Přejít na obsah


Fotka

Ještě jednou o mapách


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
61 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 12:01

úvod: Koupil jsem si mapy topo50 od Picodasu. Nejsou to špatné mapy. Musela to být děsná práce, kterou bych dělat rozhodně nechtěl. Nicméně některé oblasti mají svoje mouchy. Most přes železnici o 50m jinde, na místě žluté je ve skutečnosti zelená a modrá po které už hodinu kráčím tm vůbec není. Lesní cesta, která je na mapě ve skutečnosti neexistuje, zato hned o kus dál je pěkná asfaltka stará minimálně 10 let, ale topo50 o ní nemá ani páru. Připadá mi to, jako by použitý základ pro mapy pocházel tak z konce války...
stať: To mne přivedlo na myšlenku vypomoci si v některých místech sám. Ale moc toho o mapách a jejich vytváření nevím. Už jsem tu narazil na odkaz na program Mapwel s jehož pomocí se tvoří vektorové mapy. Děsná piplačka, pokud nechcete pochodovat zbytek života podle přesné mapy jen okolo svého domu nebo chalupy. A tak jsem uvažoval, jestli je možné do GPSky (Garmin eTrex Legend C, abych byl přesný) vytvořit a nahrát mapu nevektorovou - tedy bitmapovou. Naskenovat, dát jí souřadnice, aby "seděla" a uploadnout. Je takové věc možná, nebo je to totální ptákovina? A pokud to jde, víte někdo jak? S jakým sotwarem?
závěr: Možná jsem úplně vedle, tak mi kdyžtak vynadejte, nebo mě ignorujte. Ale bylo by to fajn, ne?
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 12:19

A tak jsem uvažoval, jestli je možné do GPSky (Garmin eTrex Legend C, abych byl přesný) vytvořit a nahrát mapu nevektorovou - tedy bitmapovou. Naskenovat, dát jí souřadnice, aby "seděla" a uploadnout. Je takové věc možná, nebo je to totální ptákovina? A pokud to jde, víte někdo jak? S jakým sotwarem?
závěr: Možná jsem úplně vedle, tak mi kdyžtak vynadejte, nebo mě ignorujte. Ale bylo by to fajn, ne?


Určitě by takovou mapu šlo ručně vektorizovat, otázkou zůstává ochrana autorských práv. Pikodas má v topo50 opravdu chyby a snad by do konce tohoto roku měla být nová verze založená na nových datech (Pikodas podklady nakupuje).
To že občas chybí nějaká cesta mi zase tak moc nevadí. Vadí mi, že v mapě nejsou zaneseny všechny železniční stanice, že popis nádraží začíná "Železniční zastávka..." a na vlastní název vesnice (to stejné platí i pro autobusáky). Železniční trať leží většinou 50 - 200 metrů jinde, než kde ji předpokládáš... (Zajímavé je, že je rozdíl mezi topo50 a 10r. Nejen v množství silnic, ale taky v jejich zakreslení).
Pokud chceš používat bitmapy, je snad nejjednodušším řešením PDA s vhodným softem (PathAway, OZI apod.) připojená ke GPS.
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 16:43

Mam taky mapu TOPO 50 CZ a kdyz jsem ji koupil, tak jsem kazdy tyden posilal chyby do picodasu. Jak jsi zjistil tak nejvetsi chyby jsou ve vedeni zeleznic (Prazsky semering je posunuty az o 500m a na mnoha mistech je chyba cca 100m) ale s tou chybou se da zit, kdyz o ni vime a vime ze bude jednou opravena. Turisticke cesty tez mnohdy neodpovidaji, ale nejak jsem se naucil jit cestou necestou, tak mi to az tak nevadi (psal jsem jim o tomto nedostatku a navrhl jsem jim aby pri soubehu znacek psali "c/m/z" jako cervena - modra - zelena). No a ty lesni a polni cesty, to je zivot, stare mapove podklady (ale je rok stara mapa stara nebo nova?) a neustale pretvareni krajiny. Jinak piste picodasu chyby ktere najdete v terenu, ja jsem uz nejak trochu rezignoval, jelikoz jsem si pripadal, ze hazim hrach na zed. Jak pise Tom Klicnik, tak mi v posledni dobe taky vadi, ze mapa neobsahu vsechny zeleznicni zastavky a u tech co obsahuje se zobrazi: "Zeleznicni stanice Pr" a ja zas vim ze jsem v Pr... a ze si musim tu zeleznici najit v papirove mape a pritom by stacilo napsat "Zel.st Prerov" kdyz uz mame tak malo pismenek na GPS a doplnit ty ostatni stanice z te tisicovky stanic v nasi republice. Nu coz zas napisu sve propominky picodasu a budu pouzivat mapu v tom stavu jak je (jinak velmi povedenem).
Venujte radsi usili hledani chyb v mape a jejich predavani do picodasu, oni jsou odbornici a nalezene chyby mohou opravit pro vsechny uzivatele teto mapy.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 25 srpen 2005 - 10:40

Než dávat šílených 10000,- Kč za 2 nepřesné mapové produkty, které jsou vázány na sériové číslo GPSky a ta když vám odejde, nebo ji ztratíte, tak platíte znovu (je to navíc zřejmě nezákonné, pokud byste pičoďas žalovali, máte dobré šance získat peníze zpět), tak bych spíš navrhoval zřídit Veřejně Prospěšnou Společnost, sdružit kapitál a třeba ve spolupráci s gps-maps.info najmout kartografa, který by nám mapu udělal. Je nás už skoro 1000, řekněme že polovina z nás má mapovou GPS a polovina z nás by o to měla zájem. To je jen mezi námi cca 250 lidí. Kdyby každý dal do společné pokladny 2000 Kč, máme půl melounu, s tím už se dá ledacos podniknout. Vytvořil by se jednoduchý systém webového sběru tracklogů a ty by mapu zpřesňovaly. Navíc bychom třeba mohli získat nějaký grant od Zemědělství nebo Místního rozvoje. A naše supermapa by se případně dala i prodávat, takže by nás nakonec nemusela stát ani kačku. Myslím, že je na čase se trošku zorganizovat, mohli bychom si pak dovážet levné přístroje z USA, mít vlastní mapy, třeba i půjčovnu přístrojů pro začátečníky a chudší z nás, a tak trošku rozhýbat ty napapané kapitalisty, co si myslejí, že je budeme živit.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 12:30

Mozno by bolo dobre, keby si vsetky chyby posielal Picodasu. Pri troske stastia by mohli opravit zahrnut do dalsej verzie.
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 16:50

Vidím, že se vám téma zalíbilo. Nicméně, pořád jsem se nedozvěděl, jak je to s těmi NEvektorovými mapami. Co se ochrany autorských práv týká, jak tu někdo zmínil, tak to by snad nebyl problém. Mapy bych si musel tak jako tak koupit a pak teprve naskenovat. Pokud bych to neprodával dál, tak by to mělo být v pohodě. Pořád ale nevím, jestli je něco takového vůbec možné.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 17:06

Mam taky mapu TOPO 50 CZ a kdyz jsem ji koupil, tak jsem kazdy tyden posilal chyby do picodasu.
.......
Venujte radsi usili hledani chyb v mape a jejich predavani do picodasu, oni jsou odbornici a nalezene chyby mohou opravit pro vsechny uzivatele teto mapy.

Taky si vedu seznam nejkřiklavějších chyb v okolí.
Komu to tam posíláš a má to pak dopad na stav mapy?

  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 18:11

Kdyz jsem si koupil TOPO50 (to byla jeste verze 1), byl jsem nadsenej. Prubeznym pouzivanim moje nadseni pochopitelne polevilo, i kdyz uznavam, ze udelat celou republiku je obrovska prace, nepamatuji si, ze bych se kdy z nejakeho vetsiho ci mensiho vyletu vratil s tim, ze tentokrat to sedelo.

Upgrade na verzi 2 se asi opravilo hodne silnic a pribylo tam strasne bodu (a narostla velikost dat), co jsem ale opravdu nepochopil, ze mapa urcena pro turisty, nema vlakove zastavky. To je podle me v takoveto mape neodpustitelne! Dalsi velka perlicka je, ze si sice muzu najit dalnicni sjezdy a cerpaci stanice, nemuzu si ale v bodech zajmu najit kempingy, pritom v te mape jsou, jenom je clovek musi hledat na mapicce posouvanim a prekreslovanim... no vdyt to znate. Takze je to stejne odvozenina od silnicni, meli by to sloucit a basta.

Na pocatku jsem hledal nejakou picodasi sbernu chyb, nejakou oznamovatelnu - bug report, ale marne, nevim jak to maji ted, ale psat maily bez odezvy, to nikomu dlouho nevydrzi.
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 25 srpen 2005 - 10:59

Kdyz to vezmu JEN z hlediska financi - pul melounu takto sesbiranych by sotva stacilo jen na vyplatu jednoho katografa na 6-9 mesicu a vsechny mozne dane z podnikani, natoz na investice a vydaje do sberu dat. To je prilis naivni predstava a tudy cesta nevede. A vytvorit presnou mapu z niceho (mnohe mapy na czfree jsou daleko nepresnejsi) neni otazka pul roku, ale mnoha let a pak je navic potreba neustale provadet opravy a zmeny, jak se meni realny stav. Tohle vzdy nejake penize stoji a mne nepripada, ze by mapy od Picodasu byly odflaknute, nebo predrazene... na ceske pomery (tzn. s kalkulaci na mozny cilovy pocet zakazniku v CZ) Myslim, ze taky je mozne v nekterych pripadech koupit licenci jen na jeden pristroj, pak to vyjde levneji. Takto jsem si poridil prave 10R
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 25 srpen 2005 - 11:34

No jsou to velke penize i nejsou za mapu republiky. Radsi bych tu praci s tvorbou mapy nechal na odbornikach. Jen kvalitni mapovy podklad pro tvorbu vektorove mapy prijde na cca 500 000,- Kč a ten nikdo zadarmo neda a na tom se teprve musi vytvorit mapa a ta se musi neustale udrzovat. Myslim ze ty mapy z picodasu jsou docela povedene i kdyz maji sve mouchy (ale co nema sve mouchy). A hlavne je vule je neustale vylepsovat a udrzovat. Rocni obratka aktualizace je u mapy az moc casto a radsi pockam, aby se odstranily vsechny zname chyby.
Pokud si koupim papirovou mapu republiky 1: 50 000 tak ma cca 80listu po 79,-Kc a to dela 6320,-Kč, ja jsem ji kupoval pred lety a to stala cca 3500,-. Takze je tech 4000,- za aktualizovanou digitalni mapu hodne, kdyz papirovou neudrzovanou koupite za 6320,-?
Predpokladam ze stavajici uzivatele budou mit dalsi upgrade se slevou.
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2005 - 0:25

Než dávat šílených 10000,- Kč za 2 nepřesné mapové produkty, které jsou vázány na sériové číslo GPSky a ta když vám odejde, nebo ji ztratíte, tak platíte znovu (je to navíc zřejmě nezákonné, pokud byste pičoďas žalovali, máte dobré šance získat peníze zpět), tak bych spíš navrhoval zřídit Veřejně Prospěšnou Společnost, sdružit kapitál a třeba ve spolupráci s gps-maps.info najmout kartografa, který by nám mapu udělal. Je nás už skoro 1000, řekněme že polovina z nás má mapovou GPS a polovina z nás by o to měla zájem. To je jen mezi námi cca 250 lidí. Kdyby každý dal do společné pokladny 2000 Kč, máme půl melounu, s tím už se dá ledacos podniknout. Vytvořil by se jednoduchý systém webového sběru tracklogů a ty by mapu zpřesňovaly. Navíc bychom třeba mohli získat nějaký grant od Zemědělství nebo Místního rozvoje. A naše supermapa by se případně dala i prodávat, takže by nás nakonec nemusela stát ani kačku. Myslím, že je na čase se trošku zorganizovat, mohli bychom si pak dovážet levné přístroje z USA, mít vlastní mapy, třeba i půjčovnu přístrojů pro začátečníky a chudší z nás, a tak trošku rozhýbat ty napapané kapitalisty, co si myslejí, že je budeme živit.


Moje řeč,já bych do toho šel hned.

  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 12:58

Mimochodem, před pár dny vydal Picodas novou verzi silničního Atlasu. Na první pohled mi připadá že aspoň v Brně je teď správně zakreslená spousta jednosměrek, atd.. Pro registrované uživatele by měl být upgrade zdarma. Třeba vydají časem i aktualizovanou TOPO50. A nebo oba produkty sloučí (to by mi připadalo nejrozumnější).
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2005 - 11:21

Taky si vedu seznam nejkřiklavějších chyb v okolí.
Komu to tam posíláš a má to pak dopad na stav mapy?

Chyby posilam na e-mailovou adresu picodasu, kterou maji na uvedenou na mape a internetu. Musim tez rict, ze mi vzdy odpovedel konkretni clovek. Jinak ty chyby uz posilam cca 1,5 roku a konkretni reakci na muj podnet jsem zatim nezaregistroval a taky necekal, jelikoz predpokladam, ze si vse museji overit abych tam nahodou nezanasl nechtene chyby. Ten 1,5 roku beru jako prilis kratkou dobu pro opravu takoveho rozsahleho dila jako mapa TOPO 50. Jinak jsem s mapou TOPO spokojen, vetsinou mi na lesnich krizovatkach pomuze.
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 18:24


Na pocatku jsem hledal nejakou picodasi sbernu chyb, nejakou oznamovatelnu - bug report, ale marne, nevim jak to maji ted, ale psat maily bez odezvy, to nikomu dlouho nevydrzi.

Ja jim tam posilal ohledne 10R vsechny nalezene chyby a nesmysly uz od dubna a na kazdou informaci mi odpovedeli. Ale je fakt, ze pres prazdniny jsem jim nic neposilal. Pouzival jsem normalni kontatni mail a odpovedi mi chodily od konkretni osoby (primy kontaktni mail tu ted nemam), takze pak bylo mozne posilat pripominky i primo.
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 25 srpen 2005 - 11:35

Myslím, že kdyby se mapový podklad koupil od nějaké firmy (třeba jako PJsoft), kartograf by ho upravil a mapu nám udělal, tak už to zpřesňování bychom zvládli svépomocí. Žádné daně z podnikání by se neplatily, protože bychom nepodnikali, byli bychom VPS. Myslím, že by bylo lepší to zkusit, než se vzdávat předem. Alespoň VPS Český geocaching bysme mohli založit a postupně to nějak rozjet. I zahrádkáři mají svůj svaz. Když se spojíme, můžeme něčeho dosáhnout (když už ničeho, tak snad alespoň lepších cen na komerční mapy :-). Ale přesto myslím, že tým gps-maps.info má velký potenciál a je škoda ho nevyužít. Když jsou schopni udělat ucházející mapu zadarmo, tak za půl melounu by ji zvládli ve 3D a naparfémovanou. Je potřeba nějak začít, jinak budeme jen pořád psát příspěvky do fóra...
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 25 srpen 2005 - 11:54

No jsou to velke penize i nejsou za mapu republiky. Radsi bych tu praci s tvorbou mapy nechal na odbornikach. Jen kvalitni mapovy podklad pro tvorbu vektorove mapy prijde na cca 500 000,- Kč

To víš, nebo si myslíš? Kdo ji nabízí? O cenách se přece dá vždycky jednat.

a ten nikdo zadarmo neda a na tom se teprve musi vytvorit mapa a ta se musi neustale udrzovat. Myslim ze ty mapy z picodasu jsou docela povedene i kdyz maji sve mouchy (ale co nema sve mouchy).

Hlavní mouchou je podle mě to, že když přijdeš o přístroj, přijdeš i o licenci. To je přece nemravnost.

Pokud si koupim papirovou mapu republiky 1: 50 000 tak ma cca 80listu po 79,-Kc a to dela 6320,-Kč, ja jsem ji kupoval pred lety a to stala cca 3500,-. Takze je tech 4000,- za aktualizovanou digitalni mapu hodne, kdyz papirovou neudrzovanou koupite za 6320,-?

Přesně tak. Jenomže z těch 6320 Kč je cca 70% marže vydavatele, velkoobchodníka, prodejce a DPH. Na nekomerční bázi by se takový soubor map dal (v přímých nákladech) pořídit do 2000 Kč! A to nekecám, sám jsem společníkem v nakladatelství a vím, jak to chodí. Koncová cena publikace se stanovuje jako dvojapůl až trojapůlnásobek nákladů spojených s vydáním (podle nákladu a typu publikace).
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2005 - 0:54

Moje řeč,já bych do toho šel hned.


No vida, a uz jste dva ;o)
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 15:35

A nebo oba produkty sloučí (to by mi připadalo nejrozumnější).


Prý nesloučí :-(
Mimochodem - Atlas 10R je vhodný i pro lesníky, protože routuje po neveřejných komunikacích Jundrovské v oboře (včera jsme tam byli s Dape).
A dle zákulisních informací by snad upgrade topo50 měl být na podzim.
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 15:37

V Jundrovské oboře samozřejmě... Zase když si představím lesáka s traktorem, jak čumí na displej aby nezabloudil... A ono se tam zabloudit dá :-P
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2005 - 18:51

Ja jim tam posilal ohledne 10R vsechny nalezene chyby a nesmysly uz od dubna a na kazdou informaci mi odpovedeli. Ale je fakt, ze pres prazdniny jsem jim nic neposilal. Pouzival jsem normalni kontatni mail a odpovedi mi chodily od konkretni osoby (primy kontaktni mail tu ted nemam), takze pak bylo mozne posilat pripominky i primo.

Vim ze lide z Picodasu sleduji poctive diskusni forum "Vse o GPS" na Pandore (http://pandora.idnes...nference/gps-cz). Mozna i tam by se daly chyby posilat, aby to videli i ostatni uzivatele map, pripadne zalozit jinou jen o tomhle. Pro slucovani Atlasu10R a Topo50 bych nebyl a doufam pevne, ze to opravdu neudelaji (:-P)).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama