Přejít na obsah


Fotka

Triangulační bod TB137 Na Šafránce (u Ladronky).


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2004 - 22:13

Na internetu jsem si našel jeden triangulační bod a šel jsem ho přeměřit. Bod se nachází na Břevnovské pláni asi 30m na východ od statku Ladronka a má souřadnice v systému S-JTSK: y: 747480,67m x: 1043340,23m. Po přepočtu souřadnic do systému WGS 84 mi vyšlo: N 50° 04,733´ E 014° 21,438´ s chybou cca 3,5m jak uvádí autor Gábor Timár.
Vlastní měřeni jsem prováděl 10.11.04 v 15:54 přímo na horní ploše triangulačního bodu přístrojem GARMIN etrex VISTA. Zachytil jsem družice: 1,6,16,17,21,24,25 a 30 rovnoměrně rozložené po obloze. GPS hlásila chybu 4-5m. Počasí: skoro jasno, bezvětří, +5°C. Výsledek měřeni: N50° 04,730´ E 014° 21,434´ což je 8m na JZ od vypočtených souřadnic. Výsledek byl stabilní.
Když jsem se díval do mapy TOPO 50 CZ tak jsem viděl výškovou kótu 364m asi 2,5m na Z od vypočtených souřadnic což je nadmořská výška tohoto bodu.
Toto měření provedu vícekát. Pokud budete mít někdo cestu, tak ten patník taky zaměřte a podejte zprávu. Zkuste přepočítat souřadnice do WGS 84.
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 10 listopad 2004 - 22:46

Na internetu jsem si našel jeden triangulační bod a šel jsem ho přeměřit. Bod se nachází na Břevnovské pláni asi 30m na východ od statku Ladronka
Pokud budete mít někdo cestu, tak ten patník taky zaměřte a podejte zprávu. Zkuste přepočítat souřadnice do WGS 84.

Vyborne, tohle misto se mi zrovna pro podobny experiment velice hodi, ponevadz zitra nebo v patek budu mit cestu okolo, tak snad taky premerim. Zatim jsem zkusil prepocitat souradnice z S-JTSK na WGS84 a vyslo mi N.728 E.433, coz je podstatne bliz tvemu mereni. Pouzil jsem programek WGS84.exe, autor Jakub Kerhat (odkaz na nej a podobne veci ZDE)- myslim, ze dava dost presny prevod, protoze uz jsem ho driv uspesne vyzkousel pri dohledavani nekterych bodu na Kladne a v okoli.
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 listopad 2004 - 21:55

Takze - ve ctvrtek 11. 11. jsem uz za tmy napochodoval na misto. Prisel jsem se zapnutym pristrojem a o hranol doslova zakopl (koukal jsem hlavne po zajistovaci tyci, ale ta nebyla...). Z hlediska signalu takova pohodova lokalita - zastinen kolem dokola je prakticky jen obzor (pro mimoprazske: jedna se o park s ridce rozptylenymi nizsimi stromy na pomerne rovinatem temeni navrsi, hranol se nachazi na travniku, z J, JV strany ve vzdalenosti nekolika m krovi do vyse hlavy, ze SV a S strany otevrene prostranstvi, dale stromy a zastavba cca 100+ m, ze Z strany plechova ohrada vysky 2 m ve vzdalenosti cca 10 m, za ni statek Ladronka, smerem vzhuru nicim nestineno). Vlastni mereni probihalo cca mezi 17:50 a 18:00 a to formou zaznamu 10 kratce prumerovanych waypointu, pricemz pristroj byl polozen na horni strane hranolu. Satelity byly vcelku priznive po cele obloze, pocet v prubehu mereni kolisal mezi 7 az 8, presnost pak mezi 3 az 5 metry. Udavana nadmorska vyska na pocatku mereni 367, na konci 366 metru. Vysledky byly velmi konzistentni - z deseti N se 8 shodovalo, 2 odlisne o tisicinu, z deseti E se o tisicinu lisily 3. Prvni odecet N .728 E .434. Vysledny prumer mereni je N .7282 E.4331, coz temer presne odpovida mnou pouzitemu prepoctu souradnic (N .7283, E .4333). V souvislosti s tim by jiste bylo zajimave otestovat praktickym merenim na jine podobne "satelitne priznive" lokalite presnost prepoctu souradnic z S-JTSK do WGS84 ruznymi programy (jak uz naznaceno v predchozim prispevku, program Jakuba Kerhata se zda davat vysledky blizke skutecnosti).
Vyse uvedeny postup a delka mereni se za takto priznivych podminek zdaji byt zcela dostacujici k ziskani souradnic pro ucely geocachingu s presnosti +- 0.001.
Pokud nekoho na Ladronce nezastihne nejaka opravdu nevhodna satelitni konfigurace, zrejme se dalsi vysledky mereni na tomto miste prilis lisit nebudou. No, ted by stalo za to zkusit podobne zamereni v nejakem miste vice zastinenem (coz ale pravdepodobne nebude typicka vlastnost trigonometrickych bodu)...
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2004 - 12:36

Chlapi, nie som na to expert, ale mari sa mi, ze prepocet s-jstk a wgs je vzdy len aproximacia. su to jablka a hrusky. skusim zistit viac.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 listopad 2004 - 21:48

Udavana nadmorska vyska na pocatku mereni 367, na konci 366 metru. Prvni odecet N .728 E .434. Vysledny prumer mereni je N .7282 E.4331, coz temer presne odpovida mnou pouzitemu prepoctu souradnic (N .7283, E .4333).

Opakovana navsteva a mereni v sobotu 13. 11. mezi 18:15 a 18:25. Pouzito stejneho postupu, vysledek je opet prumerem 10 dilcich mereni. Pocet satelitu mezi 7 a 9, udavana nadmorska vyska na pocatku mereni 367, na konci 365 m. Prvni odecet N .728 E .434, konecny prumer N .728 E .433 (N .7279, E. 4330 pred zaokrouhlenim). Shoda vysledku ctvrtecniho i sobotniho mereni se zda potvrzovat mou predchozi uvahu o dostatecne presnosti pouziteho postupu.
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 12 listopad 2004 - 13:30

Chlapi, nie som na to expert, ale mari sa mi, ze prepocet s-jstk a wgs je vzdy len aproximacia. su to jablka a hrusky.
skusim zistit viac.

To mas uplnou pravdu, transformace jablka na hrusku neni moc trivialni a vysledek muze byt +- par metru, ale pouzit v praxi se to da - mne ty prepocty pri naslednem hledani v terenu zpravidla neutikaly o vic nez jednu dve tisiciny.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 listopad 2004 - 10:44

Chlapi, nie som na to expert, ale mari sa mi, ze prepocet s-jstk a wgs je vzdy len aproximacia. su to jablka a hrusky.

Vzdyt taky solim pise "presnost aproximace +-3.5m"
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 15 listopad 2004 - 12:05

Pise - nepise. Chcete porovnavat presnost pristrojov. Predpokladam, ze keby bola presnost +- 20 metrov, uz by sa o tom davno vedelo. Ak to chces vediet presne, presnost 3,5 metra na pokus nestaci.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka