Přejít na obsah


Fotka

Omezení PM na API


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 9:43

Na fórech tu probíhá debata o omezení limitů na API pro legální aplikace na geocaching.

 

Já bych to nenazval omezením ale bezplánovitým šachováním s nastavenými hodnotami.

 

Nebyl by tohle prostor ke kontaktu s Groundspeakem a k jednání o nějakých jasných pravidlech ? Ale není to asi jen lokální CZ problém, ty limity platí globálně, na celosvětovou geocachingovou komunitu.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#2 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 9:48

Ono se hlavne uzivatelum fakt tezko vysvetluje, proc je tvoje legalni apliakce vyuzivajici GC.live API  tak hodne omezena, v porovnani s jinymi aplikacemi tech, kteri si nejakou smlouvou s Groundspeakem hlavu nelamali a data vesele kradou z webu.


  • 10

#3 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 11:34

HaLuMo, myslím si, že průměrně myslící člověk by měl být schopen pochopit rozdíl mezi kradením a legálním přístupem. „Kdo si nenakradl, musí to brát tak, jako že nic nevyhrál.“ Pokud chce někdo používat aplikaci, která porušuje ToU, tak v tom asi ta výše limitů moc velkou roli hrát nebude - nelegální aplikace nebude mít nikdy žádný limit, leda by mu GS zablokoval účet (jenže to se těžko prokazuje).

 

Tím samozřejmě nehájím kroky GS, taky si myslím, že jsou kontraproduktivní. Metoda „lidi mi kradou, tak to vyřeším tak, že ještě víc zkrouhnu ty, co poctivě platěj“ je dementní, o tom žádná. Ale tato metoda se používá prakticky všude - že se tady rozkrádají miliardy ve velkém mě tak netrápí, ale budu buzerovat podnikatele, že si do daňového přiznání dal do nákladů pytlík kafe - co když to kafe nevařil v práci ale doma a snažil se tak okrást stát na dani o pár haléřů. Proč by měl být GS výjimkou? Na druhou stranu si myslím, že ho to až tak netrápí, co si myslíme. Myslím si, že většině platících pořád stačí maximálně PQ a žádné API nepotřebují. Anebo třeba používají předraženou oficiální aplikaci a do nastavených limitů se bez problémů vlezou. Jak to tak pozoruju, mám pocit, že ostatní Live.API aplikace jsou pro GS jako osiny v zadku a že to API uvolnili kdysi v nějakém pohnutí mysli a že toho kroku už teď litujou.

 

Na druhou stranu někteří kačeři mají „hubu rozevřenou opravdu do široka a mlaskaj, až to hezký není“. Není to jednoduchý a nějaký vyjednávání by možná bylo na místě.


  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#4 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 11:49

Ano, prumerne myslici clovek to dokaze poznat. problem je v tom, ze vetsina tech uzivatelu vubec netusi, ze nejake ToU porusuje!

 

Proste jim GooglePlay nabidl apliakci, oni ji nainstalovali, ono to funguje, tak proc by meli premyslet nad tim, jeslti neco porusuji? Kdyz je na to upozornis, tak jsi jen za zavistiveho debila, protoze ta tvoje aplikace je schopna nacist jen tri kesky...


  • 8

#5 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 12:52

Jasně, rozumím, v tomhle s tebou souhlasím. Však to taky není mířeno proti tobě, ale proti těm, kdo takhle (ne)uvažují. Je to podobné jako s tím sušením kočky v mikrovlnce - na Google Play jim ta aplikace nenapsala, že její použití porušuje ToU (že je odsouhlasili při zakládání účtu na gc.com, na to sere Bílý Tesák). A tak nějak mají pocit (a částečně oprávněný), že když se nějaká aplikace nabízí v oficiálním obchodě, tak je její použití legální. To už je otázka, jestli to není na oznámení Googlu, že ta aplikace porušuje nějaké podmínky. Ale chápu, že to už je bonzování a tudíž „nečestné a nesportovní“, zatímco porušování ToU nečestné a nesportovní je sice taky, ale tam to tak nějak nevadí, protože GS je zlej a nenažranej.


  • 2
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#6 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 14:32

No nevim. Ja si vystacim s PQ a jen vyjimecne to doplnim nejakym stazenim jednotlivyho listingu v terenu aplikaci ktera to mozna dela nelegalne. Musim rict ze mi to je naprosto jedno. Stejne si platim abych data mel a jestli nektera z metod kterou je ziskavam neni zrovna koser, tak na to fakt se muzu zvysoka. A to jsem relativne kvalifikovanej uzivatel, vetsina ostatnich o tom tusi mnohem min. Ze by jim melo trhat zily jak se k nim ty data dostanou si nemyslim. Stahnou si do androidu regulerni aplikaci ze shopu a jedou. Neni v jejich silach zjistovat jak to dela a muzou celkem opravnene predpokladat ze kdyz to funguje, je to OK. Jinak by to prece nefungovalo, to da rozum :P

 

Pokud by mel uzivatel resit jak se v jeho aplikaci berou data, bylo by to asi tak na urovni jako kdybych mel resit kde se bere benzin u pumpy a jestli benzin co tankuju ma odvedenou spotrebni dan, nebo nema. Pro me to konci tim ze natankuju u regulerni verejny pumpy u silnice, zbytek je vec organu k tomu urcenych. Mam opravneny duvod se domnivat ze verejna pumpa prodava zdaneny benzin, zrovna tak mam opravneny duvod se domnivat ze verejne dostupna aplikace ziskava data legalne. Ostatne v Seattlu pokud nejsou padli na hlavu (coz nevim to nebudu predjimat) tak musi vedet ze tyhle alikace existuji a jak to ktera dela. Je jejich vec jestli je z trhu vymetou bud pravnim zasahem, nebo technickym opatrenim.

 

S kockou v mikrovlnce bych to fakt nesrovnaval. 99.99% populace ma inteligenci dostatecnou k tomu aby tusila co se stane s kockou v mikrovlnce. Naopak dostatecne znalosti k tomu vedet neco o metodach ziskavani dat o kesich ma z populace jan par procent. Naprosta vetsina lidi netusi ze by v tom mohl byt nejaky problem.

 

BTW kolik dat pusti to API? je to srovnatelny s propustnosti pres PQ, nebo je to mnohem min?


  • 14

#7 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 14:54

Když jsme u těch aplikací. Kdyby GS nabízel aplikaci, která je funkčně srovnatelná s tím, co umí ty ostatní, například c:geo, tak by ji lidé více používali. Ale když oficiální aplikace je horší a navíc placená i a to i pro PM, tak se nelze divit, že lidé používají ty aplikace, co jsou zadarmo.


  • 2

#8 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 14:59

Ale zadarmo je i GG a a:drake. Ty oficiální jsou.


  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#9 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 15:00

Jsou zadarmo, radi by nabidli srovnatelne funkce, ale nemohou, protoze nesmi.


  • 0

#10 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 15:02

Modráku, s tvým druhým odstavcem naprosto souhlasím, taky to ve svém příspěvku píšu podobně. Protože je aplikace v oficiálním obchodu, má uživatel plné právo předpokládat, že funguje legálně*. Problém je, že c:geo legálně* nefunguje; abych byl úplně přesný: umožňuje i nelegální* způsoby zjišťování dat, protože GPX do c:gea taky nahraješ, jestli se nepletu. Proto by asi bylo správné, aby z oficiálního obchodu vymázla.

 

„Kolik dat pustí to API? Je to srovnatelné s propustností přes PQ?“ Moc nerozumím, na co se ptáš. Jestli na to, kolik keší jsi schopen stáhnout přes API a kolik přes PQ za nějakou jednotku času, tak věz, že přes API můžeš stáhnout za jeden den 6000 plných listingů keší, přes PQ je to potřeba spočítat: 1 PQ max. 1000 bodů, max. 10 PQ za jeden den, tj. 10000 bodů. To se na první pohled zdá víc, ale je potřeba si uvědomit, že z PQ v GPX dostaneš omezené množství informací, než přes to API (v případě plných listingů). Takže podle mého názoru to srovnatelné je.

Problémem je to, že před nedávnem se daly ještě stáhnout mírně omezené, ale postačující informace o 10000 listinzích za den. Nyní je ten limit opět jen 6000. A aby nevznikla mýlka, že limit je 6000 plných + 6000 mírně omezených, ten limit je 6000 bez ohledu na typ informace**.

 

@bejcci: Je spousta aplikací, které nejsou placené a přitom jsou legální*, tj. umožňují načíst data pouze z GPX souboru nebo z API: a:Drake, Locus, Looking4Cache a spousta dalších. To, že někdo nabízí službu, která mi nevyhovuje, mě nelegitimizuje ke krádežím jeho dat***.

 

Pozn.: Kolombo byl rychlejší.

 

________________________________

* v tomto případě „legálně“ = „v souladu s ToU GS“

** možnost stáhnutí „hlavičkových“ údajů (tj. bez listingu, hintu atd.) k 10000 keší opomíjím záměrně, to je srovnatelné s LOC formátem, to je užitečné opravdu v málo případech

*** nebaví mě sice každý svůj názor opatřovat vysvětlivkami, ale pro jistotu tento ano: keše nejsou Groundspeaku, ale ta data ano.


  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#11 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 15:11

API používá každý, kdo si vytváří vlastní data do GPS a nedává tam jen surové stažené PQ.

A jí i to PQ stahuji skrz API do GeoGetu.


  • 1

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#12 bejcci

bejcci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 666 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 15:28

V tom případě se omlouvám za příspěvek a svoji nevědomost (která neomlouvá). V době výběru aplikace na GC na Android se mi c:geo z různých otestovaných líbilo nejvíc a jako PM se mě limity netýkaly. A tudíž mě i něco jako možnost nelegálního stahování dat, vůbec nenapadla. Díky za objasnění.
  • 0

#13 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 15:35

 

 Problém je, že c:geo legálně* nefunguje; abych byl úplně přesný: umožňuje i nelegální* způsoby zjišťování dat, protože GPX do c:gea taky nahraješ, jestli se nepletu.

 

Před víkendem stáhnu pár desítek keší v oblasti kam se chystám a úplně mi to stačí. Nevidím důvod zas..at si telefon spoustou dat, které budou za týden zastaralá.

To, že někdo stahuje tisíce keší, svědčí jen o jeho vlastní pohodlnosti. Nezlobte se na mě, ale 16000 keší je cca čtvrtina celkového počtu keší u nás a to se v reálném čase nedá odlovit. Argument, že nevím kudy pojedu - no, no, no ^_^  ^_^  ^_^ . Stačí večer před cestou kouknout do mapy a najít si řekněme tři oblasti lovu.

 

To, že c:geo, které používám, nerespektuje omezení v počtu keší nijak neřeším. Platím si PM a nepochybně zatěžuju servery GS mnohem méně než kolegové, co se tady rozčilují, že jim zkrouhli limit. Způsobují si to sami  vlastní "nenažraností".

 

 keše nejsou Groundspeaku, ale ta data ano.

 

Možná to tak stojí v podmínkách, ale je otázka, zda by to obstálo u soudu.

GS sice provozuje databázi, ale daty jí plní kačeři a owneři.


  • 2

#14 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 15:58

Před víkendem stáhnu pár desítek keší v oblasti kam se chystám a úplně mi to stačí. Nevidím důvod zas..at si telefon spoustou dat, které budou za týden zastaralá.

To, že někdo stahuje tisíce keší, svědčí jen o jeho vlastní pohodlnosti. Nezlobte se na mě, ale 16000 keší je cca čtvrtina celkového počtu keší u nás a to se v reálném čase nedá odlovit.

 

Píšeš to sice jako reakci na můj příspěvěk o nelegálním fungování c:gea, ale nikde nevidím souvislost se stahováním 16000 keší. Já jsem nikde netvrdil, že tolik dat potřebuju stahovat, naopak, já jsem nikdy nepřesáhnul ani těch 6000 keší, resp. jsem se k tomu ani nepřiblížil.

 

 

To, že c:geo, které používám, nerespektuje omezení v počtu keší nijak neřeším. Platím si PM a nepochybně zatěžuju servery GS mnohem méně než kolegové, co se tady rozčilují, že jim zkrouhli limit. Způsobují si to sami  vlastní "nenažraností".

 

IMHO (ne)stahování velkého množství keší s (ne)porušováním ToU vůbec nesouvisí. Podstata problému je v tom, jestli ti vadí, že porušuješ něco, co jsi se zavázal dodržovat, nebo ti to nevadí. Pokud ti to nevadí, pak je to jenom věc mezi tebou a GS, a to i kdybys títmo způsobem stahoval jenom řádově jednotky keší. Ten problém opravdu není o počtu stažených keší.

 

Možná to tak stojí v podmínkách, ale je otázka, zda by to obstálo u soudu.

GS sice provozuje databázi, ale daty jí plní kačeři a owneři.

 

Nejsem právník a nechci se pouštět do nějakých právních analýz na toto téma, ale myslím, že je potřeba rozlišovat mezi listingem (keší) a daty. Listing je tvůj a můžeš si s ním dělat téměř cokoliv, včetně jeho archivace, zatímco data, která stahuješ ze stránek, ať už v podobě parsovaného HTML, GPX, API apod. jsou Groundspeaku, protože už jsou jím nějakým způsobem upravená, obrobená. Ale tak to cítím já a můj názor není pro nikoho právně závazný.


  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#15 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 15:58

Jo, diky, presne to jsem myslel, pocet kesi za jednotku casu. Takze propustnost je podobna, typ informace je malinko jiny. Pak ale nechapu v cem je problem? To se fakt najde honibod co odlovi za den vic nez 6000 kesi ze mu to je malo :o ;) Ja totez taham pres PQ a nikdy jsem se maximu ani nepriblizil. A to bejvalo mensi, mam dojem ze to bejvalo jen 5 PQ denne.

 

Jo, do c:gea samozrejme GPX z PQ nactes, takhle ho primarne pouzivam. Teoreticky s nim muzes fungovat legalne, kdyz chces. Ono je to pro vetsinu pripadu pohodlnejsi nez tim nelegalnim zpusobem, krome tech okamzitejch potreb v terenu.


  • 3

#16 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 16:05

Phrkt: Kesky, ktere mam v GPSce, tam nemam od toho, abych je vsechny ulovil, ale abych si z nich mohl kdykoliv vybrat.

 

Modrak: Zapominas na jednu malickost, a to ze v PQ zdaleka nemas vsechny informace. Nemas tam treba informace o fotohintech, nebo jinych obrazcich dulezitych treba k vyreseni mysterky. Nemas tam informace o hodnoceni kese jionymi uzivateli. Ulozena poznamka na webu, atd. Ze se ma PQ GPX rozsirit, o tom se mluvi uz opravdu mnoho let, a nic z toho.


  • 1

#17 mh.mail

mh.mail

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 781 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 16:11

To se fakt najde honibod co odlovi za den vic nez 6000 kesi ze mu to je malo :o ;)

 

Modráku, já jsem teď ve fázi, kdy odlovím třeba až 3 keše za měsíc, a dost často lovím pouze příležitostně stylem - někam jedu z jiného důvodu (dovolená, rodinný výlet, služební cesta, cojávímještě). Na místě mě napadne, že bych si mohl něco odlovit. Tak si přes a:Drake pomocí API stáhnu pár okolních keší (plný listing) a něco si z toho odlovím (mám datový tarif, tak to neřeším). Nebo si jen tak ze zájmu doma nebo v práci vyluštím nějakou mysterku přes prohlížeč, výsledné souřadnice si zapíšu do poznámky v listingu a keš jednotlivě stáhnu zase přes API do a:Drake, ručně doplním finální waypoint se souřadnicemi a jsem připraven.

 

Z toho vyplývá, že můj způsob provozování geocachingu je v současné době tak odlišný od většiny ostatních, že bych si netroufl nijak hodnotit jejich potřeby. Navíc, jak právě napsal HaLuMa, ty keše asi nikdo nechce odlovit, ale mít je k dispozici. Sice si o tom taky myslím své, ale jak už jsem psal - netroufám si hodnotit potřeby někoho jiného, stejně jako si netroufám hodnotit to, že někdo má potřebu čistit mapu kolem HC od všech keší, vyplňovat Matrix, plnit výzvy, jezdit na powertraily, řešit statistiku apod. (jistě chápeš, že mluvím obecně a nemířím tím přímo na tebe).


  • 0
„Normální je nepodvádět.“
http://gc.i-mh.net/ | gc@i-mh.net

#18 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 16:13

To me spis vadi ze tam nejsou atributy.


  • 0

#19 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 16:15

V PQ atributy jsou.


  • 0

#20 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2016 - 16:23

Modráku, já jsem teď ve fázi, kdy odlovím třeba až 3 keše za měsíc, a dost často lovím pouze příležitostně stylem - někam jedu z jiného důvodu (dovolená, rodinný výlet, služební cesta, cojávímještě). Na místě mě napadne, že bych si mohl něco odlovit. Tak si přes a:Drake pomocí API stáhnu pár okolních keší (plný listing) a něco si z toho odlovím (mám datový tarif, tak to neřeším). Nebo si jen tak ze zájmu doma nebo v práci vyluštím nějakou mysterku přes prohlížeč, výsledné souřadnice si zapíšu do poznámky v listingu a keš jednotlivě stáhnu zase přes API do a:Drake, ručně doplním finální waypoint se souřadnicemi a jsem připraven.

 

Z toho vyplývá, že můj způsob provozování geocachingu je v současné době tak odlišný od většiny ostatních, že bych si netroufl nijak hodnotit jejich potřeby. Navíc, jak právě napsal HaLuMa, ty keše asi nikdo nechce odlovit, ale mít je k dispozici. Sice si o tom taky myslím své, ale jak už jsem psal - netroufám si hodnotit potřeby někoho jiného, stejně jako si netroufám hodnotit to, že někdo má potřebu čistit mapu kolem HC od všech keší, vyplňovat Matrix, plnit výzvy, jezdit na powertraily, řešit statistiku apod. (jistě chápeš, že mluvím obecně a nemířím tím přímo na tebe).

Nemiris primo na me :) Hele, nejsi nahodou pravnik? Ze se tak sichrujes. V kazdym prispevku mas (kdyz to trochu prezenu) asi polovinu informacniho obsahu, druha polovina je legal disclaimer aby si to nekdo spatne nevylozil a nepouzil proti tobe :) Ja vim, ono je to docela na miste. Na me fakt asi nemiris a i kdyby , tak mi to nijak nevadi,  nejsem vztahovacnej.

 

TAky mi prijde ze realna potreba takovyho objemu dat neni a ze to lidi spis syslej z principu. Pak ale nema smysl se bavit o limitu. Stahnou proste ten limit, at uz bude jakejkoliv. Pokud jim ho nekdo zmensi, tak se jim to podela a budou remcat. Jestli se to zmensi z 10000 na 6000 nebo z milionu na pul milionu asi neni podstatny, remcat budou v obou pripadech. Ostatne proto tam ty limity jsou, aby si kazdej neaktualizoval denne databazi vsech kesi na svete.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama