Přejít na obsah


Fotka

(auto)navigace se SIRF III, použitelná pro geocaching


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 pateson

pateson

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 15 příspěvků(y)

Publikováno 08 květen 2007 - 11:33

Rád bych rozvedl diskuzi na toto téma. Prošel jsem různá fóra a názory a hledám "univerzální" (z mého pohledu) GPS.

- cena max cca 8000, včetně mapy pro ČR
- čipset SIRF III
- možnost vkládat vlastní POI a vyhledávat bod podle souřadnice (nejspíš dostačující pro geocaching)
- fungující i pro pěší
- koupeno v ČR včetně záruky
- výdrž alespoň 3-4 hodiny + konektor pro externí napájení

Zatím jsem dospěl k tomuto:

GPSMAP 60(76)CSx apod. je moc drahý, Legend Cx apod. má málo citlivý přijímač (měl jsem Legend C a opravdu mě to v lese moc netěšilo)
takže zbývají autonavigace nebo PDA (ovšem již s mapami se do ceny nejspíše nevlezu), ke kterým použiju pouzdro Aquapac nebo Wavecase a balíček baterek a navíc budu mít vyřešenou navigaci v autě.

Kandidáti:
MIO C250 (souřadnice umí, nevím jak reaguje při pomalém pohybu v režimu pro pěší?
Nüvi 300 (neumí souřadnice?)
MIO C510+ (má i bluetooth, což se mi v autě hodí)
http://www.svettv.cz/pda-mio-p350-gps-ceska (moc pěkná cena, jak to bude pro pěší)

Těším se na vaše názory proč tak ne nebo s čím ano?

  • 0

#2 marfik

marfik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 08 květen 2007 - 13:01

Nüvi 300 souřadnice umí, ale na hledání kešek se podle mě moc nehodí. Chybí mi tam ta šipka, která ukazuje směr. Přístroj zobrazuje mapu, kde sice vidíš bod, ale orientace za situace, kdy se různě točíš, je dost nepohodlná. Tuhle navigaci používám jen jako nouzovku, když můj Legend ztratí v lese signál.
  • 0

#3 Proxyon

Proxyon

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 08 květen 2007 - 13:44

Mám zapůjčený přístroj Mio C510,a jsem velmi spokojený .Přehrává to i fotky a hudbu.Dotykový displej je super věc,rychlá práce.Jen ta výdrž batererek nic moc,ale v autě idealní.Zatím jsem s tím odlovil všechno to málo co máme.PO praze mi to dává přesnost i 1,5 m.

  • 0

#4 pateson

pateson

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 15 příspěvků(y)

Publikováno 08 květen 2007 - 14:35

V českém návodu nuvi 300 jsem o zadání souřadnic nenašel, takže musím někde vyzkoušet. Navigace zas nemusí být extra pohodlná, neumí to třeba navigovat mimo cesty k danému bodu? (to prý zvládá Geosat)

PS: to by mě zajímalo proč mi nechodí příspěvky do emailu, když jsem zaškrtl zasílání emailem :-(

Tak jsem stáhl anglický manuál pro Nüvi 300/350 a tam se o možnosti vyhledání souřadnic píše, takže nedostatek českého návodu?

  • 0

#5 marfik

marfik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 08 květen 2007 - 15:33

Zadání souřadnic tam opravdu je, mám to vyzkoušené. Navigovat mimo cesty k danému bodu jde, zkrátka se ti zobrazí rovná čára od tvé pozice k cílovému bodu. Během chůze se ta mapa pohybuje, automaticky se přibližuje nebo oddaluje (myslím, že to jde vypnout), takže podle mého  to na geocaching moc není. Navíc ani konstrukčně to není dělané na pobyt v přírodě. Jednou ti to upadne nebo zmokne a můžeš se s ní rozloučit. Do auta je ale výborná.
  • 0

#6 pateson

pateson

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 15 příspěvků(y)

Publikováno 08 květen 2007 - 16:28

Díky, Tak to vypadá, že navigaci na souřednice a mimo cesty umí ze seznamu na navigovat.cz pouze nüvi a geosat.

Takže zbývá dobré odolné nepromokavé pouzdro - wavecase by asi šlo

a nebo přistoupit na záměr výrobců a koupit do lesa explorist 210 (zdá se mi dobrý za 6000) a do auta něco jiného [:(]

  • 0

#7 simaja

simaja

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 11 květen 2007 - 17:01

Ztraci legend hodne v lese signal?

  • 0

#8 mitak

mitak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 277 příspěvků(y)

Publikováno 11 květen 2007 - 18:13

Na něco takového se hodně špatně odpovídá, zajdi si s někým na kešku do lesa, kdo má oba přístroje a porovnej sám, rozdíl uvidíš, já už bych nic jiného než 60CSx nechtěl, ale taky všem pro první koupi doporučuju Legenda "a pak se uvidí co dál"...
  • 0

#9 dandra

dandra

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 11 květen 2007 - 22:14

Dle mého skromného názoru SIRFIII Ti v lese vůbec nepomůže, pokud nemá pořádný příjem. Sirf III je "jen" čipset. V lese rozhoduje citlivost antény. Mám vyzkoušených několik GPS se Sirf III. Jsou úžasně přesné, pokud dostatečně vidí. Malé BT modely, byť se Sirf III, jsou v hustém mokrém lese zcela nepoužitelné stejně jako modely s čipsety staršími. Rozhodně víc Ti v lese pomůže právě ta velká, tlustá, dlouhá helixová anténa v modelech řady 60. Takže bych se v rámci finančního limitu 8K Kc rozhodoval spíš mezi novou 60Cx / 60CSx z USA, anebo tímtéž byly-li by někde ve frcu.

Modely eTrex jsou fajn, ale dost otravující je svlékající se guma. Při troše kešování a pár týdnech za sklem auta se guma do několika měsíců odlepí a po čase i přetrhne. Motorkové modely nuvi/zumo jsou dobré právě tak jen na motorku. Neskladné, náročné na energii, bez možností dobití na delší trase a nic moc funkcí navíc na to, že jsou cenově na 2-3násobku Tvého limitu. GPS, které jsou součástí PDA, jsou málo citlivé, rychle vycucávají už tak nedostatečnou baterku přístroje. Pro celodenní, neřku-li celovíkendový geocaching jsou téměř nepoužitelné.

Mé doporučení: Kdybych teď měl kupovat GPS do auta + na outdoor, pak by pro mi byly jen 3 varianty:

1) obyčejná šipková GPS  na AA baterie z frcu za pár korun a k ní busolu a pořádnou papírovou mapu
2) eTrex Legend za hodně akční cenu (třeba teď za 3K i s mapou)
3) řadu 60


  • 0

#10 pateson

pateson

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 15 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 18:26

pro dandra: A jak to vidíš v lese s Garminem Mobile 10 - sice patch anténa, ale zase tak malý není. Navíc je při jeho nákupu vyřešena turistická mapa ČR pro PDA, Symbian a třeba i notebook (v autě použitelné)
  • 0

#11 jarry-2395

jarry-2395

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 19:27

pateson: pro dandra: A jak to vidíš v lese s Garminem Mobile 10 - sice patch anténa, ale zase tak malý není. Navíc je při jeho nákupu vyřešena turistická mapa ČR pro PDA, Symbian a třeba i notebook (v autě použitelné)


 Dost mi neni jasny ten primarni pozadavek ceny do 8000 s mapou, zarukou, koupeno v CR a tim vsim. Jak byla tato cena vykalkulovana?
Moc se mi to realne nezda.
 Ja jsem poridil Questa z druhe ruky (8000,-) takze bez zaruky. Atlas 10R jsem dokoupil jako upgrade predchozi verze koupene na E-map (2000,- ).
Jsem v tom o neco vic nez za 8000, ale dela to presne to, co potrebuju.
SIRF III QUEST nema, ale nicemu to nevadi, jak pise spravne Dandra, dulezity je prijem dany antenou a signal uplne ztracim jen zridka. 
Barevny display, v aute plnohodnotna HLASOVA navigace, v lese plnohodnotne pouziti pro geocaching. Odolnost proti vode stejna jako 60Csx. Vydrz baterie 24h je dostatecna, pamet 256MB na mapy taky. Jako zalohu mivam druhy pristroj E-map na tuzkove baterie, ale za skoro dva roky co mam QUESTA jsem ho jeste nepouzil, protoze se od auta na vic jak 12 hodin chuze nevzdaluju :-). 
Notebook je v aute mozna "prakticky" pouzitelny, ale mozna tak v TIRaku, v osobnim aute jen za cenu obrovskeho nepohodli, rizika zniceni disku nebo ukradeni a v lepsim pripade zapleteni se do snur jak Lakoon s hady.

  • 0

#12 czcharlie

czcharlie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 292 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2007 - 19:30

pateson: pro dandra: A jak to vidíš v lese s Garminem Mobile 10 - sice patch anténa, ale zase tak malý není. Navíc je při jeho nákupu vyřešena turistická mapa ČR pro PDA, Symbian a třeba i notebook (v autě použitelné)

Zacnu od konce - zkousel jsi nekdy jat autem a navigovat podle notebooku? Je to sice mozne, ale rozhodne ne pouzitelne. Vybrat tu spravnou GPSku nebude jednoduche protoze dokonale univerzalni pristroj proste neexistuje. Bud si poridis nejaky outdoorovy pristroj, ale ten bude v aute dost tezko rozumne pouzitelny. Nebo si poridis PDA, ziskas automapy cele Evropy, ale odolnost PDA je dost mala. Treti varianta je nejaky PNA. Kdyz vyberes spravny model, tak z nej vytvoris "skoro"PDA a ziskas o neco lepsi odolnost i kdyz outdoor to zdaleka nebude. Ja sam vlastnim Legenda - na kacereni je dobre pouzitelny s tim ze je daleko vetsi zabava pri castych ztratach signalu nez u GPS se Sirfem. Asi mesic jsem mel pujcenou sedesatku a byl jsem nadseny do te doby nez jsem si poridil MIO C710 (pominu profesionalni pristroje se kterymi pracuji v zamestnani v hodnote stovek tisic, ty by na kacereni stejne nesly pouzit). MIO sice neni outdoor, ale zase tak haklive neni - ja na tom asi tak jako bezny mobil. Nejednou jsem s nim cestoval v opravdu slusnem lijaku a stale zije (a v desti neni problem ho vlozit do igelitaku, je to sice nouzove reseni, ale take funguje). Ze by ztracelo signal casteji nez sedesatka od Garmina rozhodne nepotvrdim, venku jsem jeste signal neztratil a v mistnosti spolehlive drzi i 3m od okna. Po drobne SW uprave funguje jako PDA, beha na nem OziExplorer a na netu putuje dostatek topografickych map na ktere proste TOPO 50 nema (uznavam, ze nejsou zrovna legalni).

Vsechna PDA a PNA maji jednu spolecnou vlastnost - umoznuji zadavat souradnice bodu a navigovat k nemu a maji mod navigace pro pesi, ale ani u jednoho se Sirfem tento mod nani pouzitelny pokud neni vypnuta staticka navigace Sirfu. 

Za sebe muzu rict jedno: Legend pro zacatek uplne staci, Garmin 60 je na muj vkus jiz prilis outdoor, do auta nic moc, ale az nekdy pojedu do Himalaji tak nic jineho sebou nechci. No a pro bezne "soukrome" pouziti nejake PDA nebo o neco lepe PNA, ale takove, ktere se da aspon trochu upravit k obrazu svemu.


  • 0

#13 Pazitka

Pazitka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2007 - 17:30

Jednoznacne PDA. Neni zadna jina odpoved na tvou otazku. GPSka neumi navigovat. A na PDA rozhodne aplikace pro GC rozbehas. Za ten rok a pul, co delam kesovani, jsem vyzkousel a otestoval kde co a odladil strukturu funkcnich programu. Doporucuji prave Dandrou mirne kritizovanou kombinaci PDA a BT GPS modulu se Sirf III. Po vyzkouseni kde ceho, je prave toto nejlepsi reseni. Podle mne.
 


  • 0

#14 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2007 - 17:43

Přidám taky svoji trošku do mlýna. Já od začátku používám Nokii 6600 a BT modul od Nokie. Je fakt, že N6600 má Symbian a pro něj těch programů na geocaching tolik zase není, ale dají se zajistit. BT modul mně na holičkách zatím nenechal v nejrůznějším počasí, Baculka taky ne. Výhoda obou věcí od Nokii je jednoznačně v tom, že mají stejnou baterii a nabíječku, takže v pohodě v autě i doma dobíjím za chodu... Do auta jsem si přidal držák a nahrál TomTom auto navigaci, nemá to chybu. Až umře Baculka, půjdu jednoznačně zase do něčeho podobného, asi už ale do PDA.

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama