Přejít na obsah


Fotka

JOJ...presnost 2 metry (Legend)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 swenney

swenney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 409 příspěvků(y)

Publikováno 25 květen 2007 - 15:27

Dnes se mi stala zvlastni vec....vlastnim pristroj Legend od Bedricha Travnika....a jedu hledat kes....najednou se divam na displej....a tam se pise Presnost 2 m....pritom nejlepsi jakou sem doted mel byla 5 metru.....tak jsem najel do obrazovky s druzicema....a tam v tech cernych sloupcich bylo napsano pismeno D. Nevite co to znamena?

  • 0

#2 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 25 květen 2007 - 15:39

Jj, také jsem na to nedávno koukal jak blázen [:D]

 Ta "D" jsou podle mne informace, že k těm satelitům GPS přijala i WAAS data... Je to částečně popsáno v anglickém manuálu. Český preventivně mlčí [:@]


  • 0

#3 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 25 květen 2007 - 16:12

Jarous1:

Jj, také jsem na to nedávno koukal jak blázen [:D]

 Ta "D" jsou podle mne informace, že k těm satelitům GPS přijala i WAAS data... Je to částečně popsáno v anglickém manuálu. Český preventivně mlčí [:@]

Jojo. Ta "D" opravdu znamenaji, ze gpska prijima a aplikuje na vypocty jeste korekcni data z WAAS... v Evrope tedy spis z EGNOS. Je potreba mit dobry vyhled na jih, protoze satelity jsou na geostacionarnich drahach nad rovnikem. Jeste bych jenom upozornil, ze presnosti uvedene na displeji nejde slepe duverovat a je potreba tohle cislo vzdycky brat s jistou rezervou


  • 0

#4 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 25 květen 2007 - 16:27

ja to s Legendem C vytahl jednou dokonce na 1m [:D] ale jinak ma pravdu alkes, tahle presnost uz je trosku vymyslena. neni technicky mozne takovehle presnosti s temito turistickymi gpskami dosahnout.
  • 0

#5 ja-prvy

ja-prvy

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 25 květen 2007 - 18:14

Paaani pani :) D znamena prijem diferencneho GPS signalu zvaneho aj ako DGPS ktory je vysielany z pozemnych stanic. Casto sa pouziva na komercne ucely, napriklad pri oficialnom mapovani oblasti nejakeho terenu, ale este castejsie sa objavuje v okoli letisk, pravdepodobne kvoli navigacii lietadiel. Mne osobne ukazoval gpsmap 76s v okoli piestanskeho letiska 1.9m :) Ale kedze ma 76tka trochu obsiahlejsi displej namiesto klasickeho tusim "3D navigace" to pisalo "Diferencni" :)
  • 0

#6 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 25 květen 2007 - 18:53

ja-prvy: Paaani pani :) D znamena prijem diferencneho GPS signalu zvaneho aj ako DGPS ktory je vysielany z pozemnych stanic. Casto sa pouziva na komercne ucely, napriklad pri oficialnom mapovani oblasti nejakeho terenu, ale este castejsie sa objavuje v okoli letisk, pravdepodobne kvoli navigacii lietadiel. Mne osobne ukazoval gpsmap 76s v okoli piestanskeho letiska 1.9m :) Ale kedze ma 76tka trochu obsiahlejsi displej namiesto klasickeho tusim "3D navigace" to pisalo "Diferencni" :)

V tomto pripade bohuzel "nene". Diferencni ano, ale pozemni pravdepodobne ne. Bezne pozemni stanice vysilajici lokalni diferencni korekce vysilaji uplne jiny signal na jinem kmitoctu a GPSka by musela mit jeste pripojeny specialni prijimac (pro nej mimochodem je v nastaveni "interface" moznost RTCM In). Tolik k DGPS pouzivanemu pri mapovani. Existuji ale opravdu i systemy oznacovane jako GBAS popripade LAAS. Jejich vysilace mohou fungovat i jako zdroj zamerovaciho signalu GPS (tzv. pseudolity) a opravdu by mely byt umistovany hlavne na letistich kvuli navigaci letadel. Nejsem si ale vubec jist, jak je to s datovou casti signalu a jestli by ho bezna GPS byla schopna zpracovat a uz vubec, jestli tento system je pouzivan na letisti v Piestanech. Spis verim tomu, ze slo o signal z druzic EGNOSu. Pozna se to nejlepe tak, ze krome pismen "D" na displeji objevi take prijem ze satelitu cislo 33 nebo 39, casem take 37.

edit: Tak jeste doplneni... i LAAS systemy vysilaji korekce v prvni rade na VKV a mam za to, ze zatim nejsou pri letecke navigaci bezne pouzivany.


  • 0

#7 ja-prvy

ja-prvy

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 29 příspěvků(y)

Publikováno 28 květen 2007 - 16:09

Az budem zase niekedy pobliz, tak mrknem na tie 33, 37 alebo 39 :) Naposledy som bol v aute tak som moc nesledoval cisla satelitov :)
  • 0

#8 ok1in

ok1in

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 46 příspěvků(y)

Publikováno 28 květen 2007 - 16:53

alkes:

...LAAS systemy vysilaji korekce v prvni rade na VKV...

Naprosto správně, jde už vlastně o VHF pásmo (jsou vysílány v pásmu 330MHz) a nelze je běžně (bez datového modemu) přijímat. Navíc jde jen o lokální vysílače (LAAS - Local Area Augmentation System) v okolí větších letišť. Symbol D ve sloupci satelitu u Legenda opravdu informuje o příjmu WAAS (Wide Area Augmentation System) dat z geostacionární družice.

Vyčerpávající informace najdete na TÉTO ADRESE ...


  • 0

#9 edheldil

edheldil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2007 - 1:13

Dáin & Olík: ja to s Legendem C vytahl jednoudokonce na 1m [:D] ale jinak ma pravdu alkes, tahle presnost uz jetrosku vymyslena. neni technicky mozne takovehle presnosti stemito turistickymi gpskami dosahnout.

 

Myslim,ze je to cislo dane geometrickou "kvalitou" signalu, t.j. tim, jakdobre nebo spatne jsou druzice rozmisteny vuci vam na obloze. pokuduvidite treba 4 druzice nekde na jiznim obzoru, tak je presnostzamereni podstatne horsi, nez pokud budou pekne rozmisteny kolem dokola


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka