Přejít na obsah


Fotka

Geokalendář 2009


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
263 odpovědí na toto téma

#81 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 104 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2008 - 15:30

Dain & Olik napsal/a:
a co kdyz tam bude vyfocene dite s coinem, na snehu... ? :D

To je přece jasný! Bude ve třech kategoriích, ve všech vyhraje a bude v kalendáři 3krát. :D

A teď vážně.
Myslím, že rozdělení by nějaké mělo být, třeba ne tak podrobné, jak jsem navrhoval, aby kalendář ukázal všechny nebo alespoň většinu "oborů" GC.
  • 0

#82 bob&bobek

bob&bobek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 215 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2008 - 16:58

Požadavky na zasílání fotografií do galerie: - minimum:2272 x 1704 pixelů (pro použití formátu stolní) - optimál: 3300x2500pixelů (pro použití i do formátu nástěný) - foceno na šířku - grafik si případný ořez a úpravu formátu provede dle vlastní potřeby - zasláním fota autor souhlasí s bezúplatným použitím pro potřeby výroby,presentace a tisku zvolených kalendářů pro rok 2009 - autor přiloží k zaslané fotografii text,který by jí měl nějakým způsobem charakterizovat,své jméno,popř.název cache atd... Co se týká rozdělení do kategorie myslím,že pokud zaslané náměty budou obsahovat různé témata tak je jedno jestli to bude rozděleno do kategorii nebo bude vše v jedné - vyhrají stále ty nejlepší. Formát kalendáře: - prioritní bude stolní - bude nabídnuta i závěsná varianta Vše je odvislé od počtu finálně objednaných kusů Nejsem schopen (protože nemám žádné poznatky z minula) stanovit jak dlouho je potřeba vyhradit čas na sběr a hlasování. Admini by to mohli v podstatě stanovit za mě a já se tomu přizpůsobím.
  • 0

#83 matlas

matlas

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2008 - 17:01

GCS Team napsal/a:
]
Sorry .. pošli grafický návrh :)


Zdá se mi to trošku postavené na hlavu. Na webu jsem si přečetl, že autor fotek vlastně nemá na nic nárok. Jestli jsou podmínky stejné i pro grafické návrhy, pak by člověk musel být blázen aby se s tím dělal.

Co je kapesní kalendářík je přece každému známo. Jsou jich všude tuny tak snad není problém, aby vydavatel udělal návrh sám. Proč by někdo další měl dělat polovinu práce, když za ni nic nedostane, no né? :-)

Možná tomu ale jen nerozumím.
  • 0

#84 matlas

matlas

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2008 - 17:05

bob&bobek napsal/a:

- grafik si případný ořez a úpravu formátu provede dle vlastní potřeby


a nemůže se stát že nevhodným ořezem grafik fotku znehodnotí?
ono se může stát, že někdo pošle fotku, kterou si sám ořízl (s dodržením poměru stran). Prostě fotkou chce něco vyjádřit. neumím si představit ten záchvat,
když mu z ní někdo kus uřízne a vlastně změní její smysl. :-)

může se to stát třeba u krajinek.
  • 0

#85 swenney

swenney

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 409 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2008 - 17:07

Kalendarik uz nereste....probrali jsme to po mejlu, pristup CGS se me moc libil. Rozhodne to nebylo vytriskat koruny za kazdou cenu.
  • 0

#86 matlas

matlas

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2008 - 17:13

swenney: takové akce pro "komunitu" nejsou nikdy výdělečné. nechtěl jsem říct, že se někdo topí v penězích. jen ty podmínky mi směrem k těm, co vlastně dodají obsah přišly dost tvrdé. taky jsem dělal kalendář takže si tu pakárnu, která s tím je umím představit. tenkrát nás to vyšlo to šulnul. ;) myslím že bez předobjednávek to nejde dělat. je to moc velké riziko. kdybych do toho někdy šel znova, řešil bych to přípravou návrhu a jeho zveřejněním. na tom základě bych bral objednávky a pak teprve dával k tisku.
  • 0

#87 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2008 - 21:46

bob&bobek napsal/a:
Požadavky na zasílání fotografií do galerie:
- minimum:2272 x 1704 pixelů (pro použití formátu stolní)
- optimál: 3300x2500pixelů (pro použití i do formátu nástěný)
- foceno na šířku
- grafik si případný ořez a úpravu formátu provede dle vlastní potřeby

No tak to je tvrdý, mám zrcadlovku 6 Mpx 3:2 a rozlišení je 2000x3000, po ořezu na 4:3 to bude "jen" asi 2000x2500 - z toho vyplývá, že podmínky pro nástěný kalendář nemohu splnit, :@ zatímco majitel kompaktíku s 8 Mpx ano. :D
Ale zase když čtu o té úpravě formátu, tak to vypadá že se asi stejně nezůčastním.:(
  • 0

#88 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2008 - 21:50

matlas napsal/a:

bob&bobek napsal/a:
- grafik si případný ořez a úpravu formátu provede dle vlastní potřeby

a nemůže se stát že nevhodným ořezem grafik fotku znehodnotí?
ono se může stát, že někdo pošle fotku, kterou si sám ořízl (s dodržením poměru stran). Prostě fotkou chce něco vyjádřit. neumím si představit ten záchvat, když mu z ní někdo kus uřízne a vlastně změní její smysl. :-)
může se to stát třeba u krajinek.


Může - a na ten záchvat /můj/ se podívej do vlákna "Jak se vám líbí geokalendář ?" :D
  • 0

#89 matlas

matlas

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2008 - 23:16

Leroj: díky za odkaz. přečetl jsem a přesně toho jsem se obával, když jsem psal svůj příspěvek. nejvíce mě dostalo jak kdosi psal: ...takže napravovat "chyby" přírody mi nepřipadá jako nějaká nutnost.... Pokud se na fotce např kostel kácí, nebo stromy rostou šikmo na sešikmené ploše /rozumějte, ten co fotil si nesrovnal horizont/ to mi přijde jako poměrně snadno opravitelná chyba. Pokud se ale ponechá vypadá to slušně řečeno blbě. Prostě to nepovažuji za napravování chyb přírody. Za to příroda nemůže. :-) Jakkoli té myšlence fandím, myslím si, že před tiskem by to někdo měl celé prohlédnout a chyby odlovit. Někdo jiný než ten, kdo to tvořil. Prostě udělat korekturu. Když si zase pár lidí jen zkoriguje svůj obrázek a text, spousta renonců tam zůstane. To by byla škoda. Obávám se, že i já jsem diskvalifikován. Z foťáku mi leze 3x2 a ořez na 4x3 by byl brutál. Kompozičně jsem s tím většinou nepočítal. :-(
  • 0

#90 gerdik

gerdik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 499 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2008 - 8:01

matlas napsal/a:
Jakkoli té myšlence fandím, myslím si, že před tiskem by to někdo měl celé prohlédnout a chyby odlovit. Někdo jiný než ten, kdo to tvořil. Prostě udělat korekturu. Když si zase pár lidí jen zkoriguje svůj obrázek a text, spousta renonců tam zůstane. To by byla škoda.
Obávám se, že i já jsem diskvalifikován. Z foťáku mi leze 3x2 a ořez na 4x3 by byl brutál. Kompozičně jsem s tím většinou nepočítal. :-(

Pokud bude někdo po tisku ještě upravovat fotky, může z té fotky vyjít úplně něco jiného než bylo v anketě vybráno. Předpokládám, že u fotky bude uveden autor = bude pod ní "podepsán". Upravovat fotky před tiskem (ořez popřípadě korekce linie atd.) považuji za nepřípustné.
Pokud zadavatel uvedl podmínk 4:3 tak to zájemci budou muset dodržet. Holt je to základní formát kompaktů. A pravděpodobně to má i důvod z hlediska realizace kalendáře. Ořez v určitém poměru umí každý program pro úpravu fotografíí. Je to sice zádrhél pro "profíky", kteří využívají maximálně plochu fotky, ale snad by se dalo něco vybrat a jemně ořiznout.
Mě připadá spíše hodně tvrdý požadavek na rozlišení. I pro nástěnný kalendář si myslím, že by stačilo menší rozlišení. Zase tak velký kalendář to snad nebude. Zde bych poprosil zadavatele, aby zvážil snížení nároku. Myslím, že mezi lidmi je větčí procento lidí, kteří mají malý kompakt a nafotí stovky fotek a mezi nimi se sem tam objeví perla.
  • 0

#91 bob&bobek

bob&bobek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 215 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2008 - 9:20

Ok, snižuji tedy požadavek na rozlišení.Schtěl jsem aby to "vypadalo". Úplné minimum je: 1650x1250 pixelů S tím ořezem teda nevím. Každému musí být jasné,že se tafotka musí napasovat do daného prostoru kalendáře+text+CWG.... Samozřejmě pokud bude již od majitele vhodně upravena tak se sní nic dělat nebude, v opačném případě je nutné ji upravit aby se tam vešla do daného formátu. Vzhledem k tomu,že plánuji několik typů kalendáře tak se tomu musí i fotky nějak přizpůsobit.
  • 0

#92 kyknos

kyknos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2008 - 9:34

Ono hlavně záleží na tom, z čeho to rozlišení pochází. Kompakty mají vysoká rozlišení, ale mizernou optiku a spoustu šumu (malý chip). 6 megapixelová zrcadlovka, zvlast pokud se foti do rawu, i po ořezu na 4:3 dá pořád lepší obraz než nějaký 10 megapixelový kompaktík. Když se to hodně zjednoduší, kvalita obrazu je dána spíš velikostí čipu než počtem pixelů. Do kompaktů rvou ty pixely hlavně kvůli marektingu.
  • 0

#93 matlas

matlas

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2008 - 10:29

gerdik napsal/a:

Pokud bude někdo po tisku ještě upravovat fotky, může z té fotky vyjít úplně něco jiného než bylo v anketě vybráno. Předpokládám, že u fotky bude uveden autor = bude pod ní "podepsán". Upravovat fotky před tiskem (ořez popřípadě korekce linie atd.) považuji za nepřípustné.


omlouvám se ale pak jsi to vůbec nepochopil.
PO tisku fotka upravit nejde. na papíře není jak.
Fotka se musí upravit PŘED tiskem. Ne každý pošle perfektní fotku, takže bude třeba srovnat horizont, možná někde upravit kontrast a jas, doostřit ... atd. Jinak z toho může vylézt něco příšerného. Všechny úpravy se musí udělat citlivě. Říkám to právě proto, že spousta lidí s kompaktem pouze fotí a obrázky dále moc neřeší.
Fakt nevím proč by to mělo být nepřípustné. Samozřejmě je nutné výsledek ukázat autorovi a s ním obrázek doladit.

Je to spousta práce. Pokud ale chceš dílo za které se nemusíš stydět, nejde to jinak.
  • 0

#94 drobik

drobik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 286 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2008 - 10:40

gerdik napsal/a:
Upravovat fotky před tiskem (ořez popřípadě korekce linie atd.) považuji za nepřípustné.


Tak napises ze si neprajes aby boli tvoje fotky (ak sa nejake vobec do kalendara dostanu) upravovane. Co tu furt chlapi riesite za virtualne problemy???
  • 0

#95 Olivin

Olivin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2008 - 10:49

kyknos napsal/a:
Ono hlavně záleží na tom, z čeho to rozlišení pochází. Kompakty mají vysoká rozlišení, ale mizernou optiku a spoustu šumu (malý chip). 6 megapixelová zrcadlovka, zvlast pokud se foti do rawu, i po ořezu na 4:3 dá pořád lepší obraz než nějaký 10 megapixelový kompaktík.

Když se to hodně zjednoduší, kvalita obrazu je dána spíš velikostí čipu než počtem pixelů. Do kompaktů rvou ty pixely hlavně kvůli marektingu.

Tak nějak to je. Jako fotograf to můžu potvrdit. Kalendářů udělám každý rok asi deset a když fotografie nedělám sám, jsou s tím problémy. Kompakt sice může mít rozlišení 7 mega, ale jeho objektiv zdaleka takové rozlišení nemá. Tam se to sice udává v čarách na milimetr, ale víc jak 4mega (u levnějších kompaktů) to nebude. Běžně jsem dělával zvětšeniny 40x60 z 4megového fotoaparátu, ale se špičkovou optikou. Na ten stolní bych to moc neřešil, ale velký, závěsný potřebuje opravdu kvalitní fotografie...
  • 0

Garmin GPSMAP 60CSx, THL W100, c:geo, WhereYouGo


#96 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2008 - 11:27

bob&bobek napsal: Úplné minimum je: 1650x1250 pixelů - Každému musí být jasné,že se tafotka musí napasovat do daného prostoru kalendáře+text+CWG.... - Vzhledem k tomu,že plánuji několik typů kalendáře tak se tomu musí i fotky nějak přizpůsobit.
Ono to je těžký, ty Mpx jsou taky důležitý, ale musí se to posuzovat celkově /mpx, optika, velikost-kvalita čipu.../
- napasovat do prostoru :) - právě proto je potřeba znát PŘEDEM co se bude dělat, a podle toho stanovit podmínky /mpx, poměr stran atd./ čili napřed hlasovat co se bude dělat a podle toho vyhlásit upload fotek.
kyknos napsal: Ono hlavně záleží na tom, z čeho to rozlišení pochází...
Naprostý souhlas - je to o marketingu. Každého akorát zajímá kolik to má mega a jakej zoom :@
drobik napsal: Co tu furt chlapi riesite za virtualne problemy???
To nejsou virtuální problémy, to je poučení se z chyb minulých.
Olivin napsal: Na ten stolní bych to moc neřešil, ale velký, závěsný potřebuje opravdu kvalitní fotografie...
jj je to tak, prostě se to musí posuzovat podle toho k čemu to bude a hlavně jaká je technická kvalita snímku - otázkou zůstává kdo to posoudí
  • 0

#97 matlas

matlas

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2008 - 11:31

leroj: souhlas. jak říkáš. taky mi přišlo divné nejdříve vybírat fotky a pak až přemýšlet co s nimi. :-)
  • 0

#98 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2008 - 11:44

Takže abych to shrnul:
Zjistit co se bude dělat - potom jakej formát fotek bude potřeba - pak vyhlásit upload.
Stolní kalendář: tam je to opravdu vcelku buřt, fotka 7x10 se dá udělat ze všeho, nicméně ten formát /poměr stran/ musí být dán předem.
Nástěný kalendář: bude A3, A2, nebo jiný ? tady by to chtělo trochu soudnosti a posílat techn. kvalitní fotky a vybrat jich aspoň 18, aby grafik mohl vybrat těch 13 lepších /ne hezčích/ ;)
Jinak nejsem žádnej umělec aby mi vadili mírné úpravy, ale po tom co bylo se snažím problémům zabránit předem.
  • 0

#99 drobik

drobik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 286 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2008 - 12:17

Leroj napsal/a:
drobik napsal: Co tu furt chlapi riesite za virtualne problemy???
To nejsou virtuální problémy, to je poučení se z chyb minulých.

No ved ano, ale to patrilo k tomu ze ci orezavat alebo neorezavat.

Nestacilo by urcit minimalne rozlisenie je take a take? Zostavi sa poradie fotiek a tie co nebudu vyhovovat sa vyradia alebo bude autor vyzvany aby dodal v lepsej kvalite.
  • 0

#100 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 17 únor 2008 - 21:36

Takže už nahráváme fotky? Předpokládám, že vzhledem k parametrům galerie se nahrávají kvalitní náhledy a teprve dodatečně se nahrávají vybrané plné verze. Ještě stále jsem nikde nepostřehl, kolik fotek od jednoho autora je povoleno. Ale asi blbě čtu ...
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama