Přejít na obsah


Fotka

Výškoměr: pouze GPS signál versus Barometr+kalibrace


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

#1 al-ash

al-ash

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 2:11

Zdravím, jak je to s přesností určení nadmořské výšky jen pomocí GPS signálu u přístrojů bez barometru (např eTrex Legend HCx ) v porovnání s určením nadmořské výšky pomocí barometru kalibrovaného GPS signálem(např u eTrex Vista HCx)? Respektive o kolik je ten systém s kalibrovaným barometrem přesnější než pouze získávání údajů o nadmořské výšce pomocí GPS? A jaká je u obou odchylka od reálu? Když praktická přesnost určení souřadnic je 5 až 15m, jaká je přesnost určení nadmořské výšky: 15m? 30m? 100m? ...rozmýšlím, který z přístrojů koupit a už se vpodstatě rozmýšlím jen podle tohohle parametru...tohle se při geocachingu nevyužije, ale hodně mě baví hrát si s nadmořskou výškou, mít výškový profil prošlé trati atd...a právě by mi vadily nějaké hodně velké odchylky nebo skoky... předem dikes za info
  • 0

#2 Tragedie_v_JZD

Tragedie_v_JZD

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 117 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 2:28

Presnost urceni nadmoreske vysky jen na zaklade gps je v podstate jen takove .. zhruba cislo ... rozhodne se s tim neda pracovat nejak "presneji" .. presnost je na urovni nekolika desitek metru.
  • 0

#3 rsc_cz

rsc_cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 3:15

GPS určuje výšky nad elipsoidem, nadmořské výšky které jsou třeba v mapách jsou naproti tomu určeny nad geoidem. Narozdíl od elipsoidu je goid zvlněná plocha (odlehlost je zhruha +/- 100 m), takže přesné určení nadmořské výšky pomocí GPS je trochu složitější
  • 0

#4 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 9:40

Loni při chození v Malé Fatře a na Šumavě jsem párkrát porovnával výšku naměřenou na Vistě HCx s vrcholovými cedulemi a rozdíl byl zhruba do 10 metrů. Je fakt, že jsem nijak moc nekalibroval, takže mi to přijde vcelku přesný. Zajímavý je, že kolega měl na Šumavě Legenda a přesnost byla podobná - jednou byl blíž on, jednou já...
  • 0

#5 Tabi

Tabi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 128 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 9:41

Vem si s barometrem. Ten můžeš vždy před použitím zkalibrovat podle přesného výškového bodu. Pak máš přehled o výšce i při špatném signálu. Přesnost při relativně stálém tlaku je asi +/- 5-10m. Tlak se v průběhu dne může změnit a tím i přesnost výškoměru...
  • 0
Garmin Colorado 300 / Samsung Xcover 271 / Xperia Active + kolo + batoh + ... vše co je potřeba

#6 Sodobar

Sodobar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 10:33

Já mám podobnou zkušenost jako Leroj. Už jsem párkrát na horách porovnával gps s cedulemi a většinu byla odchylka do těch deseti metrů. Mám PDA s SIRFstar III.
  • 0

#7 Pozdni sber

Pozdni sber

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 40 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 10:43

Dělal jsem si pokusy s etrex Vista Cx. Na stejném místě s dobrým signálem jsem měl pro GPS výšku odchylku + - 12 m. Barometrický si buď zkalibruju podle známé výšky, nebo pokud tam žádný bod se známou výškou není, tak podle GPS výšky. Pak si tím sleduju změny tlaku, kvůli předpovědi počasí.
  • 0

#8 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 20:51

Přesnost určení výšky je obecně vlivem geometrie satelitů horší než určení horizontální polohy, ale není to zas tak strašné.(tzn. nebude to na metr, ale také né na sto... v 95%) K elipsoidické výšce jenom dodám, že přijímače si ji běžně přepočítávají na geoidickou (nevím s jakou přesností, ale myslím, že to nebude dominantní vliv), takže systematickou chybu až +/-100m (v případě Prahy asi 45m) není až tak potřeba brát v úvahu. Zkusím sem hodit pár grafických výstupů z mojí GPS, jenom to chvíli potrvá. Také doporučuji ke shlédnutí tuto cache GCY7WT.
  • 0

#9 al-ash

al-ash

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 21:50

všem: dikes

Leroj: nemáš náhodou porovnání záznamů nadmořské výšky nebo ste jen semtam mrkli kolik to ukazuje tobě a kámošovi?

Sodobar: to rád slyším, ale tipuju že to byl otevřený terén s perfektním signálem-např v lese neporovnávals?

alkes: paráda-dík moc! přesně tohle mě zajímá...kupa info...
(z logů co sem přečetl mi vyplynulo, že s dobrým výhledem, jaký je na louce, kde se keška nachází, je urče nadmořské výšky i pouze pomocí GPS bez barometru dost přesné-prakticky nikdo tam neměl odchylku větší než 5m! semtam byly tuším až 40m odchylky u nějakých bluetooth modulů)

...takže moje otázka se změnila na: jak hodně ovlivňuje zastínění typu les s opadaným listím/hustý listnatý les/ okolní budovy výpočet nadmořské výšky? Jestli, například, pokud se přesnost ureční polohy při zastínění sníží např na +- 15m, nesníží se přesnost určení nadmořské výšky třeba na +-60m?

(jinak +- 15m by mi jako přesnost určení nadmořské výšky stačila...jenom aby z toho i v trochu zastíněnějším terénu nebylo najednou těhc +- 60m n. m.)

ad ta GCY7WT : škoda, že není jedna taková keš i na nějakém zastíněném (les) trigonometrickém bodě...navíc kdyby byl listnatý, tak by byla i sranda pozorovat, jak se udávaná poloha změní po opadu listí na podzim, po dešti atd:)
  • 0

#10 Tabi

Tabi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 128 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 22:38

Provedl jsem test na místě s přesnou výškou 413 m.n.m. První snímek je ve volném prostoru a druhý v chodbě domu.
  • 0
Garmin Colorado 300 / Samsung Xcover 271 / Xperia Active + kolo + batoh + ... vše co je potřeba

#11 al-ash

al-ash

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 22:49

Tabi: tohle je nadmořská výška zjištěná pomocí kalibrovaného baro nebo čistě GPS? (teda tipuju že to colorado má barometr, ale taky tipuju, že se dá vypnout:) )
  • 0

#12 Sodobar

Sodobar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 455 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 23:04

al-ash napsal/a:
Sodobar: to rád slyším, ale tipuju že to byl otevřený terén s perfektním signálem-např v lese neporovnávals?

Tak to bohužel. Nadmořská výška mi je většinou šumák :), takže z mojí strany nešlo o žádné exaktní měření, ale když jsem si všiml (většinou na horách, takže signál dobrý) na rozcestníku údaje nadmořská výška, tak jsem se pro zajímavost podíval na gps (oziexplorer). A protože jsem už před tím něco četl o elipsoidech, tak vím že mě ta přesnost příjemně překvapila.
Zkusím se na to příště zaměřit. ;)
  • 0

#13 Tabi

Tabi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 128 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 23:04

Je to pomocí signálu GPS. Barometr se zaznamenává zvlášť.;)
  • 0
Garmin Colorado 300 / Samsung Xcover 271 / Xperia Active + kolo + batoh + ... vše co je potřeba

#14 Leroj

Leroj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 681 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 23:18

al-ash napsal/a:
Leroj: nemáš náhodou porovnání záznamů nadmořské výšky nebo ste jen semtam mrkli kolik to ukazuje tobě a kámošovi?

no já to bohužel taky sleduju jen náhodou a jen pro srandu, takže žádný další detaily nemám...
  • 0

#15 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 23:19

al-ash napsal/a:
...takže moje otázka se změnila na: jak hodně ovlivňuje zastínění typu les s opadaným listím/hustý listnatý les/ okolní budovy výpočet nadmořské výšky? Jestli, například, pokud se přesnost ureční polohy při zastínění sníží např na +- 15m, nesníží se přesnost určení nadmořské výšky třeba na +-60m?

(jinak +- 15m by mi jako přesnost určení nadmořské výšky stačila...jenom aby z toho i v trochu zastíněnějším terénu nebylo najednou těhc +- 60m n. m.)

Za špatných podmínek to bohužel může lítat pěkně jak horizontálně, tak vertikálně:(
Posílám pár obrázků pro ilustraci.
1) eTrex Legend - na vršku střechy s perfektním výhledem na oblohu
2) eTrex Legend - na parapetu okna se zastíněnou severní stranou domem + pravděpodobně nějaké ty odrazy
3) Evolve iTraxx - na stejném parapetu ve stejný čas jako 2)
4) Magellan Meridian Platinum - stejné místo jiný čas
Magellan má barometr, ale tuhle jsem zjistil, že i zobrazovaný čas na displeji jde o půlminuty blbě, takže bez záruky.

edit: nedaří se mi procpat obrázky, momentík
edit2: Už jo, ale ideální to zrovna není.
  • 0

#16 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 23:21

1
  • 0

#17 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 23:22

2
  • 0

#18 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 23:23

3
  • 0

#19 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 04 leden 2009 - 23:23

4
  • 0

#20 al-ash

al-ash

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 1:42

alkes: ty spodni grafy: pokud dobre rozumim, tak na ose x je cas...jak dlouhy ten cas mereni byl? Jinak se ale zda, ze prumer celeho mereni je vzdycky hodne blizko skutecne hodnote (parapet: 288 az 290m.nm)...a nejake spiky nebo podobne kratkodobe vystrelky pristroje uplne mimo real by se prumerovanim mely hoodne zmensit, ne? Ale to uz je asi otazka firmwaru pristroje a jak to pocita - jak to prumeruje, jestli ty výstřelky zanedbává a tak, ne?

...ale z toho tvojeho obrazku si vyvozuju, ze i kdybych sel v terenu, ktery by byl stejne stineny jako to misto na parapetu, tak by udaj o nadmorske vysce, ktery by byl ukazovany uz po zprumerovani, byl dost v pohode s odchylkou mensi nez 10m, nebo to blbe interpretuju?


este dotaz: to, z ceho jsou ty obrazky je staricky eTrex Legend? zadny "H" typ nebo rada s nejakym novejsim cipem?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama