Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Poklady zo severu Slovenska - Súľovské skály

Příspěvek od publish , 17 listopad 2015 · 6 400 Zobrazení

reportáž
Poklady zo severu Slovenska - Súľovské skály

Poklady ze severu Slovenska - Súlovské skály

Jednou z mých zamilovaných oblastí jsou Súľovské skály, kam bych vás chtěla prostřednictvím kešek na chvíli pozvat. Súľovské skály mám od mých HC co by kamenem dohodil, proto se tam stále vracím a nevím se nasytit jejich krásy. Dá se tam jít na malou procházku, no člověk tam může strávit i několik dní a stále objevuje něco nového. Je to kraj vhodný pro pěší turistiku, cyklistiku a třeba i horolezectví. Okouzlí vás skalními věžemi a útvary a především nádhernými výhledy. Centrem Súľovských skal je obec Súľov - Hradná, kde můžete zaparkovat vaše geovozidlo a taky je tady možné najít ubytování.

Vložený obrázek

Vložený obrázekVložený obrázek

Mezi nejstarší kešky Súľovské oblasti patří „Ghotic gate“ (GCKA0G), založená v roce 2004 a „Súľov“ (GCWQ1G) z roku 2006. Obě kešky ukazují dvě z turisticky nejzajímavějších míst, Gotickou bránu a Súľovský hrad.

Další kešky začali přibývat postupně a největší boom nastal počas přípravy jedenáctého pokračování série turistickych eventů „Túlavé topánky“ v dubnu 2011. Od té doby každý rok přibývají další kešky, dokonce tady vznikla série „Minihrebeňovka“ se začátkem na GC37FVP.
Při postupu hřebenem od Súľovskeho hradu nejdřív po zelené a později po červené turistické značce máte možnost navštívit mnohé vyhlídkové místa. Z nich se můžete kochat výhledmi na celou Súľovskou dolinu. Na „Štefánikovej vyhliadke“ (GC3H3NN) se dá posedět a odpočinout si. Na hřebenech kolem celé doliny je množství takových míst, třeba „Krížovou cestou do orlieho hniezda“ (GC1WF3N) nebo „Keška na Kečke“ (GC2R150).
Kromě Gotické brány můžete v Súľovskych skálách vidět mnoho dalších jedinečných skalních útvarů. Skále ve tvaru houby prašivky je věnována „Lycoperdon perlatum var. Suloviensis“ (GC2R356), kešku „Obrovská brána v Slopoch“ (GC2MV12) najdete při mohutné skalné bráně a taky tady můžete potkat King Konga (GC2RRPF). Náročnejší multikeška „Skalné okná na sever od Súľova“ (GC47BP3) vám udělá přehlídku skalních oken i okének v téhle oblasti.

Vložený obrázekVložený obrázek

Vložený obrázekVložený obrázek

Milovnici horolezectví si přijdou na své na kešce „Horrorlezecká“ (GC25ZG6), první T5-ce v Súľovských skálách, založené v roce 2010. Díky zajimavému převedení je nutno zmínit kešky „Súľovská obora“ (GC2RR76) nebo už zmíněný „King Kong“. Kromě Obrovské brány v Slopoch jsou zde ještě další dvě Earth keše, nejstarší „Skalné mesto“ (GC1E0E7), založená v roce 2008 a „Šarkania diera“ (GC2MTZN).Vložený obrázekVložený obrázekVložený obrázek


Súľovské skály jsou známé taky svou bohatou faunou a flórou. Kromě jelenů, srnců, lišek nebo divočáků zde můžete pozorovat mnoho vzácných dravých ptáků a ještěrek. Na nedostupných skalních věžích mají vhodné podmínky k hnízdění. Na jar louky rozkvétají barvami, mezi prvními se rozvine prvosenka bezlodyžná nebo různé druhy konikleců. Později v květnu se objeví něžné kvítky horce či konvalinek.
Proč se vybrat právě do Súľovských skal? Protože jsou tu na poměrně malém územi skoncentrované bohaté přirodní krásy, nenároční turistika provozovatelná v léte i v zimě a samozřejmě pro kešera možnost odlovit množstvo hezkých a zajímavých kešek.

Autor: bilulah

Vložený obrázek

  • 5Článek je pěkný, kdyby byl napsaný slovensky, tak by mi to nevadilo. Jinak je opravdu zajímavý.
Pěkné fotky.
    • 0
Pěkné čtení.
    • 0

Tam jsem byl, i gotickou bránou jsem prošel. Jenomže to jsem ještě nevěděl, že někdy bude nějaký geocaching. Jen jsem si vyzkoušel to, co pak při GC mnohokrát. Na Hríčovský hrad jsem šplhal kozí cestičkou a pak jsem odešel po téměř dálnici.

    • 0

Únor 2024

P Ú S Č P S N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26 272829   

Reklama