Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 5 hlasy

1. OSM - Potřebujeme armádu!

Příspěvek od HaLuMa , 06 květen 2016 · 5 673 Zobrazení

mapa
1. OSM - Potřebujeme armádu! "Hledáme armádu. Armádu lidí, kteří by se zapnutými GPSkami bloumali po všemožných koutech naší republiky." Tak nějak by mohl vypadat inzerát firmy, která vyrábí mapy. Jenže takovou armádu žádná firma nezaplatí, byť by se pro ni práce našla. Proč?

Mapy k našemu geocachingovému koníčku potřebujeme, téměř každý z nás je běžně používá. Zkusili jste se ale někdy zamyslet nad tím, jak taková mapa vzniká? Řeknete si, že prostě mapová data koupíte. No jo, ale kde je vezme ten, kdo ta data prodává? Mapová data existují dlouho, dávno před počítačovou érou. Je tedy na čem stavět. Ale to by samo o sobě nestačilo, protože mapy zastarávají a je třeba je aktualizovat. Kdo a jak odhalí změny, které je třeba do mapové databáze zanést? Něco se dá zpracovat strojově, ale zdaleka ne všechno.Takže ať se na to podíváte jakkoliv, na začátku jsou lidé, kteří buď v terénu, nebo studiem ortomap odhalují změny, a zanáší je do dat. A mapa bude tak aktuální, kolik toho tito lidé dokáží zpracovat.

Mapy mají i své uživatele. Ti se podle nich pohybují v terénu. A tak dokáží odhalit chyby či změny, protože je uvidí na vlastní oči. Někteří jsou i tak hodní, že to řeknou výrobci mapy, aby odhalený problém mohl opravit. Někteří to řeknou nedokonale: "Ta mapa je na prd!". Jiní jsou pečlivější, třeba i nakreslí do obrázku, jak by ta mapa měla podle nich vypadat. A výrobce to podle toho může namalovat do mapy.

Projekt OpenStreetMap je trochu jiný. Nepoužívá žádná komerční data, žádnou základní mapu si nekoupili. Projekt vznikl v roce 2004, a od té doby se začíná kreslit nová mapa na naprosto čistý papír. Výsledkem jsou geografická data, která nejsou zatížena žádnou komerční licencí, a proto jsou tato data dostupná zdarma! Mapu kreslí samotní uživatelé. Nikomu nevysvětlují, že tahle cesta by měla být takhle, prostě to sami rovnou nakresli do dat. Mapa bude tak úplná, jak si ji uživatelé nakreslí. Mapa bude tak aktuální, jak její uživatelé dokáží odhalit a zakreslit změny. A těch registrovaných uživatelů je již skoro 2500000.

A ono to funguje! Ačkoliv v roce 2004 nebylo v mapě vůbec nic, dnes existuje prakticky globální pokrytí. Jen se podívejte na mapy.cz na světovou turistickou mapu. Není to lepší než GoogleMaps? Vidíte, koukáte se na data z OpenStreetMap!

My ale pro geocaching nechceme jen nějakou jednoduchou automapu, my potřebujeme co nejúplnější turistickou topo mapu. To je mnoho nových dat na zakreslení. A ještě víc práce na odhalování chyb a změn. Potřebujeme mnoho lidí v terénu, kteří to pak dokáží zakreslit do dat.

Kde ale vzít armádu šílenců, kteří budou se zapnutými GPSkami šmejdit po všech možných i nemožných místech? Kteří se vypraví i do míst, kam by normální lidé nezašli, jak je rok dlouhý? Nenapadá vás náhodou někdo? I když nevím, kdo by bloumal s nějakou zapnutou krabičkou po lesích, že? B)

V tomto seriálu se vás pokusím přesvědčit, že pomoci může opravdu každý. Každý podle svých schopností. Ona i malá a jednoduchá pomoc se počítá!

Následující díl
 Pokud se Vám tento blog líbil, přidělte mu hvězdičky nad nadpisem. Děkuji!

  • 11Červen 2024

P Ú S Č P S N
     12
3456789
101112 13 141516
17181920212223
24252627282930

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

Reklama