Přejít na obsah


Fotka

Koupě - plotr Aritma


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
27 odpovědí na toto téma

#1 choze

choze

    Advanced Member

  • Administrators
  • 502 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2007 - 7:37

Protože je mezi námi docela dost radioamatérů, zkouším, zda nemá někdo doma zbytečný plotr Aritma, který bych použil na kreslení DPS, nejspíš typ 0512.

Vložený obrázek

Díky

Choze
  • 0

#2 Ponik

Ponik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2007 - 9:05

Mohu sloužit Aritmou

Vložený obrázek
507
Vložený obrázek
a 517 kdybys měl zájem.... klidně i více kusů než jeden.
  • 0

#3 choze

choze

    Advanced Member

  • Administrators
  • 502 příspěvků(y)

Publikováno 10 srpen 2007 - 10:00

Díky! Poslal jsem ti SZ... Choze
  • 0

#4 xtyo

xtyo

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 05 červen 2008 - 18:23

zdravím, měl bych o jednu Aritmu 0512 zájem, pokud se doma někomu válí, tak se mi prosím ozvětě na mail: xtyo@seznam.cz budu vám moc vděčnej:)
  • 0

#5 Willy

Willy

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 25 červen 2008 - 8:35

Vali se mi doma celkem dve, ani jedna neni v uplne nejlepsim stavu, ale funguji. Pokud bys mel o jednu zajem tak napis nejak se domluvime.
  • 0

#6 smmk

smmk

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 11:32

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli náhodou ještě někdo nevlastní plotter Aritma 0512 a byl ochoten se ho zbavit. Díky
  • 0

#7 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 12:15

Měl jsem. Kouknu do sklepa … :D
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#8 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 285 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 12:24

Jeden plotr mám. Co nabídnete? Preferoval bych případně osobní odběr v Praze.
  • 0

#9 smmk

smmk

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 13:27

Ty jo... Tolik rychlých odpovědí jsem nečekal:) Chtěl jsem se Vás zeptat jestli někdo nemáte zkušenosti s tím to plotrem při výrobě plošných spojů. Jestli je tato technologie dobrá nebo je nějaká lepší. Díky
  • 0

#10 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 14:37

No, já si myslím, že nejlepší způsob výroby plošných spojů je - poslat to do nějaké firmy. Garážisti, co to dělali skoro na koleně, už vymřeli. Potřeboval jsem loni asi 10 malých destiček a cena nebyla rozhodující (pro toho, komu jsem to dělal), nechal jsem je vyrobit radši profesionálně. Z plotru to může vypadat dobře, ale 4. a vyšší třídu přesnosti asi neuděláš. Průchody mezi nožičkami v klasice asi půjdou. Ale co v SMD? A v SMD se toho dělá dost, co už není v klasice, a bez přesného plošňáku s nepájivou maskou se to snad ani nedá zaletovat. A stejně na to člověk musí mít trpělivost, chlupatí brouci (s vývody na všechny strany) jsou už většinou na osazovací automat. Takže co chceš? Klasika na tom bude vypadat dobře. Jen pokud děláš v Eaglu, zvětši si plošky, ty co jsou v knihovnách jsou moc malé, určené na prokovené díry a ručně se do nich vrtákem ani netrefíš.
  • 0

#11 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 14:54

Brácha to dnes dělá obyč fotocestou, i SMD věcičky ;) Ještě donedávna to tiskl na prastaré inkoustovce, nyní už si pořídil laserovku. A tiskne na obyčejný kancelářský papír, ten se poté postříká nějakým "transparentujícím" a "fixačním" sprejem (viz nabídka GME), až se z toho stane skoro průhledná "fólie", a teprve skrz tohle na tišťák svítí nějakými UV LEDkami či co... Takhle zvládá i 2-vrstvé desky. Ty vícevrstvé, a především ty s prokovy, už ale posílá opravdovým profesionálům ;)
  • 0

#12 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 15:59

Další možnost je použít tzv. modrou folii viz http://www.cadware.c...page=24&lang=cz Je tam i postup. Pragoboard poskytuje službu POOL servis http://www.pragoboard.cz/pool_servis kde ti udělají pár kusů dps za celkem slušnou cenu jen je to omezené tloušťkou. Pokud jsi z Brna, tak mohu poskytnout kousky laminátu i leptací roztok.
  • 0

#13 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 16:39

ono na fotocestu stačí předlohu vytisknout laserovkou na pauzák, ale už to není taková romantika jako s tím ploterem :)
  • 0

#14 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 17:20

Modrou fólii jsem měl. Nepovedlo se to. Někdo zažehluje toner i bez modré fólie, pak nechá papír odmočit. Mě se to taky skoro nikdy nepovedlo, ale cesta by to byla. Nemám lejzrovku a na inkoustu to nejde.
  • 0

#15 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 17:26

Doporučuju přečíst toto: (a tuším, že alespoň jeden z autorů je kačer)http://www.mlab.cz/A...ake_PCB.cs.html
  • 0

#16 smmk

smmk

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 19:07

Když mě se právě zdála fotocesta hrozně zdlouhavá a pracná... Tak nevim, který postup je nejsnažší a nejlepší:(
  • 0

#17 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 20:14

O časové náročnosti si tu nedovolím polemizovat, svůj poslední tišťák jsem spatlal možná už někdy před 20 lety :D Ta fotocesta ale opravdu dává profi výsledky, nebo se jim hodně blíží. Je ale nutné ji dobře zvládnout, no. Když ale občas pozoruji svého bráchu, tak to jde i v panelákovém bytě, bez potřeby nějakého extra drahého vybavení. A ani dílna na to není potřeba...
  • 0

#18 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 20:56

smmk napsal/a:
Když mě se právě zdála fotocesta hrozně zdlouhavá a pracná... Tak nevim, který postup je nejsnažší a nejlepší:(

No...to záleží na tom, jak přesnou desku chceš zbastlit. Já se zabývám profi návrhem DPS nějakejch 25let (Cadence OrCad), ale když potřebuju narychlo doma něco zpíchnout, tak to jenom opíchám z předlohy jehlou na cuprex a naroutuju vod oka párátkem, manželčiným lakem na nehty a hodím to do kyseliny...B)
  • 0
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#19 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 774 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 22:24

To já jsem dělal profi tišťáky taky hezkých pár let, ručně na papír, pak Orcad,Pads a Eagle, poslední co jsem dělal byl 10x40cm čtyřvrstvý s dvěma 100 nožičkovými SMD procesory Atmel (autorouter použitelný jen omezeně a poslední dny třeba jen dva spoje denně, než jsem prokličkoval z jedné strany desky na druhou). Teď už to pár let nedělám. A jednoduché desky jsem dělal NOVÝM Centrofixem a leptáním v chloridu. Nový Centrofix je nutný, dobře teče, ale i tak se trochu proleptává.
  • 0

#20 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 16 říjen 2012 - 23:40

Modrá folie stejně tak jako fotocesta jsou použitelné podobně jako přenesení pozic pájecích bodů a nakreslení vodivých cest fixou, reaktivní tuší nebo vhodnou barvou v trubičkovém peru. Pokud ovšem chci použít smd součástky, tak ruční kreslení je ze hry. Použití plotru se blíží zoufalosti. Kreslit přímo na měď se skoro nedá a uhlídat správné spouštění pera je také chuťovka. Naproti tomu modrou folií zvládnu spoje/mezeru 0.2/0.2 mm. Všechno je to o cviku a předúpravě povrchu. Před nanesením krycí vrstvy se povrch musí trošku přebrousit (přegumovat tvrdou gumou) a odmastit. Možnosti je dnes mraky včetně čističů ve spreji a vysledek je opakovatelný. Leptání v HCl s peroxidem je dost drsárna a nedá se provozovat všude. Leptání chloridem železitým je podstatně lepší, protože klade podstatně nižší nároky na odolnost krycí vrstvy. Navíc je to chemikálie, která se používá v čističkách vody a až na tu trochu mědi se to dá vylít do záchodu;) Všechny popsané postupy jsem osobně průběhu desítek let používal včetně kreslení tuší na plotr a zmenšování předlohy fotocestou pro mikropáskové obvody a blahé paměti i nanášení fotocitlivé vrstvy na laminát. Stále jsem aktivní v návrhu a osazování dps v malosériové výrobě. Asi by bylo dobré, aby autor vlákna uvedl to, co chce realizovat, aby mohly být rady víc k věci. Za mě plotr ale určitě ne, pokud si nechci jen hrát.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama