Přejít na obsah


Fotka

Potřebuji poradit - earthcache v Estonsku

doporučení schvalování

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 10:03

Dovolil bych si poprosit kolegy o radu. Předem upozorňuji, že si nijak nestěžuji na práci reviewra, že nejsem nijak uražený nebo zpruzený, ale že mi jednoduše došla inspirace a přijde mi škoda, nechat rozdělanou práci ladem.

Takže: navštívil jsem překrásný NP Lahemaa v severním Estonsku. Na místě se mi líbilo tolik, že jsem vytvořil EC k jedné místní zajímavosti - bludnému kamenu Vana Jüri nedaleko vesničky Kasmü. Ano, u nás jsou earthcache k bludným kamenům natolik běžné, že se téměř neschvalují, nicméně v Estonsku to s EC zdaleka není tak veselé, navíc celá oblast je takovými kameny doslova posetá a je jich tu velké množství (je to výrazný místní fenomén a i reviewrův názor je, že sem EC zvláště patří a proto ji nesmetl ze stolu, ale naopak podporuje). Přišlo mi jako dobrý nápad edukovat návštěvníky NP o tomto fenoménu a vytvořil jsem EC. Problém nastal, ne úplně překvapivě, s úkoly:

  1. Jakou barvu má kámen nad a pod hladinou moře? (připomínka, že otázka nemá mnoho společného s geologií a bylo by dobré ji nahradit)
  2. Podle jakého znaku / rysu poznáte, zda je kámen místní nebo zabloudil z Finska? (v pořádku, přípustná)
  3. Pokuste se odhadnout obvod kamene. Kolik lidí je třeba k jeho obejmutí? (příliš obecná, často se opakující, vhodné nahradit)

Přiznám se, že i vypocení těchto tří mi dalo docela zabrat a ani po čtvrt roce přemýšlení jsem nedokázal vymyslet nic originálnějšího. Máte nápady, kterak by šlo cache zlepšit, vypilovat?

Prosím, držme se tématu a nesklouzněme do obecné diskuze kam EC patří a kam ne. Předem díky za všechny postřehy, vážím si vašeho názoru.


  • 0

#2 MirexCZ

MirexCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 10:21

Asi bych to vyřešil cestou nejmenšího odporu a ze tří otázek udělal jen jednu, a to číslo 2. + nepovinné foto, jak jinak.
Holt se někdo bude logovat od stolu, ale to je obecný problém všech EC... :(


  • 0
V cizích městech chodím hlavně po památkách, a až pokud zbyde čas po okapech. Ve dřívkách nejedu, topím plynem. Nechápu šílené opisování tracků na eventech. Jo, a čtu listingy. Jsem prostě zcela out.

#3 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 10:55

Hmm, tady je každá rada drahá. Podle současných pravidel by se odpovědi měly dát získat na místě. Není vidět, že by v okolí byla informační tabule a ani na webu toho moc není, ale zrovna ty informace o velikosti toho šutru tam jsou, takže i kdyby to v otázkách zůstalo, lidi si to vygooglí. Takže mne napadá třeba počítat kameny (třeba jen určité velikosti) v nějaké vzdálenosti od toho největšího, ale to by zase pro ověření musel někdo vědět ten správný počet. :)


  • 0

#4 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 11:06

Ani mi moc nejde o nevygooglitelnost - každý si hrajeme svou hru a navíc co tak sleduji jiné EC, tak "googličů" je naprosté minimum. Spíš právě vymyslet něco, co člověka geologicky obohatí, no...


  • 0

#5 weselka

weselka

    weselka

  • Members
  • PipPipPip
  • 696 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 13:33

Napadají mě otázky např.
Jak se nazývá hornina z které je kámen vytvořen?
Vysvětlete:
a) jak tato hornina vzniká
B) jake jsou druhy
c) zkuste kámen detailne prozkoumat a napsat mi z ceho se sklada a jake maji castice tvar.
Uvedte nejmene 3 podobne kameny kdekoliv ve světě.
Napiste mi namerenou nadmorskou vysku..
.


  • 1
www.povetrnik.cz

#6 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 13:34

No vida, to je konečně rada. Jen ta nadmořská výška by byla až příliš jednoduché když kámen čouhá z moře :) Děkuji, zamyslím se :)


  • 0

#7 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 14:13

Já bych nechala podrobně prohlídnout povrch kamene a pospsat, jaká obsahuje zrnka, jaké barvy, případně odhad, co je co (např. bílá - křemen, lesklá - slída.... jak jsou veliká nebo tak něco. Nebo bych dala fotku povrchu zblízka (s nějakým měřítkem) a dvě další fotky povrchu jiných šutrů, a určit, která je ten správná. K tomu třeba taky odhad, jaká zrníška obsahuje apod.


  • 1

#8 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 884 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2013 - 14:19

Nj, ale pokyny říkají:

Úkoly musí být splnitelné přímo na místě a musí se vztahovat ke geologii daného místa. Nelze požadovat odpovědi na otázky, které návštěvníci musejí hledat na internetu. Úkolem může být např. nějaké měření či odhad, případně zjištění nějakých údajů z informačních tabulí.

Ledaže by odpovědi byly přímo v listingu.

Jinak je rozdíl popisovat složení slepence a ruly, protože při plnění úkolů se nemá počítat s hlubokými geologickými znalostmi návštěvníků. Ale to c) by šlo, pokud by se třeba uváděl jen obecný popis.

PS: tak jsem byl pomalej


Tento příspěvek byl upraven od MikiHamza: 11 listopad 2013 - 14:20

  • 0

#9 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2013 - 8:43

Ta struktura v duchu, který popisuje Jacka, zní dobře, zkusím to nějak vhodně formulovat a případně do toho zakomponovat ještě i "místní" kameny. Něco jako posloupnost:

  • rozeznej, který je místní -> porovnej povrchy -> urči, jak přesně se liší

Mnohokrát děkuji za vaše postřehy.

 

PS: To místo skutečně doporučuji - je tam krásně a navíc v celém Pobaltí je spousta čápů (jo, já vím, že to zní divně, ale jsou opravdu krásní a u nás se už moc nevidí).


  • 0

#10 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 13 listopad 2013 - 9:42

Tak jsem si to nechal ještě trochu projít hlavou a nabízím k posouzení následující znění:

  1. Podívejte se zblízka na strukturu bludného kamene - co vidíte? Jakou má zrnitost, z čeho se zkládá, je různorodý?
  2. Nalezněte někde v okolí zcela odlišný kámen a opět se na něj podívejte z bližší vzdálenosti? Z čeho se skládá ten?
  3. Obě pozorování porovnejte a určete, jak lze poznat bludný kámen od místního.

Co myslíte, je to takhle snesitelné?


  • 0

#11 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 13 listopad 2013 - 10:48

Nevím, jestli ti projde otázka číslo dvě. Přeci jen kačeři nejsou geologové, aby na místě poznali, z čeho se skládá kámen (skoro polovina jsou IT:-) ). Možná by bylo lepší se zeptat, z kolika druhů hornin se skládá (jestli je tam vidět nějaká zrnitost).

Pokud tam bude listing i v češtině, tak u otázky jedna má být skládá, ne zkládá. :-)


  • 0

#12 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 13 listopad 2013 - 10:52

Fůj, taková hrubka! (budiž mi obhajobou, že v otázce dvě je "skládá" napsáno správně).

Listing je anglicko - estonský, pro češtinu není důvod.

Celkově asi špatná formulace - skládá bylo myšleno ve smyslu otázky č.1, tedy "co vidíte". Dobrý postřeh, díky.


  • 0

#13 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 13 listopad 2013 - 11:40

Tady probíhá takový netradiční betatest earthky :-)


  • 0

#14 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 806 příspěvků(y)

Publikováno 13 listopad 2013 - 12:29

Jaj, takhle mě nenapadlo na to nahlížet. Ale vlastně máš asi pravdu. Já jsem hlavně rád, že reagujete a nesklouzli jsme do obecného nadávacího tématu.

Až ta moje vybetatestovaná earthka někdy vyjde, určitě sem hodím odkaz abyste se mohli pokochat dílem, ke kterému jste přispěli.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:doporučení, schvalování

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama