Přejít na obsah


Fotka

PDA - nouzové dobíjení v terénu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
244 odpovědí na toto téma

#201 Pavelmidi

Pavelmidi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 8:47

Tak už mi to přišlo, je na 4 AA baterie,má vyapínač a zelenou diodu, samičkuUSB, takže musíte mít USB-miniUSB kabel . Vybitou baterii 3000mA v mobilu mi to nabilo 1x a trvalo to asi 7-8 hodin .Použil jsem 4AA 2300mA a vysálo je to ůplně. Takže můj závěr, na krátkodobé (2-3 hodiny) prodloužení práce stačí jednotužkové "dobíječky" ve kterých lze snadno a rychle měnit baterky,velká dobíječka je dobrá pro úplné dobití,třeba přes noc, nebo pokud vám nebude vadit trvalé propojení delším kablíkem při používání. http://cgi.ebay.co.u...em=360176229178
  • 0
co se dnes posere , zítra bude dobrý HTC Wildfire, Locus,Geoget II

#202 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2010 - 8:51

Teda koukam, ceho vseho je uzivatel klasicke turisticke GPS usetren :D
  • 0

#203 bogi

bogi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2010 - 18:36

Pre vsetky zariadenia, v ktorych je mozne v terene batrie vymenit (drviva vacsina PDA taka je) odporucam pouzivat nahradnu LiIon/LiPol bateriu. Do mnohych PDA sa da dokupit bateria s vacsou kapacitou, bezne 3000 mAh. Samotna doplnkova bateria je mala a lahka, urcite lahsia, nez 2 NiMh akumulatory. Netreba ziadne kable, je to sikovnejsie riesenie. Okrem nizkej hmotnosti je vyhodou LiIon/LiPol baterii prakticky ziaden pamatovy efekt a nizka miera samovybijania. S474N: S napajanim Oregona, ktoreho vlastnis, to nie je az take ruzove. Treba sa na to vediet pozriet objektivne. Vydrz v silnych mrazoch je tiez znizena. Oregon ma prijemnu hmotnost len bez zadnej steny a baterii. Ku Oregonu treba dokupit extra nabijacku a akumulatory, cena tejto investicie je priblizne taka, ako cena jednej 3000mAh LiIon baterie do PDA. Nie kazdy pouzije nabijatelne MiMh baterie do dalsich zariadeni, ved LiIon bezne pouzivaju aj fotoaparaty. Pre vsetky z USB nabijatelne zariadenia s LiIon/LiPol bateriami mi staci na dovolenku zobrat jednu USB nabijacku. Ku Oregonu vacsina pouzivatelov zoberie na dovolenku aj extra NiMh nabijacku. LiIon baterie pouzivaju aj outdoor pristroje Garmin, napr. v navigaciach pre cyklistov rady Edge. Aj Garmin vie, ake su vyhody tohoto riesenia - nizka hmotnost, standardna mala a lahka USB nabijacka a ziaden pamatovy efekt. Pred tyzdnom pri teplotach slabo pod nulou som 6 a pol hodiny kracal prirodou s Oregonom a aj s Mio A701, vybavenym 3000 mAh bateriou. Mio aj Oregon po vylete ukazovali polovicne vybitie. Novsie a vykonnejsie PDA maju vacsinou vyssiu spotrebu, s 3000 mAh bateriou vsak vacsinou celodenny vylet zvladnu. A stale je tu moznost bateriu vymenit za plne nabitu. Pre istotu, aby nevznikli offtopic reakcie: Zvysena odolnost turistickych navigacii nie je temou tohoto vlakna.
  • 0

#204 Pavelmidi

Pavelmidi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2010 - 19:01

bogi Fajn, i to je způsob, jen je trochu neuniversální, na usb napájení je dneska snad už všecko od DVD přehrávačů, MP3, foťáky ... takže využitelnost je dost velká. Ale to taky není téma tohoto vlákna, jinak s tebou souhlasím.Mám 3000mA i originál 1530mA a přesto jsem šel cestou dobíječek a ne výměny baterii, ale to je můj problém a moje důvody proč jsem to chtěl (není v tom jen geocaching).;)
  • 0
co se dnes posere , zítra bude dobrý HTC Wildfire, Locus,Geoget II

#205 bogi

bogi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2010 - 20:05

Pavelmidi, samozrejme suhlasim s Tebou, co sa univerzalnosti externej USB nabijacky tyka. Ako majitel Oregona, ktory si nabijacku AA akumulatorov musel kupit, si mozno zakupim aj lacnu krabicku na AA akumulatory s USB vystupom.
  • 0

#206 Pavelmidi

Pavelmidi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2010 - 21:21

jo, přispěl jsem do tohoto vlákna neb jsem sám řešil levnou variantu zálohy energie na cestu, to že někteří neunesou názor jiných a to že lze fungovat i jinak ,v pohodě a levněji, je věc druhá, ale nechme jim jejich vrtochy. Co se týká přístrojů na navigaci, máme každý jiné požadvky a z toho plyne i množství různůch přístrojů, holt ten můj se ještě zatím nevyrábí, ikdyž některé zařízení mají k němu hodně blízko. add S474N Teda koukam, co všechno si musí uzivatel klasicke turisticke GPS přečíst, aby se ubezpečil , že neudělal chybu s nákupem ... asi tak nějak ... ;)
  • 0
co se dnes posere , zítra bude dobrý HTC Wildfire, Locus,Geoget II

#207 zuzkys

zuzkys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2010 - 22:42

bogi: Mě třeba přijde kupování extra baterie k PDA nesmyslné řešení - klasický AA baterky jsou mnohem univerzálněji využitelné než mít pro každý přístroj extra navíc externí baterii. Nevím, já si raději koupím 10kusů AA baterek za 800Kč a můžu je využít do Garmina, do všemožných ovladačů a samozřejmě i pro dobíjení všeho možného právě přes USB s takovým dobíjedlem. Než abych si koupila do každého přístroje zvlášť baterii. Dobíjedlo používám sice úplně jiným způsobem než Pavel - ne kvůli celodennímu navigování, ale jen pro dobití PDA přes noc třeba pod stanem. Pavelmidi: jak dlouhý kabel jsi použil pro úplné dobití vybitého PDA s těmi 4AA? Já musím používat jen úplně co nejkratší (cca 10cm), jinak se mi nenabíjí - nějak extra tomu nerozumím, ale předpokládám, že čím delší kabel tím víc ztráty energie "cestou", proto dlouhý kabel už mi nedokáže dobíjet.
  • 0

Oregon 550, GeoGet, HTC Desire + c:geo


#208 bogi

bogi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2010 - 23:05

zuzkys: Kazdy pouziva inu sadu zariadeni s takym ci onakym napajanim. Niekto podnika aj viacdnove vylety bez moznosti dobijania z el. siete, niekto nie. Takze univerzalna rada asi neexistuje. U mna je nedavno zakupeny Oregon jedinym zariadenim, ktore napajam z NiMh a nabijacku + akumulatory som kupil len kvoli Oregonu. Fotak mi vydrzi pomerne dlho. PDAcka pouzivam uz niekolko rokov. Pre mna bolo dokupit 3000 mAh bateriu do PDA vyhodnejsie, nez ho dobijat z prenosneho zdroja na baterky. Pre Teba moze byt vyhodnejsie nieco ine.
  • 0

#209 Pavelmidi

Pavelmidi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2010 - 23:09

Zuzkys: délka kabelu by neměla mít až takový vliv, je to jen o odporu v drátech (nerad bych se mýlil ale kablík o délce cca 60 cm a kablík 10 cm by neměl být žádný rozdíl, snad jen přechodové odpory v místech kontaktů by mohli hrát roli,nebo kvalita (nebo průměr drátků v káblíku ) ale nejsem schopen to ověřit, nemám patříčné zařízení), já použil klasický USB -miniusb, protože ta banka na 4AA má jen malý ocásek s klasickou USB samicí. A z notebooku taky musíš nabíjet přes ten krátký ? Protože hodnoty proudů a napětí by měly být shodné, snad jen že notebook bude schopen pokrýt i větší proudový odběr, já používám kablík co byl u MP3 přehrávače a jede to v pohodě, mohu testnout ještě jeden co mám k od Canona, ale moc tomu nedávám, že bude rozdíl. Spíše bude hodně záležet na velikosti kapacity těch tužkovek a taky nesmíš míchat různé kapacity nabíječek, ty 4 AA musí být stejné kapacity, jinak se budou " nabíjet a vybíjet mazi sebou" vesele řečeno.
  • 0
co se dnes posere , zítra bude dobrý HTC Wildfire, Locus,Geoget II

#210 zuzkys

zuzkys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2010 - 23:19

Ne ne k notebooku můžu mít jakkoliv dlouhý. Jen s tím 4AA musím mít krátký. Takže já jsem myslela, že délka v tom má nějaký vliv (třeba usb vypalovačka se s dlouhým kabelem taky nezapne - jen s kratším). Jasně kabel musím mít taky USB - miniusb - to máme úplně stejné na té bance. Tak pokud to nemá vliv tak nechápu proč mi to s delším nenabíjí, respektive nabíjí ale jen chvilku a do cca 10ti minut se PDA začne trochu vybíjet. S krátkým je to OK do plného nabití. Nějak tomu přestávám rozumět.. :) Celkem bych ráda přišla na to proč to tak je... mi to začalo vrtat hlavou teď. bogi: OK, já už právě nabíječku na AA mám moc dlouho a používám ve spoustě zařízení takže vlastně k Oregonu to investice nebyla. (btw k oregonu jsem v balení dostala další nabíječku a 2AA nabíjecí baterie). Každý máme jiné preference a ještě, že si každý můžeme opravdu vybrat, co nám vyhovuje.
  • 0

Oregon 550, GeoGet, HTC Desire + c:geo


#211 Pavelmidi

Pavelmidi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2010 - 23:26

pak bych předpokládal že se jedná o nějaký horší kousek kablíků, zkus si od někoho půjčit jiný stejně dlouhý kablík, protože po 10 minutách na 4 AA pokud jsou plně dobité to musí jet.
  • 0
co se dnes posere , zítra bude dobrý HTC Wildfire, Locus,Geoget II

#212 zuzkys

zuzkys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2010 - 23:33

Mám právě spoustu kabelů - ještě to testnu třeba s kabelem od garmina, nebo canonu - to, co jsem já zkoušela byl stopro kabel od čtečky karet - tak možná je už "jetej" - používám ho na všechno.
  • 0

Oregon 550, GeoGet, HTC Desire + c:geo


#213 wendabr

wendabr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2010 - 5:30

zuzkys napsal/a:
Mám právě spoustu kabelů - ještě to testnu třeba s kabelem od garmina, nebo canonu - to, co jsem já zkoušela byl stopro kabel od čtečky karet - tak možná je už "jetej" - používám ho na všechno.


Některé přístroje vyžadují poměrně tvrdě napětí dle normy pro USB rozhraní (cca +5V +/- 0.1V), takže stačí malá změna odporu, daná délkou kablíku a přístroj se přestane nabíjet, přestože tužkovky budou dobré.
Pokud chceš použít delší kablík, vybírej si takový, který má větší průměr, tím pádem silnější vodiče a menší odpor vedení. Na čtečky karet se obvykle dávají ty slabé, není potřeba téměř žádný proud, ale přenosné přístroje si při vybité vnitřní baterce řeknou i o 0.5A, což je dost a na výběru kablíku už opravdu záleží.
  • 0
HP iPAQ 214 (32GB SDHC+32 GB CF), GPS - QStarz Q1000X, BeeLineGPS. OziExplorerCE. Při cyklotoulkách navíc Asus eee901 (256GB SSD). Manuál OziExplorerCE

#214 zde

zde

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 255 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2010 - 9:14

bogi napsal/a:


> odporucam pouzivat nahradnu LiIon/LiPol bateriu.

Při výměně baterie integrovaný GPS modul provede studený start a budeš čekat 10 minut na fix, v PDA se ti vyresetuje RTC, a přeruší se tracklog. Navíc je náhradní baterie poměrně drahé řešení (~600czk).

> Oregon ma prijemnu hmotnost len bez zadnej steny a baterii.

Naprostý souhlas, Oregon je děsná cihla.

> Mio aj Oregon po vylete ukazovali polovicne vybitie.

Dobře, v Mio byla úplně nová a čerstvě nabitá nadstandardní 3Ah baterka (btw jak se tam vejde? Je to s "hrbem"?). Proč jsi nedal slušné a plně nabité články i do toho Oregona? Mám taky Oregona i PDA, a co se týče výdrže, mám ověřené že Oregon (~12h) překoná PDA (2-3h) faktorem 4+
  • 0

#215 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2010 - 12:41

zde napsal/a:
Při výměně baterie integrovaný GPS modul provede studený start a budeš čekat 10 minut na fix, v PDA se ti vyresetuje RTC, a přeruší se tracklog. Navíc je náhradní baterie poměrně drahé řešení (~600czk).


Souhlasím, nějaký čas jsme to tak dělal, ale je to pruda. PDA se musí vždycky vypnout a pak znova spouštět aplikace, což nějaký čas zabere. Navíc totéž ještě jednou při nabíjení, pokud člověk nemá externí nabíječku.
  • 0

#216 maxus_aurelius

maxus_aurelius

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 38 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2010 - 13:49

Myslim ze idealni je: APC Mobile Power Pack, 10Wh

http://www.apc.com/r...OCountryCode=cz

pouzivam jej dost dlouho a je super - vydr ma tak na 2xnabiti PDA. Nabiji se pres usb kabel.
  • 0

#217 zuzkys

zuzkys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 147 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2010 - 18:32

wendabr napsal/a:

zuzkys napsal/a:
Mám právě spoustu kabelů - ještě to testnu třeba s kabelem od garmina, nebo canonu - to, co jsem já zkoušela byl stopro kabel od čtečky karet - tak možná je už "jetej" - používám ho na všechno.


Některé přístroje vyžadují poměrně tvrdě napětí dle normy pro USB rozhraní (cca +5V +/- 0.1V), takže stačí malá změna odporu, daná délkou kablíku a přístroj se přestane nabíjet, přestože tužkovky budou dobré.
Pokud chceš použít delší kablík, vybírej si takový, který má větší průměr, tím pádem silnější vodiče a menší odpor vedení. Na čtečky karet se obvykle dávají ty slabé, není potřeba téměř žádný proud, ale přenosné přístroje si při vybité vnitřní baterce řeknou i o 0.5A, což je dost a na výběru kablíku už opravdu záleží.


Perfektní, to jsem chtěla přesně slyšet - testnu to tedy s tlustým kabelem (třeba od garmina je tlustý) - máš úplnou pravdu, ten kabel od čtečky je velice tenký (asi kvůli tomu, že je malý a skladný ho právě používám). Díky za vysvětlení !
  • 0

Oregon 550, GeoGet, HTC Desire + c:geo


#218 bogi

bogi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 148 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2010 - 23:06

zde napsal/a:
Při výměně baterie integrovaný GPS modul provede studený start a budeš čekat 10 minut na fix, v PDA se ti vyresetuje RTC, a přeruší se tracklog.


Cerstve ephemeris data, stiahnute pred vyletom, by preco moje PDA nemohlo pouzit? Ved sluzia prave na odstranenie studeneho startu a jeho nahradenie teplym.
Co sa tracklogu tyka ... bateriu ak uz musim pocas dna vymenit, urobim to pocas pauzy, kedy polohu nemenim ... Tracklog by to preco malo prerusit? Pouzivam OziExplorer a ten mi vytvara denny tracklog, v zapise do neho pokracuje aj po restarte PDA.

zde napsal/a:
Dobře, v Mio byla úplně nová a čerstvě nabitá nadstandardní 3Ah baterka (btw jak se tam vejde? Je to s "hrbem"?). Proč jsi nedal slušné a plně nabité články i do toho Oregona? Mám taky Oregona i PDA, a co se týče výdrže, mám ověřené že Oregon (~12h) překoná PDA (2-3h) faktorem 4+


Ano, je to s hrbom, ale stale je to PDA mensie a lahsie nez Oregon. :)
Stare Mio A701 uz pouzivam len na vylety, takze mi ten hrb nevadi.
Pises Oregon ~12h a ja som pisal ze moj vylet trval 6 1/2 h a po vylete bola bateria z polovice vybita. Co Ti nesedi?
Ohladom polovicneho vybitia tej 3000mAh baterie v Mio A701 - je to tak. Vyssie som pisal, ze to bolo za cenu nastavenia "Low Performance" (200 MHz) , ktore pre OziExplorer staci. Pisal som aj to, ze novsie vykonnejsie PDA maju vyssiu spotrebu. Vlastnim aj iPAQ 614c a ten s 3000 mAh bateriou vydrzi menej, okolo 8 hodin.

Tato debata je o vyhodach a nevyhodach dostupnych rieseni. Pokial PDA s 3000 mAh bateriou vydrzi celodenny vylet, podla mna je sikovnejsie mat v nom takuto bateriu, nez pocas vyletu kablikom dobijat standardnu.
  • 0

#219 Pavelmidi

Pavelmidi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2010 - 8:33

Mě PDA (s hrbem 3000mA) vydrží 7-8 práce a pokud jsem déle na tůře tak to vyřeším s jednotužkovým ocáskem , jenž mi dodá další 3 hodiny, viz moje testování výše, hlavně nemusím nic vypínat ani resetovat a pro případný delší pobyt v přírodě (nocování) mám 4 AA dobíjecí zdroj, do báglu si "nasypu tužkovek pytel" :D je to jen o tom co komu vyhovuje. Zuskys: Canoňácké USB kablíky jsou hooodně tlusté , ty by měly asi nejlepčí ohledně odporových ztrát.
  • 0
co se dnes posere , zítra bude dobrý HTC Wildfire, Locus,Geoget II

#220 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2010 - 16:14

tak mě napadá že ideální by bylo kdyby umělo PDA alespoň chvilku fungovat jen z nabíječky, to by umožňovalo vyměnit baterku za běhu a stačila by na to nějaká ta nouzovka s jednou tužkovkou. Bohužel u toho mého to takhle nefunguje.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama