Přejít na obsah


Fotka

Keška versus komerční subjekt


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 spuzva

spuzva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 623 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2008 - 22:19

Chci se zeptat, jak je to s propagací komerčního subjektu. Narazil jsem na kešu GC15KJ4, která se mi vůbec nelíbila, ale navíc si myslím, že byla publikována v rozporu s pravidly GC, nebo se mýlím?? Díky za info. SPužva
  • 0

#2 DDX

DDX

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2008 - 22:24

Pokud vím, tak v pravidlech na geocaching.com se píše, že pokud má být keš komerčního charakteru, má se owner individuálně domluvit s Groundspeakem...
  • 0
Mám nízké IQ, počítejte s tím při komunikaci se mnou.

#3 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 17 květen 2008 - 22:59

No je otázka jak moc je to myšlený jako komerční propagace nebo jako cache pro odreagování nakupujících cacherů. Závadná propagace by to podle mně byla, kdyby si tam cache dalo přímo Tesco, ale nebyl jsem tam, tak nebudu soudit. V Praze taky je/bylo několik cachí, při jejichž hledání se musí zavítat do obchoďáku. Jednu z nich jsem navštívil a přisla mi v pohodě, navíc samotná krabička je umístěná kousek mimo a měl jsem to odtamtud i s pěkným výhledem na noční Prahu. :)
  • 0

#4 spuzva

spuzva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 623 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 7:55

Díky za odpovědi, nicméně jsem očekával vaše vyjádření k této konkrétní keši. Nemyslím si, že by si tu keš mělo zakládat samotné TESCO, z druhé strany owner může být třeba manažerem zrovna tohoto TESCA, proč ne.. Ale nechápu, proč například některý reviewer zakáže uvést údaj o penzionu do listingu k chystanéme eventu (jednalo se o penzion v oblasti, kde se chystá jeden event, čili doporučené místo pro přenocování. Nebyla to samoúčelná reklama, ale vskutku doporučení) a nevadí mu propagace šíleného megastoru ještě s jeho fotografií v listingu. Táži se na váš názor a hledám, kde je ta hranice....? Díky za jakoukoliv odpověď k věci. P.S. Ještě k poznáímce Alkese - mohu taky uvést poznámky o restauracích - např. u některých multin v přírodě, aby si tam kačeři poté mohli odpočinout a občerstvit se - a to není přípustné. Jaký je tedy rozdíl od kačerů, kteří se potřebují odreagovat z nákupů a od těch, kteří si chtějí odpočinout po výletu či hledají možnost přenocování a eventu?? Především bych uvítal vyjádření reviewerů. Díky Spužva
  • 0

#5 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 8:06

Tak asi takto... myslím že tato keš a další z té série jsou spíš o tom,že majitel nemá moc nápadů na to, kde a jak zakládat kešky, takže je to stejný jako jakákoliv další série, třeba v praze mosty apod.. To že má v názvu jméno Subjektu, to si myslím že nevadí, najdou se i jiné kešky tohoto typu. Rozhodně to není komerční keška, to by jich pak bylo stovky městských. Přiznám se, že mne to nechává klidným... a ta série mi připadá hloupá stejně jako třeba pardubické městké obvody. Komerční keška je dle mého taková, kdy při jejím odlovu musíš něco koupit a zisk jde na nějaký účel. Myslím si že by to mohla být třeba keška někde na zřícenině hradu, kde kdy ji chci najít si musím koupit třeba pohlednici a na ní je vytištěná nějaká informace k další stage apod. No a tržba z prodeje těchto pohlednic jde třeba na opravu toho hradu... Bez toho abych něco koupil = zaplatil nemohu "komerční" keš odlovit. Ještě jsem se ale s takovou nesetkal pokud nebudu brát kešky, kdy musím zaplatit vstupné třeba na věž... Nevidím důvod proč by mělo vadit, že nějaký komerční subjekt = firma založí kešku. Myslím že to nikde žádná pravidla nezakazují.
  • 0

#6 spuzva

spuzva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 623 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 8:27

ok a co třeba toto - cituji: [editovat] Komerční cache / Cache určené k agitaci Komerční cache se pokoušejí používat zveřejnění cache na geocaching.com k přímému či nepřímému (ať úmyslnému nebo ne) přilákání zákazníků. Takové cache nejsou povoleny. Příkladem jsou lokality provozované komerčními organizacemi, které vybírají vstupné, nebo místa určená k prodeji zboží či služeb. viz link: http://geowiki.hidde..._Geocaching.com Díky za odpověď. Spužva
  • 0

#7 spuzva

spuzva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 623 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 8:28

to: SOBIKOVI - a jaky je nazor na mou druhou cats prispevku, na to, ze reviewer zakazal odkaz do listingu na penzion pri eventu?????? Diky S.
  • 0

#8 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 8:41

spuzva napsal/a:
.... Příkladem jsou lokality provozované komerčními organizacemi, které vybírají vstupné, nebo místa určená k prodeji zboží či služeb.

Tak to se bojím, že kdybychom postupovali důsledně, bude u nás 2/3 keší u různých zámků, hradů, zřícenin, památek, ve městě atd. atd.

Reklama třeba na penzion, který nemá s akcí/keší nic společného je asi už mimo rámec, tudíž asi oprávněně. Ale to se dá snad řešit i jinak... Pokud se tedy daný komerční objekt (i to občerstvení na trase multiny) netýká přímo kešky, tématu kešky, nekoná se tam event, pak je to asi oprávněný nepovolit. Stačí dát do atributů možnost občerstvení nebo ubytování a dát tam info jen že tato možnost je, ale nejmenovat konkrétní subjekt.
  • 0

#9 spuzva

spuzva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 623 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 8:50

To. SOBIKOVI - no tento penzion byl právě vyškrtnut z listingu geoeventu, z čímž moc nesouhlasím. Narozdíl od takovýchto "nablblých" store keších.... Naopak nemám problém zaplatit vstupné, když je to z mého pohkledu smysluplné místo, a jít pro keš. Viz: GCH02Z, která á již zpoplatněné vstupné, atd...
  • 0

#10 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 9:12

spuzva napsal/a:
Díky za odpovědi, nicméně jsem očekával vaše vyjádření k této konkrétní keši. Nemyslím si, že by si tu keš mělo zakládat samotné TESCO, z druhé strany owner může být třeba manažerem zrovna tohoto TESCA, proč ne.. Ale nechápu, proč například některý reviewer zakáže uvést údaj o penzionu do listingu k chystanéme eventu (jednalo se o penzion v oblasti, kde se chystá jeden event, čili doporučené místo pro přenocování.

Aha, tak to je smutné. Zrovna ty hospody a odkaz na nocleh by byly docela užitečné. Možná záleží který reviewer zrovna schvaluje a jak si některá pravidla vykládá...
Nicméně sorry, nevšimnul jsem si, ve které sekci fóra tohle téma je, takže dál nechám diskuzi na cílové skupině. :)
  • 0

#11 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 9:41

No, tak já si myslím, že samotný event je od začátku do konce v 95% případů "komerční keš". Jestli budeme i při schvalování eventů "papežštější než papež", tak to snad aby byly eventy svolávány na holé louce, kde široko daleko nic nebude, aby náhodou někdo netrhnul z naší útraty nějakou kačku. A možnost ubytování k eventu patří dle mého názoru zcela neodmyslitelně (viz například proporce k zahraničním eventům a megaeventům), jako konzumace, neb pokud se event protáhne do nočních hodin, je potřeba ubytka zcela přirozenou službou jdoucí ruku v ruce občerstvení i pronájmu (poskytnutí) sálu či jiného místa pro setkání.

Ale měl jsem pocit že dřív s tímhletím problém nebyl... tak už asi je... :-(

Doplnění:
nedalo mi to ani velkou práci a hned o pár přispěvků níže jsem našel odkaz na keš.... GCW7VN ha ha... keš v jakémsi areálu a vybídnutí k návštěvě čajovny... tak si to přeberte po svém. Nicméně mě se ten odkaz na čajovnu líbí, neb mi to přijde jako dobrý tip kam zajít.

Se totiž domnívám, že on je totiž rozdíl mezi pokusem keš využít (ve smyslu zneužít) a využít ve smyslu upozornit na dobré a užitečné věci kolem.



sobikovi napsal/a:

spuzva napsal/a:
.... Příkladem jsou lokality provozované komerčními organizacemi, které vybírají vstupné, nebo místa určená k prodeji zboží či služeb.

Tak to se bojím, že kdybychom postupovali důsledně, bude u nás 2/3 keší u různých zámků, hradů, zřícenin, památek, ve městě atd. atd.

Reklama třeba na penzion, který nemá s akcí/keší nic společného je asi už mimo rámec, tudíž asi oprávněně. Ale to se dá snad řešit i jinak... Pokud se tedy daný komerční objekt (i to občerstvení na trase multiny) netýká přímo kešky, tématu kešky, nekoná se tam event, pak je to asi oprávněný nepovolit. Stačí dát do atributů možnost občerstvení nebo ubytování a dát tam info jen že tato možnost je, ale nejmenovat konkrétní subjekt.


  • 0

#12 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 11:56

spuzva napsal/a:
nicméně jsem očekával vaše vyjádření k této konkrétní keši.


Zrovna tahle je celkem v pohodě (naposuzuju nápad, ale pravidla). Nevidím nic, v čem by byla horší než jiné shopping cache ve Vídni, Blavě, Brně, Praze.... nebo na benzinkach na Moravě nebo v Německu.
  • 0

#13 Trauma_Zero

Trauma_Zero

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 507 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 15:27

Spužva to udělal jediným dobrým způsobem jakým mohl. A to že kešku poslal ke všem čertům v jeho logu. Log je hlavní místo pro vyjádření kritiky. Ne toto forum. Jen musíš počítat s tím že lidi tě nebudou mít za takovéto věci moc rádi. Běžně píšu kritiku do logu na keše které za moc nestojí, a vysloužil jsem si pověst rýpala. Jenže když každej napíše TFTC na takovémto komerčním balastu (geocaching po hypermarketech, kam jsme to dopracovali, že Brňáci?) tak owner nabyde dojmu, že to vlastně není až tak špatná keš a založí u jiného Kauflandu další.

Komerční keš to možná není, žádné linky na "cenové bomby" nevidím, každopádně už od pohledu je to srágora. :(
  • 0

#14 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 883 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 15:46

Protože nahoře nebyl odkaz, tak jsem se nedíval, o co jde, a čekal nějakou mysterku se zjišťováním čísel z pokladních dokladů či něco podobného. Až teď vidím, že to je bratislavská série Shopping cache. Řekl bych, že to není vůbec nic proti pravidlům. Navíc mnohé keše z této série vůbec nejsou špatné. Zrovna Tesco se nepovedlo, to je pravda - je špatně zaměřené a na hlídaném místě. Prostě jen jedna ze špatných keší, kterých je na světě hromada. Ale nic proti pravidlům.
  • 0

#15 spuzva

spuzva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 623 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 16:10

To: Trauma Zero - díky za odpověď, já to pořád mám hozený trochu jinak. Když se podíváš na Geoevent, který bude 21.6. na Kunětický hoře u Pardubic, tak tam "Geoperníkáři" zveřejnili penziony vhodné k přespání, načež Minarjo "trainTour" jim zakázal použít web linky těchto ubytoven, leč jim tam nechal jejich názvy. Není tohle pakárna?? Stejně si každý, kdo má zájem o ubytko v penzoši, místo ve stanu, tyhle linky najde. Tak proč se to tam nesmí dát, a proč naopak do nablblýho listingu tý shopping keše se dá fotka Tesca?? Jinak souhlas, já to do těch logů píšu taky a je mi úplně jedno, co si kdo o mně myslí. Dobrý keš vychválím a shity posílám do WTFGO. Měj se! Spužva
  • 0

#16 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 22:05

spuzva napsal/a:
... tak tam "Geoperníkáři" zveřejnili penziony vhodné k přespání, načež Minarjo "trainTour" jim zakázal použít web linky těchto ubytoven... a proč naopak do nablblýho listingu tý shopping keše se dá fotka Tesca??

A to je fakt takový problém? No tak tam nejsou přímý odkazy na jejich web, ale jména těch penzionů. Normální i snad podprůměrný kačer si dokáže dohledat kontakty na netu a zajistit si ubytování. Chápu Minarja, že to nemá přímou vazbu na event a tak tam ty odkazy nejsou třeba...

Fotka Tesca nic neřeší, to snad proboha není reklama. Takové fotky jsou v denním tisku 2x týdně a hned tam kvůli tomu neběžím nakupovat. Odkaz přímo na web Tesca tam není, takže je to OK.
  • 0

#17 spuzva

spuzva

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 623 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 22:30

TO: sobikovi - prave, ze to vubec problem neni - myslim najit ten web, tak proto nechapu, proc to tam nenechal... A sorry, lec primou vazbu to ubytovani na ten event ma.. Precti si listing! That´s it!
  • 0

#18 TrainTour Reviewer

TrainTour Reviewer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 365 příspěvků(y)

Publikováno 18 květen 2008 - 23:31

To spuzva a další: dle pravidel GS rozšířených pro nás reviewery opravdu není možné u eventů používat odkazy a loga na komerční subjekty a sponzory, možné je pouze jejich uvedení jménem bez klikacího odkazu. Důvod je myslím jasný - event zpravidla funguje zčásti jako určité shromaždiště lidí-cacherů a Groundspeaku se samosebou nelíbí, aby zadarmo měla nějaká firma bez toho, aby si na GC.com zakoupila reklamu, díky stránce eventu přímy zisk od čaasto slušné hromady cacherů účastnících se eventu. Proto přímé URL odkazy/grafické klikací i neklikací loga firem netoleruje (na eventech, přeneseně i v dalsích listingách keší), název subjektu už ano. Tak to je a ne jinak, k tomu není co říci. Stejně tak citovaná cache na Slovensku nic neporušuje, je tam prostě nějaké Tesco zmíněné, ale není tam nic ve smyslu "pro více detailů navštivte www.tesco.com". Každý ať si to přebere jak chce (je to divné, správné,...), ale je to prostě tak a ne jinak :)
  • 0

#19 Mion

Mion

    Mion

  • Members
  • PipPipPip
  • 945 příspěvků(y)

Publikováno 19 květen 2008 - 6:02

A co klikací odkaz (nebo klikací logo) komerčního objektu, ale směřující přímo na Google tak, že ten pak rovnou vyhledá (spolu s dalšími) i ten správný link? :)
  • 0

#20 ebik

ebik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 338 příspěvků(y)

Publikováno 19 květen 2008 - 7:53

Autacek napsal/a:
Doplnění:
nedalo mi to ani velkou práci a hned o pár přispěvků níže jsem našel odkaz na keš.... GCW7VN ha ha... keš v jakémsi areálu a vybídnutí k návštěvě čajovny... tak si to přeberte po svém. Nicméně mě se ten odkaz na čajovnu líbí, neb mi to přijde jako dobrý tip kam zajít.


Pokud jsi tam nebyl tak nehodnot. Zrovna tahle je hodne spatny priklad komercni nebo spatne kese. Predevsim odkazuje na peknou technickou pamatku (vodarenskou vez). Ten "areal" je proste o tom, ze okolo veze je normalni pozemek patrici mestu, a ten je oploceny. Na noc se zavira aby se tam nestahovaly pochybne existence. Navic si myslim, ze uvedeny odkaz na cajovnu S NEUVEDENIM jmena je nejmene komercni zpusob jak cajovnu zminit. Kdo nechce neklikne, a nevi ani ktera cajovna to je.

Osobne si myslim, ze zrovna tahle kes patri k tem lepsim.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama