Přejít na obsah


Fotka

Benchmarková místa v ČR


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 Honzik&Pavlinka

Honzik&Pavlinka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 270 příspěvků(y)

Publikováno 30 červen 2007 - 15:28

V hlavním menu na GC.COM je jako třetí položka shora uveden odkaz "Find a benchmark". Bohužel tato databáze je funkční jen pro USA. Zajímalo by mě, jestli máme v Čechách geodetické body vhodné pro benchmark GPSky? Tj. místa s absolutně zaměřenou polohou a výškou. V krajině se sice často najdou geodetické kameny, ale již u nich není poloha. Ta by se musela pracně vyhledávat v katastrální mapě. Občas lze na železničních nádražích nalézt ceduli s ryskou a hodnotou nadmořské výšky. Také na kostelích a významných budovách bývají "ocelové koule". Opět ale bez hodnot.

Pozn. K tomuto tématu jsem našel jednu keš u Liberce  - Kalibracni cache/CALIBRATION CACHE by Ivank (1,5/1,5) GCY7WT Pro mě je to ale trochu z ruky...


  • 0

#2 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 30 červen 2007 - 15:38

Honzik&Pavlinka: V hlavním menu na GC.COM je jako třetí položka shora uveden odkaz "Find a benchmark". Bohužel tato databáze je funkční jen pro USA. Zajímalo by mě, jestli máme v Čechách geodetické body vhodné pro benchmark GPSky? Tj. místa s absolutně zaměřenou polohou a výškou. V krajině se sice často najdou geodetické kameny, ale již u nich není poloha. Ta by se musela pracně vyhledávat v katastrální mapě. Občas lze na železničních nádražích nalézt ceduli s ryskou a hodnotou nadmořské výšky. Také na kostelích a významných budovách bývají "ocelové koule". Opět ale bez hodnot.

Body jsou, veřejně dostupné informace včetně polohy o nich také (na strankách ČÚZK) a vyhledávání je docela jednoduché. Mně se nejvíce osvědčilo vyhledávání podle přehledek. 

edit: Vhodné pro test GPS  jsou asi hlavně body "s určenými geocentrickými souřadnicemi (ETRS-89)" (na mapě červený trojuhelníček s tečkou), v jejichž specifikacích je přesná poloha v ETRS-89, které je zřejmě hodně podobné s WGS84 v GPS (aspoň geodetický prográmek PCTrans, který mám na přepočty, v nich nevidí žádný zásadní rozdíl mezi výslednými souřadnicemi)


  • 0

#3 Honzik&Pavlinka

Honzik&Pavlinka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 270 příspěvků(y)

Publikováno 30 červen 2007 - 19:53

Přečetl jsem několik důvěryhodných stránek popisující geodetický systém ETRS-89 a mohu doplnit, že WGS84 je identické s ETRS-89. Jediný rozdíl je, že ETRS-89 je centrované na Evropu a WGS84 globálně. Pokud jsou nějaké odchylky, tak v řádu několika mm max. cm a to stejně s našimi GPSkami ani nezaznamenáme :-)

  • 0

#4 PlachtaS Team

PlachtaS Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 117 příspěvků(y)

Publikováno 02 červenec 2007 - 9:55

My na jedné stage naší "minimulti" (GCVHT7) právě "ocelovou kouli" s odkazem na stránky "geodetů" (nadmořská výška na tři desetinná místa) nabízíme kalibraci GPS. Ne tedy na místě samém ale v listingu cache.
  • 0

#5 mroud.brown

mroud.brown

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 14 příspěvků(y)

Publikováno 02 červenec 2007 - 11:32

Zde http://nivelace.cuzk.cz/_mapTop.aspx je mozno najit zminovane body s nadmorskou vyskou. Souradnice jsou pravdepodobne v ETRS-89.
  • 0

#6 Uza

Uza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 02 červenec 2007 - 12:49

A tady jdou převádět souřadnice S-JSTK na WGS84.

Takže pokud si si najdete v přehledce bod (který má přesně danou výšku v m) a převedete si souřadnice na WGS84, můžete vyrazit. Podle Ortofotomap mám pocit, že ten převod není až tak přesný, ale na místě se už nějak zorientujete... 


  • 0

#7 stefa-2763

stefa-2763

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 02 červenec 2007 - 15:27

Prehledneji to jde na strankach http://gpsweb.cz/JTSK-WGS.htm, ale presnost je udajne jen 3,5 metru - to jsem se zase docetl tady: http://hampl.varnsdorf.net/mk/trf.html (coz pro zorientovani na miste bohate staci). Chystam na zaklade tohoto prevodu jednu lehkou mysterku a najednou koukam, ze se to resi na foru [:D]

  • 0

#8 Jondy

Jondy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 162 příspěvků(y)

Publikováno 04 červenec 2007 - 10:17

Co je to bechmark?? dík

  • 0

#9 Uza

Uza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 04 červenec 2007 - 10:50

Jondy: Co je to bechmark?? dík

Podle www.geocaching.com -> Find a bechmark

je Benchmark geodetický bod, objekt pevně uložený v terénu sloužící civilním zeměměřičským účelům. Z místa se nabízí výhled do krajiny,


  • 0

#10 takerudavis

takerudavis

    TakeruDavis

  • Members
  • PipPipPip
  • 77 příspěvků(y)

Publikováno 31 červenec 2008 - 23:00

myslím, že by se to tu zavést mělo ;)
  • 0

#11 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 31 červenec 2008 - 23:30

Myslím, že pak bych byl horký kandidát n nejbližší od HC, když ji máme na domě... B)
  • 0

#12 miroslav_urban

miroslav_urban

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 37 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2008 - 5:51

Urcite v CR take jsou takova mista. Namatkove me napada napriklad hvezdarna v brne, kde je kamen s presnou polohou a nadmorskou vyskou.
  • 0

#13 takerudavis

takerudavis

    TakeruDavis

  • Members
  • PipPipPip
  • 77 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2008 - 22:20

miroslav_urban napsal/a:
Urcite v CR take jsou takova mista. Namatkove me napada napriklad hvezdarna v brne, kde je kamen s presnou polohou a nadmorskou vyskou.

no místa tu jsou, ale nejsou zaregistrovaná na GC.com, takže logovat si je nemůžem
  • 0

#14 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 9:47

Byl by zajem o vytvoreni waymarking kategorie Czech Benchmarks? Prisla by sem.
Jestli se najdou aspon 3 Premium Members, kteri by ji byli ochotni moderovat, tak by to nemel byt problem.
  • 0

#15 Numira

Numira

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 585 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 11:15

Coz o to, PM by se asi nasli, ale aby to zas nebyl jenom hon na body a ikonky do profilu. Procetl jsem vlakno a ty naznaky na to tu vidim uz ted, viz dan-samova reakce na definici Benchmarku, ze se z mista nabizi vyhled do krajiny - "U nas je na dome..." Odkaz na to, kde hledat geodeticke body tu je, tak je muzete vsichni zajemci o ne hledat, kdyz vam to chybi na gc.com, Nebo vas to nezajima, kdyz za to nejsou body?B)
  • 0

#16 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 13:50

Benchmarky by nebyly v gc.com profilu, ale na waymarking.com, USGS benchmarky primo na gc.com jsou z historickych duvodu, byly pridany davno pred waymarkingem.
WM ma ten puvab, ze ho vsichni ignoruji a nikdo se tam za body nehoni, a pritom co tam je peknych ikonek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek :)
Jasne ze triangulacni body jsou obvyklejsi nez jezdecke sochy nebo nudiplaze, vsak se daji ignorovat (odfiltrovat ze zobrazovanych), kdyz nekoho nezajimaji.
  • 0

#17 Czecho Cowboy

Czecho Cowboy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 372 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 14:25

haggaeus napsal/a:
WM ma ten puvab, ze ho vsichni ignoruji a nikdo se tam za body nehoni, a pritom co tam je peknych ikonek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek :)

Taky jsem si už říkal, že bude sranda, až se WM zakomponuje v GC II do stejného webu a začne neuvěřitelná honička po ikonkách do nové záložky :D.
  • 0

#18 Werki

Werki

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 14:44

Už jsem taky po WM pokukoval, a co se týče těch bodů tak by se mělo upřesnit jeslti se to bude vztahovat jen na Trigonometrické body(kámen s křížkem) nebo i Nivelační body (železná snačka v domě, v horách bývají také i jako kámen)
  • 0

LG G6 + c:geo + OSM


#19 Czecho Cowboy

Czecho Cowboy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 372 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 15:06

Werki napsal/a:
mělo by se upřesnit jeslti se to bude vztahovat jen na Trigonometrické body(kámen s křížkem) nebo i Nivelační body (železná snačka v domě, v horách bývají také i jako kámen)

No těch nivelačních je oproti trigonometrickým hrozná spousta, ne?
  • 0
Proud user of GeoGet 2

#20 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 15:48

Czecho Cowboy napsal/a:
No těch nivelačních je oproti trigonometrickým hrozná spousta, ne?

Taky koukam, na tech mapach na cuzk.cz jsou vetsinou nasazene jeden za druhym podle silnice, navrhoval bych omezit se na body ZPBP bez zhustovacich. Pripadne jeste pribrat ZTBP (gravimetricka sit)? Ty jsou docela vzacne, je jich jen 400 proti desitkam tisic trigonometrickych bodu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama