Přejít na obsah


Fotka

Výškoměr: pouze GPS signál versus Barometr+kalibrace


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
36 odpovědí na toto téma

#21 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 13:06

Jojo první dva obrázky jsou ze starého Legenda s málo citlivým přijímačem. Měření na střeše trvalo 12,5 hodiny a ty zbylé asi 9-10 hodin. Průměrná hodnota je opravdu hodně blízká hodnotě z mapy (284m.n.m + se musí připočítat výška do prvního patra domu), ale u průměrování vždycky závisí na jeho délce... tady byla hodně velká. NMEA výstup (to, co je na obrázcích) je finální výstup z přístroje. Stejná čísla by měla být v jednotlivých okamžicích i na displeji. V reálném čase z GPSky tedy nic více vyfiltrovaného nebo zprůměrovaného nedostaneš, leda pak úpravou v PC, nebo aspoň položením GPSky na místo a zapnutí průměrování při zaměřování waypointu. Přístroje mají přednastavený určitý model dynamiky pohybu a podle něj si upravuje vypočtenou polohu. Vždycky je potřeba zvolit kompromis mezi pomalou reakcí a přílišným "skákáním" hodnot. Rozdílně nastavené parametry jsou například krásně vidět při porovnání obrázků z Legenda a iTraxxu. Škoda, že graf výšky není okótován, ale aspoň odhadem je vidět, že některé výkyvy trvají řádově i minuty a jsou docela velké (třeba ten poslední u iTraxxu je v maximu 70m mimo). Může se tedy stát, že si někde budeš chtít změřit výšku a okamžitá hodnota bude i desítky metrů blbě, stejně tak jako poloha. Kdybys chtěl chybu odhalit, musel bys na místě stát dostatečně dlouho, abys mohl posoudit časový vývoj. Procento takhle nepěkných případů bude sice malé, ale je s ním potřeba počítat. Docela by mě zajímalo porovnáni třeba Visty HCx a Legendu HCx nebo 60CSx vs 60Cx, pak by šel posoudit vliv barometrického výškoměru.
  • 0

#22 PaWcz

PaWcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 317 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 13:42

alkes napsal/a:
Jojo první dva obrázky jsou ze starého Legenda s málo citlivým přijímačem.
Měření na střeše trvalo 12,5 hodiny a ty zbylé asi 9-10 hodin (...)


Jako hrdý majitel legendární klasiky mám zvídavý dotaz (pokud se to tu někdy v minulosti řešilo, tak se omlouvám za plevelení diskuse, ale po letmém snažení jsem nic nenašel):

jak donutíš tento stroj automaticky průměrovat? A jak pak získat takový pěkný výstup?

Díky!
  • 0

#23 Tabi

Tabi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 128 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 14:00

alkes napsal/a:

Docela by mě zajímalo porovnáni třeba Visty HCx a Legendu HCx nebo 60CSx vs 60Cx, pak by šel posoudit vliv barometrického výškoměru.


Jak je to u 60cx to nevím, ale u Colorada nemá barometrický výškoměr vliv na měření výšky z družic. Hodnoty jsou rozdílné. Barometrický výškoměr můžeš kalibrovat data z družic ne. Je tam, ale možnost automatické kalibrace při zapnutí GPS a po nalezení družic se barometrický výškoměr nastaví podle družic.

Obrázky jsou sejmuty v 413 m.n.m.
1) Hned po nalezení družic - výška je měřena pomocí družic
2) Nekalibrovaný barometr - výška je měřena pomocí barometru
Barometr je nutno zkalibrovat na 413 m.n.m
  • 0
Garmin Colorado 300 / Samsung Xcover 271 / Xperia Active + kolo + batoh + ... vše co je potřeba

#24 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 15:57

PaWcz napsal/a:
jak donutíš tento stroj automaticky průměrovat? A jak pak získat takový pěkný výstup?

Legenda nedonutis. :( Umela to az Vista.
Takovyhle vystup muzes ziskat pouze tak, ze pripojis Legenda kablikem k pocitaci a zaznamenavas data, to ale plati i pro GPS, ktere prumerovat umi.
Pak by to jeste melo jit z tracklogu, ale nevim, jestli se do nej zaznamenavaji vsechny vzorky. Myslim, ze ne.
  • 0

#25 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 16:04

Tabi napsal/a:
Jak je to u 60cx to nevím, ale u Colorada nemá barometrický výškoměr vliv na měření výšky z družic. Hodnoty jsou rozdílné. Barometrický výškoměr můžeš kalibrovat data z družic ne. Je tam, ale možnost automatické kalibrace při zapnutí GPS a po nalezení družic se barometrický výškoměr nastaví podle družic.

A nevis, co se posila ven z GPSky pres NMEA? Jestli vyska z barometru nebo druzic? Mne slo jenom o zhodnoceni zaznamu s pouzitim barometru (automaticky kalibrovaneho) a bez nej u dvou jinak stejnych pristroju. U meho Magellana a Legenda to nema moc smysl, protoze to bude krome barometru ovlivneno jeste spoustou dalsich veci. :(
  • 0

#26 Tabi

Tabi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 128 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 17:02

alkes napsal/a:


A nevis, co se posila ven z GPSky pres NMEA? Jestli vyska z barometru nebo druzic? Mne slo jenom o zhodnoceni zaznamu s pouzitim barometru (automaticky kalibrovaneho) a bez nej u dvou jinak stejnych pristroju. U meho Magellana a Legenda to nema moc smysl, protoze to bude krome barometru ovlivneno jeste spoustou dalsich veci. :(


Tak to opravdu netuším. Ale data z družic do barometru zasahují při nastavení " Proměnná výška" eliminují výškové rozdíly terénu v čase a tím pádem se dá při přechodu např. hor získat přesná informace o průběhu tlaku vzduchu v atmosféře a tím lépe odhadnout počasí. Bez této funkce by barometr kopíroval terén a o vývoji tlaku pak není přehled.
  • 0
Garmin Colorado 300 / Samsung Xcover 271 / Xperia Active + kolo + batoh + ... vše co je potřeba

#27 al-ash

al-ash

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 79 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 18:17

alkes: ...aaha, tak to mě rozhodně nenapadlo, že bys nechal přístroj měřit 10 hodin...čekal jsem řádově minuty max desítky minut...porovnani Vista Hcx a Legend Hcx by to fakt rozlousklo...taky se přimlouvám za tyhle data:)
  • 0

#28 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 20:55

Já vidím hlavní výhodu barometrického výškoměru ani ne tak v absolutní výšce, jako ve sledování změny výšky. Což se využije třeba v letadle, méně už u geocachingu ;-) Barometrický výškoměr ti průběžně ukáže stoupání když jdeš po schodech, družice až když jseš nahoře na rozhledně. Pro změření menších výškových rozdílů v kratším časovém intervalu jednoznačně vede barometr. To tedy jen tak na okraj tématu.
  • 0

#29 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 21:06

v letadle (tedy klasickem dopravnim) je kabina pod tlakem, takze barometricky vyskomer ukazuje od urcite vysky konstantu, jinak bys cestu asi neprezil :)
  • 0
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.

#30 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 21:37

Kdyby to letadlo ale nemělo barometr i někde mimo kabinu, tak pravděpodobně taky ne. :D
  • 0

#31 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 21:52

doufam ale, ze nepouzivaji ten od garminu :))) btw pokud by clovek chtel zaznam vysky nbehem letu, melo by stacit ho dat do zavazadloveho prostoru :) tam to ale asi bude blbe chytat druzice :)
  • 0
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.

#32 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 337 příspěvků(y)

Publikováno 05 leden 2009 - 23:40

No, chudáci zvířátka, která se do zavazadláku také dávají B) V letadle je to tak, že se barometr musí přepnout do "konstantní výšky" a spolehnout se jen GPS údaje... Jinak se to udělat nedá.
  • 0

#33 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 06 leden 2009 - 0:19

zvířátka do zavazadláku? sáhnul sis někdy na zavazadlo, jaká tam byla kosa?
  • 0
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.

#34 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 06 leden 2009 - 6:55

No zas vlákno o letecké dopravě a použití GPS v kabině bychom z toho dělat neměli. Od toho jsou už jiná.;)
  • 0

#35 Firestone-

Firestone-

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2011 - 7:08

Celé tohle téma mě přivádí na myšlenku, jak to ty GPS vlastně počítají, když mají barometr (Vista HCx)? To berou pořád JEN z tlaku, nebo to průměrujou zároveň z GPS signálu? Nebo je to ještě jinak? :)
  • 0
Mrkněte na Geocaching v médiích (rozcestník). Třeba Vás něco zaujme :-)

#36 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2011 - 11:38

Každopádně se barometr podle GPS nějak kalibruje (v závislosti na nastavení), ale jak je to uděláno přesně, by mě taky zajímalo. Třeba, jestli je tam nějaký Kalmanův filtr, který ty údaje sdružuje a řídí se kvalitou signálu... kdo ví.
  • 0

#37 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 30 leden 2011 - 15:32

Pripada mi, ze to delaji nejak jednoduseji, Alespon tedy u 60CSx. Tam se stavalo, ze vyska najednou skocila treba o 10m. Poradne jsem to nezkoumal, ale pripadalo mi, ze se nejak vyhodnocoval rozdil vysky podle barometru a podle GPS a cas od casu se barometricka vyska zkalibrovala podle GPS. Tim bych vysvetloval ty skoky. Mne zo zas tak moc nevadilo, vyska pro mne zas tak dulezita neni, ale znameho to silene tocilo. Ty skoky. U stare 60ky sel barometricky vyskomer vypnout, u x-kove rady uz ne. Kdyby to bylo kajmanovym filtrem, tak by tam asi nebyly ty skoky.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama