Přejít na obsah


Fotka

Nabíjení akumulátorů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
53 odpovědí na toto téma

#1 venomacek

venomacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2007 - 19:06

Téhle problematice vůbec nerozumím, takže laicky: Mám pulzní nabíječku, která do aku sype 800 mAh. Někdy se aku nabíjí přes 2 hodiny, jsou zahřáté, OK, někdy jsou "nabité" za 20 minut (nesmysl, ale nabíječka to tvrdí). Po pár cyklech pozoruju značný úbytek kapacity, tipnul bych si skoro poloviční. Nabíječka umí každý aku zvlášť. Vlastní dotaz: Kdybych před aku umístil odpor o X ohmech (O zákon ještě umím ;), ale je problém s jeho praktickou aplikací), snížil bych nabíjecí proud dejme tomu na 200mAh. Aku by se nabíjely pomaleji (neva) a šetrněji (supr). Jenom jestli by s tímhle neměla problém řídící jednotka nabíječky, správně nabíjela a dokázala potom přejít do udržovacího stavu... Ani nevím, jak velký by ten odpor (odpory) měl být.. nabíječka je tahle http://www.pavexim.c...3&baterieid=882 Případně tipy na nabíječku, kde se dá regulovat nabíjecí proud.. ale bastlení mě obecně baví víc :) díky Honza
  • 0

#2 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2007 - 20:56

Stelovat nabijeci proud v krocich 200-500-700-100-1500-1800mA umi napriklad tato nabijecka: http://www.conrad.cz...00-mah dp90526/ Umi toho mnohem vice, na te strance je ke stazeni i cesky manual, takze se tam o vsech vymozenostech doctes. (namatkou vybiram trebas funkce tepelne ochrany clanku proti prehrati, mereni kapacity clanku, atd.)
  • 0

#3 allfa

allfa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 121 příspěvků(y)

Publikováno 01 srpen 2007 - 22:12

Řekl bych, že problém je právě v té tepelné ochraně. Některý článek se může za určitých okolností zahřívat víc a nabíječka ukončí nabíjení dřív než by měla. Mám nabíječku, která vyhodnocuje přírůstek napětí za čas a vypne nabíjení, resp. přejde do udržovaciho režimu, při určitém (nevím jakém) poklesu přírůstku napětí. Nemám problém s nabíjením, aku jsou v přádku, nabíjí se zhruba stejně dloho.
  • 0

#4 venomacek

venomacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2007 - 6:27

allfa napsal/a:
Řekl bych, že problém je právě v té tepelné ochraně. Některý článek se může za určitých okolností zahřívat víc a nabíječka ukončí nabíjení dřív než by měla. Mám nabíječku, která vyhodnocuje přírůstek napětí za čas a vypne nabíjení, resp. přejde do udržovaciho režimu, při určitém (nevím jakém) poklesu přírůstku napětí. Nemám problém s nabíjením, aku jsou v přádku, nabíjí se zhruba stejně dloho.


Takhle se právě nechová, když se aku zahřejí, trvá nabíjení přiměřeně dlouho a je to v pořádku. Když mrcha nabíjení ukončí brzo, jsou aku studené (na 100% byly vybité) a mají kapacitu hrozně malou.
Další věc je mizerná výdrž i nových aku od různých výrobců, dávám to na vrub právě velkým proudům, které jsou do aku ládované.

Ještě mě napadla jedna věc - zapojit 4 aku do série a nabíjet je na větvi pro jeden aku - ale když o tom přemýšlím víc (nemám elektro vzdělání) - tak nevím, jestli je to nápad hodný Einsteina nebo Otíka - jestli by se nabíjely rovnoměrně.

Honza
  • 0

#5 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2007 - 10:50

No, problem bude take v tom, jake napeti ta nabijecka do kade vetve dava... napeti davane nabijeckou musi byt vyssi nez soucet napeti na clancich, jinak by jaksi ten proud do clanku netekl... Takze na seriove zapojeni cnaku zapomen, protoze se vsadim, ze ti nabijecka nedava dostatecne velke napeti, abys toto mohl provest.
  • 0

#6 venomacek

venomacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2007 - 12:17

Takže Otíkovina... asi si pořídím toho Voltcrafta, vypadá dobře.... Honza
  • 0

#7 vancosi

vancosi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2007 - 13:49

Mám takovou tu nabíječku co to tam našťouchá do 15 minut, jde připojit do zásuvky i do autozapalovače. Baterky po vyndání jsou děsně horký. Točím tam 2 páry nabíjecích baterek půl roku a kapacita se příliš nezměnila, až se změní, koupím baterky nový. Hlavně mám při sobě neustále nabitý baterky a nestane se mě že někde dojdou, když to nejmíň potřebuju.
  • 0

#8 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2007 - 17:57

Používal jsem kvůli paměťovému efektu nabíječku s vybíjením baterií před samotným nabíjením. Pak jsem si dokoupil jednu sadu značky GP i s rychlonabíječkou, která je nabije za 20-30 minut. Používám ji i pro nabíjení jiných baterií, než byly původně dodané k nabíječce. Čas od času jsem je nabil na staré nabíječce. Ovšem nakonec mi připadá, že rychlonabíječka funguje v pohodě (nová sada baterií, kterou jsem si dokoupil, mi funguje již přes rok), ale baterie koupené s nabíječkou, které jsem nabíjel ve staré nabíječce mi začaly blbnout... Po pár nabitích na rychlonabíječce fungují opět lépe. Takže sám nevím, co si o tom myslet.
  • 0

#9 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2007 - 19:25

No, on hlavne 'pametovy efekt' u NiMH je spise mytus, respektive je zcela zanedbatelny. To vybijeni pred nabitim, pripadne kriseni provedenim nekolika cyklu, to plati pro NiCd. Nicmene baterie starnou a ztraci kapacitu. Kapacitu take ztraci nevhodnym pouzivanim, napriklad prehrivanim. Nektere zdroje tvrdi, ze prave NiNM akumulatry, ktere nejsou v kondici, tak se nechaji probudit prudkym nabijenim. (Ale melo by se davat pozor na prehrivani!) To docela sedi s tvoji zkusenosti, ne? Jinak rpave ten zmineny Voltcraft je na tohle dobry, protoze je schopen nabijet clanek az 1.8A, a zaroven si dokaze hlidat teplotu clanku, aby jej zbytecne nenicil...
  • 0

#10 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2007 - 21:16

Paměťový efekt u NiMH existuje, resp. jmenuje se to jinak, příčina není úplně stejná, ale podobně se to projevuje. Na rozdíl od NiCd bohatě stačí vybíjet úplně až po několika (asi 5-6) částečných vybitích. Dobrá rychlonabíječka je lepší, než špatná pomalonabíječka. To, co nejvíc škodí, je přebíjení. Dobrá nabíječka musí nabíjet každý článek zvlášť (tedy na spojování článků zapomeň) a musí mít kvalitní kontakty (na srážecí odpor zapomeň). Při nabíjení NiCd i NiMH se nejprve napětí článku téměř nemění. V této době lze nabíjet i proudem 10c (desetinásobek kapacity) bez újmy na zdraví článku (no, raději bych zůstal u 5c - pro jistotu). Potom začne napětí stoupat. Stále lze nabíjet proudem až 10c, a to až do okamžiku, kdy rychlost stoupání napští začne klesat. Pak kvalitní nabíječka sníží proud pod 1c (bezpečné by bylo 0,1c, ale tento stav by trval neúměrně dlouho). Nabíjení je nutné ukončit, pokud napětí na článku začne klesat (měří se v setinách / tisícinách voltu). Jakékoli další nabíjení články (zejména NiMH) ničí. Pro úplnost LiON články by se nikdy neměly pokud možno vybíjet úplně, je lepší je dobíjet co nejčastěji. Zcela jiný způsob nabíjení mají tzv RAM články, někdy označované jeko alkalické (ano, jsou alkalické, ale to jsou NiCD a NiMH taky). Tento název se občas používá proto, že vycházejí z principu primárních alkalických článků (proto je jejich jmenovité napětí 1,5V). U těchto (RAM) článků končí nabíjení dosažením určitého napětí na článek (myslím max. 1,6V) a čím častěji se dobíjejí, tím lépe. Nevýhoda je, že snášejí jen velmi malé vybíjecí proudy.
  • 0

#11 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 02 srpen 2007 - 22:20

No, s tim nabijenim bych jen doplnil, ze vyrobci svorne tvrdi, ze clanky snesou TRVALE nabijeji az 0.1C, aniz by to clankum uskodilo! Ostatne take proto mnoho nabijecek po nabiti clanku vyrazne snizi nabijeci proud a perou to do clanku dal, nicemu nevadi, zahrivani clanku je u techto malych proudu zanedbatelne.
  • 0

#12 venomacek

venomacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2007 - 6:24

co mě štve, je, že na starý 1600 mAh aku (Energizer) jsem udělal cca 160 fotek a garmin (gps12lx) vydržel celovíkendový kešování + pár odpoledních. Na současný aku (GP a Sanyo 2700 mAh) udělám okolo 50-60 fotek a Garmin je vycucne za 1,5 dne. Rozdíl je jen v nabíjení, připadne mi, že rychlonabíjení by bylo dobrý na zařízení s velkým odběrem na malou chvíli (letadýlka). Ještě mě napadlo samovybíjení, který zatím přesně nesleduju... Je možný, že by aku ztratily za 3 dny 1/3 kapacity? Honza
  • 0

#13 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2007 - 10:02

To by usel byt clanek vylozene vadny. A zvlaste se Sanyo 2700mAh mam dobre zkusenosti, nejstarsi pouzivam uz skoro rok, a behaji jak bych ocekaval. Spis bych rekl, ze clanky nemas uplne nabite. Napriklad hloupejsi nabijecky ukoncuji nabijeni podle casovace. proste maji nastaveno,z e nabiji X hodin a basta. takova nabijecka pak slabsi akumulatory bez problemu nabije (byt velmi hrozi nebezpeci prebijeni...), ale u silnych akumulatoru ukonci nabijeni drive nez je clanek nabity. A neuplne nabity clanek ti taky driv 'zdechne'. Jestli ma nekdo ve tvem okoli nejakou zarucene dopbrou nabijecku, zkus schvalne ty Sanya u nej jednou nabit, a uvidis, jestli ti najednou nevydrzi dele. kdyz ano, budes mit jasno.
  • 0

#14 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2007 - 10:05

Jo, jeste bych dodal ke ztrate kapacity.. NiMh clanky maji samovybijeni, typicky kolem 10% za mesic. Cim jsou clanky starsi a poskozenejsi, tim je to samovybijeni vetsi. kdyz nabijes clanek, a pak ho nechas pul roku valet, tak v nem pak uz moc nebude. Nicmene tri dny neni podstatna doba pro samovybijeni. Jinak existuji NiMH clanky nove generace (treba Sanyo Eneloop, ale prodfavaji je uz i jini vyrobci pod svymi nazvy.), ktere maji sice nizsi kapacitu (v soucasne dobe 2000mAh), nicmene maji vyrazne potlacene samovybijeni. Udavaji se radove procenta za rok.
  • 0

#15 venomacek

venomacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 43 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2007 - 10:18

nakonec zakoupen "bratříček" výše doporučovaného Voltcrafta http://www.conrad.cz...ipc1l dp101184/ Aku mám dost, adaptérů na "buřt" taky, rozdíly oproti té nahoře jsou dva: neumí nabíjet 1000 mAh a 1800 mAh (na to celkem dlabu) a, a to jsem si všimnul až doma, vstup z externího zdroje je jenom 3 V, takže asi nebudu nabíjet v autě (i bez toho se ale dá žít ) Škoda, že jsem o ní nevěděl dřív, začínaj se mi doma hromadit nabíječky :D
  • 0

#16 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2007 - 11:44

Ona i ta vyssi verze ma stejny napajeci adapter, jen je k tomu pribaleny jeste cigaretovy napajec, ktery se pouzije misto toho adapteru. (Ma v sobe menic, na vystupu ma stejne napeti jako ten normalni adapter.) A jeste mas k tomu bledemodry 'chlebnik' pres rameno, do ktereho se jednak vsechno vejde, druhak je to naprosto univerzalni batuzek. ;-)
  • 0

#17 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 875 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2007 - 12:27

Co se týče nabíjení baterií, doporučuji si přečíst velmi zajímavý článek na toto téma. http://www.skyfly.cz...j/baterky02.htm
  • 0

#18 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)

Publikováno 18 listopad 2007 - 8:37

Stojí za upozornění, že v CHIPu (CZ) z listopadu2007 vyšel test akumulátorů. Zajímavý je i tím, že měřili nejen skutečnou kapacitu akumulátoru, ale i samovybíjení - kolik % energie se ztratí za deset dní. Moje oblíbené akumulátory GP v tomto testu zcela propadly. těžko říci, jak velký vliv na to mají chyby, kterých se CHIP dopustil. Jen pár chyb, kterých jsem si všiml: GP2700 nemá jmenovitou kapacitu 2700mAh, ale jen 2600mAh. cena: články GP2700 lze sehnat i pod 100Kč, ale vítězné články Varta2700 jsem viděl jen cca za 140Kč (CHIPem uváděná cena 110Kč) což poměr cena/výkon dost ovlivní. Jeden zajímavý článek o akumulátorech Sanyo a GP: http://www.prcek.ic....index.php?id=27
  • 0

#19 Celestyn

Celestyn

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 55 příspěvků(y)

Publikováno 18 listopad 2007 - 13:33

Pokud se chcete neco dozvedet ohledne nabijeni akumulatoru, doporucuji nektera modelarska fora (ostatne uvedene odkazy jsou toho dokladem, v cestine napr.www.mojehobby.cz, a najdete tam i par pekne zpracovanych clanku ohledne nabijeni). My RC modelari to mame celkem najety, protoze spatne osetrovane clanky se odmeni nizkou zivotnosti, a tedy lezou dost do penez. Zpusob nabijeni se lisi hlavne dle toho, jaky proud budu chtit z clanku odebirat (tedy v RC terminologii je to uvadeno jako pohonne clanky ... chci velky proud, nebo vysilacove ... maly proud). Z tohoto pohledu lze baterie do GPS pristroju chapat jako maloodberove, ovsem dodnes si nejsem jist, jak je to napr.s tuzkama do fotaku = vlastni foceni celkem nic neodebira, ale nabiti blesku si vetsinou snazi vzit z clanku co nejrychleji to co je schopen dodat (cemuz odpovida i zahrati). Pravdou je, ze GP jsou s kvalitou dost dolu, ale zase se daji sehnat ve velkoobchodech za smesnou cenu. Pokud cena neni rozhodujici, pak neudelate chybu nakupem znacky Sanyo.
  • 0

#20 hradnik

hradnik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 příspěvků(y)

Publikováno 18 listopad 2007 - 15:07

Nevím, zda tímto příspěvkem někomu pomůžu, ale tak nějak pracuji v prodeji a baterie a akumulátory jsou též v našem sortimentu. Co se týká GP akumulátorů, tak od cca 2500mAh kapacity mi přijde, že zvyšování kapacity je jen nová samolepka přes stejný článek. Já osobně jsem si zakoupil sadu AA +max e ANSMANN Energy 2100mAh. Je to ta již výše zmiňovaná tužkovka s potlačeným samovybíjením. Nabíječku mám ANSMANN POWERline 4 traveller (s výměnnými národními vidlicemi). Co se týká zkušeností, tak vyfotím cca stejně, jako na 2700 (rozdíl řádově desítek fotek - záleží na blesku), ale výhodou je, že foťák je připraven k použití i za měsíc, to u klasických NiMH nešlo. Nabíječka nabíjí každý článek samostatně a má i tlačítko vybíjení, nebo lze tlačítko podržet déle a nabíječka provede tři po sobě jdoucí cykly nabití a vybití - zatím jsem netestoval. Články se zahřívají v normě (jako aku u mobilu), ale nabité jsou za různý čas. Co se týká značky ANSMANN, tak je to vlastně převlečené SANYO pro podporu Evropského prodeje. A SANYO je dlouhodobě leader v AKU, stačí se zeptat kteréhokoliv modeláře (i když ti raději používají NiCd články nabíjené klasickým transformátorem s předřazenou žárovkou :) ).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama