Přejít na obsah


Fotka

Variace na Wherigo pro Handy Geocaching


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
117 odpovědí na toto téma

#1 Destil.cz

Destil.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 10:22

Ahoj, nově spuštěná hra Groundspeaku Wherigo mě nadchla. Má ale dva zásadní nedostatky: Lze provozovat pouze na PDA (a jednom Garminu) a není to součást geocachingu, je to jiná hra. Původně jsem přemýšlel udělat v Handy Geocachingu čtečku cartridgí. Ale díval jsem se, že cartridge jsou docela velké binární soubory, které by Java nemusela zvládat a navíc nevím, jak bych je rozkódoval. Napadlo mě tedy udělat mnohem jednodušší variantu prográmku pro interaktivní mysterky použitelnou pro všechny javové mobily a i PDA (v rámci HG). Důležité je, že by to nebyla jiná hra, ale součást keší. Jak si to představuju: Napsal bych webovou stránku, která bude scénáře generovat. Bude to opravdu jednoduché, vždy zadáte souřadnice + text, který se má u nich zobrazit. Dál ke každému bodu nadefinujete podmínky pro odpověď. Můžete vytvořit kolik chcete podmínek pro odpověď a pokud odpověď bude číslo, můžete používat i operátory >, <, =. Ke každé podmínce přidáte reakci. Reakce mohou být dvě - pošlete kačerovi nějaký text nebo ho nasměrujete na jiný bod. Vše se uloží na mém serveru a stránka vám vygeneruje HTML komentář, který vložíte do listingu vaší keše. Jak to bude probíhat v terénu? Kačer si pustí Handy Geocaching, vyhledá si danou cache. Pokud bude listing obsahovat ten vygenerovaný komentář, nabídne Handy Geocaching spuštění tohoto "mystery módu". HG ho bude vždy navigovat na určitý bod, když se přiblíží do určité blízkosti (možno nadefinovat kolik m), aplikace stáhne text k tomuto bodu a zobrazí. Pod tímto textem bude políčko pro odpověď. To kačer vyplní a odešle na server. Ten odpověď vyhodnotí podle nadefinovaných podmínek a buď zobrazí nějaký jiný text (např. že odpověď je špatně), nebo začne kačera navigovat na jiný bod. Hra bude končit klasicky - nalezením keše. Co vy na to? Napadají Vás ještě nějaké funkce? Myslíte že to je dobrý nápad? Vytvářeli byste takové keše?
  • 0
Autor Handy Geocachingu, Locify, organizátor Geocaching na ČVUT, autor na poklady.com

#2 Sutech

Sutech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 197 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 10:30

Haleluja, Destile, žehnám ti :D Nevím, zda tě na toto přivedl můj příspěvek u tebe na stránkách, či tě to napadlo nezávisle, ale každopádě jen DO TOHO!!! B) Jak jsem již na tvém fóru psal, já myslím, že se najde velmi mnoho cacherů, kteří tuto službu využijí, už jen proto, že současná podoba Wherigo není určena pro mobily, téměř nikomu nefunguje a je strašně složitá... Můj dotaz - šlo by, aby v rámci podmínek bylo i větvení? Tj. příjdu na nějaký bod a mohu se rozhodnout - možnost A: jdu na bod A1. možnost B, jdu na B1, podle toho, co je mi milejší. To by jistě využili ti, co budou zakládat "příběhové" cache
  • 0

#3 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 10:32

Mno viděl bych to takhle: Zatímco Wherigo nelze provozovat na současných outdoorových GPSkách, tak Handy nelze provozovat na současných outdoorových GPSkách :| Takže z toho pohledu je to prašť jak uhoď. Zajímalo by mě, kolik je lidí, co mají mobil bez WM s integrovanou GPSkou nebo externí GPSku jen k mobilu a nemají k tomu PDA. Určitě takoví budou, ale kolik? Má to smysl? btw: Wherigo lze integrovat do geocachingu jako součást nějaké mysterky, takže bych to spojení wig-gc neodepisoval.
  • 0

#4 vancosi

vancosi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 10:34

Jako vždy, nemám slov. Moc pěkný, určitě si to prostuduju.
  • 0

#5 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 10:37

Myšlenka je to zajímavá, to určitě. Jen nevím, když tady byl tak nějak odpor proti PM keškám zakládat HG kešky - kačeři, kteří nemají HG tuhle kešku asi nedají....
  • 0

#6 Sutech

Sutech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 197 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 10:38

abakus: Jak se to vezme, prašť jako uhoď. Ani WIG, ani HG s novou WIG funkcí nefunguje a zatím fungovat nebude na jednoúčelových GPSkách, jde jen na Coloradu a PDA. Ale HG+WIG rozšíří řady možných uživatelů o "telefonisty" :) , takže v tom já vidím velké pozitivum ;) sobikovi: něco podobného - je jen otázka času, kdy se tu začnou zakládat WIG kešky (a ony budou). S Destilovou úpravou ale bude alespoň širší základna jejich lovitelů :D
  • 0

#7 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 10:42

Telefon s Javou má dneska skoro každý, a kdyby šel "Handy Wherigo" používat bez GPSky (souřadnice by se musely vypisovat ručně, nebo by bylo nějaké tlačítko "sem tady" ), tak bude hodně lidí co to využije.
  • 0

#8 Olivin

Olivin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 10:45

Handy Geocaching neznám, meměl jsem potřebu ho používat. Osobně nedám dopustit na voděodolné, outdoorové GPS... Mám PDA a proč tedy nezkusit Wherigo... Ale připadá mi zbytečně složité. Tvůj nápad bych uvítal, ale bez nutnosti být v terénu připojen on-line. EDIT: Koukl jsem na tvůj Handy Geocaching a CHVÁLÍM, musím to zkusit ;)
  • 0

Garmin GPSMAP 60CSx, THL W100, c:geo, WhereYouGo


#9 adp.

adp.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 231 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 10:47

v okamziku kdy se budou moct vepisouvat souradnice rucne tak je to uz ne tak zajimave, pujde zas resit od stolu s google a ztraci to kouzlo ale jinak to zni zajimave
  • 0

#10 Sutech

Sutech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 197 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 10:54

Ano, FHonza má pravdu, telefon s javou má každý, ale ne každý má GPS modul. Takže spíš, než že by se data stahovala z netu, by si každý, kdo chce na takovou kešku jít, stáhnul autorem cache vygenerovaný soubou, který by se následně uložil do telefonu. A HG by a ) v případě použití s GPS modulem fungovala stejně, jak Destil nahoře napsal, tj. aplikace by po dosažení souřadnic zobrazila text, b ) bez modulu by jen cacher odkliknul "jsem na těch souřadnicích" a text by se mu zobrazil. To vše by se ale načítalo z toho interního souboru, nestahovalo by se to z netu...
  • 0

#11 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 10:59

adp. napsal/a:
v okamziku kdy se budou moct vepisouvat souradnice rucne tak je to uz ne tak zajimave, pujde zas resit od stolu s google...


To je pravda, ale když někdo chce podvádět sám sebe... A kdyby odpověď byla vázána na nějakou "místní" informaci vyžadující fyzickou přítomnost, tak by to ani nešlo. Podle kdysi proběhlé ankety loví přes 50% lidí jenom s GPSkou, takže ty by ostrouhali. Pochybuju že kvuli tomu by si někdo kupoval extra modrozubou GPSku.
  • 0

#12 vancosi

vancosi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 290 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 11:02

Olivin napsal/a:
Handy Geocaching neznám, meměl jsem potřebu ho používat. Osobně nedám dopustit na voděodolné, outdoorové GPS... Mám PDA a proč tedy nezkusit Wherigo... Ale připadá mi zbytečně složité. Tvůj nápad bych uvítal, ale bez nutnosti být v terénu připojen on-line.

EDIT: Koukl jsem na tvůj Handy Geocaching a CHVÁLÍM, musím to zkusit ;)

Na PDA by snad HG měl fungovat. Ta nutnost připojení v terenu je určité malé mínus. Nešlo by to nějak vyřešit pomocí souboru, který by se nahrál do telefonu a ten by si sám sosal pozici z GPS a až by jsi byl v určité předefinované zone tak by na tebe vyskočil text, nebo nějaká událost? Hlavně je důležite aby tvorba takových souborů nebyla tak složitá jako u WIGo. Tvorba cartigi je pro nás normalni smrtelniky místy až bolestivá.
  • 0

#13 Sutech

Sutech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 197 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 11:07

Vancosi napsal/a:

Na PDA by snad HG měl fungovat. Ta nutnost připojení v terenu je určité malé mínus. Nešlo by to nějak vyřešit pomocí souboru, který by se nahrál do telefonu a ten by si sám sosal pozici z GPS a až by jsi byl v určité předefinované zone tak by na tebe vyskočil text, nebo nějaká událost? Hlavně je důležite aby tvorba takových souborů nebyla tak složitá jako u WIGo. Tvorba cartigi je pro nás normalni smrtelniky místy až bolestivá.


Ano, na PDA HG funguje, proto také prosazuji, aby do něj Destil WIG implementoval, protože pak nás bude hodně, kdo budou moci tuto novou dimenzi GC využívat ;)
K tomu internímu souboru, to se v zásadě shodneme, viz můj předchozí příspěvek...
  • 0

#14 adp.

adp.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 231 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 11:27

FHonza napsal/a:

adp. napsal/a:
v okamziku kdy se budou moct vepisouvat souradnice rucne tak je to uz ne tak zajimave, pujde zas resit od stolu s google...


To je pravda, ale když někdo chce podvádět sám sebe... A kdyby odpověď byla vázána na nějakou "místní" informaci vyžadující fyzickou přítomnost, tak by to ani nešlo. Podle kdysi proběhlé ankety loví přes 50% lidí jenom s GPSkou, takže ty by ostrouhali. Pochybuju že kvuli tomu by si někdo kupoval extra modrozubou GPSku.


ta mistni informace je zjistitelna, znam spoustu lidi co takle resi multicache od stolu. a rikaj, ze je vlastne jedno. mam obavu, ze kdyz bude moznost si to zjednodusit, vetsina to udela. donutit hrat cachery podle pravidel autora je casto nutny tim, ze jina moznost neni. Mozna mluvim zatrpkle, pesimisticky, ale je to muj nazor coby autora x cachi.
  • 0

#15 Sutech

Sutech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 197 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 11:35

adp. napsal:
ta mistni informace je zjistitelna, znam spoustu lidi co takle resi multicache od stolu. a rikaj, ze je vlastne jedno. mam obavu, ze kdyz bude moznost si to zjednodusit, vetsina to udela. donutit hrat cachery podle pravidel autora je casto nutny tim, ze jina moznost neni. Mozna mluvim zatrpkle, pesimisticky, ale je to muj nazor coby autora x cachi.


No, já sice jako autor keší musím souhlasit, ale to bychom mohli rovnou začít diskutovat o "zrušte multiny", ty se taky dají udělat od stolu. Jak psal FHonza - kdo chce podvádět sám sebe, jeho věc. Já jsem zastáncem toho, že hlavní zábavou na GC je cesta, ne cíl, ale kdo tuto ideu nesdíli, neberu mu to.
Když bude autor šikovný, vymyslí něco, co se od stolu nedá zjistit a donutí tak ty lenochy, aby tam šli poctivě, ale i kdyby ne, tak se i tak najde většina, která půjde poctivě. Kvůli těm ostatním bych se tedy ani omylem nevzrušoval...

Nicméně mám trochu obavu, že toto téma sem nepatří, zde jde o to, zda se s tím má Destil patlat a já říkám, že určitě ANO :)
  • 0

#16 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 11:41

To adp.: Máš bohužel pravdu, ale s nutnou připojenou GPSkou vyřadíš ze hry většinu lidí. A simulovat GPSku je jednoduchý, takže kdo bude chtít řešit od stolu, tak stejně bude.
  • 0

#17 Olivin

Olivin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 11:58

Já bych to viděl tak - připojení k GPSce URČITĚ, připojení k netu NE B)
  • 0

Garmin GPSMAP 60CSx, THL W100, c:geo, WhereYouGo


#18 adp.

adp.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 231 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 12:06

Sutech napsal/a:

adp. napsal:
ta mistni informace je zjistitelna, znam spoustu lidi co takle resi multicache od stolu. a rikaj, ze je vlastne jedno. mam obavu, ze kdyz bude moznost si to zjednodusit, vetsina to udela. donutit hrat cachery podle pravidel autora je casto nutny tim, ze jina moznost neni. Mozna mluvim zatrpkle, pesimisticky, ale je to muj nazor coby autora x cachi.


No, já sice jako autor keší musím souhlasit, ale to bychom mohli rovnou začít diskutovat o "zrušte multiny", ty se taky dají udělat od stolu. Jak psal FHonza - kdo chce podvádět sám sebe, jeho věc. Já jsem zastáncem toho, že hlavní zábavou na GC je cesta, ne cíl, ale kdo tuto ideu nesdíli, neberu mu to.
Když bude autor šikovný, vymyslí něco, co se od stolu nedá zjistit a donutí tak ty lenochy, aby tam šli poctivě, ale i kdyby ne, tak se i tak najde většina, která půjde poctivě. Kvůli těm ostatním bych se tedy ani omylem nevzrušoval...

Nicméně mám trochu obavu, že toto téma sem nepatří, zde jde o to, zda se s tím má Destil patlat a já říkám, že určitě ANO :)


abych se vratil zpet, tak samozrejme rikam ANO, je to super napad, pokud Destil hodla do toho investovat cas a sily.
ale otazkou je, jesli by nebylo lepsi udelat "pouze" javovsky wherigo. Kdy autor muze udelat jak wherigo aplikaci tak aplikaci pro javu. Uz tim samotnym se rozsiri potencialni okruh hledacu
pokud se udela aplikace kam se zadaji souradnice tak se ziska jen nejake rozsireni multiny s instantnim na displej vybihajicim listingem a tim by podle mne hodne utrpela idea.
ja sam BT gps nemam, taky bych si ji ke svemu telefonu musel poridit. at uz pro pouziti k wherigo, ci jine aplikaci vyzadujici prenos dat do pda/mda/smartphone/telefonu s javou
  • 0

#19 Destil.cz

Destil.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 12:45

Můj názor zkráceně: nutnost GPS ne, nutnost internetu (zatím) ano Nechtěl bych, aby byly "new mystery" cache jenom pro vyvolené s Bluetooth GPS. Větší část české geopopulace používá outdoorové gps navigace a ti by byli o tyto kešky ochuzeni. Zato mobil s GPRS má prakticky každý. Navrhuju tedy, aby aplikace fungovala podle toho, v jakém módu Handy Geocaching zrovna běží (Bez GPS, S GPS). V módu s GPS by vše fungovalo tak, jak je zmíněno výše a bylo by to jistě pohodlnější. V módu bez GPS by se místo šipky na další bod ukázaly souřadnice a možnost kliknout na tlačítko "Jsem tady". Po stisknutí tohoto tlačítka by se stáhly další pokyny. Věřím, že autoři keší dovedou listingy udělat tak, aby bylo nutné místa skutečně fyzicky navštívit. A i kdyby ne, tak kačer podvádí jenom sám sebe a připravuje se o dobrodružství. Internet by ale nutný měl být, hlavně z důvodu toho, že to mě zjednudušuje práci. HG ještě nemá podporu načítání souborů z paměťové karty, navíc ten soubor by musel být nějak zašifrovaný a aplikace by ho musela dešifrovat. To vše mě přidělává spoustu práce, ze začátku bych tuhle věc spustil jenom s taháním dat z netu. Do budoucna je načítání ze souboru možné (do HG plánuji i import oblíbených z GPX souborů). Navíc každý nemá možnost nahrávat soubory na paměťovou kartu, když např. nemá kabel nebo bluetooth spojení s PC. Řešení s internetem je víc univerzálnější. Navíc jednalo by se o minimální přenosy dat, podobně jako teď HG. Každý bod by byl jenom krátký odstavec textu, který se podle mě i s odpovědí vejde do 1 kB. 5-stagová cache by tak uživatele stála 5 kB=30 haléřů.
  • 0
Autor Handy Geocachingu, Locify, organizátor Geocaching na ČVUT, autor na poklady.com

#20 FHonza

FHonza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 321 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2008 - 12:50

Myslim že tak, jak to teď Destil napsal, je to SUPER a už se tešim :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama