Přejít na obsah


Fotka

Rozdíly v souřadnicích na různých ortofotomapách


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#21 Tom Fuk

Tom Fuk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2008 - 15:05

Souřadnicový systém JTSK vznikl v roce 1922 pro vybudování na tu dobu přesné trigonometrické (trojúhelníkové) sítě pro účely katastru nemovitostí (= evidenci pozemků). Bohužel to ale není nejvhodnější systém pro použití s GPS nebo s ortofotomapami. Pokud už musíte souřadnice S-JTSK použít, je nejlepší provést jejich transformaci do/z WGS84 - na internetu je několik free programů. Vždycky tam ale zůstane určitá nepřesnost způsobená zcela rozdílným typem zobrazení.
  • 0

#22 ebik

ebik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 338 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2008 - 15:25

No, co se tyce presnosti souradnic, zkuste radeji porovnavat odchylku vzdy v "nativnim" formatu dannych map. Nejak neverim, ze by se delali na webu s prevodnikem presnejsim nez metr. (Obzvlast kdyz mapa ma treba 2 pixely na metr (tusim seznam.cz)). Prevody totiz nejsou jednoducha vec a na webu se prevadi nejakyma taylorovyma rozvojema a buhvi cim jeste. Takze pokud ten javaskriptovej prevodnik meli presnej tak ho nezjednodusovali, ale pokud ho psali z gruntu novy, tak muze byt docela nepresny. Konretne mapy.cz jsou nekonzistentni (prevod DMS -> UTM -> DMS) v oblasti Portugalska v radu stovek metru. Nekonzistenci na Ceske republice jsem nemeril (odhadoval bych ji v radu desitek centimetru). Nativni souradnice zjistite prave napriklad tim co tvrdi jako 'stred mapy'. Nactete ten obrazek do nejakyho programu (oziexplorer atd.) vykalibrujete ho podle toho co si ty stranky mysli o souradnicich (seznam.cz ma celkem jednoduchej prevod na UTM33 (neco jako (+-neco)*32), vsechno ostatni je jiz v nejakem konretnim souradnem systemu. Chce to jen trochu ponoreni se do kodu tech stranek. Pokud by jste chteli referencovani nejake konkretni stranky, muzu se kouknout, vetsinu uz jsem nekdy prochazel.
  • 0

#23 dandra

dandra

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2008 - 17:12

ebik napsal/a:
Nekonzistenci na Ceske republice jsem nemeril (odhadoval bych ji v radu desitek centimetru).

Zatím největší rozdíly mezi různými mapami jsem našel v Brně. Pro příklad uvádím virtuální začátek jedné mysterky dle Googlemaps a mapy.cz. Tady je rozdíl nějakých 15-20 metrů. U většiny naluštěných mysterek končím někde na střeše nebo uprostřed silnice, a přesto jsem podle ownerů dospěl ke správným souřadnicím.

Brňáci, poraďte, které mapy a jejich nastavení používáte pro váš kraj tak, aby se podle toho dalo vůbec něco najít nebo alespoň na dálku ověřit? Díky.
  • 0

#24 swenney

swenney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 409 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2008 - 17:30

Zkousel jsem to co Dandra, ale pro Litovel....zajimave je ze google ma pro Litovel kvalitnejsi ortofoto jak seznam vyslo to tak o 5-6 metru jinak....
  • 0

#25 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 15 leden 2008 - 19:31

mne prave u mapy.cz zaujalo, ze vsechno prepocitavaji do UTM, ale do zony 33, i kdyz jsou daleko mimo tuto zonu... tam to musi byt zakonite hodne zkreslene. (uz preci vychod naseho uzemi je v zone 34...)
  • 0

#26 jeleniste

jeleniste

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 86 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2008 - 12:25

HaLuMa napsal/a:
mne prave u mapy.cz zaujalo, ze vsechno prepocitavaji do UTM, ale do zony 33, i kdyz jsou daleko mimo tuto zonu... tam to musi byt zakonite hodne zkreslene.

(uz preci vychod naseho uzemi je v zone 34...)


no vida, ja musel napsat na podporu, abych se tohle (ze to je zprzneny utm) dozvedel, ale psala mi nejaka pani, ze je to snad nejak ohnuty, v kazdym pripade na to api.mapy.cz je javascript, kde je prepocet z wgs 84, vzorec je prej neverejnej
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama