Přejít na obsah


Fotka

Který přístroj na začátek?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
74 odpovědí na toto téma

#41 jeleniste

jeleniste

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 86 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2008 - 6:52

vlastik7 napsal/a:
2jeleniste:
Kupoval jsem na www.hifishop.cz.
Jinak mam i Garmin Etrex Legend s TopoCZ a dle mne se modul i turistické navigace výborně doplňují. Garmin je opravdu odolný a na geocaching ho mám raději. Přece jen ta navigace šipkou a vše okolo je tak nějak líp udělané. Jak začne pršet tak bych mobil moc nevytahoval.
Naopak na vyhledání kešek v okolí a stažení z internetu, průměrování souřadnic, hledání na místech ze špatným signálem je zas lepší Gotraxx.

jeleniste napsal/a:
Díky, můžeš mi ještě doporučit, když seš tak sdílnej obchod, kdes to kupoval? Jestlis to kupoval po netu teda.
Ještě jednou dík.
Jelen



Proč je při horším signálu lepší modul? Mobila si zašprckuju do fajnakapsy, až bude pršet.
  • 0

#42 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2008 - 8:56

Zpravidla všechny moduly dnes používají chipsety jako SirfStar3 nebo Mediatek, které jsou řádově citlivější než přijímač ve starém Legendu.(ten je bohužel dost tragický a v hustém lese nebo mezi skalami často hledáš spíš signál aspoň z těch čtyřech satelitů než cache) Kdyby se srovnávalo s eTrexy řady HCx nebo 60C(S)x, tak tam už by modul lepší nebyl, ale to jsou zas GPSky, které jsou o dost dražší. :(
  • 0

#43 jeleniste

jeleniste

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 86 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2008 - 9:18

alkes napsal/a:
Zpravidla všechny moduly dnes používají chipsety jako SirfStar3 nebo Mediatek, které jsou řádově citlivější než přijímač ve starém Legendu.(ten je bohužel dost tragický a v hustém lese nebo mezi skalami často hledáš spíš signál aspoň z těch čtyřech satelitů než cache)
Kdyby se srovnávalo s eTrexy řady HCx nebo 60C(S)x, tak tam už by modul lepší nebyl, ale to jsou zas GPSky, které jsou o dost dražší. :(


60 csx máme v robotě a v lese, v údolí sem s tím byl docela v prdeli, průměroval sem asi padesát bodů a furt mi to házelo deset metrů odhad chyby. A myslím, že reálná chyba byla větší.
  • 0

#44 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2008 - 9:24

V hlubším zalesněném údolí ti pro zlepšení přesnosti nepomůže ani svěcená voda :( Nebylo by to lepší ani s modulem a buď rád za ten 10m rozptyl. Legend by hlásil už po vstupu do údolí "Lost satellite reception".
GPS má prostě jistá omezení a s běžnými turistickými přístroji nedosáhneš přesnosti na metr ani za ideálních podmínek, natož za těch neideálních.
Pro zajímavost se podívej na obrázky, které jsem vkládal sem a sem.
  • 0

#45 jeleniste

jeleniste

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 86 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2008 - 11:38

alkes napsal/a:
V hlubším zalesněném údolí ti pro zlepšení přesnosti nepomůže ani svěcená voda :( Nebylo by to lepší ani s modulem a buď rád za ten 10m rozptyl. Legend by hlásil už po vstupu do údolí "Lost satellite reception".
GPS má prostě jistá omezení a s běžnými turistickými přístroji nedosáhneš přesnosti na metr ani za ideálních podmínek, natož za těch neideálních.
Pro zajímavost se podívej na obrázky, které jsem vkládal sem a sem.


no, deset metrů byl odhad chyby, kterou vyprděla gpska z průměrování, což neznamená, že to v reálu nebylo někde uplně jinde..
taky ta 60 csx by měla bejt hodně dobrá,
jaká chyba to opravdu je můžu odhadnout, když ujdu pět metrů na mítinu, tam je chyba menší, ale k původně zaměřenému bodu mi to ukazuje 20 m vzdálenosti.

otázkou je, zdali bych přesnější souřadnice nezískal z ortofotomapy, ale v souvislém porostu se to stejně dohledává blbě
  • 0

#46 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2008 - 12:01

Přesné zaměřování holt není žádná sranda. :) Taky hodně záleží, jak dlouho jsi průměroval, jestli do toho lezly odrazy a podobně. 50 bodů to není ani minuta ne? Tak krátké průměrování nestojí většinou za řeč. Je také dobré zkoušet to v různou denní dobu za různého postavení satelitů. S ortofotomapou se v lese moc nechytneš :( Ve městě jo, ale poznat přesné místo v lese většinou nejde. Navíc i ta ortofotomapa bude mít určitou chybu. 60CSx je hodně dobrá GPSka, ale pořád jenom turistická. Hodně dobrá geodetická GPSka stojí třeba několik set tisíc a to nepočítám software a data na postprocesing. Taky se s ní ale dá dostat až na centimetry... ovšem určitě ne bez správné metodiky a za všech podmínek.
  • 0

#47 jeleniste

jeleniste

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 86 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2008 - 12:19

alkes napsal/a:
Přesné zaměřování holt není žádná sranda. :)
Taky hodně záleží, jak dlouho jsi průměroval, jestli do toho lezly odrazy a podobně. 50 bodů to není ani minuta ne? Tak krátké průměrování nestojí většinou za řeč. Je také dobré zkoušet to v různou denní dobu za různého postavení satelitů.
S ortofotomapou se v lese moc nechytneš :( Ve městě jo, ale poznat přesné místo v lese většinou nejde. Navíc i ta ortofotomapa bude mít určitou chybu.
60CSx je hodně dobrá GPSka, ale pořád jenom turistická. Hodně dobrá geodetická GPSka stojí třeba několik set tisíc a to nepočítám software a data na postprocesing. Taky se s ní ale dá dostat až na centimetry... ovšem určitě ne bez správné metodiky a za všech podmínek.


no, tohle bude už OT, ale nechci na to zakládat další fórum, do kerýho stejně nikdo nebude psát, ale, teoreticky by neměl by bejt problém získat souřadnice systémem azimutů z nějakejch přístupnějších míst, potřebuju to na vyhlašování památnejch stromů (v robotě) a potřebuju to mít přesně tak na metr, je zkrátka trapas, když se mi to na mapě vokáže na špatnym břehu potoka, to bych to teda do mapy zakreslil přesnějc vod voka, to sem zkrátka s celou drahou GPS v prdeli.

Je nějakej vyzkoušenej systém jak dopočítat souřadnice z několika známejch bodů? Ne, že bych nebyl schopnej vykoumat svuj, ale radši se poučím z chyb, který už někdo udělal přede mnou.
  • 0

#48 Pe_Bo

Pe_Bo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 613 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2008 - 14:57

jeleniste napsal/a:
no, tohle bude už OT, ale nechci na to zakládat další fórum, do kerýho stejně nikdo nebude psát, ale, teoreticky by neměl by bejt problém získat souřadnice systémem azimutů z nějakejch přístupnějších míst, potřebuju to na vyhlašování památnejch stromů (v robotě) a potřebuju to mít přesně tak na metr, je zkrátka trapas, když se mi to na mapě vokáže na špatnym břehu potoka, to bych to teda do mapy zakreslil přesnějc vod voka, to sem zkrátka s celou drahou GPS v prdeli.

Je nějakej vyzkoušenej systém jak dopočítat souřadnice z několika známejch bodů? Ne, že bych nebyl schopnej vykoumat svuj, ale radši se poučím z chyb, který už někdo udělal přede mnou.


Ano, je - klasická práce s teodolitem :) Prostě pod metr se dostaneš pouze při vyměřování pomocí triangulace (jako geodeti) nebo pomocí GPS s korekcí chyb, např. DGPS, podívej se na http://czepos.cuzk.c...esProducts.aspx (jako bohatší geodeti).
  • 0

#49 jeleniste

jeleniste

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 86 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2008 - 6:53

No, to bych šel na muchy s gulometem, s metrem bych se spokojil. Jde mi o to, jak odečíst souřadnice z mapy, pamatuju, že jednu dobu se vydávali turistický mapy s takovym plastovym nesmyslem na odečet tušim že wgs. Myslel jsem něco takovýho. Teda ne v prohlížeči, nebo gis. Situace: potřebuju znát souř. stromu v hustém zápoji, zhruba patnáct metrů vlevo je mýtinka, kde jakejs takejs signál je, podle kompasu, je pod azimuted 94, např, cca. třicet metrů pod azimutem 297 je můstek přes potok, kterej je v mapě, kde ale signál nemam, můžu nicméně souřadnice odečíst v mapě. Mám tedy dva jiný body v okruhu 50 m (+ nadmořskou výšku, kterou můžu použít jako kontrolu) a chci dopočítat z nějaké rovnice neznámé souřadnice. Tedy souhrn: vstupní data=2*bod + azimut
  • 0

#50 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2008 - 9:09

Plastovy nesmysl mám, ale odečet z mapy tímhle způsobem taky nic moc :| Půl milimetru na mape 1:50000 je 25 metru a to jeste pochybuju, ze objekty na mape budou tak presne zakreslené. :( Pokud náhodu stejně zkusíš, tak u map kčt a SHOCart nezapomeň na přepočet i pokud budeš používat stupňové značky (i ty jsou v S42). Pokud znáš vzdálenost a azimut od nějakého opravdu přesně zaměřeného bodu, tak by šla použít projekce bodu buď přímo pomocí GPS nebo pomocí nějakého PC prográmku (např. OziExplorer). Aby to takhle ale nakonec nebylo mnohem nepřesnější než zaměřením GPSkou. edit: Taky bacha na magnetickou deviaci, deklinaci, nebo jak se tomu nadává. (vlastně asi obojí) Mag. sever není na zeměpisném...
  • 0

#51 jeleniste

jeleniste

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 86 příspěvků(y)

Publikováno 06 únor 2008 - 7:00

alkes napsal/a:
Plastovy nesmysl mám, ale odečet z mapy tímhle způsobem taky nic moc :|
Půl milimetru na mape 1:50000 je 25 metru a to jeste pochybuju, ze objekty na mape budou tak presne zakreslené. :( Pokud náhodu stejně zkusíš, tak u map kčt a SHOCart nezapomeň na přepočet i pokud budeš používat stupňové značky (i ty jsou v S42).
Pokud znáš vzdálenost a azimut od nějakého opravdu přesně zaměřeného bodu, tak by šla použít projekce bodu buď přímo pomocí GPS nebo pomocí nějakého PC prográmku (např. OziExplorer).
Aby to takhle ale nakonec nebylo mnohem nepřesnější než zaměřením GPSkou.
edit: Taky bacha na magnetickou deviaci, deklinaci, nebo jak se tomu nadává. (vlastně asi obojí) Mag. sever není na zeměpisném...


máš, pravdu, asi je to kravina, nejpřesnější nakonec bude udělat puntík do ortofotomapy s dmu
  • 0

#52 jeleniste

jeleniste

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 86 příspěvků(y)

Publikováno 07 únor 2008 - 12:49

ne s dmu ne, to je 25 tisicovka, pripojil sem se na wms cenie, na 10 000 rastrovou a na to hodil toky a cesty z dmu 25, dmu 25 je mimo
  • 0

#53 Amonici

Amonici

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2008 - 15:24

Ahojte! Jsem úplný nofáček .. teda ne já, ale můj manžel. Byl najít pár kešek se známou a moc se mu to zalíbilo. Tak si přeje GPS .. no a narozeniny se blíží ;-). Ale zase nemáme takové finance, abych do toho dala desítku .. tak do dvou, tří tisíc kdyby bylo, tak by to bylo fajn. Jen nevím CO. Vím že je rozdíl mezi klasickou a turistickou GPS a že existuje GPS s mapou a bez mapy. Já jsem "papírovomapová" tudíž mě osobně by se líbila i jen bezmapová a pracovala bych i s papírovou mapou. Jenže ten můj chlap je hračička a nevím jestli by bezmapovou ocenil, navíc zatím hledal s mapovou GPS (nevím jakou, ale asi s nějakou kvalitnější). Mno a pak jde o to jestli samostatnou nebo koupit mobil s Javou a modrým zubem a k mobilu koupit modul. Osobně bych raději samostatnou (z důvodu nezávislosti na mobilu). Klidně bych vzala i použitou, koukala jsem že dřív jste dávali pro začítečníky dobré reference na ten trex legend .. v inzerci i nějaká nabídka přímo z Plzně je, stojí to za to? Nebo je už lepší kouknout na něco jiného? Jinak doma jsme vybaveni PC a internetem, takže si kešku můžeme trochu předpřipravit i doma. Díky za tipy
  • 0

#54 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2008 - 15:39

Doporučim ti ten Legend - bazarový se dá koupit do 2500 i s TOPO mapou, která rozhodně není špatná. No a nic ti nebrání používat zároveň i klasickou papírovou. Legend má sice horší příjem signálu, ale citlivější stroj stojí s mapou od 9 t. nahoru. Pokud vás to bude bavit, tak pak prodat s menší ztrátou a koupit něco lepšího.
  • 0

#55 Amonici

Amonici

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 13 únor 2008 - 12:44

Leroj napsal/a:
Doporučim ti ten Legend - bazarový se dá koupit do 2500 i s TOPO mapou, která rozhodně není špatná. No a nic ti nebrání používat zároveň i klasickou papírovou. Legend má sice horší příjem signálu, ale citlivější stroj stojí s mapou od 9 t. nahoru.
Pokud vás to bude bavit, tak pak prodat s menší ztrátou a koupit něco lepšího.


Mno a pokud vím že se tomu chceme věnovat? Je možné že za pár let, až budou děti, to bude jiné (si ale myslím že děti to naopak bude bavit taky), ale vzhledem k tomu že jsme si hledání vyzkoušeli, tak nějaké brzké opadnutí zájmu nečekám. Ale je pravda že na přístroj za 9 tisíc prostě nemáme. Nebylo by teda lepší pořídit nějakou s "rozumným" příjmem a citlivostí, ale nemapovou? Pokud jako jedno z hlavních omezení beru cenu? Koukala jsem a asi nejlevnější (nová) na trhu je Geko 101. Líbí se mi že je na obyčejné baterky a je nárazuvzdorná a vodě odolná .. ostatní parametry ale nejsem schopna porovnat.
K té nemapové se žádné mapy kupovat nemusí .. funguje tedy všude po celém světě? A co ta mapová když nemá mapu? Funguje pak aspoň jako nemapová nebo je v tu chvíli k ničemu? Moc díky :-)
  • 0

#56 Sutech

Sutech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 197 příspěvků(y)

Publikováno 13 únor 2008 - 13:05

Líbí se mi že je na obyčejné baterky a je nárazuvzdorná a vodě odolná ..


Ony na obyč baterky a nárazuvzdorné jsou dnes prakticky všechny turistické navigace, takže v tom bych rozdíl neviděl.

K té nemapové se žádné mapy kupovat nemusí .. funguje tedy všude po celém světě? A co ta mapová když nemá mapu? Funguje pak aspoň jako nemapová nebo je v tu chvíli k ničemu?


Ano, jak mapová, tak nemapová GPS funguje na celém světě. GPSce je jedno, zda v ní mapy jsou či ne, prostě se spojí se satelity a ukáže ti tvoji polohu v souřadnicích. :)Jestli máš navíc u mapové nahranou mapu zrovna té oblasti, kde se nacházíš, zobrazí ti to na mapě. Pokud ale mapu oblasti nemáš, uvidíš jen práznou plochu (u Legendu je navíc v paměti nesmazatelně nahraná velmi hrubá mapa Evropy, takže i když v něm nemáš nahranou mapu obasti, přeci jen uvidíš alespoň základní silnice apod.)
Co tedy poradit? Pouze to, co se tu psalo - doporučuji ti mapovou GPS. V bazaru to opravdu i s tou mapou ČR získáš za 2500, když si koupíš nemapovou, vyjde tě to jen o pár korun levněji a budeš ochuzena o funkce, které ti mapa nabízí :D
  • 0

#57 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 13 únor 2008 - 13:10

Co se Geka týče, doporučoval bych aspoň 201. 101 nemá možnost propojení s počítačem, což je zvlášť při malém množství ovládacích prvků Geka dost příjemná funkce... všechny waypointy se bez ní musí datlit ručně pomocí pár tlačítek, zatímco přes počítač jdou jednoduše nahrát. Taky je fajn stáhnout si prošlou trasu a zobrazit si jí na podrobnější mapě.
  • 0

#58 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 13 únor 2008 - 13:35

geko101 jsme měli asi 3/4 roku. citlivost celkem dobra, hlavni "opruz" je jak pise alkes zadavani waypointu. :) jednotliva pismenka/cislice se zadavaji pomoci dvou tlacitek, kdy se listuje postupne celou abecedou, znaky a cisly az k tomu, co potrebujes zadat :) jinak je to maly, sikovny. takze pokud geko, tak aspon 201. to propojeni k pocitaci je k nezaplaceni ;). jinak myslim, ze to není na obyc tuzkovky AA, ale na mini AAA.
  • 0

#59 PaWcz

PaWcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 317 příspěvků(y)

Publikováno 13 únor 2008 - 13:38

Jako začátečník se nebudu pouštět do porovnání přístrojů, jen přihodím svou skromnou zkušenost. Řešil jsem podobné dilema a rozhodl se pro Legend (jak bylo již psáno dá se pořídit za rozumný peníz i s tou mapou) a jsem s ním spokojený. Zatím jsem zaznamenal jenom dva DNF logy, ovšem nikoliv vinou navigace, ale mé slepoty. Jediný větší problém s příjmem, co jsem zaznamenal, byl ve chvíli, kdy jsem garminku startoval ve vysokém porostu a nechytala se - stačilo dojít na mýtinu, nechat jí vzpamatovat a pak se již v lese ani moc neztrácela. Pokud tak nechcete utrácet za nabušený přístroj, tak Legend na hledání cache a turistiku IMHO postačuje. A voděodolný je taky. K těm baterkám - Geko 101 je na AAA články, které se ve venkovských směšných zbožích pořídí hůře než AA (to v případě, kdy akumulátory během výletu kleknou a člověk je rád za jakýkoliv zdroj, i když kvalita a výdrž běžných monočlánků samozřejmě není nic moc).
  • 0

#60 Amonici

Amonici

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 13 únor 2008 - 14:36

Okej, tedy budu se shánět po tom legendovi, ale abych měla i mapy, tak musí být bazarový, nový s mapou by vyšel mnohem dráž. Díky
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama