Přejít na obsah


Fotka

Ještě jednou o mapách


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
61 odpovědí na toto téma

#41 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2005 - 9:03

A tímto končím tuhle zbytečnou diskuzi.


Diskuse sama o sobě zbytečná nebyla. Zbytečné byly tvoje urážky na adresu těch, kteří Solipsův návrh nepodpořili.

AD Historie: osobně považuji oblíbenou floskuli "Češi byli, jsou a budou zbabělci" za stejně nepravdivou, jako je stejná - byť mírně odlišná fráze používaná našimi severními sousedy "Poláci byli, jsou a budou hrdinové". Národ jako takový nemůže mít přivlastněnou vlastnost, která je dána jednotlivci. Národ není zlodějský, kradou jednotlivci. Národ není zbabělý, zbabělí jsou jednotlivci. Národ není podlézavý - podlézaví jsou jednotlivci. Přesto uznávám, že v určitých okolnostech lze použít jistou formu "zkratky" a přisoudit větší skupině osob nějaký přívlastek. Vždy by tak ale mělo být činěno s rozvahou.

AD TOPO50: nikdo nepochybuje o tom, že v té mapě jsou chyby. Pokud je považuješ za fatální a činící tuto mapu nepoužitelnou, tak si ji jednoduše nekupuj. Možná se spokojíš s free mapou z www.gps-maps.info. Možná si nějakou mapu namaluješ sám. Možná zjistíš, že se dá sehnat i jednolicenční TOPO50 za cenu podstatně nižší, možná si jako mnozí z nás tuto mapu koupíš za 0,- Kč tak, že ti ji prodejce přibalí ke GPS. Možnosti tu jsou a každý si může vybrat tu, která mu vyhovuje.

AD Varianty: na výběr jsou pouze tři varianty: komerční mapa od Picodasu, free mapa od www.gps-maps.info a vlastní tvorba. První a poslední variantu teď popisovat nebudu. Podklady z www.gps-maps.info jsou lepší než nic, ale např. jejich silniční mapa je hodně nepoužitelná, protože jednotlivá sídla spojuje přímkami, které nerespektují skutečný tvar silnic. Přesnost je tak možná ještě horší, než u Topo50. Jejich topografická mapa obsahuje pouze vrstevnice bez kót, bez cest, bez sídel. Pokud ti k pohybu v terénu stačí tyto podklady, pak není co řešit.

AD Vlastní tvorba: doporučuji vyzkoušet na vlastní kůži ;-)

AD Náklady na tvorbu vlastní mapy: jednoduchá matematika - pokud by tvorba takové mapy měla stát 500.000,00 Kč, pak by náklady při sto lidech činili 5.000,00 Kč na osobu a nikde není řečeno (a nikdo ti to dopředu neslíbí a nezaručí), že její kvalita bude alespoň z 50% taková, jako je u té komerční.

AD Máme vlastní mapu a co dál: dejme tomu, že už je mapa hotová. Rozpočet byl nakonec přešvihnutý a její cena se ve finále vyšplhala až na 800.000,00. Každý z "akcionářů" by tak zaplatil skoro dvojnásobek původní ceny, nehledě k množství další práce, kterou tomu věnoval. Ale co teď s mapou - bude ji firma "Naše mapa o.p.s." dávat zcela zdarma všem, kdo ji budou chtít? Jak se to bude líbit těm, kdo ji zaplatili? Budou ochotni své vložené prostředky obětovat?

AD Autorská práva: mapa je hotová, bylo stanoveno, že bude k dispozici zcela zdarma. V tu chvíli se na scéně objeví Picodas, Shocart a možná i další a doposud neznámí (zná někdo z přítomných např. firmu Dynatech s.r.o., která vytvořila Geobázi?) a budou hledat a pátrat, zda-li nebyly některé části jejich produktů zkopírovány (byť jen obkresleny!) do této mapy. Ke slovu přijdou soudy a další peníze na právníky...

AD Výrobní lhůta: nevím kdo z nás, ale já určitě nebudu ten, kdo dnes vysype z prasátka několik tisíc peněz v naději, že za rok za dva za ně možná dostanu nějakou "supermapu" (super proto, že je naše, že je nekomerční, nezávislá apod.; možná to pak doženu ve svém zapálení pro věc tak daleku, že budu místo Picodas psát Picoda$). Já mapu potřebuji teď a protože nemám na výběr dostatek alternativ (CS7, Atlas 10r nebo Topo50), budu muset některou z nich zvolit, nebo žehrat na osud.

Abych končil pozitivně - řešení tu je. Řešením by bylo, kdyby byly základní geografické informace dány k dispozici zdarma, stejně jako je tomu např. v U.S.A. Všem by se snížily náklady, vyrovnaly by se startovní pozice a kvalita mapy by byla určena pouze přidanou hodnotou (počty a přesnost POI apod.)
Zde se otevírá prostor pro politický nátlak ;-)
  • 0

#42 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 10:08

Mion má bohužel pravdu, předsedo......
  • 0

#43 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 10:18

Ono ale přece nejde jenom o mapy. Především jde o to, abychom mohli nějak účelně spolupracovat na propagaci a rozvoji této hry a také abychom se lépe poznali. Můžeme pořádat expedice, získávat lepší ceny, sdílet software, hardware a know-how, jednat s majiteli nemovitostí o umístění keší, vytvářet expertní skupiny rozhodčích, kartografů, techniků, prostě nebýt tu jen každý sám za sebe, ale využít synergického potenciálu. Castro s pomocí tří stovkek kamarádů převzal moc na Kubě. Nás je tisíc!
  • 0

#44 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2005 - 11:17

Tome, rad by som upozornil na chybu jednej premisy v celej uvahe.
Kvalitna a legalna mapa by nestala 500 alebo 800 000 ale miliony.
Navyse nie je v moznostiach amaterov ju vobec vyrobit.
  • 0

#45 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 10:21

To budeš moct tvrdit, až to zkusíme, teď jenom věštíš. A předsedou nejsem, ani nemám tu ctižádost. Možná bych mohl být ministrem propagandy :-) :-) :-)
  • 0

#46 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 10:36

... tak, a ted jsi odradil i ten zbytek. Nebo alespon me teda urcite.
  • 0

#47 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 10:42

Solipso, "má pravdu, předsedo" je jen citát z jednoho českého filmu. Ale to není podstatné. Musím říct, že po přečtení Tvého posledního příspěvku mi běhá mráz po zádech. Představil jsem si, jak chodím každý měsíc na poštu se složenkou typu B, abych zaplatil členský poplatek České geocachingové organizaci. Jak se na každém eventu musím prokazovat klubovou kartou. Další plastovou kartou, kterých máme všichni v peněženkách až moc. Jak se bojím, abych nepřekročil svůj maximální měsíční limit odlovených keší, abych nebyl dočasně vyloučen...

Geocaching je H R A. Hra pro každého. Někdo ji chce hrát sám, někdo s přáteli. Ale proč nám to chceš organizovat a byrokratizovat? Vždyť kešujeme proto, abysme právě té byrokracii, se kterou se musíme denně potýkat v práci a všude kolem sebe, unikli! A ještě ta metafora geocachingu a revolucí na Kubě. Doufám, že za pět let nebude podmínkou pro vstup do Svazu Českých Geocacherů třeba povinnost volit Stranu Zelených...

Toť jen můj pocit z toho. Who
  • 0

#48 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 10:46

Ono ale přece nejde jenom o mapy.


To planujes statni prevrat s gpskou v ruce? Popravde me tenhle prispevek celkem desi. Mapy mi jeste prisly jako dobrej napad, ale nejak nevim, co si mam predstavit pod expertnima rozhodcima???
  • 0

#49 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 13:08

Ono ale přece nejde jenom o mapy. Především jde o to, abychom mohli nějak účelně spolupracovat na propagaci a rozvoji této hry a také abychom se lépe poznali. [...]

Pro spolecensky zalozene geocachery tu jsou event caches. Rozhodcich a komisi vykladajicich pravidla take netreba - platnost logu hlidaji vlastnici cachi, soulad s guidelines hlida nedemokraticky vybrany reviewer, pri stiznostech na jeho praci lze kontaktovat Groundspeak.
Zbyva "jednani s majiteli nemovitosti" (nebo spravci pozemku) - to byva vetsinou hlavni duvod, proc se geocacheri organizuji: stat si usmysli, ze zacne geocaching regulovat (cti: zakazovat), a je treba vybrat skupinu, ktera bude reprezentovat mistni geocachery a jednat se statnimi organy o pravidlech. V nasem regionu se tak zatim stalo pouze v Madarsku.
Jestli vznika potreba vytvaret alternativni mapy pro GPS, klidne za tim ucelem zaloz spolek, ale nemyslim, ze by mel mit v nazvu slovo Geocaching, ostatne k hledani cachi mapy v GPS nepotrebujes.
  • 0

#50 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 14:01

Ono ale přece nejde jenom o mapy. Především jde o to, abychom mohli nějak účelně spolupracovat na propagaci a rozvoji této hry a také abychom se lépe poznali. Můžeme pořádat expedice, získávat lepší ceny, sdílet software, hardware a know-how, jednat s majiteli nemovitostí o umístění keší, vytvářet expertní skupiny rozhodčích, kartografů, techniků, prostě nebýt tu jen každý sám za sebe, ale využít synergického potenciálu. Castro s pomocí tří stovkek kamarádů převzal moc na Kubě. Nás je tisíc!

Venceremos, companero, ningún comentario! Tak u toho teda rozhodne nebudu.

Jinak podporuju strizlivy stanovisko haggaeuse, myslim, ze neni co resit.

  • 0

#51 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2005 - 11:19

Pardon, nevsimol som si, ze diskusia uz je ukoncena. Radsej znovu neotvarat, uz je tu dost nenavistnych prispevkov...
  • 0

#52 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2005 - 12:09

Tome, rad by som upozornil na chybu jednej premisy v celej uvahe.
Kvalitna a legalna mapa by nestala 500 alebo 800 000 ale miliony.
Navyse nie je v moznostiach amaterov ju vobec vyrobit.


Já vím že by stála v násobcích více, použil jsem myšlenku, kterou uvedl Solipso: tak bych spíš navrhoval zřídit Veřejně Prospěšnou Společnost, sdružit kapitál a třeba ve spolupráci s gps-maps.info najmout kartografa, který by nám mapu udělal. Je nás už skoro 1000, řekněme že polovina z nás má mapovou GPS a polovina z nás by o to měla zájem. To je jen mezi námi cca 250 lidí. Kdyby každý dal do společné pokladny 2000 Kč, máme půl melounu, s tím už se dá ledacos podniknout.
I já jsem pro ukončení diskuse ;-)
  • 0

#53 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 10:42

čím?
Kdyžtak jsem na Skype: Solipso a na MSMessengeru: Solipso
  • 0

#54 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 11:01

Já si nechci hrát na úřad. To teda ani náhodou. Úřadování nesnáším, dělá mi fyzicky zle, všechny výkazy pro byrokracii odevzdávám vždy až v nejvyšší nouzi, po termínu, teprve až mi v obálce s modrým pruhem přijde výzva, jejíž poslední odstavec vyhrožuje vícecifernou pokutou. Administrativa by přicházela v úvahu jen v naprosto minimální nezbytné míře. A příspěvky? Kdo nechce platit, nemusí. Může třeba jako brigádu sázet stromky pro lesáky, nebo vařit na dětském letním geotáboře. Iniciativě se meze nekladou.
Šach je také hra, ale přece má svoji federaci. Pořádá turnaje, přispívá na cesty ven a podporuje vdovy a sirotky po hráčích, kterým v důsledku dřímoty při dlouhé partii klesla hlava na stůl tak nešťastně, že skončili s králem zaraženým do čelního laloku. Nikoho ke členství nenutí, ale její příspěvek k rozvoji šachu je neoddiskutovatelný. Proč ne my?
  • 0

#55 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 11:03

Byla by to rada starších, kteří by závazně vykládali pravidla a smírně řešili spory, aby si lidi nemuseli sprostě nadávat tady na fórech. Jestli tě děsí todlencto, tak doporučuju nechodit na cache Darkness.
  • 0

#56 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2005 - 13:19

Ještě jeden malý příspěvek. Ono to stejně vypadá že o žádnou mapu není vlastně zájem,protože když jsem v diskuzi,kterou otevřel Tween ohledně software Mapwel,navrhoval vyrobit si vlastní amatérskou mapu tak se do toho nikomu moc nechtělo a přitom by to byla s tímto programem úplná malina. Stačilo by dohodnout nějaká pravidla podle kterých by se mapa vytvářela - obkreslovala (pro amatérské použití v tom nevidím problém) a každý by pak zhotovil danou oblast ve svém okolí. Přes zimu,kdy není do čeho vrtnout,by to bylo hotové. Lidem se do toho z různých důvodů nechce,ale až by byla mapa hotová tak by o ni byl 100% obrovský zájem.
  • 0

#57 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 13:25

Nemá smysl to tady dál rozebírat,protože tímto způsobem se absolutně nedá diskutovat,řeč z očí do očí je zcela o něčem jiném. Teprve potom zjistíte že člověk kterého na fóru nesnášíte je vlastně dobrej maník a týpek kterýho všichni žerou je vlastně úplnej idiot. A prosím neberte si opět někdo osobně,nic proti nikomu nemám. Geocaching se mi líbí,rád lovím "turistické" kešky na pěkných a těžko přístupných místech a rád kešky zakládám. Solipsův nápad mě prostě nadchnul protože Topo50 za ty prachy nestojí a její licence to je taky pěkná kulišárna. A zároveň mě zklamalo jak tento nápad hned mnozí předem odsuzují...
  • 0

#58 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2005 - 13:26

.... Přes zimu,kdy není do čeho vrtnout, ...


Tak tahle uvaha mne rozesmala, aspon kdyz si vzpomenu, co mame za blazinec u nas v praci prave v tomto obdobi :-) Jo, za mesic mi to zacne... :-(
Takze, jak kdo :-)
  • 0

#59 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2005 - 14:11

Stačilo by dohodnout nějaká pravidla podle kterých by se mapa vytvářela - obkreslovala (pro amatérské použití v tom nevidím problém)


Ono ani tak nezáleží na tom, v čem ty nebo já vidíme nebo nevidíme problém. Pokud použijeme (byť tak, že obkreslíme) nějakou papírovou mapu, dostáváme se pravděpodobně do střetu s autorským právem. Mimochodem - když mi v obchodě s GPS předváděli, jak vypadá (komernční) mapa v MapSource, byla v ní stejná fatální chyba, jako je v free TopoGuide CZ...
Řešením by mohlo být jedině zdokonalení právě zmíněné TopoGuide, ovšem za předpokladu, že aktualizace nebude probíhat 1× ročně.
Toto je ale spíš téma na Pandoru.
  • 0

#60 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2005 - 13:36

Solipsův nápad mě prostě nadchnul protože Topo50 za ty prachy nestojí a její licence to je taky pěkná kulišárna. A zároveň mě zklamalo jak tento nápad hned mnozí předem odsuzují...

Řekl bych, že skupiny nadšenců a skeptiků budou částečně kopírovat i věkové a zkušenostní znalosti diskutujících, kdy většina z nás starších má už i jiné starosti, než vytvářet něco, co se dá, byť ne zcela levně, zakoupit.

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama