Přejít na obsah


Fotka

Cislovani druzic + WASS/EGNOS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 31 březen 2005 - 13:24

Posledni dobou jsem prijal na GPS almanach s druzicemi 33, 35, 37, 39, 44, 50 a 51. Vsechno by to meli byt geostacionarni druzice WAAS/EGNOS. Pricem signal jsem chytil pouze z druzice c. 33 a 37 ale zatim pouze ve zkusebnim provozu, tak se mi zadne D u jednotlivych druzic neobjevilo. Podle meho nazoru je druzice c.33 totozna s c. 50 a druzice c. 39 s c. 51, jelikoz se mi pri pokusu o prijem signalu stridali na stejnem miste. Muj dotaz: kde se da sehnat informace o cislovani druzic? Pripadne jak budou cilovane druzice z projektu GALILEO ? Chvili jsem se prohrabaval internetem a nasel jsem informace o druzici c.33, 35, 37, 44, 47 ale informace o c. 50 a 51 jsem nenasel.
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2005 - 13:51

Posledni dobou jsem prijal na GPS almanach s druzicemi 33, 35, 37, 39, 44, 50 a 51. Vsechno by to meli byt geostacionarni druzice WAAS/EGNOS. Pricem signal jsem chytil pouze z druzice c. 33 a 37 ale zatim pouze ve zkusebnim provozu, tak se mi zadne D u jednotlivych druzic neobjevilo. Podle meho nazoru je druzice c.33 totozna s c. 50 a druzice c. 39 s c. 51, jelikoz se mi pri pokusu o prijem signalu stridali na stejnem miste. Muj dotaz: kde se da sehnat informace o cislovani druzic? Pripadne jak budou cilovane druzice z projektu GALILEO ? Chvili jsem se prohrabaval internetem a nasel jsem informace o druzici c.33, 35, 37, 44, 47 ale informace o c. 50 a 51 jsem nenasel.

neco jsem videl na tehle strankach: http://bibis.lib.cas.../1978/I047A.HTM, ale z toho cislovani rozumnej nejsem.
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 duben 2005 - 14:35

Ja bych se spise zeptal jinak. Podarilo se vubec nekdy nekomu prijimat signaly korekcnich druzic v Evrope? Ta evropsa verze NASA -> ESA mi prijde jako cerna dira na penize. Clanky jako tenhle (porad neco prestrihavaji a uvadeji do provozu, ale nikde nic) mne vzdycky pobavi. ;-) Ale treba jsem jenom hrozny pesimista. ;-)
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2005 - 0:28

Za ten WASS se omlouvam je to preklep. Jinak ja jsem chytil pred cca 14 dny signal z EGNOS druzice asi na 15s a uz jsel i videl D pod sloupecky signalu ale nez jsem se stacil rozkoukat bylo po vsem. Proto jsem se o to zacal zajimat. Ten jev prijmu druzice EGNOS mne pripada jako videt kulovy blesk. Ten testovaci provoz mne uz nejak ubiji, ale snad to uz spusti.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 duben 2005 - 15:39

Ja bych se spise zeptal jinak. Podarilo se vubec nekdy nekomu prijimat signaly korekcnich druzic v Evrope? Ta evropsa verze NASA -> ESA mi prijde jako cerna dira na penize. Clanky jako tenhle (porad neco prestrihavaji a uvadeji do provozu, ale nikde nic) mne vzdycky pobavi. ;-) Ale treba jsem jenom hrozny pesimista. ;-)

Tak předně používejte WAAS a ne WASS! Vysílání tohoto korekčního signálu probíhá už delší dobu řádově několika let. Pokud tato družice signál vysílá, tak se na GPS přístroji objeví jako další aktivní družice, v mém případě - MagC se ve stavovém políčku objeví WAAS. V této chvíli dochází ke zpracovávání korekčních dat a výsledkem je skutečné zpřesnění polohy podle podmínek - podle mých pozorování tak 2x - 10x. Např. pokud jste na volné ploše a pomalu se pohybujete - do 160km/hod, tak ta přesnost je 1-2m. Při pohybu v zastíněném prostoru (les, skály, město ...) je zpřesnění také patrné. Jedna z družic vysílajících WAAS (system EGNOS) korekce se nachází v poloze téměř na jih v elevaci 45° - je na geostacionární dráze, takže je stále nad obzorem na rozdíl od standardních GPS satelitů. Vysílání je zatím skutečně zkušební - já jsem je v poslední době zaregistroval v sobotu 2.4. chvíli po ránu a včera 5.4. v podvečerních hodinách. Všechny tyto aktivity by měly souviset s přípravou systému Galileo, který by měl být v mnoha ohledech lepší. Uvidíme ... další INFO je např. zde ... WAAS nebo zde EGNOS
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 duben 2005 - 23:20

Ja bych se spise zeptal jinak. Podarilo se vubec nekdy nekomu prijimat signaly korekcnich druzic v Evrope? Ta evropsa verze NASA -> ESA mi prijde jako cerna dira na penize. Clanky jako

Nemoznost prijmu EGNOSU se uz jednou resila tady: http://www.geocachin....aspx?id=18,3#3 tzn. majitele novych Garminu maji do zahajeni ostreho provozu asi smulu. Ja mam stareho Magellana, ktery nevi co WAAS korekce jsou natoz aby je prijimal, tak me to az tak netrapi a vesele krouzim okolo cachi ve spiralach (nekdy az 20m). Vetsinou to ale docela jde. Spis by me zajimalo, proc ma takove zpozdeni. Mam pocit, ze gpska, kterou drzim v ruce jde vetsinou 30m za mnou, nekam me s jistotou dovede a pak si to rozmysli a teprv zacne ukazovat spravne. Taky by me zajimalo jestli jde Magellan 315 otevrit bez zniceni krytu nebo jestli je fakt zatavenej.

  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 06 duben 2005 - 9:02

Za ten WASS se omlouvam je to preklep.
Jinak ja jsem chytil pred cca 14 dny signal z EGNOS druzice asi na 15s a uz jsel i videl D pod sloupecky signalu ale nez jsem se stacil rozkoukat bylo po vsem. Proto jsem se o to zacal zajimat. Ten jev prijmu druzice EGNOS mne pripada jako videt kulovy blesk. Ten testovaci provoz mne uz nejak ubiji, ale snad to uz spusti.



Už jsem to zveřejňoval na Pandoře, už asi 3 týdny bez problémů chytám na Legend C WAAS resp. EGNOS. Jde o satelit č. 44, je zhruba na jihovýchodě, jde o satelit nad Indickým oceánem. Už jsem zažil i "9 Déček" a přesnost 2m zhruba do 5-8 minut od zapnutí džípíesky...
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 12 červenec 2005 - 16:23

Za ten WASS se omlouvam je to preklep. Jinak ja jsem chytil pred cca 14 dny signal z EGNOS druzice asi na 15s a uz jsel i videl D pod sloupecky signalu ale nez jsem se stacil rozkoukat bylo po vsem. Proto jsem se o to zacal zajimat. Ten jev prijmu druzice EGNOS mne pripada jako videt kulovy blesk. Ten testovaci provoz mne uz nejak ubiji, ale snad to uz spusti.



Ja mam Garmin Geko 201, jeste vloni mi WAAS fungoval (Decka u druzic), ale ted cca pul roku ani tuk. A nejlepsi presnost jake jsem dosahl s WAAS byla 2m.
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 duben 2005 - 16:00

Oprav mne, prosim, v cem se mylim. WAAS je ryze severo-americka zalezitost a nema s EGNOS nic spolecneho (myslim, ze Japonsko se take o neco podobneho snazi/snazilo). "Jen" to, ze pristroje, ktere umi zpracovat signal z WAAS rozumi i signalu evropskeho EGNOS. O EGNOS se na strankach ESA hovori minimalne rok. A to tim zpusobem, ze to ma byt vzdycky uz "co nevidet" v provozu. A bohuzel stale (alespon takove jsou me zkusenosti) nikde nic.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2005 - 9:10

Nevím kde máte s WAAS ( EGNOS) problémy... Podle mně závisí příjem korekčních dat vysloveně na příjmu signálu. Já to zrovna teď zkusil na VistěC - letištní plocha - signál GPS jsem chytil do 30 sekund, včetně korekční družice ( 33) a asi do dvou minut bylo korigováno 7 satelitů - přesnost byla 4m. Pak už jsem to nevydržel, dneska fouká studený vítr. Takže to jede :-))
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2005 - 23:46

Už jsem to zveřejňoval na Pandoře, už asi 3 týdny bez problémů chytám na Legend C WAAS resp. EGNOS. Jde o satelit č. 44, je zhruba na jihovýchodě, jde o satelit nad Indickým oceánem. Už jsem zažil i "9 Déček" a přesnost 2m zhruba do 5-8 minut od zapnutí džípíesky...

Na Vista C jsem chytil satelit č. 44 asi před týdnem (poprvé a naposledy) po půl hodině jsem měl 7 družic s Déček a 3 bez Déčka a EPE bylo 10 m. To se mi zdálo dost špatný, protože v místech kde jsem to chytal jsem míval kolem 4 m. Tak jsem EGNOS vypnul a EPE šlo na 5 m ;-) ale po opětovném zapnutí satelit č. 44 tvrdošijně přeskakoval :-( od té doby se už GPS nikdy 44 nepokusila přijímat. Myslím, že je problém ve firmware, protože když se ukáže signál z 33 tak ji okamžitě přeskočí. Jen dvakrát se mi stalo, že mi satelit č. 33 přihrál jedno Déčko. Zkusil jsem kompletní reset a downgrade firmware z v2.20 na v2.10, ten sice něco z č. 33 načítá, ale nikdy žádný Déčko nenaskočí.
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 duben 2005 - 9:18

no já to chytám na Legend C s posledním FW t.j. 2.20....
a ta přesnost se mi nikdy "nezhoršila" přijetím WAASu
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 21 červenec 2005 - 10:45

Nevím kde máte s WAAS ( EGNOS) problémy... Podle mně závisí příjem korekčních dat vysloveně na příjmu signálu. Já to zrovna teď zkusil na VistěC - letištní plocha - signál GPS jsem chytil do 30 sekund, včetně korekční družice ( 33) a asi do dvou minut bylo korigováno 7 satelitů - přesnost byla 4m. Pak už jsem to nevydržel, dneska fouká studený vítr. Takže to jede :-))

Ano tak to je - když družice vysílá korekční signál tak je to OK. Ale nevysilaji jej trvale, asi pořad maji testovaci obdobi. Např. včera mezi 19 a 21 hodinou byl WAAS take aktivni (husty les), ale najednou korekcni signal vypnuli i kdyz nosný signal druzice vysilala. Dneska rano mezi 6:30 a 7:30 WAAS korekce jely take. Takze vylozene zavisi na tom, jestli během použivání GPS je WAAS korekce z druzice k dispozici nebo neni.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama