Přejít na obsah


Fotka

geodeticke body na WM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
105 odpovědí na toto téma

#61 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 23:42

No snad jen linkovat primo obrazek, ne html stranku (stejne na ni nic jineho neni).
  • 0

#62 Rys Javorice

Rys Javorice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 49 příspěvků(y)

Publikováno 29 srpen 2008 - 16:32

Zdravím, mám takový návrh. Co takhle ujednotit názvosloví bodu. Skoro všichni zadávají nejdříve základní typ ZTB, TB - poté číslo bodu a nakonec název bodu. Co vy na to?
  • 0
Ať Vás signál provází!

#63 Selmice

Selmice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 146 příspěvků(y)

Publikováno 30 srpen 2008 - 6:22

No mě se to tak líbí, protože je to přehledné a líp se to schvaluje :-) Takže já jsem spokojena.
  • 0
JUST HUNT IT!!!!

#64 Werki

Werki

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 30 srpen 2008 - 18:02

to jednotné jmenování je dobrý nápad jen jak projíždím body co už jsou založené tak jsem koukal že většina jich je ve formátu: typ bodu - číslo Triangulačního Listu - číslo bodu - název bodu takže bych to nechal takhle aby se to nemusello měnit a líp se třeba i hledal na mapě na CUZK ;)
  • 0

LG G6 + c:geo + OSM


#65 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2008 - 12:20

1/Chtěl bych poprosit zakladatele bodů, aby si zkontrolovali u "svých" bodů, linky na .gif-y misto původních dotazů do databáze ČUZK. Mělo by to být ve většině případů opravené, ale abychom měli čisto. Diky. 2/ Prosím, uvažujte když zakládáte bod, jestli opravdu někomu dalšímu přijde natolik zajímavý, aby se na něj vypravil. Tj. to že v typu jsou všechny druhy znamená jen a pouze to, že se nebráníme zdůvodněným zajímavostem všeho druhu. V zásadě si myslím postačí pravidlo postupu: od bodu zdokumentovaného v terénu ke hledání v databázi a pak event. založení. Nikoli obráceně. Díky po 2.
  • 0

#66 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2008 - 13:15

PaGis napsal/a:
1/Chtěl bych poprosit zakladatele bodů, aby si zkontrolovali u "svých" bodů, linky na .gif-y misto původních dotazů do databáze ČUZK. Mělo by to být ve většině případů opravené, ale abychom měli čisto. Diky.

Pro Základní nivelační body, záklůadní tíhové body a základní geodynamické body se zdá se, že odkaz funguje dlouhodobě, tam ani obrázek není.
  • 0

#67 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2008 - 13:29

PaGis napsal/a:
Prosím, uvažujte když zakládáte bod, jestli opravdu někomu dalšímu přijde natolik zajímavý, aby se na něj vypravil. Tj. to že v typu jsou všechny druhy znamená jen a pouze to, že se nebráníme zdůvodněným zajímavostem všeho druhu.
V zásadě si myslím postačí pravidlo postupu: od bodu zdokumentovaného v terénu ke hledání v databázi a pak event. založení. Nikoli obráceně.
Díky po 2.

Myslím, že body, kterých je málo, jako základní nivelační mody (12), body základní godynamické sítě (36) a možná i základní tíhové body (462) by se mohly zadávat všechny (u těch posledních si nejsem jist, jej ich přeci už dost). Takže by se zde šlo od mapy do terénu.

Pro trigonometrické body (a možná i tíhové body), jichž je velké množství by chtělo popsat v kategorii, co je vlastně cílem. Je cílem posbírat všechny trigonometrické body v Česku? Nebo je cílem upozornit jen ty, které nás zavedou na zajímavé místo? Nebo jen ty, které jsou hezké nebo jinak zajímavé svým provedením?

Pak by se pravidlo "Napřed terén, potom mapa.", mohlo stát pravidlem závazným.
  • 0

#68 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 752 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2008 - 14:24

No to bude zas stejne jako v geocachingu, kazdy bude mit jine pohnutky pro waymarkovani: - pekny vyhled - geodeticka zajimavost - obtizny teren - bod pri ceste od jedne cache k druhe Mne treba prijde zabavne samotne dobyvani koty krpalem a houstim, dohledani hranolu pod travou a ostruzinami a pak srovnani s databazi, kde pisou, jak se bod nachazi na ridce porostle kupe, nebo u mostku, ktery vzala velka voda v r. 2002. Prihody pro pobaveni z minuleho tydne (Rokycansko): - nahodou pri ceste lesem vidim tyc u technicke zajimavosti, zamerim, doma dohledam, pripravim si listing, pak mi docvakne - neni to misto nahodou pouzite v blizke mysterce, kterou nemam? tematicky by to sedelo. Konzultace s nalezcem te mysterky - jasne ze je, pri foceni bodu jsem si polozil batoh kousek od stage. Tak nakonec nezadano, abych zbytecne nenapovidal. - v TOPO mape vidim, ze mam pri ceste kotu 551, tam by mohl byt triangulacni bod - proderu se k nemu po mezi, vyfotim krasny vyhled do kraje, nohou nahmatam hranol, odhrabu trni, vyfotim hranol, tak jeste tyc... a koukam na stitek Zhustovaci bod... pche, zhustak, zustan si tu. Pri logovani navstevy se da waymark hodnotit 1 az 5 hvezdickami, muzeme jeste pridat promennou primo v listingu, kde ho bude hodnotit uz zadavatel (priklad: zadavam 1 - ja jsem si to housti uzil, ale at od toho navstevnici nic moc necekaji :) ).
  • 0

#69 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2008 - 9:34

rodinka Veverek napsal/a:
Myslím, že body, kterých je málo, jako základní nivelační mody (12), body základní godynamické sítě (36) a možná i základní tíhové body (462) by se mohly zadávat všechny (u těch posledních si nejsem jist, jej ich přeci už dost). Takže by se zde šlo od mapy do terénu.

Pro trigonometrické body (a možná i tíhové body), jichž je velké množství by chtělo popsat v kategorii, co je vlastně cílem. Je cílem posbírat všechny trigonometrické body v Česku? Nebo je cílem upozornit jen ty, které nás zavedou na zajímavé místo? Nebo jen ty, které jsou hezké nebo jinak zajímavé svým provedením?

Pak by se pravidlo "Napřed terén, potom mapa.", mohlo stát pravidlem závazným.

Mě se to zda takhle: je fakt že ZNB a ZGS by asi šly vpravit "najednou" jen si nedovedu představit, že bych je cíleně objížděl a ujišťoval se že stojí opravdu za to, a bez osobní návštěvy si je vložit netroufám. Tíhové body: řada z nich je zajímavých, buď místem nebo přilehlou památkou nebo tak - 2012,01 třeba tam bych viděl výjimku (už proto,že online je aspoń orientační foto).
TB: já to chápu tak že jak výše b/ a c/ je správně.
Ještě k linkům na gify u TB: evidentně s tím pánové cvičí, nefungují ani jejich vlastní linky z geodyn. bodů do databáze TB: např . 0504 2.3. Takže se ještě asi budeme divit. O to důležitější je abychom uváděli přesné určení bodů listem a číslem.
  • 0

#70 Rys Javorice

Rys Javorice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 49 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2008 - 11:57

Myslím si, že bez osobní návštěvy bodu to není ono. Já jsem vždy šel nejdříve na mapu, zde jsem, resp. to tak dělám pořád, vytipuji bod a pak se jdu na místo podívat. Buď je něčím zajímavý a nebo ne a potom jej nevpravým. Jak psal Haggaeus, je zábavné dohledání bodu v kopřivách a keřík a v kopcích. Mě se to také líbí. Jeden se podívá na místa, kam by jinak rozhodně nepodíval. Už se mi dvakrát stalo, že u bodů BTP nesedí souřadnice, takže pozor. U bodu v Horní Cerekvi asi o 150 m a u bodu v Jindřichově Hradci dokonce více jak 500 m !!
  • 0
Ať Vás signál provází!

#71 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 02 září 2008 - 20:07

Souřadnice také neseděli u ZNB v Želešicích. Souřadnice JTSK byly OK, stupně, minuty a vteřinyo stovky metrů vedle.
  • 0

#72 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 12:10

Osobní návštěva je dle pravidel nutná vždy a považuji to za správné, jen si myslím, že u těch typů bodů, kterých je málo, by se nemělo zvažovat, zda je dost hezký nebo ne, aby se stal waymarkem.
  • 0

#73 Rys Javorice

Rys Javorice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 49 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 9:04

Asi jsem se špatně vyjádřil, samozřejmě jsem hovořil o bodech TB, kterých je hodně. Ty ostatní, kterých je málo, by se postupně měly stát waymarkem všechny. Koukám, že se na tom již pilně pracuje. Zdravím.
  • 0
Ať Vás signál provází!

#74 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 11:40

Vážení, poučte mě, jak si to vlastně představujete: moje čistě soukromá idea je taková, že se v zásadě neomezujeme co do typu bodu (proto jsou dostupné v TYPE všechny) ale výběr se dělá jaksi zajímavostí bodu. Takže - objevím v terénu bod (kterej jsem si třeba předtím vytipoval z databáze, to je jedno) který mi přijde zajímavý (rozhled či cokoli jiného interesantního) vyfotím, event. zameřím - a zadám jako WM. Dovedu pochopit i postup hledání předem tip. bodu - to je pro drsňáky jako je Haggaeus :-) kteří si užijou šípkový keře... Ale má smysl zadávat TB v podnikatelsém satelitu? Uprostřed hustého lesa kde neni krom stromů a zvířat celkem nic? Sám bych mohl takto produkovat dost bodů, ale CO s nima? A nebo jde opravdu o co nejvíc bodů z kategorie (třeba ZGS), celkem fuk kde a jak? Čili moje otázka je: budujeme databázi zajímavostí, nebo všeho na úplnost a počet? Oboje má svý...
  • 0

#75 Werki

Werki

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 378 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 19:19

Jsme pro budování zajímavostí :) Jinak tím že je podmíněna návštěva místa a né možnost zakládání jen tak ze židle od počítače, tak si myslim že člověku co přijde k bodu kde je to fakt hnusný prostě dojde že to nemá cenu sem ani ty lidi vodit ;) nebo to je aspoň můj názor a doufám že tu není nikdo s názorem: "když už jsem se sem na to hnusný místo táhnul tak at jsou i ostatni"...
  • 0

LG G6 + c:geo + OSM


#76 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 05 září 2008 - 8:40

Opět záleží na typu bodu. K hnusným trigonometrickým bodům nemá smysl nikoho vodit. Ale založili jsme waymark u základního nivelačního bodu v Želešicích. To prostředí tam je hnusný, ale těch bodů je jen 12 v celém Česku, takže je zadávat smysl má, lidé se aspoň mohou podívat, jak takové body vypadají.
  • 0

#77 alicek

alicek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 06 září 2008 - 19:47

Na mapy spolehnout skutečně nelze. Dnes jsme se vyškrábali na Zabitý kopec - jaký krásný název (TB 2423-34) 49°53.678 15°46.737. Na turistické mape na mapy.cz je zobrazen kruhový rozhled. No bylo mě to divné, ale vypravil jsem se tam. Diky polomum to byla strastiplna cesta a na miste bod v lese okolo same padle stromy a vyhled zadny. ani jsem to nefotil. ale s pejskem jsme si to stejne uzili.
  • 0

#78 Rys Javorice

Rys Javorice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 49 příspěvků(y)

Publikováno 10 září 2008 - 9:01

Tak jsem dnes na CUZK hledal údaje k jednomu bodu a světe div se, po zadání čísla bodu chtějí zadat ještě kontrolní kód - novinka. Zdá se, že si někdo všiml, že jim sosáme data.
  • 0
Ať Vás signál provází!

#79 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 10 září 2008 - 9:39

Kontrolní kód nebude kvůli waymarkům, ale spíš kvůli nějakým robotům. Jen by mohli používat něco, co je trochu lépe k přečtení, tohle je děs (v práci DATAZ používám poměrně často)
  • 0

#80 Snehul@k

Snehul@k

    Snehul@k

  • Members
  • PipPipPip
  • 54 příspěvků(y)

Publikováno 07 říjen 2008 - 10:58

Pro ty kdo to jeste nevi: na webu CUZK si muzete body vsech kategorii celkem snadno najit v kombinovanem mapovem projektu na http://geoportal.cuzk.cz/wmsportal/ staci v pravem oteviracim menu zapnout prislusnou vrstvu/typ bodu. Vse je mozne kombinovat s mapou, katastralkou i ortofotem. Pokud vite ze jde o konkretni bod respektive rychlejsi pristup je na http://bodovapole.cuzk.cz/_mapTop.aspx
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka