Přejít na obsah


Fotka

Hrozba z vesmíru


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 Morave

Morave

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 46 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2007 - 20:01

Pod názvem béčkového sci-fi filmu se skrývá nové zjištění, že sluneční erupce může zásadně ovlivnit přesnost GPS systému.

 

Článek si můžete v originále přečíst zde, pro neangličtináře shrnu:

Silná sluneční erupce z 5. prosince způsobila následující den výrazné zhoršení přesnosti GPS na přivrácené straně planety. Některé přístroje zcela ztratily schopnost určit pozici, ostatní pracovaly se značnou chybou. Dokonce i pozemní stanice WAAS měly problémy.

Sluneční aktivita kolísá v jedenáctiletých cyklech, nyní stoupá a vrcholit bude v roce 2011. Dá se tedy očekávat, že podobné problémy budou stále častější.

Řešení není levné. Buď upravit přijímače, aby nebyly náchylné k tomuto rušení, nebo posílit vysílací výkon satelitů.

 

 

Tož nevím, školy nemám, ale asi nekecají. 

Z toho plyne poučení:

Dávejte si pozor na nadměrnou solární aktivitu, nebo se vám stane, že budete hledat kešku o 50 metrů jinde, případně nechytnete signál vůbec. [H]


  • 0

#2 Qnik

Qnik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 262 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2007 - 20:48

No nevim jak ostatni ale ja bych asi nechal posilit signal satelitů[:D][;)]
  • 0

#3 Trainzak

Trainzak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 38 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2007 - 21:04

To by možná vysvětlovalo moji příhodu z tohoto týdne. Jel jsem toto pondělí odpoledne na kole a doma jsem si pak prohlížel tracklog. V místě s naprosto bezproblémovým příjmem najednou trasa pomalu odskakovala až asi o 100 m jinam a pak jsem ztratil GPS signál úplně. Chytil se asi o 2,5 km dále. Podotýkám že toto se stalo z ničeho nic, a to mám ke všemu ještě kvalitní BT GPS se SIRF-3. Nestalo se náhodou v podobnou dobu něco podobného taky někomu z vás?

  • 0

#4 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 104 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2007 - 22:58

Tak dneska nam GPSka ukazovala asi 50m, ze jsme 6m od kesky. Pravda, bylo to v lese, ale listnatem a jeste bez listi, takze by problem s presnosti nemel byt tak velky.

  • 0

#5 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2007 - 23:34

Trainzak: To by možná vysvětlovalo moji příhodu z tohoto týdne. Jel jsem toto pondělí odpoledne na kole a doma jsem si pak prohlížel tracklog. V místě s naprosto bezproblémovým příjmem najednou trasa pomalu odskakovala až asi o 100 m jinam a pak jsem ztratil GPS signál úplně. Chytil se asi o 2,5 km dále. Podotýkám že toto se stalo z ničeho nic, a to mám ke všemu ještě kvalitní BT GPS se SIRF-3. Nestalo se náhodou v podobnou dobu něco podobného taky někomu z vás?

PLAJ family: Tak dneska nam GPSka ukazovala asi 50m, zejsme 6m od kesky. Pravda, bylo to v lese, ale listnatem a jeste bezlisti, takze by problem s presnosti nemel byt tak velky.

Zas vsechno na Slunce nesvadejte [;)]  Tenhle tyden je tam nahore celkem klidek.... [H] viz. Today's Space Weather


  • 0

#6 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 883 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2007 - 23:37

Tak napřed se mi to nezdálo, ale pátral jsem po zdroji a tím je National Oceanic & Atmospheric Administration z U.S. Department od Commerce. Tedy oficiální americká státní organizace, žádní amatéři. A tady je původní tisková zpráva.

Je fakt, že když byla sluneční aktivita silná kolem roku 2000, tak systém GPS ještě vysílal s SA chybou, takže pár desítek metrů odchylky navíc nikoho nevzrušoval. Teď už může být docela legrace.


  • 0

#7 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 104 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2007 - 9:18

alkes:

Trainzak: To by možná vysvětlovalo moji příhodu z tohoto týdne. Jel jsem toto pondělí odpoledne na kole a doma jsem si pak prohlížel tracklog. V místě s naprosto bezproblémovým příjmem najednou trasa pomalu odskakovala až asi o 100 m jinam a pak jsem ztratil GPS signál úplně. Chytil se asi o 2,5 km dále. Podotýkám že toto se stalo z ničeho nic, a to mám ke všemu ještě kvalitní BT GPS se SIRF-3. Nestalo se náhodou v podobnou dobu něco podobného taky někomu z vás?

PLAJ family: Tak dneska nam GPSka ukazovala asi 50m, zejsme 6m od kesky. Pravda, bylo to v lese, ale listnatem a jeste bezlisti, takze by problem s presnosti nemel byt tak velky.

Zas vsechno na Slunce nesvadejte [;)]  Tenhle tyden je tam nahore celkem klidek.... [H] viz. Today's Space Weather

Ne ne. Slunce za to muze!!! Kdo jinej? My hledali dobre!!! [:D]


  • 0

#8 Trainzak

Trainzak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 38 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2007 - 15:47

Tak dnes opět při geovýletu jsem měl výpadek signálu asi na 15 minut! Jeden bod v tracklogu před výpadkem měl dokonce šílenou hodnotu zeměpisné délky (byl to úplný nesmysl, číslo v řádku statisíců). Opět se to stalo na místě s poměrně dobrým výhledem na oblohu.

Ach jo, začínám se čím dál více bát... Kdo by řekl, že to Slunce tak ovlivňuje. Doufejme ale, že NASA zvýší vysílací výkon [:S]


  • 0

#9 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2007 - 16:12

Trainzak:

Tak dnes opět při geovýletu jsem měl výpadek signálu asi na 15 minut! Jeden bod v tracklogu před výpadkem měl dokonce šílenou hodnotu zeměpisné délky (byl to úplný nesmysl, číslo v řádku statisíců). Opět se to stalo na místě s poměrně dobrým výhledem na oblohu.

Ach jo, začínám se čím dál více bát... Kdo by řekl, že to Slunce tak ovlivňuje. Doufejme ale, že NASA zvýší vysílací výkon [:S]

I dnes je tam nahore klid a ticho. Tohle bude spis problem tveho prijimace, mista a casu, kde se ti to prihodilo. Druzice treba mohly mit zrovna spatne postaveni a ty jsi telem zakryl treba tech par pouzitelnych. Co ja vim... je to z me strany jen hadani, ale na cokoliv vic nemam potrebne podrobnosti. Kazdopadne o nejake globalni chybe dost pochybuji.

Mimochodem vsechny uvedene dny vcetne dneska jsem mel gpsku (cb Legend od Bedy) za oknem, zaznamenaval  data o poloze pocitacem a nic vymykajiciho se normalu jsem nevidel.... a to mam pulku oblohy zakrytou domem.

Mimochodem podruhe: GPS neni pod spravou NASA, ale armady.


  • 0

#10 Morave

Morave

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 46 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2007 - 18:54

Hlavně žádné paranoidní představy [;)]

Tak silné erupce se (zatím) zrovna nějak často neobjevují. Přesněji, ta prosincová byla skutečně vyjímečná. Akorát těžko říct, co bude kolem roku 2011, kdy sluneční aktivita bude vrcholit. Možná si půjdem koupit nový mašinky. Výměna satelitů by byla tak složitá a drahá operace, že do toho asi amíci nepůjdou. To si radši odstíní antény na všech důležitých zařízeních, a v civilním sektoru outdoor, námořní a automobilové navigace ať se snaží výrobci GPS. Jsem zvědav, jak a kdy na to Garmin, TomTom & spol. zareagují.


  • 0

#11 Trainzak

Trainzak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 38 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2007 - 20:06

Tak to by mě opravdu naštvalo, vždyť teprve nedávno jsem si koupil BT GPS modul k PDA a s klidem na duši jsem si byl jistý, že do 10 let mám vystaráno... A teď tohle. Stejně si myslím že je povinností provozovatele (tedy armády USA) s tím něco udělat. Už vidím, jak všichni budeme muset měnit GPSka. To bude tedy legrace...

  • 0

#12 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2007 - 20:28

Trainzak: Stejně si myslím že je povinností provozovatele (tedy armády USA) s tím něco udělat.

A kolik jim za to prosimte platis? [:D] Nastvany by mohl byt tak mozna danovy poplatnik v USA a mozna ani ten ne.

Treba to zas tak zasadni problem nebude ani v maximu slunecni aktivity... ale kdo vi. 


  • 0

#13 v&f family

v&f family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 506 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2007 - 23:58

Predne, zavani to silne poplasnou zpravou. Je hodne problematicke urcit, ktery rok je slunecni maximum. Minule bylo kolem roku 2001. Slunecni aktivita prudce stoupa cca 2roky pred maximem a pak zvolna klesa.  Erupce se tvori tedy po nekolik let, ne jenom ve slunecnim maximu. Mate pocit, ze byly nejake velke problemy v minulych letech?  Nikdy to nebylo nikterak dramaticke, abychom si museli zoufat. Vemte si to, kolik systemu potrebuje ke sve cinnosti GPS. Poruchy ionosfery souvisi s erupcemi, naslednymi Aurorami (polarni zare). Pak se muze stat, ze se vytvori tzv. Delingeruv jev, kdy kratke vlny na nekolik hodin umrou. Vypada to, jako kdyz se vam utrhaly anteny od radia. Ale GPS na kratkych vlnach nejede. A co komunikacni satelity, nejaky problem se signalem? Nikdy jsem o tom neslysel. Takze zustanme v klidu.

  • 0

#14 ok1in

ok1in

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 46 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2007 - 8:25

Tak jak už bylo napsáno, sluneční aktivita na úrovni M a X flare, které způsobují takovéto problémy, v nejbližší době nehrozí. Kdo máte zájem sledovat co se na slunci opravdu děje, navštivte tento nebo tento odkaz. Tady je vše stručne shrnuto v aktuálních datech. Ostatní informace, včetně snímků slunce najdete na stránce autora N3KL

  • 0

#15 S@li

S@li

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 38 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2007 - 23:10

sakra lidi [:(] ....nestrašte mě [:(]

  • 0

#16 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 11 duben 2007 - 23:12

S@li: sakra lidi [:(] ....nestrašte mě [:(]

Bububu [:D][:D] 


  • 0

#17 ok1in

ok1in

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 46 příspěvků(y)

Publikováno 18 duben 2007 - 8:57

Jeden článek o této problematice vyšel i tady

  • 0

#18 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 084 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2010 - 12:22

Tak tu máme po čase zase něco podobného :
http://www.novinky.c...ni-tsunami.html
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#19 Jakub_GEO

Jakub_GEO

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2010 - 14:28

Nejlepší je, sledovat sluneční aktivitu třeba na krátkých vlnách kde vysílám. Tam se to změní třeba i s denní dobou/ročním obdobím atd. Výše zmiňované problémy bych nepřikládal sluneční aktivitě neb to se neprojevuje krátkodobým výpadkem, ale jednoduše ve slunečním maximu prostě GPS poběžej s horší přesností jelikož saťáky tím výkonem nepřestřelej "el.smog" ze slunce. Takovéhle periody se opakují jednou za 7 let pokud se nepletu a je to zcela normální a běžný jev. Jen jak jde technika dopředu tak se to nás lidí dotýká čím dál víc. Jináč bych z toho asi nedělal žádné dráma :-)
  • 0
Geocaching V 4.2.2 iPhone 4

#20 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2010 - 14:52

Jakub_GEO napsal/a:
Výše zmiňované problémy bych nepřikládal sluneční aktivitě neb to se neprojevuje krátkodobým výpadkem, ale jednoduše ve slunečním maximu prostě GPS poběžej s horší přesností jelikož saťáky tím výkonem nepřestřelej "el.smog" ze slunce.

Je to trošku složitější a může se to projevit i krátkodobým výpadkem.
Btw 11 let. Problém týkající se GPS je, že za minulého maxima nebylo zdaleka tak používané, takže vyvstávají oprávněné obavy, jak to bude tentokrát. Rozhodně ale nemám na mysli obavy Novinek.cz apod. Ty bych vůbec nebral jako relevantní informační zdroj, nebo aspoň hodně s rezervou.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama