál prakticky kdekoliv je pořád jen 60CSx. Proto doporučuju si nejdřív koupit nějaký hodně levný přístroj z druhé ruky, otestovat hlavně svoje hledačské schopnosti a hlavně nasazení a pak případně koupit něco dražšího, až budete skutečně vědět, co potřebujete a budete dané problematice více rozumět.
  • 0

#3 posmera

posmera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 145 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2007 - 20:11

No, myslím, že jsou mnohem levnější a výkonnější řešení než kupovat Garmin 60CSx za cca 17000 Kč.  A to koupit si prostě PDA se zabudovanou GPS se SiRF3 - možností je dnes více a do dejme tomu 9000 Kč s DPH si dnes můžeš na internetových obchodech i vybrat. Doporučoval bych např. Mio DigiWalker P550 - s novější revizí R01 (dnes se myslí ani jiná neprodává) je tam GPS s vynikající citlivostí a přesností a s rychlým náběhem (viz. i diskusní fóra k Pocket PC, sám mohu potvrdit), dále tam máš wifi, Bluetooth a jiné vymoženosti, takže PDA můžeš používat i na spoustu jiných věcí než jen k navigaci s GPS. Samozřejmě musíš si doinstalovat potřebný software: na dohledání cachí např. BeeLineGPS a v případě, že vyžaduješ mapové podklady tak třeba OziExplorer do kterého si můžeš naskenovat potřebné mapy. Je samozřejmě spousta jiných programů a řešení (některé programy si v případě, že je budeš chtít, samozřejmě musíš koupit, ale furt to myslím dohromady vyjde mnohem levněji, nemluvě o tom že tam máš např. internet přes wifi aj.).

Ale souhlasím s mitákem, že do úplného začátku je asi nejlepší ten eTrex Legend


  • 0

#4 El Carlos

El Carlos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 87 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2007 - 20:47

Dovolím si doporučit Garmin Etrex Venture Cx, který nevyjde na 17.000 Kč a mě plně dostačuje. Zatím mě nikdy nezklamal.

  • 0

#5 Saman

Saman

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 941 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2007 - 20:53

moment, novy Garmin 60CSx sa da kupit za okolo 8.000,- z USA, naco platit viac nez dvojnasobok...

  • 0

#6 Saman

Saman

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 941 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2007 - 21:00

kecam, namatkovo som pozrel a vidim ju napr. za zhruba 7200,- (345 USD) -  novu.

Povedal by som, ze pomer cena a vykon je viac nez dobry. 


  • 0

#7 suplere

suplere

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 408 příspěvků(y)

Publikováno 26 únor 2007 - 21:17

Saman:

kecam, namatkovo som pozrel a vidim ju napr. za zhruba 7200,- (345 USD) -  novu.

Povedal by som, ze pomer cena a vykon je viac nez dobry. 


Pokud bych chtel vyuzivat GPS pro venkovni aktivity, tak bych urcite sel tady do toho nakupu z USA. MIO (jakekoliv PDA) s jakymkoliv programem ma jakou vydrz? Podle me dooost malou (mel jsem MDA Vario+BTModul).
Ovsem jako navigace primarne do auta a obsas z auta vyskocit odlovit a zase padit, tak se ti vyplati MIO. Problem budes mit na kole a na nejakych delsich (celodenních) odlovech bez pristupu k elektrine.

  • 0

#8 posmera

posmera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 145 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2007 - 9:27

Pokud bych chtel vyuzivat GPS pro venkovni aktivity, tak bych urcite sel tady do toho nakupu z USA. MIO (jakekoliv PDA) s jakymkoliv programem ma jakou vydrz? Podle me dooost malou (mel jsem MDA Vario+BTModul).
Ovsem jako navigace primarne do auta a obsas z auta vyskocit odlovit a zase padit, tak se ti vyplati MIO. Problem budes mit na kole a na nejakych delsich (celodenních) odlovech bez pristupu k elektrine.

No teda nevím co je podle tebe málo, ale pokud např. zrovna to Mio požíváš pouze jako GPS, vydrží v pohodě i 6 hodin (nevím jak MDA Vario ale asi to bude u něj s výdrží o dost slabší - tzn. je potřeba PDA správně vybrat). Taky si můžeš prostě přikoupit ještě jednu náhradní baterku (která se dá u novějších PDA v pohodě bez problémů vyměnit), vše dobiješ pak např. v autě nebo kdekoliv jinde.

Takže "jako navigace primarne do auta a obsas z auta vyskocit odlovit a zase padit" je dost přehnané tvrzení..

Mě teda PDA na geocaching vždy bohatě stačilo, ale je pravda že nejsem úplně "outdoor a cool" ( to je trochu nadsázka, neurazte se hned někdo :))


  • 0

#9 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2007 - 13:55

De mého je 6 hodin (což je PDAček v podstatě maximum a obvykle vydrží míň) hodně málo. Na příměstský lov to sice stačí, ale když chceš vyrazit na celodenní  výlet nebo nedejbože ještě někde po cestě přespat, tak si v háji. A to vůbec nezmiňuju odolnost proti vodě a pádu, která je oproti outdoorovým přístrojům nestrovnatelná.
  • 0

#10 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 883 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2007 - 14:30

Taky jsem zastáncem outdoorových GPS. Začínal jsem lovit s PDA, ale rychle ho vyměnil za jednoúčelový navigátor. Šestihodinová výdrž při navigaci se mi moc nezdá, tohle vůbec neodpovídá mým zkušenostem. A hlavně odolnost: počítač by neměl zmoknout, navlhnout, nedejbože aby ho někdo někdy pustil na zem. Geocaching je outdoorová záležitost a s turistickým navigátorem je to podle mého názoru mnohem příjemnější.

Začátečníkům bych ale 60CSx asi nedoporučil. Měli by si to myslím napřed zkusit s něčím levnějším.
 


  • 0

#11 StouraCH

StouraCH

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2007 - 14:40

A neslo by k PDA pouzit napr. tohle http://www.apc.com/r...ase_sku=PNOTEBX , nebo na delsi vylet (nekolik dnu) tohle http://www.apc.com/r...10&tab=features ?

 

PS: ma nekdo zkusenost s MIO A701 a baterii 3000 mAh (http://cgi.ebay.co.u...em=130076526603) ?


  • 0

#12 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 27 únor 2007 - 14:56

Dlouho jsem používal PDAčko pro lov, teď jsem si pořídil Garmina. Až budu mít čas a víc si to CSxo zažiju, tak napíšu porovnání.

Ve zkratce: Obrovská výhoda PDAčka je univerzálnost, např PocketExcel je u multin k nezaplacení a paperless caching je taky velmi příjemná záležitost. O uživatelském komfortu nemluvě, člověk není nucen používat 14písmenné zkratky atd.

Obrovská výhoda Garminů je odolnost vůči vodě, nečistotám, nízkým teplotám, atd - pády jsem zatím netestoval [;)] To je hlavní důvod, proč jsem si ho pořídil.

Co se týče výdrže - chtělo by se mně napsat, že je na tom Garmin mnohem líp, ale není to bohužel pravda. Požíval jsem iPAQ hx4700, který je jedno z vůbec nejlepších PDAček co se výdrže týče a pro jistotu jsem měl ještě v záloze náhradní akumulátor. Bez problému jsem celý den vydržel i s podsvícením, GPSka byla CF, takže taky cucala akumulátory.

Do CSx jsem si koupil 2700 mAh akumulátory a ty při cca čtvrtinovém podsvícení vydrží tak 5 hodin. To je pro mě velké zklamání. (pro šťouraly - mám nastaveno NiMH a akumulátory jsou dávno zformované)

Takže porovnání výdrže hx4700 x CSx je nerozhodně. Dnešní trend PDA je narvat toho dovnitř co nejvíc, aby to bylo co nejmenší, nejlehčí atd., takže výdrž je podstatně menší, tudíž zde se výdrž přiklání na stranu Garminu. Pravda taky je, že do Garmina koupíte v případě nouze tužkovky na každém rohu, kdyžto s PDAčkem jste namydlení.


  • 0

#13 biker.fm

biker.fm

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2007 - 19:20

abakus:

Do CSx jsem si koupil 2700 mAh akumulátory a ty při cca čtvrtinovém podsvícení vydrží tak 5 hodin. To je pro mě velké zklamání. (pro šťouraly - mám nastaveno NiMH a akumulátory jsou dávno zformované)

 

To je nejake divne, s tou vydrzi. Ja pouzivam 2 sady NiMH GP 2700mAh a GPS-ka mi vydrzi minimalne 10 hodin provozu (Garmin 60CSx), a to ty baterky uz mam cca 1/2 roku a skoro denne pouzivane (denne jezdim autem a GPSka mi zaznamenava kde jsem vsude byl, pak z toho delam knihu jizd a o vikendech geocaching). 


  • 0

#14 galdra

galdra

    Advanced Member

  • Validating
  • PipPipPip
  • 442 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2007 - 19:31

Začal jsem v červenci 2006 a koupil jsem za 3 tis. Legenda od Bédi i s mapou přes inzerát. V pohodě mi to stačilo na prvních cca 180 keší, pak jsem chtěl od GPSky více (barevnou mapu a routing) a tak před Vánocemi 2006 jsem si pořídil GPSmap 60Cx. Úmyslně Cx bez kompasu a barometru (to má CSx), nepotřebuji to, mám barometr i magnetický kompas raději zvlášť nezávisle na GPS. S tímto přístrojem jsem maximálně spokojen, je možnost karty (mám tam 2GB, či-li se mi tam vejde spousta map) a dokonce ho používám jako autonavigaci (není hlasová jen pípne) místo hlasové navigace (ta baba mi stejně rozčilovala, když mne pořád upozorňovala, že mám něco dělat:-), kterou jsem používal (N70 a GPS Bluetooth modul).
  • 0

#15 galdra

galdra

    Advanced Member

  • Validating
  • PipPipPip
  • 442 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2007 - 19:35

Ještě doplňuji, prvních cca 10 keší jsem ulovil právě s N70 a GPS modulem, ale baterky v MT mi brzy chcíply. Skutečně je nejlepší outdoorový přístroj s tužkovými baterkami, které buď dobiješ doma nebo v autě nebo si je někde vždycky můžeš koupit. Navíc s takovým přístrojem švihneš o zem nebo ti spadne do vody a nic se neděje. PS: PDA na caching je brutalita s tím citlivým displejem, také jsem to zkoušel. BTW: baterie to samé jako u MT: :-)
  • 0

#16 galdra

galdra

    Advanced Member

  • Validating
  • PipPipPip
  • 442 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2007 - 19:37

abakus:

Do CSx jsem si koupil 2700 mAh akumulátory a ty při cca čtvrtinovém podsvícení vydrží tak 5 hodin. To je pro mě velké zklamání. (pro šťouraly - mám nastaveno NiMH a akumulátory jsou dávno zformované)



S tou výdrží, jak píšeš, je to fakt divný. U Cx mi vydrží v pohodě celý den, tj. min. 12 hodin aktivního provozu na aku. 2700 při polovičním podsvícení.
  • 0

#17 galdra

galdra

    Advanced Member

  • Validating
  • PipPipPip
  • 442 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2007 - 19:49

A ještě maličkost, možná mi někdo řekne, že jsem magor, ale to je mi jedno. Při kešování s Legendem od Bedi v lesních porostech nebo na místech se slabším signálem, byla přesnost Legenda lepší než GPSmap (asi je to tím čipem u GPSmap, ketrý bere i odrazy). Prostě Legend vypadával a u GPSmap je pořád, ale spolehnout se na něj úplně nemůžu. U Legenda jsem měl jednu fintu: když už jsem nevěděl jak dál, položil jsem ho na šutr (jak tomu říkám já:uvedl jsem se do stavu nouze či beznaděje :-), dal si cigáro a šel o kus dál a vždycky mne po cca 5 minutách ukázal přesný směr ke keši (vzdálenost neseděla, ale i tak to pomohlo). GPSmap tohle neumí.
  • 0

#18 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 883 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2007 - 19:52

Tohle můžu potvrdit. Legend není tak citlivý a v lese mívá problémy. Ale když má signál, tak drží a je přesný, bez odchylek a odskoků. Sirf Star III spolu se skvělou citlivostí přináší zároveň i větší náchylnost na rušení - občas to proto trošku skáče.

  • 0

#19 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2007 - 21:23

Do cca 100keší jsem lovil s telefonem N6030 + SIRFIII, teď lovím bez problému s HTC Hermes + BT SirfIII + soft GPSTuner. Výdrž Sirf puku je 8-12hod
výdrž XDA je skoro dva dny. Nesmím ovšem používat TomTom, jinak je výdrž do 6ti hodin. Ten ale používám pouze v autě a tam můžu průběžně dobíjet.
Výhodou je obrovská variabilita. Mám tam všechno. Listingy, Topomapy, vektorové v TT, orthomapy, kalkulace v excelu na multiny, Má to v sobě telefon, takže můžu i přes GPRS získávat další info, stahovat GPX v terénu, párkrát jsem i on-line zalogoval atd. Co se týče odolnosti, tak přístroj chráním aquapackem, kde se vejde i sirfpuk. Ten umožnuje ponoření až do 5m hloubky, což ale zkoušet nebudu :-). Co se týče BTsirfIII, tak se k tomu levný Garmin nikdy nemůže rovnat s citlivostí a přesností. Problém jsou odrazy (u sirf III obecně - je to daň za citlivost) a nestabilita šipky, při velmi pomalém pohybu, ale to se dá zrušit vypnutím statické navigace speciálním programem. Pro TToma je to lepší zase zapnout.
Další výhodou je, že poloha GPS není vázána na polohu XDA, takže se dá nastavit pro co nejlepší příjem a XDA na nejlepší čitelnost.. Ideální místo je úplně nahoře v batohu vrchní kapse (daypacku). Jediný přístroj, který bych teď považoval za opravdový UPgrade je Garmin Cx60, má tuším magnetickou korekci střelky při pomalém pohybu, což muší bejt súúpéér. Jinak zatím nemám problé, který by mě nutil konfiguraci změnit, snad jen možná mít nějakou levnou záložní GPS pro případ nějaké havárky. Záložní mobil na větší akce beru taky.
 


  • 0

#20 choze

choze

    Advanced Member

  • Administrators
  • 502 příspěvků(y)

Publikováno 01 březen 2007 - 8:15

WAV:

Další výhodou je, že poloha GPS není vázána na polohu XDA, takže se dá nastavit pro co nejlepší příjem a XDA na nejlepší čitelnost.. Ideální místo je úplně nahoře v batohu vrchní kapse (daypacku). Jediný přístroj, který bych teď považoval za opravdový UPgrade je Garmin Cx60, má tuším magnetickou korekci střelky při pomalém pohybu, což muší bejt súúpéér. Jinak zatím nemám problé, který by mě nutil konfiguraci změnit, snad jen možná mít nějakou levnou záložní GPS pro případ nějaké havárky. Záložní mobil na větší akce beru taky.

Já jsem to vyřešil externí anténou, kterou mám magnetem připevněnou k vršku batohu (taky proto, že nemá horní kapsu). GPSka pak může být kdekoli v báglu a je chráněna před nárazy a deštěm. Samotný GPS přijímač má baterie kompatibilní s Nokia telefony, takže když dojde šťáva, jen přehodím z mobilu. Rozhodit mě tak může jen když dojde energie v PDA a GPS zároveň [:)].

Choze 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama