Přejít na obsah


Fotka

Dvoji metr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
39 odpovědí na toto téma

#1 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 13:39

Jsem trosku rozpacity z uplatnovani dvojiho metru na geocachingove aplikace.

Geogetu bylo upreno si stahnout byt i jeden jediny listing z webu gc.com, protoze to je prece roboticky pristup na jejich web, coz je v terms of use webu zakazano. Byla kolem toho velka mela, mel jsem snahu jednat s GroundSpeakem a zjistit, jaky druh pristupu by jim vadil a co by jim nevadilo... ale vse slo nekam do cerne diry. Nemel jsem silu se jich doprosovat.

A tak se vsechny veci, ktere v GG sahaly na gc.com web, staly 'ilegalni'. A tady na forech se o nich ani nemluvi, aby se nahodou Groundspeak zase nenastval.

Ale pritom makra v GSAK, ktere take roboticky sahaji na gc.com web, vesele ziji, aniz by nejak to viditelne GroundSpeaku vadilo. Zrovna s uzasem zjistuji, ze jsou makra pro GSAK, ktere nejen stahuji listing i se vsemi logy z webu, ale ze jsou i makra, ktera roboticky tahaji z webu GPXka, manipuluji s profily, atd.

Hmmm...
  • 0

#2 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 426 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 13:54

No GSAK to ma stejne jako Geoget, tj. v oficialni verzi programu to neni, ale je to reseno v pluginech. Rozdil je, ze u GSAKu jsou ty pluginy verejne publikovany primo na forech GSAKu adminem, zatimco u Geogetu jsou zakopana jak partyzanskej odboj, protoze nemala cast geocacherske obce k geogetu, poi.cz a podobnym aktivitam nechova prizen. Naprosto ale souhlasim, ze je to zjevnej pripad dvojiho metru.
  • 0

#3 LaLu Team

LaLu Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 364 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 14:15

Osobně si myslim, že GSAK má u Groundspeaku tu výhodu, že jeho používání donutí mnoho lidí k zaplacení PM (bez PM je GSAK dosti "omezený"). Naproti tomu, GeoGet je přímo ideální nástroj pro BM, kteří nepožadují toliko funkcí a vymožeností, ale stačí jim podobný (a velmi kvalitní) program bez nutnosti PM. Proto podle mě vznikl nátlak na zablokování funkce stahování listingů přímo z webu a tak jsou nuceni uživatelé GG také zaplatit za členství v PM. Ano, to je dvojí metr. Groundspeaku rád přispěji na provoz serverů, ale zatím pouze v podobě nákupu TB a GC (i když žádné nemám v oběhu, už jsem si jich pár koupil :)). Dokud neskončí tato "aplikační totalita" do PM nepůjdu (a není to otázka peněz, to opravdu ne).
  • 0

#4 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 14:27

Halumo, už s tím začínáš být otravnej. Ve spoustě vláken, kde je zmínka o GSAKu, se ozveš, jak je GeoGet úžasnej a co všechno neumí a když ti někdo řekne, ať s tím neotravuješ, tak se tváříš strašně ublíženě, což je dafacto i tento případ. Navíc v poslední době GG prosazuješ víc ty sám, než jeho uživatelé, takže to vypadá docela divně. Pokud potřebuješ neustále konfrontovat GG a GSAK, tak prosím používej jedno vlákno GG vs. GSAK a nezakládej další podobná vlákna a zdrž se komentářů ve vláknech o GSAKu. Nechci vyvolávat hádku nebo flame, je to prostě moje prosba. Děkuji. A teď k tématu: GSAK žádnou možnost stahování dat z gc.com nenabízí (snad kromě možnosti zkontrolovat status cache), ale nabízí možnost využít pluginy, které mohou vytvářet ostatní uživatelé. Což je dost velký rozdíl oproti případu, kdy je funkce stahování dat implementovaná do softwaru přímo tvůrcem. Dál trochu nerozumím, co ti vlastně vadí. Že ti Groundspeak neodpověděl na otázky a že toleruje makra do GSAKu? Já myslím, že je celkem přirozené, že majitel serveru určuje co mu vadí a co ne a že může někomu něco schválit (dost bych se divil, kdyby nevěděl o makrech pro GSAK) a někomu jinému ne. My s tím asi těžko něco uděláme. Tady na gc.cz má dokonce GG větší publicitu než GSAK (odkaz v Projektech) a to nemluvě o Skrýšotlači, která na tom ze všech nejhůř. Co víc by sis ještě přál? Aby lidi utíkali od GSAKu ke GG? Drtivá většina uživatelů GSAKu po vyzkoušení GG stejně zůstane u GSAKu, nerozhodní uživatelé se rozhodují podle toho, jestli se jim chce na GSAK platit a pro ne-PM je GG jesná volba. Podle mě je to stabilní stav a nic s tím neuděláš. Pokud se ti teda nepodaří vyrobit lepší produkt než GSAK (což se zatím nestalo).
  • 0

#5 Pitrus

Pitrus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 301 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 14:32

Myslím HaLuMo, že zákaz jakéhokoliv importu v Geogetu byla bohužel daň za to, že zde může být mapa. Tak to i bylo odůvodňováno. Tak trochu úlitba bohům. Něco jako že v rámci boje proti kuřákům se zakáže kouřit na zastávkách :o. Jestli je stažení listingu po zaregistrování na GC.com nelegální, pak by se nesměl používat ani software s názvem Windows. Ale jak je vidět z Abakusova příspěvku není problém zde publikovat pluginy, které to dokážou. Jen tak mimochodem - není toto část fóra věnovaná Geogetu?
  • 0

#6 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 15:03

Nevím jak co přesně bylo, ale domnívám se, že zásadní rozdíl v této otázce mezi GSAKem a GG je v tom, že GG měl implementovanou funkci pro "vykrádání" dat přímo v sobě. Okamžikem, kdy toto zablokoval, dostal se na stejnou úroveň a tedy neměla by ze strany GS být proti němu vedena jakákoliv kampan a myslím si že není ani nebyla... Import dat do databáze je už otázkou každého uživatele, jak se k nim dostane a jak je do programu nahraje. A že by byla zdejší mapa nějak ovlivněná fíčurou v GG? To mohl tento server ukončit podporu jednomu projektu z mnoha a v klidu mohla mapa fungovat.
  • 0

#7 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 15:08

Abakusi, vis co bych si opravdu pral? Aby sis ten muj prispevek precetl jeste jednou a zkusil ses nad nim nezaujate zamyslet...

Nikde tam totiz neni nic o konfrontaci GG vuci GSAK. Tu konfrontaci sis tam domyslel. Opravdu tam neni! Prispevek byl o rozdilnym postoji vuci makrum pro GG ci GSAK.

Obvinujes mne z veci, ktere se nestaly, snazis se mi narizovat co smim kde psat, vyvracis tvrzeni, ktera neexistuji... Domnivam se, ze tady jsi opravdu hodne ujel.

  • 0

#8 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 15:11

HaLuMa napsal/a:
.....Prispevek byl o rozdilnym postoji vuci makrum pro GG ci GSAK.

Možná kdyby jsi i ty četl odpovědi, pak by jsi našel co jsi hledal. Dle mého nejde GS o rozdílný postoj k makrům, která stahují data z jejich webu, ale postoj k programu samému. Je zásadní rozdíl, jestli program obsahuje přímo fíčury pro legální získání dat (načíst PQ nebo externí soubor) nebo má v sobě zaimplementován nástroj na vykrádání těchto dat...
  • 0

#9 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 15:18

Pitrus napsal/a:
Ale jak je vidět z Abakusova příspěvku není problém zde publikovat pluginy, které to dokážou.


Podstata veci je v tom, ze to problem je.

Pitrus napsal/a:
Jen tak mimochodem - není toto část fóra věnovaná Geogetu?


Myslis si, ze lide, kteri nejsou schopni peclive precist muj prispevek, ze se budou zajimat i o takovou malickost, jako kde ten prispevek pisu?:P
  • 0

#10 Olivin

Olivin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 266 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 15:23

2HaLuMa: S tím nic nenaděláš, jak jde o prachy... Vždyť to všichni známe, platí to i jinde. Všichni jsme si rovni, zvláště pak někteří. ;) Já sám také používám GSAK a jsem PM a nemám důvod měnit. Ale tvůj Geoget používám na tvorbu listingů do PDAčka. Tam mě to vyhovuje lépe, než z GSAKu...
  • 0

Garmin GPSMAP 60CSx, THL W100, c:geo, WhereYouGo


#11 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 15:23

sobikovi napsal/a:

HaLuMa napsal/a:
.....Prispevek byl o rozdilnym postoji vuci makrum pro GG ci GSAK.

Možná kdyby jsi i ty četl odpovědi, pak by jsi našel co jsi hledal. Dle mého nejde GS o rozdílný postoj k makrům, která stahují data z jejich webu, ale postoj k programu samému. Je zásadní rozdíl, jestli program obsahuje přímo fíčury pro legální získání dat (načíst PQ nebo externí soubor) nebo má v sobě zaimplementován nástroj na vykrádání těchto dat...


Promin, ale program samotny zadny nastroj na vykradani dat neobsahuje! Takze kde je ten zasadni rozdil? Asi jsem natvrdlej.
  • 0

#12 suplere

suplere

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 408 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 15:28

HaLuMo vydrz, ona se najde nejaka duse, ktera makro RefreshGPX (ktera funguje pokud vim jen PM uzivatelum a pri intenzivnim pouzivani hrozi BAN IP) nahlasi na GC.com..... A je nejaky problem programek GETGPX do pluginu pro GeoGet? Parametry programku jsou (viz obrazek) Na 90 procent funguje POUZE pro PM. GPX PM do GSAKu dostane stiskem tlacitka mysi a cely proces trva cca 5 vterin. S pluginem je operace automaticka a trva cca 12 vterin. A uz nech GSAK GSAKem a radsi vytvarej nove fce pro GeoGet....GSAK v sobe zadneho stahovaciho robota nema. A do GeoGetu se jiz po odstraneni fci stahovani listingu taky nenavazi.
  • 0

#13 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 15:38

LaLu: Myslím si, že pořád ještě by mohl být hůř - například, kdyby GS zpoplatnil svoje služby pro všechny uživatele nebo kdyby PM stálo mnohem víc. Můžete být ještě rádi, že je GS nevymáhá dodržování podmínek ve větší míře a např. Skrýšotlač ještě pořád může fungovat. Nevím nakolik jsou podmínky GS vymahatelné obecně ve světě, nicméně je fakt, že by mohl bez problému vypnout servery a bylo by po ptákách. Haluma: Možná by sis mohl přečíst svůj původní příspěvek, kde se ti nelíbí "uplatnovani dvojiho metru na geocachingove aplikace"a "Geogetu bylo upreno si stahnout byt i jeden jediny listing z webu gc.com". O makrech pro GG tam nevidím ani jedno slovo, zmínil jsi pouze makra pro GSAK. Já jsem celkem logicky reagoval na to, co jsi napsal, což je GG vs. makra pro GSAK. Pokud by byly oba programy bez možnosti stahování dat a existovaly pro ně externí makra, příčemž pro jeden program by byly akceptovatelné a pro druhý ne, tak pak by to byla diskriminace, to souhlasím. Ale mám pocit, že problém je jiný. Každpádně ať je to jak chce, tak Groundspeak je soukromá firma, která si může dělat co chce a nikomu se nemusí zodpovídat, takže v podstatě nezbývá, než se s tím smířit, protože postoj GS vůči námitkám uživatelů je velmi vlažný.
  • 0

#14 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 15:50

suplere napsal/a:
A je nejaky problem programek GETGPX do pluginu pro GeoGet?


To opravdu neni sebemensi problem. Ale o tom moje postezovani vubec nebylo, ne?

suplere napsal/a:
A uz nech GSAK GSAKem a radsi vytvarej nove fce pro GeoGet....GSAK v sobe zadneho stahovaciho robota nema. A do GeoGetu se jiz po odstraneni fci stahovani listingu taky nenavazi.


Jak vidis, navazi. GSAK i GG v sobe zadne stahovaci roboty nemaji. V tomto jsou zcela stejne! Jakekoliv stahovani resi az externi makra. Opet zcela stejne. Jen o tech makrech pro GSAK se smi otevrene hovorit, o makrech pro GG se otevrene hovorit nesmi. To je oc tu bezi.

Ale neboj se, na GG se pracuje. Jen to nesmim nikde psat. :D
  • 0

#15 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 16:02

abakus napsal/a:
Pokud by byly oba programy bez možnosti stahování dat a existovaly pro ně externí makra, příčemž pro jeden program by byly akceptovatelné a pro druhý ne, tak pak by to byla diskriminace, to souhlasím. Ale mám pocit, že problém je jiný.


Zacinas se priblizovat k podstate puvodniho sdeleni. Dej pryc ten podminovaci zpusob a dostanes popis soucasneho stavu.

Snad koncne pochopis, na co jsem si tim puvodnim prispevkem stezoval. Nebo si to nepripustis, protoze prece vis, ze problem je jiny? :o
  • 0

#16 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 16:17

To je jak když buší hluchej do vrat. Svůj původní příspěvek jsi špatně formuloval a já jsem ti odpověděl na to, co jsi napsal a ne na to, co jsi chtěl napsat, protože nejsem jasnovidec. Pokud to nevidíš, je mi líto. btw: nepamatuju si, že by tady někdo brojil proti makrům do GG. Problém byl v integraci stahování dat přímo do GG. To jsi odstranil a tím diskuze končila - aspoň teda na celo-gc.cz úrovni. Nevidím důvod, proč by mělo někomu vadit, že GG umožňuje spouštět makra, která lze mimo jiné použít i na stahování dat z gc.com. To už je pak problém každého uživatele, který takové makro vytvoří nebo používá, ne tvůj. Můžeš poslat odkaz na vlákno, kde někdo upírá GeoGetu možnost spouštět makra, která stahují data z gc.com? Nebo to máš v mejlu? btw2: co je špatného na tom, že existuje makro, které manipuluje s profilem?
  • 0

#17 suplere

suplere

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 408 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 16:34

No nic nema cenu diskutovat, to je fakt zbytecny. Tak se tady mejte.... A hlavne to vyreste, myslim ten dvoji metr na aplikace.
  • 0

#18 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 508 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 16:43

abakus napsal/a:
To je jak když buší hluchej do vrat. Svůj původní příspěvek jsi špatně formuloval a já jsem ti odpověděl na to, co jsi napsal a ne na to, co jsi chtěl napsat, protože nejsem jasnovidec. Pokud to nevidíš, je mi líto.


Je zajimave, ze ten muj prispevek pred tebou zjevne par lidi pochopilo zcela spravne, takze zase tak spatne formulovany byt nemohl. Rozhodne nebyl formulovany tak, abys v nem nasel nejakou pomluvu GSAK, za coz jsi mne hnedka napadal.

abakus napsal/a:
Můžeš poslat odkaz na vlákno, kde někdo upírá GeoGetu možnost spouštět makra, která stahují data z gc.com? Nebo to máš v mejlu?


Nemohu, protoze na tohle jsem si nikdy nestezoval.

Zato bylo nekolikrat jasne receno, ze zde na tomto webu nema byt ohledne Geogetu nic, co by GS mohl povazovat za nelegalni, tedy ani treba odkaz na makro, ktere neco z webu taha. A ja toto pravidlo ctim, i kdyz zastanci jinych programu si s tim zjevne hlavu nelamou.

abakus napsal/a:
btw2: co je špatného na tom, že existuje makro, které manipuluje s profilem?


A tobe nevadi, ze (nejen) takove makro porusuje 'terms of use' webu gc.com? Porusuje jej vedome, coz je mimo jine neco, za co jsi mne v minulosti hnedka odsoudil! :o
  • 0

#19 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 426 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 16:44

Ja si nemyslim, ze by HaLuMa byl jediny, kdo propaguje GG. Ja sam mam nainstalovany jak GSAK, tak GG, oboje aktualizovano vsemi kesemi Ceska, a za sebe musim rict, ze GSAK pouzivam jednou mesicne na vygenerovani statistky a GG na vsechno ostatni. Jsem spokojeny uzivatel vdecny za GG, ikdyz na forech o tom nemluvim. Jinak bych rekl, ze tech 5 prispevku v tomto vlaknu akorat potvrdilo co si HaLuMa mysli od zacatku--proste dvoji metr.
  • 0

#20 PaBa

PaBa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 07 duben 2008 - 17:30

michal_a_jana napsal/a:
Jinak bych rekl, ze tech 5 prispevku v tomto vlaknu akorat potvrdilo co si HaLuMa mysli od zacatku--proste dvoji metr.

Rikal jsem si, ze se techto diskusi uz nikdy nebudu ucastnit, ale fakt mi to neda:
Jsem asi natvrdly, ale KDO uplatnuje dvoji metr?
-- Groundspeak? Ne, ten jenom chtel, aby zadny program primo nebyl schopen sosat data. Makra pro GSAK jsou primo na strankach GSAKu ne na GC.COM, nic nebrani tomu, aby podobna makra byla primo na prislusnych strankach GG. Navic podle vyjadreni autoru tech GSAK maker jejich funkci s Groundspeakem konzultovali, takze pri jejich pouzivani (bez modifikace umoznujici hromadne sosani) k porusovani 'terms of use' nedochazi.
-- GC.CZ? Ne, jen bylo vyhoveno pozadavku nenabizet na webu program, ktery je schopen primo sosat data z GC.COM. Navic na GC.CZ nenajdes takova makra ani pro GSAK ani pro GG, takze se taky o dvoji metr jednat nemuze....

Jinak hlavnim smyslem makra AddLogs je sprava vlastnich kesi a moznost tam mit vsechny logy, nejde ani o listing ani o nic jinyho. Uz pred dvema lety jsem Groundspeaku navrhoval, aby udelal podobny task jako je 'My_Finds' pro zalozene kese s kompletnimi logy. Jeremy konstatoval, ze je to dobry napad, ale u toho to skoncilo. Addlogs je jen obezlicka, ktera to nahrazuje...

PS: proc ti vadi makro pro zmenu profilu, uz nechapu vubec...
  • 0
PaBa

--
I always use ROT13 twice for extra security




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama