Přejít na obsah


Fotka

Nováček mezi GPS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2005 - 19:07

Ahoj vespolek. nedávno jsem slyšel o geocachingu a docela mě to nadchnulo. Rád bych koupil GPS a pustil se do lovu, ale jsem v tomto směru panic :-) Potřeboval bych nějaké rady od odborníků.
Jakou si mám pořídit GPS, když musí zůstat peníze ještě na foťák? Mapovou nebo nemapovou (je nemapová k něčemo dobrá, nebo je to jendrahý "kompas")? Černobílou nebo barevnou? Jak je to s mapami (formáty, ceny, free mapy, kompatibilita, možnost skenovat si vlastní)? Jak je to s navigací v autě (jaké mapy, jaké modely)? Má cenu uvažovat i o PDA (třeba Acer N35)? Jak to vlastně celé funguje (vkládání waypointů, tras,...)? Umí GPS navigovat i třeba po turistických trasách? Kde kupovat (obchod, internet, frc)?
Zamýšlené využití: každý víkend trávím "v lese" a rád bych občas věděl, kde vlastně jsem (třeba když i podle značky zabloudím a pak přemýšlím za kterým kopcem zase narazím na cestu) a hlavně bych rád začal cacheovat.
Budu vděčný za všechny rady a připomínky.
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 03 srpen 2005 - 21:53

Ahoj vespolek. nedávno jsem slyšel o geocachingu a docela mě to nadchnulo. Rád bych koupil GPS a pustil se do lovu, ale jsem v tomto směru panic :-) Potřeboval bych nějaké rady od odborníků.
Jakou si mám pořídit GPS, když musí zůstat peníze ještě na foťák? Mapovou nebo nemapovou (je nemapová k něčemo dobrá, nebo je to jendrahý "kompas")? Černobílou nebo barevnou? Jak je to s mapami (formáty, ceny, free mapy, kompatibilita, možnost skenovat si vlastní)? Jak je to s navigací v autě (jaké mapy, jaké modely)? Má cenu uvažovat i o PDA (třeba Acer N35)? Jak to vlastně celé funguje (vkládání waypointů, tras,...)? Umí GPS navigovat i třeba po turistických trasách? Kde kupovat (obchod, internet, frc)?
Zamýšlené využití: každý víkend trávím "v lese" a rád bych občas věděl, kde vlastně jsem (třeba když i podle značky zabloudím a pak přemýšlím za kterým kopcem zase narazím na cestu) a hlavně bych rád začal cacheovat.
Budu vděčný za všechny rady a připomínky.

Prvni co by bylo dobre si ujasnit je suma, kterou hodlas investovat. Spousta otazek se tim vyresi sama.
Zda se, ze problem mas pekne zformulovany, zajdi do prodejny s GPS a tam ti urcite na vse odpovedi.Az budes mit GPSku, z navodu se dozvis dalsi.
Jedna konkretni odpoved: Na lov kesi jako takovy mapovou GPS ani navigaci nepotrebujes. Jestli ale chces v lese vedet, kde narazis zase na cestu, je to mapovy pristroj (cca 12 000) + topo mapa 3900,-). Koupit muzes i pouzity pristroj, ale kdo vi komu to kam upadlo :-).
Navigace po turistickych znackach se nekona, jen po silnicich a to jen v mapach a s pristrojem, ktere to umoznuji (vyssi cena mapy nez topomapa - ta to neumi).
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2005 - 10:50

Používám PDA - protože jsem měl PDA a GPS BT myš mě vyšla jen asi na 1kKč - no nekup to...
Co se týče map - s mapovou GPS nepoznáš krásnou frustraci, kdy po kilometrém probíjení křovisky narazíš na cache 20m od asfaltové cesty.
Pokud bych měl poradit, co si koupit jako první GPS, tak použité Gekko 201 - na to, abys zjistil, zda tě to baví nebo ne to nebude velká investice a pokud tě to chytne, tak ji pošleš dál po vodě a koupíš si kvalitnější přístroj. Kdyby sis kupoval nový, tak ztráta při prodeji bude větší.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2005 - 18:42

Pánové, díky za odpovědi. Dozvěděl jsem se to co jsem čekal :-) Bohužel se zase budu muset rozhodnout sám :-( Nicméně rada, abych zakoupil starší Geko 201, otestoval možnosti a pak se rozhodnul co dál, se mi docela zamlouvá a asi to tak udělám. Nicméně jsem se ještě nedozvěděl, jak je to s těmi free mapami. Existují např. pro eTrexy? Dovedu si představit, že utratím peníze za přístroj, ale z cen map mi jde docela hlava kolem.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2005 - 23:01

Mapy do mapových GPS jsou sprostě předražené a navíc vázané na konkrétní GPS přístroj. Když ti (jako mně) odejde do věčných lovišť nebo ho ztratíš, máš smůlu a musíš (pro mě zcela nepochopitelně) koupit novou mapu, což už mě teda ani nenapadlo. Doporučuju koupit PDA, tam se dají mapy za rozumné peníze koupit nafurt a nebo i stáhnout z netu (což je ale zase sprosté vzhledem k výrobcům). A nebo toho gekkona, možná ale radši ten 301 s kompasem.
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2005 - 0:15

Ahoj. Tvoje otazky su pochopitelne a dost casto kladene.
Ako pise Jarry, hodne zalezi na peniazoch.,
Dalsim kriteriom je, na co vsetko chces GPS pouzivat a aky typ vyletov preferujes.
Napr. PDA sa nehodi velmi do lesa, nie je vodovzdorne a ma slabu vydrz baterii. Takisto asi nie je pogumovane.
Zasa s PDA je najlepsia praca s mapami, pripadne s waypointmi a trackmi, co je v GPS dost obmedzene.
Na kratke vylety - vypady za cachou nepotrebujes ani farebny display ani mapovy pristroj - ja ho nemam a nema ho ani Saman, ktory je v ceskom rebricku #3. Vsetci ostatni mapy maju a urcite Ti radi napisu, o kolko to je lepsie.
Na dlhsie vylety a cesty do neznamych koncin su mapy v pristroji urcite super.
Ine su poziadavky na GPS, ktore chces pouzivat aj v aute, na kole, v lietadle, na lodi atd.
Mozno si skus GPS niekde pozicat a hrat sa s tym a dojdes na nieco aj sam.

  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2005 - 15:57

Používám PDA - protože jsem měl PDA a GPS BT myš mě vyšla jen asi na 1kKč - no nekup to...
Co se týče map - s mapovou GPS nepoznáš krásnou frustraci, kdy po kilometrém probíjení křovisky narazíš na cache 20m od asfaltové cesty.
Pokud bych měl poradit, co si koupit jako první GPS, tak použité Gekko 201 - na to, abys zjistil, zda tě to baví nebo ne to nebude velká investice a pokud tě to chytne, tak ji pošleš dál po vodě a koupíš si kvalitnější přístroj. Kdyby sis kupoval nový, tak ztráta při prodeji bude větší.

Buď klidnej, tu frustraci z nalezení cache 20m od silnice po probíjení křovisek poznáš i s mapovou GPS, ne že ne...
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2005 - 19:25

Dovedu si představit, že utratím peníze za přístroj, ale z cen map mi jde docela hlava kolem.

Free mapy existuji, funguji snad ve vsech modelech od Garmina a kvalita odpovida cene.
Je to lepsi nez nic, ale jen o trosicku. Jedna z adres s mapami je http://www.gps-maps.info/cz.
Kazdy kdo nejakou mapu sam zkousel tvorit vi, ze cena za profesionalni mapu je vyssi, ale primerena uzitku ktery prinasi. Radsi mam starsi GPS bez routingu, ale o to drazsi mapu, nez blbnout s free mapou a kufrovat na cestach.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama