Přejít na obsah


Fotka

Klíšťata, Borelióza


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
237 odpovědí na toto téma

#221 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 972 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2018 - 9:56

Jen tak mimo - údajně se množí případy boreliózy, kde to probíhá absolutně bez fleku. Objeví se až ty hodně nepříjemné komplikace v pozdějších fázích.

No, takže to bude chtít mít rozumnýho obvoďáka, kterej mě "on demand" nechá po sezóně vyšetřit i v případě absence příznaků. zdravej člověk borélku udolá, ale buh ví co děcka a osoby s oslabeným i.s.


  • 0

#222 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2018 - 19:29

Klíšťata opravdu mohou být nebezpečná a chránit před nimi je třeba.

Ale netuším, jak to, že jsme nevymřeli v době, kdy se to nevědělo, lidi byli venku pořád a klíšťata se řešila asi tak, jako komáři.

Občas na tohle téma narazíme ve společnosti a také si nepamatujeme, že bychom nějaké klíště někdy řešili. Možná tak dvakrát za rok? Když si vzpomenu, že jsme trávili dětství především louka-les, také se tomu divím. Nakonec jsem to zhodnotila tak, že se prostě víc práškovalo a asi to mělo vliv i na klíšťata.

To by byla otázka na parazitologa, ale klíšťata by nyní měla přežívat i zimu, což dříve prý nebylo (nebo se  to nesledovalo) a podmínky pro život mají nyní asi lepší. 

 

Nemoc se z klistete neprenese ihned, potrebuje na to nekolik hodin. (Presne udaje se znacne lisi, nekde se uvadi 6 hodin, jinde az 24 hodin.) Takze i kdyz kliste otestujete a je pozitivni, vubec to nemusi znamenat, ze jste nakazeni.

Říká se to. Ale stále to vedu v sekci "babských řečí", pokud mi to fundovaný odborník nepotvrdí,  :)

 

Já měl borélku 4 roky nazpět. Na klíště jsem přišel až po 30 hodinách, okolo něj už byl flek cca 5cm. Protože jsem nějkde navnímal, že testy jsou průkazné až po dvou měsících, tak jsem flek hlídal a když nezmizel, tak jsem po 2 měsících šel k obvoďákovi. Naštěstí měl s borélkou zkušenosti (přeléčil i sám sebe) a tak rovnou ATB na tři neděle, testy krve pro potvrzení a ještě kontrola na Bulovce. Flek zmizel, na Bulovce mi pani doktorka řekla, že pokud se cítím zdráv tak to je v pořádku a že nemá cenu léčit dle testů ale příznaků. Takže mám stále lehce pozitivní testy, ale žádné příznaky. Nakonec jsem z toho vyšel celkem v pohodě, jediný nepříjemný efekt z celé borélky byl průjem poslední dva dny na ATB. Ale prý se nemám přetěžovat, protože borelie v sobě mám stále a jen funkční a silní imunitní systém jim brání v množení. Choroba na prd, blbě se diagnostikuje, když se zanedbá, tak to je na kriplkárku,, nevyvolává imunitu (jako neštovice)....takže to chce prohlížet, hlavně prcky. Teď o víkendu jsem synkovi tahal klíště z dolního víčka a dcerce z vlasů. Klíště musí co nejdřív ven, žádnej olej (aby se nepoblilo). Utržená hlavička lepší než vyblitý klíště....

Tak to jsi měl docela dobrý průběh. Jinak známá měla 2x borelku od komára...

Právě to řeším hlavně kvůli dcerce, která se očividně "potatila" a ač nastříkaná a s dlouhými kalhotami, stejně neunikla. Ptala jsem se kdysi pediatričky, zda očkovat děti aspoň proti encefalitidě a nedoporučila mi to, protože je to asi docela silná vakcína a říkala, že děti stejně každý den koupeme/mažeme/prohlížíme, tak klíště zachytíme včas. Pár let  používám "páčidlo" (fakt to tak vypadá) na klíšťata a prý se "nevyblijou". Moc tomu nevěřím. :huh:  Teď se prý dá koupit v lékárně sprej, který klíště zmrazí a pak se vytahuje. Všechny tyto pomůcky akceptuji jako moderní pomůcky se stejným účinkem. Když si vzpomenu, že za mých mladých let byla super novinka pinzeta na klíšťata a teď se to používá snad jen na zvířata.  :)

Jediné, co mě trochu uklidňuje je, že to do Motola máme 5 minut, kdyby něco...


  • 0

#223 turist

turist

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 176 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2018 - 19:31

v lese jsou i ta lítací klíšťata, klošáci, udělají se po nich pěkně velký fleky. A od klíštěte, pro ty co mají nějakou dioptrii, k nepoznání. Jen místo 4. páru noh mají křidýlka a drží se tak pevně drápkama, že nejdou ani shodit. Ale borelioza snad po nich neni, i když ty fleky někdy hnisají. Boreliozu přenáší i komáři, ta havěť co kouše, také mám zkušenosti, i s doktorama a kapacitama... každý tvrdí něco jiného.


  • 0

#224 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2018 - 7:40

Říká se to. Ale stále to vedu v sekci "babských řečí", pokud mi to fundovaný odborník nepotvrdí, :)
[...]
...protože je to asi docela silná vakcína a říkala, že děti stejně každý den koupeme/mažeme/prohlížíme, tak klíště zachytíme včas.


Takze sice davas na radu doktorky, ze se kliste da vytahnout vcas, nez dojde k prenosu nemoci, ale zaroven tomu neveris?


  • 0

#225 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2018 - 8:40

v lese jsou i ta lítací klíšťata, klošáci, udělají se po nich pěkně velký fleky. A od klíštěte, pro ty co mají nějakou dioptrii, k nepoznání. Jen místo 4. páru noh mají křidýlka a drží se tak pevně drápkama, že nejdou ani shodit. Ale borelioza snad po nich neni, i když ty fleky někdy hnisají. Boreliozu přenáší i komáři, ta havěť co kouše, také mám zkušenosti, i s doktorama a kapacitama... každý tvrdí něco jiného.

 

Kloš jelení je pouze nepříjemný, ale nepřenáší nic z toho, co klíště. Rána může hnisat po nějaké jiné bakterii, kterou přenášejí. Ideální je nenechat je zakousnout. A u klíšťat po pobytu na louce/v lese pečlivě prohlédnout a případné klíště hned vyndat a ránu vydezinfikovat. Čím kratší dobu je přisáté, tím lépe. Ale i při této pečlivé kontrole se syn nevyhnul borelióze. ATB ale zabrala.


  • 1

#226 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 808 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2018 - 12:07

Ja prezil meningo-encefalitidu  - jeden z 5% z nejvaznejsim prubehem :-( No a tata dostal boreliozu, ikdyz to trvalo dost dlouho, nez doktor uznal, ze to muze borelka byt, a nasadil mu antibiotika. Holt, testy byly neprukazne a tak se hledalo :-(


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#227 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2018 - 19:49

Takze sice davas na radu doktorky, ze se kliste da vytahnout vcas, nez dojde k prenosu nemoci, ale zaroven tomu neveris?

Tenkrát to tak nevyznělo, že by člověk nic nechytl. Spíš, že nám nic jiného nezbývá, než vytáhnout co nejdřív a třeba nic nechytne.


  • 0

#228 nalano

nalano

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2018 - 21:34

Borelióza se nakazí po několika hodinách. Encefalitida skoro hned po přisátí.
  • 0

#229 quellen

quellen

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 590 příspěvků(y)

Publikováno 24 květen 2018 - 5:17

Borelióza se nakazí po několika hodinách. Encefalitida skoro hned po přisátí.

 

Tady se píše o dvou hodinách.


  • 0

Google Pixel 3 / Android 12 / c:geo


#230 hlavsic

hlavsic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 808 příspěvků(y)

Publikováno 24 květen 2018 - 6:40

Borelióza se nakazí po několika hodinách. Encefalitida skoro hned po přisátí.

 

Kazdopadne se encefalitida projevi(la) cca po tydnu! Pak uz to slo jen do kopru :-(


  • 0

:ph34r:  Google Pixel 7 PRO + Android 14 - GeoGet - Locus Map - Garmin fenix 7X PRO Sapphire Solar   :ph34r:

 

hlavsic.png

 

 


#231 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 16 září 2018 - 21:59

Přítelkyně měla červený flek, o nějakém klíštěti nevíme - po týdnu jsem ji zahnal k doktorce, samozřejmě podezření na boreliozu. Prej tu sviňu už přenáší i jiné potfory než klíšťata.


  • 0

Používám a doporučuji a:Drake - nejlepší geocachingovou aplikaci pro Android!


#232 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 16 září 2018 - 22:58

Přítelkyně měla červený flek, o nějakém klíštěti nevíme - po týdnu jsem ji zahnal k doktorce, samozřejmě podezření na boreliozu. Prej tu sviňu už přenáší i jiné potfory než klíšťata.

Kolegyně měla 2x boreliozu od komára.


  • 0

#233 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 17 září 2018 - 10:00

Už jsem to sem asi kdysi psal: zarudnutí nemusí být jen světle červený kruh uvnitř bledý, jak se často ještě popisuje v populárních článcích, ale může vypadat jinak a mít i jinou barvu. Já sám jsem měl už 2x tmavě červený až falový "flek" vpředu na hrudníku, jehož tvar připomínal mapu Rakouska. Pomohl až Doxybene.


  • 0
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#234 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 17 září 2018 - 18:03

Zřejmě Láďo rakouský klíště... ;-)
  • 2

#235 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 12 prosinec 2018 - 19:46

Čím to je, že si spammeři oblíbili zrovna klíšťata?


  • 0

#236 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 451 příspěvků(y)

Publikováno 13 prosinec 2018 - 0:45

Čím to je, že si spammeři oblíbili zrovna klíšťata?

parazit k parazitu


  • 3

#237 šaman3

šaman3

    šaman3

  • Banned
  • PipPipPip
  • 68 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2018 - 10:24

Už jsem to sem asi kdysi psal: zarudnutí nemusí být jen světle červený kruh uvnitř bledý, jak se často ještě popisuje v populárních článcích, ale může vypadat jinak a mít i jinou barvu. Já sám jsem měl už 2x tmavě červený až falový "flek" vpředu na hrudníku, jehož tvar připomínal mapu Rakouska. Pomohl až Doxybene.

 

To sice jo, ale vybledlo to pak od prostředka ne? 


  • 0

#238 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 příspěvků(y)

Publikováno 23 prosinec 2018 - 15:29

Právě že ne! Až po Doxycyklinu to postupně vybledlo všechno. Rozbor krve prvních pár týdnů nic neukáže a po 6 týdnech už může být i pozdě.

Ještě na fakultě nám jeden vojenský lékař říkal, že většina nejasných nálezů jsou netypické projevy běžných nemocí a ne typické projevy vzácných nemocí. To říkal v r. 1969. Už jako medik jsem tvrdil, že s postupující úrovní aplikace nových poznatků vědy a nové techniky bude stoupat význam používání zdravého selského rozumu samotnými lékaři.

A nečumět pořád do počítače a na pacienta se ani nepodívat. (Proto jsem počítač v ordinaci neměl),

A dostupnost všeho na internetu? Hrůza! Skoro každý si teď myslí, že po přečtení pár článků se stal odborníkem (na medicínu, biatlon, fotbal, školství atd.)


  • 0
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama