Přejít na obsah


Doporučeno
Fotka
- - - - -

Cévní Mozková Příhoda - znáte příznaky?

Příspěvek od RobertBob , 13 duben 2017 · 7 890 Zobrazení

Cévní Mozková Příhoda - znáte příznaky?

Nový coin,který má v tuto chvíli REÁLNOU NADĚJI NAPLNĚNÍ PROJEKTU (MÁME 81%) pomůže rozpoznat příznaky CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODY.
Je to tedy UŽITEČNÝ geocoin, který vám může pomoci skutečně zachránit život nebo kvalitu života po prodělání CMP.
Cévní mozková příhoda je TŘETÍ nejčastější příčinou smrti.
Cévní Mozková Příhoda je stav, který vyžaduje NEODKLADNOU LÉKAŘSKOU POMOC !!!
Pacient musí být ve specializovaném zařízení cca do 3 hodin. Proto je nutné neztrácet čas, včas rozpoznat příznaky a co nejrychleji zavolat záchrannou službu (155).
CMP, též ictus, iktus, mozková mrtvice nebo mozkový infarkt) je náhle se rozvíjející postižení určitého okrsku mozkové tkáně vzniklé poruchou jejího prokrvení. K této poruše může dojít buď na podkladě uzávěru mozkové tepny (tzv. ischemická CMP), nebo na podkladě krvácení z mozkové cévy (tzv. hemoragická CMP). Jedním z nejdůležitějších diagnostických úkolů je rozlišit ischemickou a hemoragickou cévní mozkovou příhodou, protože terapeutický přístup je v obou případech odlišný a nevhodná volba může stav nemocného zhoršit.
Ischemická cévní mozková příhoda (ICMP) je nejčastější typ. Vzniká na podkladě trombózy nebo embolie. Trombóza vzniká na podkladě aterosklerózy mozkových tepen. Embolie vzniká většinou utržením trombu vzniklého v jiném místě cévního řečiště a jeho zanesením do mozkových tepen. ICMP se projevuje nejčastěji postižením hybnosti různých částí těla. Při včasné léčbě (do 3–6 hodin) je možnost úplné úpravy těchto neurologických potíží.
U ICMP se rozlišuje několik typů podle skupin symptomů.

 • Lakunární infarkt (LACI) – postižení je charakterizované motorickými a senzorickými poruchami.
 • Totální přední infarkt (TACI) – postižený vykazuje známky jako např. dysfázie (porucha tvorby a porozumění řeči), defekty zrakového pole, poruchy hybnosti a citu v nohou, rukou a obličeji.
 • Parciální přední infarkt (PACI) – u postižených se objevují podobné známky jako u TACI a lokalizovanější poruchy citu.
 • Zadní infarkt (ZACI, anglická zkratka POCI) – objevují se nekoordinované pohyby, poruchy svalového napětí, bezvědomí.
Hemoragická cévní mozková příhoda (HCMP) je způsobena prasknutím (rupturou) cévy v dané oblasti. HCMP je způsobena většinou vysokým krevním tlakem. Následky bývají většinou závažnější, příznaky se rozvíjejí rychleji a stupeň postižení je větší. Společně s projevy CMP se totiž v lebeční dutině zvyšuje významně obsah tekutin daný výronem krve, který zvyšuje nitrolební tlak. Tento zvýšený tlak se podílí na rychlém rozvoji příznaků i jejich tíži. Při rozsáhlém krvácení může dojít velmi rychle k mozkovému otoku, útlaku centra pro dýchání a srdeční činnost a tím ke smrti postiženého.
Při krvácení z některé porušené cévy v mozkových obalech dochází též k rozvoji neurologických příznaků, které jsou komplikovány působením krevních produktů, shlukujících se v krevní sraženinu (hematom). Krevní sraženina reaguje nadále s mozkomíšními tekutinami. Tato reakce představuje pro pacienta sekundární nebezpečí, protože se příznaky potvrzující tuto komplikaci objeví až v určitém odstupu (do 10 dní). Neurologické postižení se tak prohlubuje a původně zlepšující se stav pacienta se zhoršuje. Objevuje se tzv. opožděné ischemické postižení mozku.

 

Příznaky Cévní Mozkové Příhody:

 • slabost až ochrnutí nebo porucha citlivosti poloviny těla,
 • náhlá porucha ostrosti vidění, dvojité vidění,
 • jednostranná slepota,
 • náhlá porucha řeči, sluchu,
 • náhle vzniklá nevysvětlitelná závrať,
 • další neurologické poruchy podle lokalizace postižení.
U krvácení z cév probíhajících v mozkových obalech se typicky objevuje náhlá silná bolest hlavy s příznaky podráždění mozkových plen (bolest se zvyšuje při pokusu zdvihnout hlavu nad podložku). Při rozsáhlém poškození může všech typů CMP dojít k rychlému vzniku bezvědomí pacienta.

 

Podpořte prosím tento coin, protože:
Coin popisuje základní příznaky formou jednoduchého diagnostického schematu FAST
Face
Arms
Speech
Time

 

První pomoc:

 • V případě jakéhokoli podezření na CMP okamžitě volejte rychlou zdravotnickou pomoc - linku 155 .
 • Do příjezdu sanitky pacienta uklidněte, položte na záda a zajistěte, aby byl při vědomí, v klidném prostředí a pokud možno dýchal čerstvý vzduch. Pokud pacient ztratí vědomí, položte jej na záda a zakloňte hlavu. Nikdy postiženému nepodkládejte hlavu např. dekou nebo polštářem!
 • Pokud pacient přestane dýchat, okamžitě začnete resuscitovat podle pokynů dispečera záchranné služby.

Přiložené miniatury

 • Přiložené obrázky
 • Přiložené obrázky


 • 0Září 2021

P Ú S Č P S N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27 28 2930   

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

Reklama