Přejít na obsah


Fotka

Klíšťata, Borelióza


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
237 odpovědí na toto téma

#201 simak.cz

simak.cz

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 23 příspěvků(y)

Publikováno 28 leden 2015 - 16:35

Je to v podstatě tak jak píše Jacka. Pro každý test jsou ty hodnoty jiné. Každý test používá jinou chemii, jiné antigeny, jiný enzym na sekundární protilátce, jiný substrát pro vyvolání barevné reakce atd. Proto lze naměřené hodnoty porovnávat jen v rámci daného testu a pro každý test jsou stanoveny vlastní hraniční hodnoty. Pokud ti tedy udělají vyšetření dvěma různými testy, v obou by to mělo vyjít stejně (ve smyslu pozitivní/negativní), ale ta čísla se můžou dost lišit. 


  • 1

#202 shaman5

shaman5

    shaman3

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2015 - 20:34

Jsou klíšťata aktivní i teď v zimě, když je kolem 0°C ? Nebo mají něco jako zimní spánek? Já že chodím denně běhat do lesa cca 2 km. 


  • 0

#203 jardavera

jardavera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 343 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2015 - 21:41

Někde jsem četl, že ty potvory jsou aktivní až od cca +8° C.


  • 0

Co nevidím, nahmatám . . .


#204 shaman5

shaman5

    shaman3

  • Members
  • PipPipPip
  • 71 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2015 - 22:17

Tak to by snad bylo OK, na jaře už budu raději běhat jinde.


  • 0

#205 Paha Ahma

Paha Ahma

    Zlej rosomák

  • Members
  • PipPipPip
  • 254 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2015 - 6:32

Muj rekord v chycení klíštěte byl konec března 2007 na Třemšíně. Bylo předtím tejden nad 10-12 C.


  • 0

Hyvä ahma - huono ahma. Ainoa hyvä ahma on pahaa.


#206 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2015 - 6:57

Sestře z komunity minulej tejden diagnostikovali boreliózu, kterou musela chytit v prosinci. Kousanec to byl, nikoliv však od klíštěte.


  • 0

#207 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2015 - 8:13

Vloni jsem vyndaval klíště před půlkou ledna <_<


  • 0

#208 šaman3

šaman3

    šaman3

  • Banned
  • PipPipPip
  • 68 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2016 - 16:38

To je pěkné tedy.

Kolik tak stojí očkování proti klíšťové encefalitidě a kdy je nejvhodnější očkovat?

Od zdravotní pojišťovny mi právě přišla brožura, a v ní je informace, že pojišťovna hradí příspěvek do 600 Kč na očkování proti klíšťové encefalitidě.


Tento příspěvek byl upraven od mygrant: 18 leden 2016 - 16:38

  • 0

#209 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2016 - 19:32

Nejvhodnější doba je právě přes zimu - tak, abys stihl do začátku sezony výskytu klšťat alespoň dvě dávky. Cena se průběžně mění, takže tu si budeš muset zjistit buď u svého obvoďáka nebo na místě, kde se u vás v okrese očkuje. My už budeme mít další přeočkování a už při prvním jsem zírala, jak šla cena nahoru. Ale když to srovnáš s případnými následky.....

 

Asi víš, že první očkování se skládá ze tří dávek, u přeočkování už se aplikuje jen jedna?


  • 0

#210 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2016 - 23:05

Tak dnes kolega říkal, že si minulý týden u neteře všimli na těle velkého červeného "fleku" a zjistili, že má klíšťáka. Takže tahle "slabá" zima tyhle prevíty asi nevybije...  :wacko:


  • 0

Outdoor: Oregon 700, Colorado 300, fenix5x

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Telefon jako uložiště tras pro GarminOdolný Xcover 3 VE

 

"The Universe is made of protons, neutrons, electrons and morons"


#211 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 19 leden 2016 - 2:23

To, že zima prevíty vyhubí, je, pravděpodobně, legenda…


  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#212 Paha Ahma

Paha Ahma

    Zlej rosomák

  • Members
  • PipPipPip
  • 254 příspěvků(y)

Publikováno 19 leden 2016 - 6:18

Po mně lezlo klíště 29.prosince. To už je fakt sci-fi. Ale tahle mrazivá vlna je OK, potvory byly vybuzený a teď jim zmrznou střeva ;-)


  • 0

Hyvä ahma - huono ahma. Ainoa hyvä ahma on pahaa.


#213 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 582 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2018 - 22:54

Když spam-robot tohle aktuální vlákno vytáhnul, měla bych dotaz, zda jste někdy zkoušeli posílat klíště na testy. Nebo jej testovali testy koupenými v lékárně.


  • 0

#214 MiroslavRouta

MiroslavRouta

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 124 příspěvků(y)

Publikováno 21 květen 2018 - 23:18

Když spam-robot tohle aktuální vlákno vytáhnul, měla bych dotaz, zda jste někdy zkoušeli posílat klíště na testy. Nebo jej testovali testy koupenými v lékárně.

Nikdy. 


  • 0

#215 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 784 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2018 - 6:54

Klíšťata opravdu mohou být nebezpečná a chránit před nimi je třeba.

Ale netuším, jak to, že jsme nevymřeli v době, kdy se to nevědělo, lidi byli venku pořád a klíšťata se řešila asi tak, jako komáři.


  • 2

#216 None

None

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 286 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2018 - 7:30

Borelioza je sice nemoc na hov...no, ale kam se to hrabe na encefalitidu. Kolega chytnul takovou lehčí formu, měsíc v nemocnici a po návratu se ze 40letého velice inteligentního a tvůrčího člověka stal třaslavej stařeček. Když šel na nákup, tak si bral ssebou skládací židličku, neb neušel víc jak 100 metrů. Návrat do života mu trval skoro 10 let. Zaplať bůh, že se proti tomuhle dá očkovat. Borelku jsem měl 2x, bez klíštěte a bez červeného fleku. Poprvé jsem ji měl víc jak půl roku než se projevila a následně začala léčit a to jsem bral ATB nejdřív měsíc a pak ještě tři týdny v naprosto absurdních dávkách. Samozřejmě jsem si odnesl následky. Podruhé mě seknul čmelák, jel jsem na skůtru v kraťasech. Tam se objevil flek tak 2 cm a pomalu zesvětloval a zvětšoval se. Podle obvoďačky to nic nebylo, ale na kožním jasná borelka. Tam mi taky vysvětlili, že test co nechala udělat obvoďačka je na několik druhů nejčastějších borelií a je levnej, ten co mi dělali na kožním je podstatně dražší ale funguje na všechno. Taky jsem dostal nějaký speciální cílený ATB a bral je jenom 10 dnů. Kontrolu mi dělali až po půl roce a vše OK.


  • 0

#217 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2018 - 7:45

Nemoc se z klistete neprenese ihned, potrebuje na to nekolik hodin. (Presne udaje se znacne lisi, nekde se uvadi 6 hodin, jinde az 24 hodin.) Takze i kdyz kliste otestujete a je pozitivni, vubec to nemusi znamenat, ze jste nakazeni.


  • 1

#218 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 972 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2018 - 8:23

Já měl borélku 4 roky nazpět. Na klíště jsem přišel až po 30 hodinách, okolo něj už byl flek cca 5cm. Protože jsem nějkde navnímal, že testy jsou průkazné až po dvou měsících, tak jsem flek hlídal a když nezmizel, tak jsem po 2 měsících šel k obvoďákovi. Naštěstí měl s borélkou zkušenosti (přeléčil i sám sebe) a tak rovnou ATB na tři neděle, testy krve pro potvrzení a ještě kontrola na Bulovce. Flek zmizel, na Bulovce mi pani doktorka řekla, že pokud se cítím zdráv tak to je v pořádku a že nemá cenu léčit dle testů ale příznaků. Takže mám stále lehce pozitivní testy, ale žádné příznaky. Nakonec jsem z toho vyšel celkem v pohodě, jediný nepříjemný efekt z celé borélky byl průjem poslední dva dny na ATB. Ale prý se nemám přetěžovat, protože borelie v sobě mám stále a jen funkční a silní imunitní systém jim brání v množení. Choroba na prd, blbě se diagnostikuje, když se zanedbá, tak to je na kriplkárku,, nevyvolává imunitu (jako neštovice)....takže to chce prohlížet, hlavně prcky. Teď o víkendu jsem synkovi tahal klíště z dolního víčka a dcerce z vlasů. Klíště musí co nejdřív ven, žádnej olej (aby se nepoblilo). Utržená hlavička lepší než vyblitý klíště....


Tento příspěvek byl upraven od tarmara: 22 květen 2018 - 8:25

  • 0

#219 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 787 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2018 - 9:02

Klíšťata opravdu mohou být nebezpečná a chránit před nimi je třeba.

Ale netuším, jak to, že jsme nevymřeli v době, kdy se to nevědělo, lidi byli venku pořád a klíšťata se řešila asi tak, jako komáři.

 

Já dobu, kdy bylo klíšťat jak komárů nepamatuji. Před GC jsem měl max. jedno zakousnuté klíště za rok, v dětství možná někdy i dvě, od GC minimálně 10.


  • -1

#220 majkaz

majkaz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2018 - 9:26

Já dobu, kdy bylo klíšťat jak komárů nepamatuji. Před GC jsem měl max. jedno zakousnuté klíště za rok, v dětství možná někdy i dvě, od GC minimálně 10.

Budu se datovat, ale když jsem trávila každé (a téměř celé) léto s pionýry na táborech, klíšťata se řešila. Trávu v údolí pravidelně sekat kosou, poprvé předtím, než přijely první děti, pak pravidelně kdykoli dorostla. Do lesa malé děti nejlépe v gumákách a povinně v dlouhých rukávech a teplákách, postříkat bordelem proti komárům a klíšťatům. Po příchodu se nahnali převléct (a vyklepat oblečení a ponožky). Večer malé děti - tak do třetí třídy - prohlédnout, naučená "samokontrola" těch větších, hlavně na choulostivých místech, zbytek ideálně prohlédnout vzájemně. Netuším jak by se dělalo dnes, tenkrát tohle nikdo neřešil. Klíšťata se vytahovala jak na běžícím pásu, sama jsem jich jedno léto během asi tří neděl měla pár každý druhý den, přes všechna opatření. Všichni okolo na tom byli mnohem lépe, chutnám jak klíšťatům, tak i komárům a muchničkám.

 

Až v posledních několika letech, co jsem ještě jezdila, se začalo mluvit o borelióze, první očkované dítě jsem zažila poslední rok.

 

Jižní Čechy byly nakaženými klíšťaty proslulé už tenkrát, ale vím, že na jiných místech na nás ještě koukali jak na blázny.

 

Jen tak mimo - údajně se množí případy boreliózy, kde to probíhá absolutně bez fleku. Objeví se až ty hodně nepříjemné komplikace v pozdějších fázích.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama