Přejít na obsah


Fotka

geodeticke body na WM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
105 odpovědí na toto téma

#21 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2008 - 13:24

Preferovali bychom raději ménší množství bodů. - Z polohové sítě jen trigonometrické body s určenými souřadnicemi. (Červený trojúhelníček s tečkou v modrém kolečku). - Tíhové body všechny (žlutý čtvereček). - Z nivelačních bodů jen základní nivelační body. - Body základní geodynamické sítě, těch je jen 36. Zahrnutí všech triangulačních bodů by mohlo snížit atraktivitu, protože těch bodů je obrovské množství. Pokud vybereme méně bodů, bude reálné, že se v dohledné době waymarkují všechny body a bude reálné jedním člověkem nebo týměm všechny odlovit, určitě se někdo o to bude snažit a možná se o to rozjede i závod. Zvláštností kategorie geodetických budů by pak mohla být právě jejich konečnost, což je umocněno malostí ČR.
  • 0

#22 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2008 - 14:25

Zatim to predbezne vypada, ze je shoda v tihovych bodech a vzacnostech jako zakladnich nivelacni body a body ZGS, hadame se jen o body polohove site :)

Moje namitky proti omezovani se na trojuhelnickove body jsou tyhle:
- je jich odhadem 8x min nez prazdnych kolecek, takze porad neco pres tri tisice, pochybuju, ze je nekdo bude objizdet vsechny, to uz spis najde vsechny ceske cache
- podle prehledovych map se mi nezda, ze by byly na hezcich mistech nebo ze by byly starsi
- v terenu neni videt, jestli je to bod s ETRS souradnicemi nebo ne, takze lovit by se daly jen s predchozi pripravou, ne ze jdu a vidim pekny patnik na kopci, tak ho zamerim, vyfotim a dohledam, co to je za bod.

Ta posledni namitka mluvi i pro zhustovaci body, kterych je fakt dost, ale zas jsou mezi nimi takove rarity jako cesky triangulacni bod v Bavorsku :)
  • 0

#23 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2008 - 15:17

Souhlasim s Hg. Jenom bych doplnil: pokud vadi vyjadreni polohy bodu v JTSK, tak si vsimnete, ze naprosta vetsina bodu (krom tech s trojuhelnickem) ma polohu udanu prave a jen v JTSK a to vcetne vsech ostatnich kategorii geodetickych bodu. S tim se proste neda nic delat a budeme to muset prepocitavat.
  • 0

#24 Werki

Werki

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2008 - 22:12

Právě proto jsem jen pro ty trojuhelníčkové TB, ty jsou už zaměřené i v "našich souřadnicích" ;) Bohužel tu nějaký čas nebudu abych se s Váma o tom mohl dohadovat takže to rozhodnětě nějak dobře ať mám co sbírat :D
  • 0

LG G6 + c:geo + OSM


#25 wmh

wmh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 667 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2008 - 22:33

Tak jsem dnes cvicne navstivil tihovy bod (betonovy ctverec s kruhem uprosted- kdo by to cekal?;) ) Nevim, kolik lidi se jeste v tomto threadu vyjadri, ale ja bych to tedy pokladal za dohodnute - Haggaeuv navrh (byt mam, jak uz jsem zminil u pomeru zalozene/navstivene, podobne vyhrady jako rodina Veverek-holt ten vysledny pocet wm bude otevreny, ale na druhou stranu co se tyce "zakladani" wm, tipuji, ze to bude stejne nejspise marginalni aktivita v ramci geocachingu (tedy pokud se neobjevi nejaky sileny geodet :) ) - koneckoncu ani v tomto threadu se kvanta cacheru k tematu nevyjadruji... Otazka tedy je, zda jeste pockat na dalsi nazory nebo to poslat k peer reviewingu. Primlouval bych se za tu druhou moznost.
  • 0
Retired slowcacher

#26 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 07 srpen 2008 - 23:09

ok, pres vikend zkusim vytvorit popis kategorie, pristi tyden doladime s oficiry a posleme to. Ten soutezivy prvek, co navrhovala rodina Veverek, by se dal pouzit i v ramci vetsiho poctu bodu: kdo navstivi vsechny ZNB, kdo navstivi aspon jeden bod v kazdem kraji, atd. atd. - nejaka takovahle soutez se da vyhlasit vzdycky.
  • 0

#27 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 11 srpen 2008 - 11:15

wmh napsal/a:
co se tyce "zakladani" wm, tipuji, ze to bude stejne nejspise marginalni aktivita v ramci geocachingu

To záleží také na tom, jak moc bude tato kategorie propagována a prezentována na čedkých kačerských servrech. Ale uvědomme si, že vzniká jediná ryze česká kategorie s českými moderátory, předpokládám tedy, že waymarky budou popisovány česky, jejich logy také budou česky.

Dle našeho názoru je waymarking mezi českou kačerskou komunitou opomíjen díky jeho jeho cizáckému odstupu a všudypřítomné angličtině. Kategorie českých geodetických bodů by to mohla změnit.
  • 0

#28 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2008 - 23:53

Kategorie vytvorena, kriteria ponechana vicemene volna, PM mohou hlasovat zde o jejim byti ci nebyti (v prekladu z texasstiny Yea=Yes, Nay=No).
Cizackemu odstupu zdar a pres vikend snad neco nafotim/zamerim v Brdech.
  • 0

#29 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 19 srpen 2008 - 17:08

Tak jsem se tesil, ze dnes v noci budeme vedet na cem jsme, ale po peer review jeste nasleduje Groundspeak review, jak popsano zde. Takze jeste vydrzte par dni a zatim fotte patniky do zasoby :)
  • 0

#30 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 21 srpen 2008 - 6:07

Kategorie funkcni, uz jsem si tam jeden pripraveny waymark schvalil a druhy nechal nekomu z oficiru, tak taky muzete zacit posilat nafocene zasoby.
Drobnosti, co se daji doladit za provozu:
- ma cenu nejak normalizovat nazev wm, jako "typ mapovy list-cislo bodu oficialni nazev"?
- jako hlavni fotku davat detail patniku nebo sirsi okoli / vyhled?
  • 0

#31 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 905 příspěvků(y)

Publikováno 21 srpen 2008 - 6:48

Nazev bych asi nechal jak jsi to udelal. A foto taky, jako hlavni neblizsi okoli, to je duvod k navsteve, a jako doplnek foto detailu nebo panoramata nebo oboji.
  • 0

#32 ladabohac

ladabohac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 230 příspěvků(y)

Publikováno 21 srpen 2008 - 9:26

doufám , že toto aspoň trochu oživí český waymarking. je škoda , že ho všichni řadíte do kategorie opencaching a ti další. jinak pár waymarků do této kategorie už chystám - těšte se.
  • 0

#33 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 21 srpen 2008 - 21:08

jen zadavejte, zatim je cz benchmarking lokalni brdska zalezitost :)
  • 0

#34 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 905 příspěvků(y)

Publikováno 21 srpen 2008 - 21:59

haggaeus napsal/a:
jen zadavejte, zatim je cz benchmarking lokalni brdska zalezitost :)

Uz je to napraveno :) (východ Krušných hor)http://www.waymarkin...waymarks/WM4GD0
  • 0

#35 wmh

wmh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 667 příspěvků(y)

Publikováno 21 srpen 2008 - 23:54

haggaeus napsal/a:
jen zadavejte, zatim je cz benchmarking lokalni brdska zalezitost :)


Tak jsem taky poslal ke schvaleni muj oblibeny tihovy bod :) (Ceský Raj)
  • 0
Retired slowcacher

#36 Rys Javorice

Rys Javorice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 49 příspěvků(y)

Publikováno 22 srpen 2008 - 15:27

Zdravím. Sleduji tady toto vlákno. Pokud jsem dobře pochopil, tak pro uvedení nového bodu je třeba tento bod zaměřit, vyfotografovat a dále založit na serveru. Doufám, že to tak je, když tak mě opravte. Totéž platí pro navštívení již uvedeného bodu. Tak a teď mi ještě někdo kompetentní vysvětlete a moc prosím !!, jak uvést, resp. založit nový bod. Několik takových ze základních tíhových bodů mám ve svém okolí - např. 3372,01 atd. Předem děkuji.
  • 0
Ať Vás signál provází!

#37 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2008 - 10:24

Rys Javorice napsal/a:
Zdravím. Sleduji tady toto vlákno. Pokud jsem dobře pochopil, tak pro uvedení nového bodu je třeba tento bod zaměřit, vyfotografovat a dále založit na serveru. Doufám, že to tak je, když tak mě opravte. Totéž platí pro navštívení již uvedeného bodu.

Ano. Pri prvni navsteve bodu zalozis novy waymark. Pokud uz tam nekdo byl a waymark zalozil, tak zalogujes navstevu.
V obou pripadech je vyzadovano foto, v pripade navstevy na nem musis byt videt ty nebo tvoje GPS.
Pro pametniky locationless a virtual cachi zhruba plati analogie:
zalozeni waymarku = zalogovani locationlessky
navsteva waymarku = zalogovani virtualky

Tak a teď mi ještě někdo kompetentní vysvětlete a moc prosím !!, jak uvést, resp. založit nový bod. Několik takových ze základních tíhových bodů mám ve svém okolí - např. 3372,01 atd.
Předem děkuji.

Prihlasis se na waymarking.com stejnym jmenem a heslem jako na geocaching.com, zobrazis si kategorii Czech Geodetic Points, pouzijes link vpravo Post New Waymark a provede te to ve trech krocich vytvorenim: na prvni strance zadas nazev, popis, link na stranku bodu v CUZK - koukni na nejaky vzorovy, co se tam obvykle pise, na druhe nahrajes fotky, na treti skouknes jak to vypada a posles ke schvaleni (Submit Waymark for Review) nebo si ho ulozis rozpracovany a dokoncis nekdy jindy (Save and submit later).
  • 0

#38 kladina

kladina

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 121 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2008 - 14:13

Diky za vysvetleni postupu zalozeni waymarku. mam v planu taky jeden pridat. A k tomu mam otazku: pri zakladani cache na GC.com je prostor v ramci zadaneho waypointu u cache pred aktivaci (v dobe pripravy listingu) zablokovan pro autora cache. Deje se totez i u waymarku - tzn kdyz pripravim listing a uvedu souradnice waymarku, muze to same misto pouzit nekdo jiny? dik za info.
  • 0
at se dari

#39 Trauma_Zero

Trauma_Zero

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 507 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2008 - 14:57

Geodézií se zabývám již drahně let, profesionálně, tento obor jsem i vystudoval. Pokud bych chtěl brát téma do detailů a dát konkrétní přiíklady tak jen v našem Hodonínském okrese je minimálně 20 TB nebo ZHB bodů zničených nebo již dávno neexistujících, přičemž je ČUZK stále na svých přehledkách eviduje jako platné, nepoškozené. Kamenné hranoly byly vyorány, dle zkušeností se nejspíš zachovaly spodní (většinou 130 cm pod zemí) kamené nebo skleněné desky. Žádná terénní rekognoskace a kontrola ze strany ČUZK nebo VÚTGK neprobíhá, vyloženě kašlou na to jestli geodeti mají na co měřit nebo ne (alespoň u nás tomu tak je, jednoznačně vlastní zkušenost). U spousty dalších bodů chybí tyče (jednoduše uhnily zespodu) a kamenné hranoly jsou pod solidní vrstvou hlíny, takže znalost místa kde bod byl a výbava krumpáč lopata je občas naprosto nezbytná. O ZB a OB (zajišťovací a orientační body) se nemá smysl bavit vůbec, u většiny TB (kostelních makovic) zcela neexistují, padly za vlast při rozrůstání aglomerací, rekonstrukci komunikací apod.

Tíhové body v praxi nevyužívám, tudíž nemám o nich přesnější informace. Prý by měly být v technicky lepším stavu.

Jinak k té přesnosti převodu S - JTSK do WGS 84 přímo v praxi, několik TB jsem testoval, většinou s perfektním výhledem na kopci (10 satelitů, zaplý Egnos) s ETrex Legend, přesnost po přepočtu do S-JTSK byla 2-5 metrů.

Takže to že je bod evidován na ČUZK, ještě vůbec neznamená že ho najdete v terénu a zaznamenáte waymark, abyste potom nebyli zklamaní :))



  • 0

#40 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 005 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2008 - 16:04

Trauma_Zero napsal/a:
Takže to že je bod evidován na ČUZK, ještě vůbec neznamená že ho najdete v terénu a zaznamenáte waymark, abyste potom nebyli zklamaní :))

O to vetsi zabava v terenu, kdyz se hleda to co tam uz neni...:D:D:D (Vlastni zkusenost ...)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama