Přejít na obsah


Fotka

WAAS/EGNOS na PDA se SIRF Star 3


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Honzik&Pavlinka

Honzik&Pavlinka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 270 příspěvků(y)

Publikováno 30 červen 2007 - 15:16

Co jsem četl specifikace čipů Sirf Star 3, tak by měly umět diferenciální měření pomocí DGPS. Pro Evropu přidají v úvahu jen data EGNOS. Několikrát jsem se pokoušel na PDA zprovoznit EGNOS, ale vždy bez úspěchu. Podařilo se někomu zprovoznit DGPS? Díky za informace.

  • 0

#2 Bo.T.L.

Bo.T.L.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 042 příspěvků(y)

Publikováno 30 červen 2007 - 21:41

Honzik&Pavlinka: Co jsem četl specifikace čipů Sirf Star 3, tak by měly umět diferenciální měření pomocí DGPS. Pro Evropu přidají v úvahu jen data EGNOS. Několikrát jsem se pokoušel na PDA zprovoznit EGNOS, ale vždy bez úspěchu. Podařilo se někomu zprovoznit DGPS? Díky za informace.

Na svém PDA iPAQ h2210 s GPS Nokia LD-3W používám k přepínání statické navigace prográmek SiRF Setup. Je tam i volba WASS/EGNOS ON/OFF. Sice se mi podařilo přepnout na ON, ale nějak jsem viditelnou změnu nezaznamenal (pro Geocaching používám BeeLineGPS).


  • 0

#3 PedroKV

PedroKV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 278 příspěvků(y)

Publikováno 12 srpen 2007 - 15:53

Ono totiž ne všechny GPS se Sirf III mají i WAAS/EGNOS. A myslím že N LD3W a stejně tak Itec BT339 je nemá.. :(
  • 0

#4 StefaCzech

StefaCzech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 145 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2007 - 10:31

PedroKV napsal/a:
...myslím že N LD3W... je nemá.. :(

Ma, alespon papirove - v praxi zatim neovereno.
  • 0

#5 Bo.T.L.

Bo.T.L.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 042 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2007 - 10:48

Stefonator napsal/a:

PedroKV napsal/a:
...myslím že N LD3W... je nemá.. :(

Ma, alespon papirove - v praxi zatim neovereno.


Já jsem zkoušel změnu nastavení pomocí PDA aplikace SiRF Setup s modulem Nokia LD-3W, a napsalo mi to Enable. Akorát jsem nezaznamenal žádný vliv na navigaci.
  • 0

#6 PedroKV

PedroKV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 278 příspěvků(y)

Publikováno 13 srpen 2007 - 16:51

Bo.T.L. napsal/a:

Stefonator napsal/a:

PedroKV napsal/a:
...myslím že N LD3W... je nemá.. :(

Ma, alespon papirove - v praxi zatim neovereno.


Já jsem zkoušel změnu nastavení pomocí PDA aplikace SiRF Setup s modulem Nokia LD-3W, a napsalo mi to Enable. Akorát jsem nezaznamenal žádný vliv na navigaci.


Obávám se, že mě tenkrát taky nějaká utilita napsala "OK", ale dle papírů to moje GPS nemá... :-(
  • 0

#7 KEnik-5222

KEnik-5222

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 59 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2007 - 9:28

Zde je mozno stahnout ulitu která to zapne/vypne na pozadani.
http://www.gpspassio...?topic_id=39596

Zde popis zjištění zda egnos funguje: http://gpsweb.cz/egnos.htm

Zkráceně:
Pokud ve větě $GPGGA máte za "E," šíslo 2 tak funguje.
Čas od posledního příjmu korekcí DGPS 4.1
Např:
$GPGGA,223055.483,4858.0138,N,01428.7459,E,2,05,1.6,442.8,M,,,4.1,0000*28


PS: já zatím s N520 laboruji
  • 0
Základní tábor mám v Brdech :) T-Mobile G1 / C:GEO

#8 Honzik&Pavlinka

Honzik&Pavlinka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 270 příspěvků(y)

Publikováno 30 září 2007 - 9:48

MM SirfSetup a SirfTech jsem zkoušel, ale nezdálo se mi, že by byla viditelná změna. V obou programech se mi sice podařilo Egnos zapnout, ale programy jako Beeline GPS nevykazovaly známky příjmu DGPS. A to konkrétně Beeline ukazuje módy příjmu dat -> 2D SPS (Standard positionig service), 3D SPS a DGPS (diferential GPS) Je pravda, že jsem nekontroloval GPS sentence. Udělám si log a zanalizuji věty. Pak uvidím.
  • 0
GPS: Garmin Oregon 550, Garmin-Asus M10, SW: GSAK 7.x.x, OziExplorer 3.95n, SmartMaps 3.x, OziExplorer CE 2.3x, BeelineGPS 1.9x

#9 posedlypokrytim

posedlypokrytim

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2007 - 0:36

pěkně zpracované informace (nejen) o EGNOS jsou tady:
http://www.czechspac...S-Glonass/EGNOS
  • 0

#10 Numira

Numira

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 585 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2007 - 8:43

Nekamenujte mě prosím za přiznání k následující naivní představě, ve které jsem žil. Měl jsem za to, že diferenční signál je posílán jednou (nebo více) družicemi. Jelikož jsem asi třikrát nebo čtyřikrát tento signál přijímal, odpozoroval jsem, že pokaždé, když se tak dělo, byl jsem v klidu na jednom místě a vždycky jsem měl signál ze satelitu č. 31. Třeba je to úplná blbost a náhoda...
  • 0

#11 drobik

drobik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 286 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2007 - 9:05

Numira napsal/a:
a vždycky jsem měl signál ze satelitu č. 31. Třeba je to úplná blbost a náhoda...

DGPS by mal byt vysielany z pozemnych stanic, par krat sa mi staloze ze som ho chytil v okoli sportovych letisk, v smere z ktoreho nalievaju stroje pri pristavani. Na staruckom garmine gpsmap 76s (bez SirfIII) som mal vtedy presnost 1.9m. Mam uz aj novsi ktory ma sirf, ale s tym som to este neskusal :)
  • 0

#12 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2007 - 10:29

drobik napsal/a:
DGPS by mal byt vysielany z pozemnych stanic, par krat sa mi staloze ze som ho chytil v okoli sportovych letisk, v smere z ktoreho nalievaju stroje pri pristavani. Na staruckom garmine gpsmap 76s (bez SirfIII) som mal vtedy presnost 1.9m. Mam uz aj novsi ktory ma sirf, ale s tym som to este neskusal :)

No... je DGPS a DGPS, podle mně, to co píšeš není možné bez dalšího speciálního přijímače připojeného k GPS přes kablík a spíš jsi tedy chytnul nějaký signál z EGNOSu... vzpomeneš si, co přesně ti svítilo na displeji, jaká čísla družic, kdy přesně a kde přesně to bylo a tak?
Jinak EGNOS má teď nahoře tři družice a signál na normální handheld jde chytnout pravděpodobně jen ze dvou PRN120 a PRN126 (družice Inmarsat AOR-E a IOR-W na displejich GPS cisla 33 a 39)
  • 0

#13 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 104 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2007 - 13:14

alkes napsal/a:

drobik napsal/a:
DGPS by mal byt vysielany z pozemnych stanic, par krat sa mi staloze ze som ho chytil v okoli sportovych letisk, v smere z ktoreho nalievaju stroje pri pristavani. Na staruckom garmine gpsmap 76s (bez SirfIII) som mal vtedy presnost 1.9m. Mam uz aj novsi ktory ma sirf, ale s tym som to este neskusal :)

No... je DGPS a DGPS, podle mně, to co píšeš není možné bez dalšího speciálního přijímače připojeného k GPS přes kablík a spíš jsi tedy chytnul nějaký signál z EGNOSu... vzpomeneš si, co přesně ti svítilo na displeji, jaká čísla družic, kdy přesně a kde přesně to bylo a tak?
Jinak EGNOS má teď nahoře tři družice a signál na normální handheld jde chytnout pravděpodobně jen ze dvou PRN120 a PRN126 (družice Inmarsat AOR-E a IOR-W na displejich GPS cisla 33 a 39)


Ano. Jsou dva "druhy" DPGS. Signál z geostacionárních družic a signál z pozemního vysílače. Jeden vysílač DGPS je u Poděbrad, tam co je ten dlouhovlný vysílač a pod ním golfové hřiště. ;)
Geko 201 má přijímač, ale nikdy se mi nepodařilo ten pozemní naladit (chyběla anténa), signál DGPS chytal normálně.
  • 0

#14 LiborH

LiborH

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 334 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2007 - 15:13

Koho to zajímá, doporučuju si přečíst http://navigovat.mob...D=2&EXPS=&EXPA=

Na běžné GPS, pokud WAAS/EGNOS podporuje, tak to musí normálně fungovat a i se mi zobrazují satelity, které tyto informace předávají. Na příjem pozemního vysílání by se musel připojit externí přijímač a to myslím, žádné běžné civilní GPS nepodporují. Ale ten zprostředkovaný signál od družic je totožný a stačí.
  • 0

#15 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2007 - 15:17

PLAJ family napsal/a:
Ano. Jsou dva "druhy" DPGS. Signál z geostacionárních družic a signál z pozemního vysílače. Jeden vysílač DGPS je u Poděbrad, tam co je ten dlouhovlný vysílač a pod ním golfové hřiště. ;)
Geko 201 má přijímač, ale nikdy se mi nepodařilo ten pozemní naladit (chyběla anténa), signál DGPS chytal normálně.

Jestli myslíme stejný vysílač, tak ten už teď korekce myslím nevysílá (korekce ze stejného zdroje se teď vysílají přes RDS Reginy Praha) a hlavně Geko v sobě opravdu nemá integrovaný přijímač, který by je byl schopný chytit. Jedná se o úplně jiný signál na úplně jiném kmitočtu.
Musel bys mít speciální externí přijímač (ne jen anténu), který přijme data a ve formátu RTCM SC 104 je vyšle po sériovém kablíku do Geka.
  • 0

#16 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2007 - 15:20

LiborH napsal/a:
Na příjem pozemního vysílání by se musel připojit externí přijímač a to myslím, žádné běžné civilní GPS nepodporují. Ale ten zprostředkovaný signál od družic je totožný a stačí.

Podporuje valná většina (položka RTCM In v menu Interface každého Handheld Garmina s datovým portem)
A signál ani korekce nejsou totožné. ;)
Ty jo, někdo by už pomalu mohl sepsat mytologii systému GPS. :D:D
  • 0

#17 Bludi

Bludi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 77 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2007 - 19:10

Na PDAčku (MIO701) s BEELINE softwarem jsem to jednou chytnul Tenkrát jsem zkoumal co všechno ten software umí a o DGPS neměl ani páru, najednou mi kontrolka začla místo zelené blikat modře a objevilo se, že jedu s DGPS, nicméně tenkrát mne to spíš vyděsilo, než abych hned šel lovit :(. Nicméně bylo to v blízkosti Poděbrad, konkrétně autokemp Ostrá u Lysé nad Labem, až tam na jaře zase zavítám, hodlám to zkoumat blíž..... V Praze se mi to zatím chytit nepodařilo... Nicméně někde jsm četl, že skutečně je k tomu potřeba příjímat dr. 31
  • 0

#18 Bludi

Bludi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 77 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2007 - 12:22

Od mého posledního příspěvku jsem se na DGPS trochu zaměřil a dnes jsem ho opět chytnul. Stalo se tak v Praze - Krči, při lovu cache Přeložený pacifik GCWE6X dnes 11.12. cca v 9.30 . V tuto chvíli jsem přijímal signál z družice č. 31 Předtím jsem musel zapnout WASS/EGNOS pomocí prográmku MMSirf Setup...
  • 0

#19 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2007 - 12:49

Mělo by stačit kdekoliv vyjít na místo s dobrým výhledem na jižní obzor (družice jsou geostacionární a visí nad rovníkem. V ČR je elevace tak 20°-30°) Pak to taky chce dost tpělivost, protože data se stahují dlouho (několik minut, klidně i přes pět) a když bude příjem vypadávat, tak ještě déle. Já si myslim, že 31 je normální družice GPS a korekce nevysílá, EGNOS má 33 a 39, na Legendu mi ještě občas naskakuje 49, ale nikdy se mi z ní nepodařilo stáhnout data. Třeba to máš ale v PDA nějak jinak číslované, nevim.
  • 0

#20 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2007 - 13:02

Sice trochu OT, ale moje Vista HCx s tím problém nemá ani v panelákovém bytě. Ne vždy se zadaří "33" chytit, ale jinak je vidět dost často.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama