Přejít na obsah


Fotka

STOP Mikrománii


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
184 odpovědí na toto téma

#41 Numira

Numira

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 585 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 13:18

Koukam, ze se to tu rozjelo...a opet stejna pisnicka - mistr sveta na obzoru. No myslim ze jsi to tentokrat s tema osobnima utokama docela prehnal jimmy... Co se tyka mikroschranek, tak to nepovazuju za nikterak zasadni zalezitost. Dobra mikrovka s vtipnym nebo netradicnim provedenim (sroubovky, snekovky apod...) totiz potesi mnohem vic nez naprasknuta regularka z nevhodneho materialu, i kdyby byla treba uprostred vaclavaku a nacpana kravinama. Navic mi celkove prijde schranka jako podruzna zalezitost, aspon ja ji chapu jako "pribytek" pro logbook. Prece pri lovu kesky bud neco zajimaveho vidim, lustim zajimavou sifru nebo se treba "jenom" projdu atd. Takova Mission Impossible ma schranku micro, nekdo by mohl kricet, ze by se tam pobliz vesel i ammobox, ale o to u dobre kesky jakou treba tahle je vubec nezalezi. Samozrejme, ze potesi tematicka krabicka, pekny logbook, to zase jo (viz treba Hradnikova plysova, zeleni muzi a dalsi...), ale je na ownerovi, jak zhotnotí vsechny faktory zalozeni kese i ty, ktere nemuze v budoucnu ovlivnit. A to co napsal Marekl o prichodu do komunit by melo byt tesano do kamene...
  • 0

#42 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 13:51

Mimo Prahu jsme většinou použili při zakládání regular nebo něco mezi regular a small. V Praze už se moc nedá kde zakládat :( - slušná místa jsou dávno zakešovaná. Ale co jsem už kde ulovila, tak speciálně v centru Prahy bych dávala mikro všude. Chápu...trade TB a GC atd.... Ale stejně :|.
  • 0
Sylvia999

#43 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 14:10

Pěkný flame. Skoro by to chtělo při fórech zřídit hasičský sbor. ;) A teď zcela mimo hádky a hlavní téma jen takový postřeh: Když bude na exponovaném místě regular nbeo small, tak to bude pro TB a GC možná ještě horší... krabička se ztratí i s nimi, takže možná lépe, když se tam rovnou strčí mikro.
  • 0

#44 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 477 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 14:14

Když bude na exponovaném místě regular nbeo small, tak to bude pro TB a GC možná ještě horší...

100% souhlasím, v Praze mám vždycky obavu, zda jsme byli dost nenápadní (ono dva dospělí a dvě děti už je docela dav...).
  • 0

#45 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 14:40

jj: člověče, na to jak jsi mladej, jsi docela hustej... (nejen v tomto vlákně) - v tomto ohledu tě tipuju na budoucího politika nebo anarchistu ;) To, co tady píšou ti prohnilci s 1000+ nálezy nejsou žádná pravidla nebo dogmata, ale těžce nebyté zkušenosti. Proti pravidlům protestovat můžeš, proti zkušenostem ti to asi půjde špatně. A to, že tady ti "zkušenější" na něčem shodují není proto, že by se tak domluvli, ale protože to tak buhužel většinou chodí. Smallka na frekventovaném místě má šanci jen pokud pro ni nechodí moc lidí (= je to složitá multi nebo mysterka), ve městě i na méně frekventovaných místech mají problémy i mikra. Z našich BMC (městských mikro) měly doposud hladký život jen výjimky, u většiny není výjimka, že jsou ukradené, přemístěné atd. A to nemluvím o ztracených tužkách, hovnech v kešce, vyměněných obalech (fér výměna mojeho PETmiminka za obyčejnou filmovku). A důvod? Relativně vysoká návštěvnost a jistě v tom hraje roli i podíl geozačátečníků, občas čtu, že je to něčí první keška. Mikro v přírodě není dobrý nápad, s tím souhlasím, nicméně nejednou se mi stalo, že jsem běhal s keškou po lese a říkal si kruci, kam ji uložit, když tady nikde není místo ani na mikrouše. U takové GC10A3A jsme jen kroutili hlavou a říkali si WTF, WTF, WTF.... i když si zpětně říkám, že to aspoň ladilo s tématem kešky.
  • 0

#46 kapitola

kapitola

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 369 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 15:23

jimmyjames napsal/a:
Možná by bylo lepší, kdyby ses nad tím, co píšu, někdy zamyslel a nebral to jako "zlou kritiku od nějakého dementa co ještě nemá ani vlastní keš". Jenže zřejmě tu většina lidí nedokáže přijmout cizí názor, natožpak se nad něčím zamyslet, že? Pak mě tu furt jen někdo bude nadávat, že pořád jen kritizuju. Význam diskuze vám tu zřejmě většině nic neříká. Tady je zřejmě většina lidí jen tupé ovce, které jdou se stádem a nedovolí si říci nějaký "non-mainstreamový" názor. Bohužel to je dneska v "módě", tak čemu se vlastně divím, že. Za chvíli tu budema jako v Amíkově, který se sice chlubí "demokracií", ale jakmile si tam někdo dovolí říct jiný názor, tak je automaticky považovaný za podezřelého, jestli náhodou není terorista. Takže lidi radši mlčí, nechávají se ovládat medii a jdou se stádem. Krásná to představa, fakt.:(


Ja myslim, ze problem je uplne jinde mnoha z nas jiz pred nejakym casem bylo 16,18,20. Myslim, ze i mnoho z nas v te dobe nemelo prilis pochopeni pro to co delaji Ti starsi a zkusenejsi. Nebyly nam vzdalene extremni nazory a vedeli jsme jak vse delat aniz jsme to zkusili. Ted si muzes rict, ze uz nas spolecnost, ostatni a ja nevimkdo jeste semlel, ze jsme stejni jako Ti pred nami. Neco na tom bude. Ale pro me zni mnohem verohodneji kritika od nekoho kdo ma neco za sebou, i kdyz vetsinou nebyva tak ostra jako ta "panicka", ale nemyslim si, ze by tim byla horsi. Dokonce si myslim, ze casto je tomu naopak. Nechci uplne zobecnovat myslim, ze nove nazory se objevuji, ale mnohem casteji jde nez o nove nazory o opakovani starych chyb. Presto si myslim, ze je spravne naslouchat i Tvemu hlasu, ale Ty by jsi mel delat to same.
  • 0

#47 Ponik

Ponik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 15:31

Dain & Olik napsal/a:
od kdy se kvalita kese odviji od velikosti schranky? :D


No, moje slova, velikost schránky její kvalitu nedělá. Skoro bych řekl naopak. Mám dvě large cache, dal jsem si s nimi práci, ale mohu říci, že na některé promakané micro, které jsou k vidění tady v Plzni, naprosto nemají. A viděl jsem profi udělané small nebo micro i jinde a mohu tady všem "proti micro" diskutujícím říci, že ne každá micro je filmovka zahozená někde ve křoví, takže prosím neházejte všechny micro do jednoho pytle.

Nejpropracovanější cache, ty které mají speciální schránky, bývají drtivou většinou velikosti small nebo micro, takové mám rád a jsem šťastnej, že se takové typy micro tady kolem Plzně se stávají standartem.
Pokud má s klasickými filmovkami někdo problém, může začít vyrábět zrovna takové, i když už je nebude chtít zakládat sám, tak je může nabídnout (tak jako jsem to udělal já) ostatním, kteří třeba nemají možnosti vlastní výroby takovýchto schránek, ale mají chuť a nápad pro zakládání.

Dovolil bych si pár obrázků pro inspiraci a ty, co micro paušálně odsuzují:
Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#48 junet

junet

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 272 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 15:53

Ve svých začátcích jsem mikra v oblibě moc neměl, zvláště když jsem při jejich hledání strávil moc času. Později se situace zlepšila, a teď mi nevadí. Mnohdy "vymakaná" mikrovka, je lepší než regularka na nic neříkajcím místě, někdy uprostřed divoké skládky. K fotkam výše, nádhernou přehlídku podobně propracovaných mikro se daji najít v Popradě - PPPPP série.
  • 0

#49 c.jirin

c.jirin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 65 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 16:03

Jsem zatím geocacher-začátečník a také bych rád přispěl trochu svým názorem do mlýna.To jestli má být tam a tam radši micro nebo jiná velikost (městská zástavba,početnost mudlů a pod.) je asi známo většině z nás.Jen mi není jasné proč si někdo stěžuje,že má velké náklady na udržování založených keší,když jich má třeba 30 nebo víc.Je lepší,jak už tu někdo zmínil,kvalita před kvantitou.Když jich někdo založí tolik,je jen a jen na něm,jak jsou kvalitní a na jakém místě,aby se tolik neztrácely.Já ještě svou založenou nemám,ale až ji někdy budu chtít mít,radši budu volit třeba 1 až 2 kvalitní keše než jich mít 40 a bát se,co s nimi bude a hořekovat,aby mě to moc nestálo,tak všude (i tam,kde by mohli být větší)nacpu micra.Někde na webu jsem se dočetl,že jsme na 4.místě na světě v počtu keší,což je na tak malou zemičku, jako je ta naše až až.A proto bych radši upřednostnil kvalitu před kvantitou.Neberu to jako nový druh sportu.Nemusím jich nalézt 12 nebo 15 denně,jen abych si připsal bodíky,mě stačí,když jich najdu pár za týden s hezkým pocitem,že jsem se podíval na místa,kam bych jinak asi nezašel.
  • 0

#50 chipoliny

chipoliny

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 326 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 16:19

Když jsem zakládal tuto diskuzi, bál jsem se, aby nepřešla ve "flame". No, snad už v pohodě, ikdyž bylo tu husto ;)
Jimmyho bych hned tak neodsuzoval, že si rýpl tu a tam do někoho, kdo je zvyklý být považován za GC modlu, nemůže přece tak vadit. Snad nebyl ani tak sprostý ani tak drzý. Určitě měl v některých věcech pravdu a jinde zase mluvila nezkušenost.
Chtěl jsem, aby zazněly různé názory a autoři (a budoucí autoři) kešek je nasákli do podvědomí a přihlédli k nim, až budou dělat dálší keš. To se snad povedlo.
Zásadně souhlasím s tím, že kvalita má předcházet kvantitě, což se často neděje a nejčastěji si myslím že to je v případě mikro kešek, které prostě nevyžadují tolik pečlivosti (ikdyž jsou právě vyjímky) a připravenosti co se provedení týče.
Taky si myslím že velká (regular apd.) propracovaná keš je pro nálezce větší odměna než tři odlovená mikra, kde sotva vytáhne tužku a srolovaný rádoby logbook (spíš logpaper). Odměnou v regular je už samotná velikost logbooku, kde se vejde víc než razítko a datum a dá se pohodlně psát. Jasně, spousta z vás zaždne argumentovat tím a tím. Popravdě je mi to jedno. Jen jsem chtěl aby se tenhle názor ozval a rozumní zakládači k němu třeba přihlédnou. Takže stop mikru kde může být regular :D
  • 0
www.chipoliny.blogspot.com
podívejte se na geoprojekt K pramenům
http://chipoliny.blo.../k-pramenm.html

#51 adp.

adp.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 231 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 16:22

Ono to s tou spoustou zalozenych cachi je trochu jinak. Vetsina byla zakladana v dobe, kdy se na novou cache cekalo aby bylo kam jit hledat. Ja jsem nezazil usvit geocachingu, ale i v dobe mych zacatku bylo v republice asi 400 caches. To, ze nekteri z nas maji takovou sposutu cachi je ted uz pritezi. Argumenty nepotrebuji jich 40, zalozim 2 poradne je relevantni soucasne dobe. Ale bylo by dobre brat v potaz kdy tech 40 bylo zalozenych. Ja ted nemam moc volneho casu, nemam cas na udrzbu zvlast mych brnenskych, ale zrusit mi je je lito. Ale stejne na to jednou dojde, valna cast z nich vznikla v jine dobe kdy predstava 5 a vice navstev na cachi za den byla absurdni. Geocaching se se zaliby par blaznu stal masovou zalezitosti. Se vsim co k tomu patri. S hromadnymi ftf najezdy, casto nulovou toleranci vuci ostatnim a pristupem, ja jsem cache nasel, je mi jedno, ztrati li se, je to vec majitele. Geocaching je bohuzel takovy, jaky si jej delame.
  • 0

#52 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 16:26

chipoliny napsal/a:
Takže stop mikru kde může být regular :D


Kristova noho, :D:D:D, tvrdily snad tzv. "modly" něco jiného?? :D
  • 0

#53 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 16:26

c.jirin napsal/a:

kontrolni otazka: a hacek je kde? uplne nekde jinde :) a sice, ze ti co jich maji zalozeno pres tech 30 az 40 (adp., dorci, milancer, saman, melman, die hexenschussbrigade ;) ....) maji kazdy 30 az 40 kesi, ktere jsou kvalitni, paradni, super, poucne, ukazujici atd.. ty bezduche nesmysly tipu "tak jsem pripravil kes jen tak" s prsklou krabici doma pred panelakem pripravuji ti, co se rychle nadchli a honem soupli pixlu kam to slo. to ze je v cr hromada kesi je o tom, ze je veeeelka hromada kaceru. a ne kazdy je natolik soudny, pripadne schopny udelat neco zajimaveho. proste nekdo ma napadu na desitky dobrych krabicek, chce nas jimi potesit a pak se tady dozvi, ze pry to nemel delat, ze uprednostnil kvantitu pred kvalitou :(. nesmysl.
oni si nestezuji, ze maji velke naklady, oni vysvetluji sve prefernce zduvodnenim velkych nakladu.
  • 0

#54 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 16:44

chipoliny napsal/a:
Taky si myslím že velká (regular apd.) propracovaná keš je pro nálezce větší odměna než tři odlovená mikra, kde sotva vytáhne tužku a srolovaný rádoby logbook (spíš logpaper). Odměnou v regular je už samotná velikost logbooku, kde se vejde víc než razítko a datum a dá se pohodlně psát.


To je právě čistě subjektivní věc a zdaleka není na místě ji brát jako obecnou pravdu.
Mně je úplně jedno, jak je krabice velká, já geocaching nedělám kvůli těm pixlím, ale kvůli zážitkům. Našel jsem mnoho špatných regulárek a mnoho skvělých mikroušů. Jedna z nejlepších keší, co jsem kdy abslovoval je již zmíněná Mission Impossible, která má na konci mikro a bohatě stačí napsat datum a podepsat se, to nejdůležitější totiž vůbec nesouvisí se schránkou nebo logbookem.
A to není zdaleka jediná, další příklady jsou vynikající průvodci městy např. v Zurichu nebo Lipníku nad Bečvou, které taky končí mikrovkou a přesto ještě dlouho hřejou u srdce :)
  • 0

#55 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 16:52

och, me jesitne srdce zaplesalo ;) :D
  • 0

#56 jimmyjames

jimmyjames

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 176 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 17:06

kapitola napsal/a:

jimmyjames napsal/a:


Ja myslim, ze problem je uplne jinde mnoha z nas jiz pred nejakym casem bylo 16,18,20. Myslim, ze i mnoho z nas v te dobe nemelo prilis pochopeni pro to co delaji Ti starsi a zkusenejsi. Nebyly nam vzdalene extremni nazory a vedeli jsme jak vse delat aniz jsme to zkusili. Ted si muzes rict, ze uz nas spolecnost, ostatni a ja nevimkdo jeste semlel, ze jsme stejni jako Ti pred nami. Neco na tom bude. Ale pro me zni mnohem verohodneji kritika od nekoho kdo ma neco za sebou, i kdyz vetsinou nebyva tak ostra jako ta "panicka", ale nemyslim si, ze by tim byla horsi. Dokonce si myslim, ze casto je tomu naopak. Nechci uplne zobecnovat myslim, ze nove nazory se objevuji, ale mnohem casteji jde nez o nove nazory o opakovani starych chyb. Presto si myslim, ze je spravne naslouchat i Tvemu hlasu, ale Ty by jsi mel delat to same.

Díky za duchaplný příspěvek. Už jsem měl obavy, že se diskuze strhne zas jen v neodůvodněné nadávání na mne, překrucování mých příspěvků atd.

chipoliny napsal/a:
Jimmyho bych hned tak neodsuzoval, že si rýpl tu a tam do někoho, kdo je zvyklý být považován za GC modlu, nemůže přece tak vadit. Snad nebyl ani tak sprostý ani tak drzý. Určitě měl v některých věcech pravdu a jinde zase mluvila nezkušenost.

Díky. Trochu drzý a rýpavý už jsem pak začal být, ovšem až poté, co se do mne jistý člověk začal osobně napadat.

abakus napsal/a:
jj: člověče, na to jak jsi mladej, jsi docela hustej... (nejen v tomto vlákně) - v tomto ohledu tě tipuju na budoucího politika nebo anarchistu ;)

Tak ani jednom mi moc blízké není :D Z politiky se mi dělá blbě a na anarchistu jsem málo tolerantní. V politické příslušnosti jsem na středu, ale volám po revoluci (ale to asi každý při pohledu na čeké politiky).

Proti pravidlům protestovat můžeš, proti zkušenostem ti to asi půjde špatně.

To je zcela jistě pravda. Ovšem v téhle debatě nešlo (jen) o zkušenosti. Jsem si vědom toho, že se 72 nálezy nemám ani zdaleka tak velké zkušenosti jako někdo s 2000+ nálezy.

Ponik napsal/a:
No, moje slova, velikost schránky její kvalitu nedělá. Skoro bych řekl naopak. Mám dvě large cache, dal jsem si s nimi práci, ale mohu říci, že na některé promakané micro, které jsou k vidění tady v Plzni, naprosto nemají. A viděl jsem profi udělané small nebo micro i jinde a mohu tady všem "proti micro" diskutujícím říci, že ne každá micro je filmovka zahozená někde ve křoví, takže prosím neházejte všechny micro do jednoho pytle.....

....Dovolil bych si pár obrázků pro inspiraci a ty, co micro paušálně odsuzují:

Ono Plzeň je kapitola sama pro sebe. Pravidelné geoeventy každý měsíc, vlastní web na vysoké úrovni a hlavně opravdu vysoká kvalita a především originalita tamních keší, především mysterek... kam se na to ostatní hrabou.

Proti kvalitně vyřešené, jako třeba na Poníkových ukázkách, samozřejmě vůbec nic nemám. Ovšem většinou jsem narazil spíše na obyčejné mikrofilmovky bez nápadu.
Taktéž nemám nic obecně proti mikro, ale přesně jak napsal

chipoliny napsal/a:
Takže stop mikru kde může být regular :D

...jen bych ještě doplnil "....nebo zajímavě/originálně řešená mikro".

Jinak nedávno jsem lovil mysterku Školní poklad GC181B7. Velice pěkná šifra, která mi dala dost zabrat, ale o to více jsem byl zklamaný, když jsem na místě místo "školního pokladu" objevil jen naprosto obyčejnou mikrofilmovku :( Prostě už ten název "školní poklad" vyvozuje dojem, že tam skutečně bude "něco jako poklad". No na začátku tam údajně skutečně byl, ale bohužel ho někdo vykradl, takže pak se autor uchýlil k řešení mikrokešky.
  • 0

#57 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 17:19

Jinak nedávno jsem lovil mysterku Školní poklad GC181B7. Velice pěkná šifra, která mi dala dost zabrat, ale o to více jsem byl zklamaný, když jsem na místě místo "školního pokladu" objevil jen naprosto obyčejnou mikrofilmovku :( Prostě už ten název "školní poklad" vyvozuje dojem, že tam skutečně bude "něco jako poklad". No na začátku tam údajně skutečně byl, ale bohužel ho někdo vykradl, takže pak se autor uchýlil k řešení mikrokešky.


My FTF a STF lovci víme, jaká krabička tam byla na začátku. Dlouho nevydržela. Golem se hodně snažil, tímto mu moc děkuji. Ale o tom, to je....když tam vrazíš filmovku, tak je to jednodušší a levnější.
  • 0
Sylvia999

#58 Trauma_Zero

Trauma_Zero

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 507 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 19:35

mimochodem Jimmy James = JJ z D-fense ? (http://www.dfens-cz.com/). Jestli jo, hodně věcí se mi ozřejmuje B)
  • 0

#59 jimmyjames

jimmyjames

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 176 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 20:02

Trauma_Zero napsal/a:
mimochodem Jimmy James = JJ z D-fense ? (http://www.dfens-cz.com/). Jestli jo, hodně věcí se mi ozřejmuje B)

Ne, tenhle web vůbec neznám. Vypadá to zajímavě, až bude čas, to pročtu. Je tam snad někde uvedená moje přezdívka nebo jak tě napadlo mě s tím slučovat?

P.S.: V rychlosti jsem si pročetl pár článků a je to fakt sranda :D To si budu pročítat před spaním :D Tedy moc díky za tenhle odkaz.
  • 0

#60 JardaD

JardaD

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 45 příspěvků(y)

Publikováno 29 leden 2008 - 21:24

Po pečlivém prostudování tématu je mi zcela zřejmé, že - kvalitní mikro je vždy vítáno - mikro je vhodné do míst, kde je větší rozměr ohrožen náhodnými nálezci (převážně do města) - v přírodě mikro lépe nezakládat - pokud někdo založí mikro tam, kde je vhodné umístit keš větší, tak je to jen z obav o obsah či následnou údržbu keše - problémem je rabování obsahu keší a chování některých kačerů vůbec
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama