Přejít na obsah


Fotka

OSM TOPO mapa pro Garmin

garmin linux mapa návod

 • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
246 odpovědí na toto téma

#241 VasaM

VasaM

  VasaM

 • Members
 • PipPipPip
 • 844 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2021 - 15:40

Jsem čerstvým majitelem 5X plus, takže mapy na zápěstí taky zkouším a nějak si neumím představit, že bych podle hodinek plánoval trasu až na místě. Rád se nechám ponaučit, jak to udělat bez mobilu :-).

 

Co se týče možností, tak data beru z OSM a tam musí být zaznačena relace pro běžkařskou značku obdobně jako pro turistickou. Co jsem namátkou zkoušel, tak data tam jsou a to včetně příslušných barev. Teď už jen zbývá je nějak vykreslit. Garmin umí čáru buď jednobarevnou nebo dvojbarevnou (jedna z barev může být průhledná), přičemž u té dvoubarevné se definuje určitý vzor. Toto vše je uschováno v souboru TYP. Na jeho úpravu je ideální TYPViewer. Konkrétně pro mé mapy ho najdeš tady, takže pomocí toho prográmku se můžeš podívat, jak se definuje aktuální vzhled mapy.

 

Úpravou tohoto souboru (a uložením ve formátu typ), lze předefinovat vzhled jakékoli Garmin mapy. V případě instalace pro BaseCamp stačí patřičný soubor jednoduše nahradit. U map distribuovaných jako img, je na to potřeba nějaký nástroj. Já používám GMapTool. Jen je potřeba upozornit, že pokud mapa nějaké vrstvy neobsahuje, tak se pochopitelně ani nevykreslí, i když zadefinuješ jejich styl. Obdobně nelze použít typ z jiné mapy, protože nejspíš nebudou sedět id jednotlivých vrstev. Respektive já používám pro všechny mapy jeden styl, takže jsou vzájemně kompatibilní, ale už nemůžeš vzít můj styl a bez úprav ho použít pro Topo Czech mapu.

 

No a tedy, pokud cheš jen změnit kabát mapy, tedy přebarvit ji lehce do modra, popř. skrýt některé vrstvy, stačí ti upravit vzhled a vyměnit ho za ten můj - to samozřejmě neumožňuje přidat značené trasy. Pokud ti jde jen o to, abys kromě (popř. místo) turistických značek viděl bežecké, můžu jednorázově vygenerovat mapu, která tato data bude obsahovat - pak mi jen navrhni, jak bys je do mapy chtěl vykreslit, aby to bylo přehledné a jednoznačně rozpoznatelné.


 • 0
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)

#242 capo

capo

  Member

 • Members
 • PipPip
 • 15 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2021 - 16:49

To plánování na místě spíš znamená domluva (tohle ještě stihneme objet a tohle už ne) - tím se vytvoří představa a mapa v hodinkách už spíš jen pomůže ukázat kde zhruba jsi, kde je jaká křižovatka a tak. Plánování nesnáším ani ne Edge pro cyklistiku, natož na hodinkách :). Na hodinkách je to jen pro orientaci - už jsem "tam kde mám zahýbat doprava"

 

Moje představa byla vzít nějakou mapu která má všechno relativně nevýrazné, a doplnit vrstvou "zimní mapa" jejíž prvky by tam naopak výrazné byly. Zkusím tedy nad TYPem popřemýšlet.

 

To co mi hlavně chybí ze znalostí jak to udělat jako komplet je právě export té konkrétní vrstvy "zimní mapa" z OSM. Nevím jestli přes JOSM nebo jinak....


 • 0

#243 Redak

Redak

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 5 příspěvků(y)
 • LocationOstrava

Publikováno 25 leden 2021 - 16:54

Tohle se mi stalo i na Edge 1030, aktivita běží to jo, i po resetu se to zpět chytne (trasa), ale resetem člověk přijde o data typu Nastoupané metry, Training effect apod.. 

 

PS: je už to dost zpětně, ale tuším, že se mi to tak seklo na mapách bud Topo či openstreetmap.nl .. tyhle upravené mi dřív nějak nejely, tak ani nepoužívám (byť v zařízení je asi ještě mám :)

 

Predem velke diky za super pocin (PayPal donate na ceste)...

 

Mam dva drobne problemy, nevim jestli je to ale exportnim scriptem nebo jinde, tak pisu sem...

 

1. Nektere cesty se jevi jako uzavrene (a neroutuje to po nich), prestoze ve skutecnosti jsou pro kolo/pesi v pohode.

(napr. cesta v obci Dolni Brezany viz screenshoty). Na OSM je uvedena jako access:no asi protoze je za zavorou a nemely by na ni routovat auta, ale myslim, ze by mela normalne fungovat.

BaseCamp screenshot https://1drv.ms/u/s!...4qc_hw?e=8QZs9X

OSM screenshot https://1drv.ms/u/s!...9LtoGA?e=e9H7ds

(nechtel jsem zaplavelit forum obrazky tak posilam linky, snad budou citelne)

 

2. Obcas se zasekne routing na Garmin pri pouziti teto mapy (resp. ruznych map zalozenych na tomto export scriptu) - nevim, jestli to nesouvisi s c.1

Na Garmin Edge 1030 Plus to pri opusteni trasy zacne prepocitavat a device se "zasekne" na "Calculating 80%" - nefunguje nic, pouze studeny reset (podrzeni Power) - nicmene i v zaseklem stavu jede nahravani, takze tracklog obsahuje celou cestu a paradoxne vypadne az po tom resetu, protoze ze studena to dlouho hleda satelity. Pak zase chvili funguje ale casem zase vypadne. 

Bohuzel se deje i na Fenix 6x a empiricky vypozorovano, ze se nedeje na "tovarnich" mapach (Garmin Cyclo, Topo, ...), ty jsou ale zase obsahove nepouzitelne.

 

Zkusim to nahlasit i Garminu - mam z toho nejake debug dumpy, ale rikal jsem si, ze to napisu sem, pokud by mel nekdo stejny problem nebo uz dokonce reseni.


 • 0

#244 VasaM

VasaM

  VasaM

 • Members
 • PipPipPip
 • 844 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2021 - 23:06

...
Moje představa byla vzít nějakou mapu která má všechno relativně nevýrazné, a doplnit vrstvou "zimní mapa" jejíž prvky by tam naopak výrazné byly. Zkusím tedy nad TYPem popřemýšlet.
 
To co mi hlavně chybí ze znalostí jak to udělat jako komplet je právě export té konkrétní vrstvy "zimní mapa" z OSM. Nevím jestli přes JOSM nebo jinak....

 

Když uděláš nějaký ten typ, tak se nezapomeň pochlubit. Už dřív jsem přemýšlel nad možností při instalaci mapy do basecamp mít možnost měnit její vzhled. Takže pokud by ti to pak nevadilo, nahrál bych ho na web i s návodem na použití. Popř. můžu v tomto ohledu s čímkoli poradit.

 

Jak dostat OSM data do Garmina? No jak jsem psal, moc možností není. Napadá mě buď dané trasy exportovat jako prošlou stopu ve formě GPX. To by mělo jít vygenerovat snadno a hodinky by to mohli zvládnout vykreslit. Bude to nejméně práce a použitelné s libovolnou mapou, byť trochu krkolomné. Pokud chceš data přímo v mapě, nezbývá než takovou bu´d najít (o žádné nevím) a nebo upravit můj skript (tato úprava je jednoduchá a klidně ti ji udělám) a vygenerovat si ji sám. Ale jak jsem psal, rozhodně to nechci dělat jako hlavní téma a ani generovat pravidelně. Na druhou stranu s pěkným vzhledem by to mohlo být zajímavé...


 • 0
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)

#245 capo

capo

  Member

 • Members
 • PipPip
 • 15 příspěvků(y)

Publikováno 26 leden 2021 - 20:59

Já to asi vidím až příliš jednoduše - prostě na https://openstreetma....4010&layers=gZ je k zakliknutí vrstva "zimní sporty". 

Podle postupu: Creating your map from OSM data se exportuje OSM mapa a rovnou se konvertuje do IMG. To, že můžu pak TYPem upravovat vzhled je mi jasné. Co mi ale není jasné je, jak exportovat třeba právě tu mapu "MapTiler Streets" (protože ta je přesně taková nevýrazná a spoustu prvků potlačuje) včetně té vrstvy zimní sporty. Prosím o nějaké trknutí :)

 

Edit 1:

Stáhl jsem si JOSM a přes něj stáhl kus Krkonoš a koukám na to a snažím se tomu trochu porozumět... Vypadá to, že informace o tom, jestli nějaká cesta je, nebo není "piste:grooming" tam uložena je, ale v té stažené mapě není zobrazena - z toho mi vyplývá že je to dáno nějakým view (něco jako TYP u garminu) které tu informaci pouze nevykresluje - tedy i tam bych potřeboval nějak měnit to view....

 

Já myslel že ta vrstva je opravdu něco s novými daty které v původní mapě nejsou, ale ono je to jen view?

 

Edit 2:

Takže to co potřebuji je pohrát si se vzhledem tak, abych měl to co hlavně pottřebuji (cesty "piste:grooming") vykreslené navrchu přes ostatní parametry cesty. K tomu bych ale potřeboval nějaký editor kde vidím hned i náhled té mapy, abych viděl že to co dělám je dobře - něco takového lze? TYPViewer to zdá se neumí, Mapsource ani Basecamp nepoužívám....

 

Edit 3:

Dá se nějak z openstreetmap.cz exportovat mapa rovnou s tím aplikovaným stylem zobrazení?

Dá se nějak exportovat třeba jen ten aplikovaný styl zobrazení?

Jak pak souvisí ten vzhled, který má mapa třeba v JOSM aktivní (a kterou si uložím do OSM), s tím do kterého to pak konvertuji (třeba přes tebou doporučený GMapTool, nebo přes Mkgmap či tak)? Abych neladil zobrazení tady a pak nezjistil, že to bylo zbytečné, protože jde jen o TYP?


Tento příspěvek byl upraven od capo: 26 leden 2021 - 22:15

 • 0

#246 VasaM

VasaM

  VasaM

 • Members
 • PipPipPip
 • 844 příspěvků(y)

Publikováno 05 únor 2021 - 15:19

Bojím se, že tak jednoduché to nebude... Níže uvedené informace můžou být staré až dva roky, tedy z doby, kdy jsem začal pracovat na svých mapách.

 

Garmin bohužel nic jako změnu vzhledu (nepočítám-li úpravu TYPku) ani vrstvy nemá.

 

Různé vzhledy mapy by šli řešit asi jedině tak, že bys měl více souborů se stejnou mapou ale jiným TYPkem. Na to by měl jít použít nástroj GMapTool - umí rozbalit img a při sbalení změnit ID (nevím, na kolik se Garmin popere s několika mapama se stejným ID), vyměnit TYPek i název. Takže bys pak měl např. podrobnou mapu ČR topo a pak zjednodušenou ČR base. Pokud by stačilo tu jendodušší vytvořit vždy na začátku zimy, pak asi nemá smysl to jakkoli automatizovat...

 

Způsobů, jak dostat běžecké trasy do mapy je více:

 • Překrývanou vrstvu by šlo vytvořit třeba pomocí GPX. Na takové jednorázové dotazy používám nástroj overpass turbo. Vyfiltrovat si tam relace a cesty s patřičnými parametry lze celku snadno (z osm wiki na tento web existují i přímo ukázkové linky). Jen nevím, jak se s hodinky poperou s větším množstvím tras v mapě...
 • Kdysi jsem zkoušel zapnout více map jedné oblasti a překreslili se přes sebe. Takže by asi šlo vytvořit průhlednou mapu, která by obsahovala jen běžecké cesty.
 • Vytvořit si mapu, která tyto data bude obsahovat přímo v sobě.

Druhý a třetí způsob by měl být vcelku snadno dosažitelný úpravou mého skriptu, konkrétně tě zajímají soubory ve složce garmin-style. Můžu poradit, kde co upravit, ale budeš si to muset udělat sám. Tato úprava mě nezaujala natolik, abych se tím více zabýval...

 

Co se týče tvých dotazů/poznatků:

 • Ano vrstva tam je, ale na pozadí to znamená, že někdo musel nadefinovat nový styl a v případě online map zpravidla i vygenerovat patřičné mapové dlaždice. Obdoba toho, co dělá můj skript.
 • Jak jsem psal, ty data v OSM jsou. Akorát ty je potřebuješ dostat i do mapy a ještě definovat, jak je vykreslit. Bohužel, Garmin v tomto ohledu nenabízí tolik možností, co např. knihovna mapsforge na androidu.
 • O žádném takovém dynamickém editoru nevím. Na druhou stranu, pokud bych šel cestou vytvoření vlastní mapy, tak akorát odstraním různé plochy, co mě nezajímají a místo cyklistických značek vykreslím ty běžecké. To jsou úpravy, které se dají udělat i na slepo bez náhledu...
 • Jsou různé stránky, které nabízí export pro Garmin. osm.cz to pokud vím neumí. Problém těchto webů je, že zpravidla mají pevně definované co mapa obsahuje a nelze to změnit. V opačném případě bych tehdy neztrácel čas s vlastníma mapama... Ale kdo ví, třeba něco takového už existuje.
 • Asi to některé stránky budou umět. Ony i mapy.cz umí zobrazit legendu. Problém je, že ty ho potřebuješ ještě ve formátu specifickém pro tvůj software.
 • JOSM je editor. OSM mapa je totiž jeden velký soubor (okolo 80 GB) se všemi daty. Ty si z ní vybereš co tě zajímá a to převedeš do formátu pro své zařízení. Já používám mkgmap. Musíš definovat jaké vlastnosti tě zajímají, jak se mají zapsat a pak pomocí TYP jak je GPSka vykreslí. Tedy jen o TYPek nejde, protože já tyto data do své mapy neexportuji. Naopak ladit vzhled v JOSM ti vůbec nepomůže.

Tak snad jsem to popsal dostatečně jasně. Pokud budeš mít nějaké konkrétní dotazy, napiš mi ideálně mail ať tu neplevelíme fórum. Naopak pokud si myslíš, že by se to hodilo i ostatním, klidně napiš sem.


 • 1
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)

#247 JanC

JanC

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 4 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2021 - 10:26

Dobry den,

stahnul jsem posledni verzi cz map ale v Garmin Edge je zase problem s encoding. Stejny problem uz jsem mel tady

 

Nevim jestli jste od te doby zkusil  jak jste rikal tady 


 • 0

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:garmin, linux, mapa, návod

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama