Přejít na obsah


Fotka

Kam se poděly tradiční kešky?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
41 odpovědí na toto téma

#1 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 104 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2007 - 13:50

Od 1.3.2007 do 8.3.2007 bylo založeno v ČR 55 keší (nepočítám eventy).

Z toho:

1    Letter box hybrid

13  Multi

1   Earthcache

18 Traditional

22 Unknown/Mystery !!! 

 To je úroda mysterek! Neříkám, že je to dobře nebo špatně. Osobně je mi to jedno, mám rád všechny druhy. Jen mě zaujalo, kolik se jich v poslední době vylouplo. Že by za to mohla letošní zima nezima? Nebo je to proto, aby FTFka nebyla tak jednoduchá? Třeba taková TUL odolávala 2 dny, což je v Liberci něco nevídaného! Je nevím, jestli to je tím, že je složitá, nebo tím že Pažitka (a další) je na prázdninách [;)]


  • 0

#2 TechNick

TechNick

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2007 - 15:36

Zrovna včera jsem na tohle téma chtěl založit vlákno stylu "lidi neblázněte s těma mysterkama[:D]".

Podle toho jak přibývají, určitě i přibylo spoustu jejich příznívců a nechtěl jsem prezentací své náklonosti k tradičním keškám rozpoutat flame. 

Pro mě nadále geocaching bude pohyb v přírodě za tradicionálkami a po multinách a ne výpočet složitých vzorců, šifer a gogloování, ale geocaching je o svobodě, znám osobně kačery, kteří šifry preferují a respektuji je (a oni mě taky[:D]).


  • 0

#3 czexican

czexican

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2007 - 15:50

Zajimave je i zjisteni kdo mysterky zaklada, tech par autoru co jsem se koukal ja, ma vetsinou zalozeno spoustu mysterek, ale uz je zas az tak radi nehledaj, nalezenejch jich maj poskrovnu. Je to zvlastni ja mam treba rad GC v tom, ze me vyzene od pocitace do prirody a ne, ze me nuti sedet u PC a googlovat. Mysterky s hadankou jsou skvele ty lze resit rychle, ale pokud na ni sedim u pocitace 2dny a nemuzu rozlustit kod neni to nic pro me. Ja je hned tak zakladat nebudu, ja chci aby lidi vypadli ven do prirody a bavili se a ne aby sedeli vecne u PC a prispivali do obcas nesmyslnych a zbytecnych for.[:D] Mimochodem Petre jsem rad, ze jsi to nacal na fora nechodim jen obcas, ale tahle otazka me fakt zajimala. Diky za zalozeni vlakna.

 


  • 0

#4 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2007 - 15:52

Sem s mysterkama ( jen by nemusely být tak těžké, nebo skončím na stejném pavilonku jako Nick s Emilem.)! Ono na tu přírodu pak taky dojde a když se povede místo jako u Matějova výhledu, tak se spojí cvičení mozkové (a nemyslete si, mozek je taky sval, a jako takový je nutno ho trénovat), s příjemným zážitkem.

Sylvia999

Ona neni mysterka jako mysterka.  Nemám rád ty, které nás drží u počítače, ale něco rychle doma zjistit, pak ven a na místě luštit, to beru. Chce to si vytisknout důležité body z listingu s sebou. Když je ošklivo, i ty druhé mysterky se - občas - hodí.

Prokestom 


  • 0

#5 Ruvit

Ruvit

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 493 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2007 - 11:02

Je pravda, že nalezených keší nemám mnoho a u těch prvních jsem o Unknown/Mystery keších ani nepřemýšlel. Teď jich už mám pár v šuplíku vyřešených, akorát je u mne problém se tam dostat. Auto nevlastním a s kolem začnu až v létě. Takže si teď vyberu okruh kolem 20 - 30 km, dojedu tam autobusem, nebo vlakem a vyrazím pěšky a navíc si myslím, že Geocaching vlastně o tom je. Když někam dojedu autem, tak se k němu musím zákonitě vrátit, prostě nemůžu jít z bodu A do bodu B. Možná je to ještě deformace z mého dřívějšího vandrování, ale radši se vrátím k těm mysterkám. Ne vždy může člověk vyrazit na "lov" a lepší než sedět před bednou je podle mne přece jenom týrat šedou kůru mozkovou nějakou záhadou.
  • 0

#6 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2007 - 12:50

Už jsem tady o tom taky kdysi "uvažoval", že mně překvapuje celkově podíl multi/mystery proti tradičním keškám... a dostal jsem to dost hustě v tom smyslu, že je to dobře, že jsme vzdělaný a kulturní národ. Myslím si ale, že v mnoha případech multi/mystery ve skutečnosti není, je to jen otázka posunutí finálky od určitého místa. Nezdá se mi zrovna nejlepší vydávat kešku jen proto že nemůžu uložit finálovku přímo na daném místě (zástavba, nebezpečný prostor, blízkost jiné kešky) jako multi jen kvůli tomu, že finálovka je třeba 25m vedle. Tenhle problém dle mého vzniká především u městských kešek, kde je problém s uložením finálovky.

  • 0

#7 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2007 - 13:08

sobikovi: Nezdá se mi zrovna nejlepší vydávat kešku jen proto že nemůžu uložit finálovku přímo na daném místě (zástavba, nebezpečný prostor, blízkost jiné kešky) jako multi jen kvůli tomu, že finálovka je třeba 25m vedle.

A proč? Mně to zrovna přijde jako vhodné řešení s tím, že člověk aspoň navštíví i to zajímavé místo, nejen krabičku x metrů daleko.


  • 0

#8 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2007 - 14:19

sobikovi: Už jsem tady o tom taky kdysi "uvažoval", že mně překvapuje celkově podíl multi/mystery proti tradičním keškám... a dostal jsem to dost hustě v tom smyslu, že je to dobře, že jsme vzdělaný a kulturní národ. Myslím si ale, že v mnoha případech multi/mystery ve skutečnosti není, je to jen otázka posunutí finálky od určitého místa. Nezdá se mi zrovna nejlepší vydávat kešku jen proto že nemůžu uložit finálovku přímo na daném místě (zástavba, nebezpečný prostor, blízkost jiné kešky) jako multi jen kvůli tomu, že finálovka je třeba 25m vedle. Tenhle problém dle mého vzniká především u městských kešek, kde je problém s uložením finálovky.

Pokud někdy založíš TRADIČNÍ cache, která bude pouhých třicet metrů od startovních souřadnic a budeš si myslet že to stačí okomentovat jedním řádkem v listingu, tak tě s jistotou všichni právoplatně rozcupují (protože listing možná ani nečetli a hledají jinde) a HLAVNĚ: Pravidla (rozumně) říkají, že tradiční cache je umístěna přesně na startovních souřadnicích a ne někde za rohem/za bukem pět metrů vedle, protože se ti na startovních souřadnicích nepodařilo najít vhodné místo.

 Mimochodem: Otázku velkého počtu mysterek vidím spíš v tom, že lidi ve velkých městech chtějí zakládat, ale už jaksi není kam, takže se spokojí i s banálnějším místem bez náležitého potenciálu, ale vyrovnávají úroveň cache aspoň zajímavou šifrou apod. A tak to má být [:D]


  • 0

#9 BBBubak

BBBubak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2007 - 14:29

 Domnivam se, ze sobik nemyslel stupidni traditional ulozenou tricet metru od souradnic, ale traditional ulozenou na presnych souradnic, ktere jsou ovsem tricet metru od te hlavni zajimavosti.

Bohuzel rozcupovan muze byt i v tomhle pripade, protoze vetsina cacheru (presto ze samozrejme nejdou po bodech, ale po zazitcich, ze ano) rekne 'hm, to je ale debilni misto, na co je tady cache?'  - ovsem nepujde se rozhlednout par metru kolem, kde je treba to, podle ceho se cache jmenuje atd... spis skoci zpatky do auta a jede domu napsat log, ve kterem autora strha, je to prece jeho chyba, ze hlavni zajimavost prehledli. Vetsina cacheru taky nebude cist listing, ve kterem je napsano 'cache je tam a tam protoze a proto, takze si popojdete tricet metru tam a tam a uvidite tam to hlavni' ... protoze vetsina cacheru jde prece za zazitky a poznavanim a k tomu je prece nemusi zajimat, co jim nejaky clovek chce vykladat v listingu, ze... Uh, dava to smysl? Me se neptejte.

pardooon, samozrejme trosku prehanim, mam ted takove skepticke deziluzivni obdobi, asi. Ale prehanim fakt jen trosku, jsou to veci odpozorovane ze zivota.

Vyrovnavani (ne)zajimavosti banalniho mista zajimavou sifrou mi take neprijde uplne stastne, s prominutim. Nic proti tomu, ale uz je to trochu jina hra, fotbalista ktery neumi trefit branku to taky obvykle nevyrovnava baletnimi kroky.

Nechci rozjet flamewar - je mi jasne, ze hodne z vas se mnou nebude souhlasit, ale mozna neni nutne to tu hned rikat a vysvetlovat proc...


  • 0

#10 galdra

galdra

    Advanced Member

  • Validating
  • PipPipPip
  • 442 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2007 - 14:33

Jsou mysterky a mysterky. Pokud jsou to mysterky naučné (myslím tím, že člověk něco nového pozná nebo zjistí nebo si jen osvěží paměť), ty beru např. Tajemství chladné krve, série Kameny a doly (jen dvě mysterky), ale ty, kde musím skládat třeba puzle nebo řešit sudoku či strojový kód ap., osobně nemusím. Ale je to jen otázka názoru. Přikláním se k tradičním keším nebo multinám a především ke keším v přírodě, městské také moc nemusím. Dále nemusím ani mikrokeše, ale chápu, že někdy je nutno je založit a jsou i někdy docela dost zajímavě vyřešeny. Rovněž nechci dřepět x-hodin před bednou a googlovat či podobně. Takže, když to shrnu pro mne ideální keš je: tradicionálka v přírodě na pěkném a zajímavém místě (je jedno jak daleko a jak vysoko a jakým terénem se tam dostanu) ve velikosti small nebo regular.
Toto je skutečně jen můj názor, který nikomu nevnucuji a vnucovat nebudu.

  • 0

#11 galdra

galdra

    Advanced Member

  • Validating
  • PipPipPip
  • 442 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2007 - 14:39

BTW: mrkněte se na tuhle mysterku: Iridium zablesky / Iridium flares by Kate & Scooby (GCXXAX).
Moje poznámka: super listing, obsah mně blízký - kosmos, luštěním jsem se zabavil a pobavil, otestoval svoje znalosti a zjistil nové věci. Je to micro a v Plzni. Při návštěvě Plzně jsem se těšil jak malej kačer na keš...no a kde byla? Ať mi autor promine, ale částečně jsem to napsal i do logu, místo je hnusné, napůl smeťák, a v místě keše aby se člověk bál, že se píchne o jehlu. Když už si autor dal tolik práce s listingem, tak je fakt škoda, že keš není jinde.

  • 0

#12 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2007 - 15:03

BBBubak:

Vyrovnavani (ne)zajimavosti banalniho mista zajimavou sifrou mi take neprijde uplne stastne, s prominutim. Nic proti tomu, ale uz je to trochu jina hra, fotbalista ktery neumi trefit branku to taky obvykle nevyrovnava baletnimi kroky.



V tom sice víceméně souhlasím, jenže tobě se to lehce říká, ty máš ve Znojmě takových krásných míst, kam to uložit. Brňáci a pražáci by určitě taky mnohem raději dávali i mysterky na vyloženě pěkná místa, jenže už není kam, případně v konkurenci jiných by stejně šlo o banalitu.


Pravda, nikdo nikoho nenutí zakládat kešky, ale to by pak byla nuda, ne? A jezdit x desítek kilometrů za keškou do ještě nenavštívených míst taky nemusí každému vyhovovat.


Brněnská serie TPG je přesně tento případ. Finálky nejsou umístěny na žádných extra místech, ale zábavy si při luštění i lovení užijeme dost.


  • 0

#13 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 883 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2007 - 15:13

Buďme rádi za dosavadní různorodost. Kdo chce, ten chodí na dlouhé procházky za město, někdo jiný luští složité úlohy, jiný má raději městské keše, další mnohastagové mysterky. Není přece nutné ulovit všechno. Když se mi nějaká keš nelíbí, tak ji tam přece mohu s čistým svědomím nechat.


  • 0

#14 BBBubak

BBBubak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2007 - 16:17

abakus:

BBBubak:

Vyrovnavani (ne)zajimavosti banalniho mista zajimavou sifrou mi take neprijde uplne stastne, s prominutim. Nic proti tomu, ale uz je to trochu jina hra, fotbalista ktery neumi trefit branku to taky obvykle nevyrovnava baletnimi kroky.



V tom sice víceméně souhlasím, jenže tobě se to lehce říká, ty máš ve Znojmě takových krásných míst, kam to uložit. Brňáci a pražáci by určitě taky mnohem raději dávali i mysterky na vyloženě pěkná místa, jenže už není kam, případně v konkurenci jiných by stejně šlo o banalitu.



Uznavam, ve Znojme je hodne krasnych mist... Ale taky treba mist docela osklivych, presto necim zajimavych. Je tu spousta zajimavych mist, o kterych nevi ani mistni, jiste spousta zajimavych mist, o kterych nevim pro zmenu ja.  /  Nerikam, ze misto cache musi byt vylozene pekne, ale melo by byt zajimave, i kdyby treba jen pro mensi cast cacheru.  At mi nikdo nerika, ze ve meste nekolikanasobne vetsim, ktere ma taky nekolikanasobne vetsi predmesti a okoli, je min zajimavych mist nez ve meste mensim. To tak trochu odporuje logice.


Kdo rika, ze uz nema kam by cache dal, tim vetsinou mysli, ze jsou obsazene zarucene pecky typu Petrov, Spilberk, Petrin, Karluv most.. atd atd. Ale neverim, ze zajimavych mist nezbyvaji desitky. Dokonce tech nejzajimavejsich - tech, ktere navstevnik nenajde v pruvodcich a knihach, tech, ktery mu musi ukazat prostredi znaly domorodec. Pro domorodce - zakladatele cache - to znamena bud znat teren dobre, treba ze tam dlouho zije, nebo podniknout mnoho pruzkumnych prochazek nebo projizdek, do znacne miry naslepo, stylem ''kampak vede tahle mizerna pesinka?' chodim tudy (kolem te odbocky, ulicky atp.) kazdou chvili, ale tohle nevim! ... tak se tam pujdu mrknout'' ... vetsinou takhle prijde leda do haje, ale muze taky objevit opravdu kouzelne zapadle mistecko...


Jeste nenavstivena zajimava mista nejsou desitky kilometru daleko, zvlast ve mestech kolem nich chodime ve vzdalenosti par desitek metru kazdou chvili... a troufam si tvrdit, ze cim vetsi a tim padem neprehlednejsi mesto to je, tim vetsi je pravdepodobnost tohoto paradoxu. Kamen urazu je samozrejme v tom, ze pro zakladatele je vycmuchani takoveho mista velka investice - hodne casu, hodne usili... atd. Google ani letecke snimky na to nestaci. :]


Pokud takove misto (ani tu zarucenou pecku typu nejvetsi hrad v sirokem okoli atd., kdyz uz) nemam, tak prece nemusim cache zalozit za kazdou cenu. Sebezabavnejsi sifra me nenaplni nadsenim, kdyz me jeji rozlousknuti zavede na misto nekde dveste metru od nadrazi, kudy jsem cache-necache stejne prosel uz dvacetkrat... To si muzu radsi koupit Magazin pro milovniky sifer, za destivych dnu si doma lustit a za slunecnych dnu si pak vyjet jen tak na vylet na zajimave misto vlastniho vyberu... :]


Jeste jednou opakuju, ze nikomu neberu zalibu v jakemkoliv typu kesi. Jen jsem se tady tak trochu vyzvanil ohledne sveho nahledu... a ponevadz uz je to dost off-topic, timto koncim. :]


  • 0

#15 hladovy deti

hladovy deti

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 58 příspěvků(y)

Publikováno 13 březen 2007 - 11:42

My taky mame raději ten kačing realný v přírodě než virtuální.....každý si ovšem libuje v jiném.To na množení multinek je asi snadnější odpověd.Delší dobu máme v plánu založit kešku u Hloubětína a chtěli jsme tradiční....jenže těch cest je k ní spousty.Od těch humusáckejch,přes smrtelně nebezpečné...až k těm nadhernejm přírodním...výsledek...raději uděláme multy.

  • 0

#16 Jondy

Jondy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 162 příspěvků(y)

Publikováno 13 březen 2007 - 15:17

Ale stejně nejvíc keší v ČR je traditional, takže já jsem klidně pro dělat zábavné Mystery, multi atd:-)

  • 0

#17 Pazitka

Pazitka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2007 - 12:43

Kdyz si v Ceske Lipe zacali zakladat mysterky, GOLy jako na bezicim pasu, ... rekl jsem si dobre. Hrajte si na vlastnim pisecku, kdyz uz tam nemate zadna krasna mista, ktera by unesla tihu tradicni cache. Kdyz nechcete abych si mohl najit cache kdyz prijizdim ... najdu si tedy jine misto ... Ale ted uz nam temi svymi GOLy zaneradili i krasna mista v okoli Jestedu :-( Proboha, proc? Jak tomu zabranit?

Ja velim, do zbrane! Pojdme zakladat na krasnych mistech krasne tradicni cache! Vytvorme uzasne prochazkove multiny, ktere si uziji jak dospeli tak deti. Proste GC pro vsechny! At mame kam kam vyrazit po praci, s cistou hlavou! Pesky, na kole!


  • 1

#18 Hlavatice

Hlavatice

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2007 - 16:29

Nevím o jakém zaneřádění autor píše. Keše jsou umístěny na místech, kde mnohý Liberečák nikdy nebyl. Jsou to mysterky,

ale velmi jednoduché, souřadnice jsou v listingu a není třeba žádné hodiny guglování ap. Zajímavé je, že autor založil 15 keší,

z toho 8 mysterek, 5 multi a pouze jednu tradiční. Nevím, zda jsme v demokracii ? Ale nikoho nenutím, aby tyto keše řešil.

Pokud vyluštím mysterku a najdu keš na zajímavém místě, je to dvojnásobná radost, ale je to jen můj osobní názor, který

 nikomu nevnucuji. Myslím, že je u nás dost keší, každý si může vybrat dle svého přístupu k GC.


  • 1

#19 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2007 - 17:15

Hlavatice:

Nevím o jakém zaneřádění autor píše. Keše jsou umístěny na místech, kde mnohý Liberečák nikdy nebyl. Jsou to mysterky,

ale velmi jednoduché, souřadnice jsou v listingu a není třeba žádné hodiny guglování ap. Zajímavé je, že autor založil 15 keší,

z toho 8 mysterek, 5 multi a pouze jednu tradiční. Nevím, zda jsme v demokracii ? Ale nikoho nenutím, aby tyto keše řešil.

Pokud vyluštím mysterku a najdu keš na zajímavém místě, je to dvojnásobná radost, ale je to jen můj osobní názor, který

 nikomu nevnucuji. Myslím, že je u nás dost keší, každý si může vybrat dle svého přístupu k GC.

Vzhledem k tomu, že posledních několik kešek zrušilo už takřka hotovou multinu, tak musím souhlasit s tím, že je daleko vhodnější založit multi s několika zastávkami, než 3 mysterky, z nichž část spousta lidí vyřeší pouze dobrou radou a nebo náhodou :-(

A nepodceňuj nás, já zatím znal všechny body, kde se v mojem cyklodosahu GOL serie vyskytuje.


  • 0

#20 vancosi

vancosi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2007 - 18:34

Mě osobně by vůbec nevadilo, kdyby mysterky byly uplně samostatnou disciplínou. Dle mého názoru je jich příliš. Celý den sedím u počítače a rád vypadnu někam ven a ne abych luštil dva dny nějakou šifru (ani mě to nejde) zase u počítače. Zatím to dělám jen u keší které mám blízko u výchozích souřadnic. Navíc, velmi často je finálka na místě poblíž místa kde by šla udělat super 4-5 tradiční, nebo multi keš a tak zabírá místo.


Boužel, tento můj názor je výrazně menšinový, takže chápu že geocaching-mystery jako samostatná disciplína nikdy nevznikne.


Nicméně geocaching je pro mě pořád bezvadnou zábavou i s mysterkama. [B]


 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama