Přejít na obsah


Fotka

geodeticke body na WM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
105 odpovědí na toto téma

#1 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2008 - 23:34

Navazuju na thread Benchmarkova mista v CR a presouvam se do tohohle fora, prece jen benchmarking a waymarking je jina hra nez geocaching.

Navrh je takovyhle: vytvorit na waymarking.com kategorii "Czech Geodetic Points" a zadavat tam geodeticke body.
Bylo by to trochu jine nez Benchmarks co jsou primo na gc.com: kopie USGS databaze benchmarku je primo na serveru Groundspeaku, daji se tam primo hledat nejblizsi benchmarky, i dosud nezalogovane, da se logovat DNF - tohle s waymarking kategorii delat nejde, zajemci by si museli vytipovat bod na cuzk.cz, najit ho, vyfotit a zamerit (nebo prepocitat souradnice) a zadat jako novy waymark. Dalsi navstevnici uz zadaneho bodu by logovali navstevu waymarku. No a hlavne by za to nebyla ikonka do profilu (resp. byla by jina ikonka do jineho profilu).
Nema smysl prepisovat od stolu databazi CUZK, zakladane waymarky by mely byt osobne navstivene.

Zalozil jsem na wm.com skupinu Czech Benchmarkers, k zalozeni kategorie je treba:
- sehnat aspon dva dalsi premium membery, kteri budou ochotni kategorii moderovat, ozvete se mi pres gc.com profil nebo icq a pozvu vas do skupiny
- hodil by se taky nekdo, kdo rozumi geodetickym bodum :) at uz je PM nebo ne
- domluvit se na parametrech kategorie (jake geodeticke body sbirat, jake promenne zadavat k waymarkum)
- vytvorit kategorii a nechat si ji odsouhlasit geoverejnosti resp. wmverejnosti (Peer Review)
  • 0

#2 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 8:25

Vynikající nápad. Jsem pro a hlasim se k jakekoli zvrhle cinnosti! V zasade by jako zakladni "grid" asi stacily trigonometricke body ne? Databaze pro zaklad neni nesehnatelna :-) Transformace z JTSK do WGS84 taky celkem neni problem...
  • 0

#3 wmh

wmh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 667 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 8:58

Taky se mi ta myslenka libi, ale navrhoval bych (aspon ze zacatku) omezit se na ty tihove body, nejsou prece jen na kazdem rohu - 400 na republiku (ale spis mene, urcite nejsou vsechny verejne pristupne) mi prijde tak akorat na rozumny pomer zalozenych/moznych navstivenych wm, navic ani to schvalovani by nebyl takovy problem a 2 schvalovaci (resp. moderovaci) oficiri by se nasli snaze, nez pri predstave schvalovat tech 83 000 wm (prehanim, jasne ze bez tech zhustovacich, ale i tak je tech trigonometrickych dost).
  • 0
Retired slowcacher

#4 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 9:04

To je fakt, zkusim si udelat statistiku jak to vychazi. Konecne by se daly nektere schvalit podle listu DATAZU, nebo je to blbost?
  • 0

#5 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 9:38

PaGis napsal/a:
To je fakt, zkusim si udelat statistiku jak to vychazi. Konecne by se daly nektere schvalit podle listu DATAZU, nebo je to blbost?

To bych prave nechtel, prepisovat data bez navstiveni daneho mista - kdyz nekdo bude chtit exkluzivni benchmark na Snezce, at si tam prvni vyleze :)
Tihove body vs. trigonometricke: tihovych je na pocet tak akorat, ale jak jsem koukal, tak spis byvaji nekde na navsi nez na kopci, to by mi prislo skoda prijit o ne - koukal jsem napriklad, kde jsou tihove body v zapadnim Stredohori a nasel v tom ctverci jen 3094,01:
Vložený obrázek
Ze by se na moderatory hrnuly tisice listingu, bych se nebal, a schvalovani by taky nemelo byt nijak problematicke - zkontrolovat, jestli na tom miste uz neni jiny, overit souradnice a nazev na CUZK, odklepnout.
  • 0

#6 Werki

Werki

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 10:00

PM bohužel nejsem takže s tím Vám nepomůžu. Jinak ktěm bodům, právě proto jsem v tom předchozím vlákěn psal, že by se daly použít tíhové body, kterých není zas tolik a pak ještě ZPBP, ale jen body určené v JTSK a ETRS (prostě ty co jsou označeny a tojuhleníčkem s tečkou v kolečku) to jsou jedny z prvních bodů a bývají na těch návrších a podobných místech s výhledem a ještě je u nich víhoda že tím že jsou určení v ETRS tak už v podstatě mají i pro nás vhodné sopuřanice. Ostatní TB a ZhB vznikly zhušťováním z těchto a proto jsou na "každém rohu" a je jich taková spousta
Když někdo by se chtěl podívat jaké body má ve svém okolí tak je najde na příslušném mapovém listu na této mapě:
http://bodovapole.cuzk.cz/_mapTop.aspx
  • 0

LG G6 + c:geo + OSM


#7 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 10:16

Werki napsal/a:
... Jinak ktěm bodům, právě proto jsem v tom předchozím vlákěn psal, že by se daly použít tíhové body, kterých není zas tolik a pak ještě ZPBP, ale jen body určené v JTSK a ETRS (prostě ty co jsou označeny a tojuhleníčkem s tečkou v kolečku) to jsou jedny z prvních bodů a bývají na těch návrších a podobných místech s výhledem a ještě je u nich víhoda že tím že jsou určení v ETRS tak už v podstatě mají i pro nás vhodné sopuřanice. Ostatní TB a ZhB vznikly zhušťováním z těchto a proto jsou na "každém rohu" a je jich taková spousta
...

Koukam zas na to Stredohori, list 0614 treba, tam trojuhelnicky nejsou na nejakych super kopcich: dva u vsi, dva na malem kopecku, a na Milesovce je obycejny TB (vetsi kolecko bez trojuhelnicku).
Jak jsi psal v predchozim threadu, ze nektere body byvaji stozar nebo vez kostela, takove jsem nenasel - jenom takovehle orientacni body uvedene v popisu, vzdycky je tam u poznamek ke konstrukci nejaka zula-beton-sklo..
  • 0

#8 wmh

wmh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 667 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 10:24

Werki napsal/a:
PM bohužel nejsem takže s tím Vám nepomůžu. Jinak ktěm bodům, právě proto jsem v tom předchozím vlákěn psal, že by se daly použít tíhové body, kterých není zas tolik a pak ještě ZPBP, ale jen body určené v JTSK a ETRS (prostě ty co jsou označeny a tojuhleníčkem s tečkou v kolečku) to jsou jedny z prvních bodů a bývají na těch návrších a podobných místech s výhledem a ještě je u nich víhoda že tím že jsou určení v ETRS tak už v podstatě mají i pro nás vhodné sopuřanice. Ostatní TB a ZhB vznikly zhušťováním z těchto a proto jsou na "každém rohu" a je jich taková spousta
Když někdo by se chtěl podívat jaké body má ve svém okolí tak je najde na příslušném mapovém listu na této mapě:
http://bodovapole.cuzk.cz/_mapTop.aspx


OK, takze co treba takhle:

Body splnujici zarazedni do wm kategorie Czech Benchmarks:
1/ tihove body - zluty ctverec s teckou
2/ trigonometricke s urcenymi souradnicemi (tj. modry kruh s trojuhelnikem)
3/ ev. me jeste napada (vec k diskusi) "jako bonus" 19 zakladnich nivelacnich bodu - jsou zajimave z estetickeho i z historickeho hlediska (uz jen ten lyricky popis bodu me nadchnul, no reknete sami : "skála vyhlazená v kulový vrchlík uprostřed vodorovné plošky zachovalá nezvětralá rostlá skála, hrubozrnný porfyricko-biotický granit" :)

Pokud bychom se na tom shodli, klidne bych se toho spolumoderovani zucastnil.
  • 0
Retired slowcacher

#9 wmh

wmh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 667 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 10:35

haggaeus napsal/a:
...Koukam zas na to Stredohori, list 0614 treba, tam trojuhelnicky nejsou na nejakych super kopcich: dva u vsi, dva na malem kopecku, a na Milesovce je obycejny TB (vetsi kolecko bez trojuhelnicku).
...


Koukal jsem na to a mas pravdu, ale na druhou stranu -platne obecne: na peknych kopcich uz jsou (nebo za chvilich budou) normalni geokese ;)
  • 0
Retired slowcacher

#10 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 10:44

Zakladni nivelacni body urcite, taky jsem na ne koukal a libily se mi.
Dostatecne stare geodeticke zememericske znacky by se daly waymarkovat do existujici kategorie European Historic Survey Stones...
Jeste jsem se dival na ostatni benchmarkove kategorie - kanadske, portugalske, australske, ted nove navrhovane francouzske: vesmes dovoluji waymarkovat vsechny geodeticke body, potencialnich mist jsou desetitisice a zadanych waymarku desitky az stovky. Tak premyslim, jestli to neni zbytecna komplikace, stanovovat kriteria pro zarazeni - co se muze stat tak hrozneho, kdyz budou povoleny treba i nivelacni znacky? Obcas si nekdo zada tu co ma na dome, to mi prijde spis usmevne nez otravujici.
  • 0

#11 Werki

Werki

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 11:25

No TB určný jako věž kostetal jsem našel třeba tady, list 2522( tady v tom připadě je to jen kaple, ale to je jedno :) ) ono co jsem si všimnul tak spoustu TB bodu předělali na Zhb. Tady je odkaz na místopis: http://dataz.cuzk.cz...&2=22&3=050&4=a, ale jinak tohle je TB, který nemá určení ETRS takže toto je jen tak bokem... jinak bych to nechal jak whm píše tyhle kategorie, to by pak byl waymark na každém rohu...

Jsem se tak zapojil do diskuze, ale vlastně pořádně nevím jaký je rozdíl mezi benchmarkingem a waymarkingem? Když nepočítám to že benchmarking je o geodetických bodech a waymarking o každém zajímavém místě.
  • 0

LG G6 + c:geo + OSM


#12 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 12:14

Aha, dik za priklad s makovici - nektere netradicni body by mozna mohly byt vtipne.

Werki napsal/a:
Jsem se tak zapojil do diskuze, ale vlastně pořádně nevím jaký je rozdíl mezi benchmarkingem a waymarkingem? Když nepočítám to že benchmarking je o geodetických bodech a waymarking o každém zajímavém místě.

Benchmarky z databaze USGS, ktere jsou na gc.com, jsou jen v USA, a ze je to takhle zvlast, je jen z historickych duvodu. Benchmarky v jinych castech sveta jsou prave na waymarking.com v tehle nadkategorii.
Mozna by pomohlo rozhodovani, kdyby sem nekdo s lepsim pristupem k CUZK datum hodil strucnou statistiku? V tom prehledu na hlavni strance bodovapole.cuzk.cz jsou TB a ZhTB smichane dohromady, o trojuhelniccich nemluve.
  • 0

#13 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 12:20

haggaeus napsal/a:
Aha, dik za priklad s makovici - nektere netradicni body by mozna mohly byt vtipne.

Werki napsal/a:
Jsem se tak zapojil do diskuze, ale vlastně pořádně nevím jaký je rozdíl mezi benchmarkingem a waymarkingem? Když nepočítám to že benchmarking je o geodetických bodech a waymarking o každém zajímavém místě.

Benchmarky z databaze USGS, ktere jsou na gc.com, jsou jen v USA, a ze je to takhle zvlast, je jen z historickych duvodu. Benchmarky v jinych castech sveta jsou prave na waymarking.com v tehle nadkategorii.
Mozna by pomohlo rozhodovani, kdyby sem nekdo s lepsim pristupem k CUZK datum hodil strucnou statistiku? V tom prehledu na hlavni strance bodovapole.cuzk.cz jsou TB a ZhTB smichane dohromady, o trojuhelniccich nemluve.



Provedu, jen mejte strpeni do zitra...
  • 0

#14 Urval Team

Urval Team

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 13:02

Dají se body převést na souřadnice GPS?
  • 0

#15 Werki

Werki

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 15:36

haggaeus napsal/a:
Mozna by pomohlo rozhodovani, kdyby sem nekdo s lepsim pristupem k CUZK datum hodil strucnou statistiku? V tom prehledu na hlavni strance bodovapole.cuzk.cz jsou TB a ZhTB smichane dohromady, o trojuhelniccich nemluve.


Obávám se že lepší to nebude, protože když jsem byl na brigádě v geodetickej firmě tak místní body už se znaly a co bylo někde dál, tak se to zjišťovalo taky z tejto mapy.... ale uvidime třeba někdo ví o něčem lepším
  • 0

LG G6 + c:geo + OSM


#16 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 16:00

Urval Team napsal/a:
Dají se body převést na souřadnice GPS?

Ano, souradnice na CUZK jsou v S-JTSK, link na stranku s prevodnimi programky treba v tomhle threadu.
Skupina na WM uz ma 3 oficiry a tudiz muze zakladat kategorii, tak se tu vsichni potencialni zajemci zkusme domluvit, jake body chceme waymarkovat. Ja uz rovnou muzu hlasovat, ze bych byl pro tihove body, ZNB a vsechny TB, s trojuhelnickem i bez nej.
  • 0

#17 Urval Team

Urval Team

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 18:31

Přeměřil jsem bod v českých Budějovicích - přesně! Jsem rád, že mé malinké HTC 3300 zaměřuje dobře. Děkuji!!! :D
  • 0

#18 wmh

wmh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 667 příspěvků(y)

Publikováno 06 srpen 2008 - 22:25

haggaeus napsal/a:
Skupina na WM uz ma 3 oficiry a tudiz muze zakladat kategorii, tak se tu vsichni potencialni zajemci zkusme domluvit, jake body chceme waymarkovat. Ja uz rovnou muzu hlasovat, ze bych byl pro tihove body, ZNB a vsechny TB, s trojuhelnickem i bez nej.


OK. Mam nedaleko zrovna tihovy bod, tak se tam co nejdrive vydam...
Budu takovy WayMarkovyHledac ;)
  • 0
Retired slowcacher

#19 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2008 - 10:14

Takze pro rozhodovani kvantifikuji:

body polohového pole

trigonometrický bod 29771
přidružený bod 31744
zhušťovací bod 28325

body výškového pole

zvlášť významný bod ZVBP 20
ostatní body 69856

body tíhového pole

zvláště významný bod (absolutní tíhové body, body sítě nultého řádu a body hlavní gravim. základny) 43
ostatní 426

Zkusím sem vpravit náhledy jak to vypadá v reálu s s akurátností...

příklad Prahy

body polohového pole - pouze trigonometricke

Vložený obrázek

body tíhového pole - vsechny, zvlastni trojuhelnikem
Vložený obrázek

body vyskoveho pole - vse
Vložený obrázek
  • 0

#20 Selmice

Selmice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2008 - 10:23

Hlavně když nechcete brát jako trigonometrické body do waymarkingu koule kostelů a křížky (a jiné věže), které jsou jinak velice významné pro geodézii....:)
  • 0
JUST HUNT IT!!!!




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama