... ovsem velice me stve a nebal bych se ricit primo s**e, ze neumi prumerovat polohu pri ukladani novych waypointu a ze NEUKLADA nadmorskou vysku, coz naprosto nechapu ...
Prumerovani slouzilo k statistickemu "vyruseni" zamerne zanasenych skokovych (dynamickych) odchylek pozice (Selective Availability Program), ktere bylo, v r. 2000 zruseno. Od te doby muze GPSka pomoci prumerovani merit jen statickou odchylku, vzniklou spatnym prijmem (odrazy), a/nebo spatnym postavenim druzic. Vysledkem takoveho mereni neni zpresnena pozice, ale pouze zpresnena staticka odchylka. Jedinym resenim, jak eliminovat tuto odchylku je provest mereni s ruznym postavenim druzic v nekolika rozdilnych casech (nezalezi na tom, zda pomoci prumerovani, nebo bez) a bud rucne, nebo pomoci softu vypocitat presnejsi polohu.
Z vybaveni mnohych nove prodavanych GPS tato funkce ale nemizi. Jednak proto, ze zakaznik na tuto funkci stale slysi (masirovan reklamnimi texty o jeho vyhode v zpresneni mereni, coz uz pet let neplati), a pak zrejme i proto, ze si nikdo nemuze byt jisty, kdy (treba docasne) americane "SAP" opet zapnou.