Přejít na obsah


Fotka

RTCM korekce pro DGPS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 10 prosinec 2009 - 9:46

Zkousim rozchodit diferencialni korekce (DGPS) pomoci RTCM (NTRIP klient pres internetove pripojeni.)

Jako pristroj GPS pouzivam staricky Garmin G12XL, ktery umi, zda se, pouze verzi RTCM 2.0. Zaridil jsem si pristup na zdroj RTCM korekci pres EUREF, propojil GPS pristroj s PC, vse nakonfiguroval a pripojil se na ruzne zdroje korekci. Podarilo se mi dosahnout funkcniho stavu s nekolika stanicemi (Brno, nekolik spanelskych a polskych). Potud vse OK.

Ted dotaz. Nedari se mi to stabilne rozchodit s Praha-Ondrejov (GOPE0), ktery vysila v. 2.2 GPS+GLO, vety 1(1) 3(60) 16(60) 18(1) 19(1) 22(10) 31(1) 36(1). Zda se, ze GPS prijme nekolik vet, protoze indikuje DGPS stav, ale presnost postupne klesa (az je horsi nez by byla bez korekci) a nakonec se prepne do stavu bez DGPS. Z toho, ze se GPS prepne do DGPS, ale presnost postupne degraduje usuzuji, ze nejake korekce obdrzi, ale pak se jejich zpracovani nejak sekne. Pouzivaji se proto nejakou dobu cim dal tim starsi korekce a presnost degraduje.

Vsechny ostatni, s kterymi mi to chodi bez problemu vysilaji v. 2.1 nebo 2.3 GPS . Napriklad Brno (TUBO0) vysila vety 1(1) 3(15) 18(1) 19(1).

Netusi nekdo, v cem je u te stanice Praha-Ondrejov problem? Ve verzi RTCM by to snad byt nemuselo, funguje mi i vyssi nez ma Ondrejov. Dalsi rozdil je, ze Ondrejov je GPS+GLO, kdezto ty ostatni pouze GPS. Posledni rozdil je, ze Ondrejov je 5600 bps, kdezto nejrychlejsi fungujici ma 5000 bps. GPS a seriovy port mam nastavene na 9600 bps (vice to nejde), takze by to snad melo byt OK.

Hodilo by se mi rozchodit ten Ondrejov, protoze je nejblize. Diky za kazdou pomoc.

EDIT.
Jeste jsem zkousel jine zdroje korekci, ktere poskytovaly GPS+GLO. Takze jsem vyzkousel, ze by to nemelo byt prenosovou rychlosti, protoze i kdyz jsem pouzil zdroj, ktery vyzaduje nizsi prenosovou rychlost, tak bud nefungovalo vubec (u zdroju, ktere neposkytuji vety 1) nebo stejne jako Praha-Ondrejov (Postupna degradace presnosti a nakonec ukonceni rezimu DGPS).

Z toho bych odvozoval, ze stanice poskytujici GPS+GLO a zaroven poskytujici vety 1 (ktere evidentne ma GPS potrebuje) ty vety 1 posilaji velmi sporadicky nebo pouze na pocatku a pak uz ne.

Nevite nekdo, zda by to takto mohlo byt? Nebo jak to overit?

edit 2:
Nasel jsem jednu stanici poskytujici GPS+GLO a zaroven poskytujici vety 1 a s ni mi DGPS korekce funguji. Jedna se o portugalskou stanici GAIA0 Villa-Nova de Gaia RTCM v. 2.3.

EDIT 3:
Tak, dotazem primo u zdroje tech korekci jsem zjistil, ze nejspise to bude tim, ze v jimi generovanych datech jsou nejake nestandardni znaky, ktere neschrousta muj GPS prijimac. :-((
  • 0

#2 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 11 prosinec 2009 - 20:10

Tak jsem chtěl zkusit, jestli se mi to s Legendem bude chovat stejně, ale nejde se mi přihlásit.:( Tak nevím, jestli mi poslali špatné přihlašovací údaje, ještě to neprolezlo systémem, nebo je chyba mezi židlí a klávesnicí. U tebe registrace a přihlášení proběhlo bez problémů? Kdysi jsem korekce z GOPE zkoušel přijímat přes CZEPOS a šlapalo to celkem v pohodě.
  • 0

#3 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 14 prosinec 2009 - 14:18

Prihlaseni bez problemu. Trvalo to asi 2 dny. Jinak darilo se mi prihlasit i bez registrace pouzil jsem Uzivatel: user Heslo: user. Dneska jsem to zkousel a funguje to, akorat maji jen 2 sloty, takze pokud se prihlasi vice, tak ti dalsi maji smulu. To predvyplnene (po instalaci) mi nefungovalo, pokud se pamatuji. Jinak, dotazem na Ondrejove jsem zjistil, ze tam nejaky problem nekteri uzivatele maji. Pokud jsem to pochopil, tak tam generuji nejake znaky, ktere nekteri prijemci neskousnou. Predstavuji si to neco jako C s hackem... Zatim se mi to nepodarilo najit. Uz jsem si nasel nejaky dekoder z RTCM do ASCII, ale umi jen nektere typy zprav. Mel jsem predstavu, ze bych v NTRIP klientovi online odfiltroval vadna data.... Kazdopadne, Ondrejov pry brzy prechazi na RTCM3 a to uz se nebudu chytat. Jedine mit prekladac z RTCM3 na RTCM2. :-((
  • 0

#4 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 14 prosinec 2009 - 15:43

Vida. :) user-user zabral. Bohužel ale jenom můžu potvrdit, že korekce z GOPE mi už taky nejdou. Zkoušeno se starým Legendem a s Magellanem Meridian Platinum. Oba přístroje ani ťuk, jako bych jim ani nic neposílal. Narozdíl např. od korekcí z Krakowa, které byly přeschroustány v pohodě.
  • 0

#5 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2009 - 11:30

Diky za otestovani. Nevis o nekom, kdo by mel zkusenosti s RTCM z hlediska presnosti a zavislosti presnosti na vzdalenosti od referencni stanice? Jeste jsem to poradne netestoval, ale pri pouziti stanice Brno (kdyz GOPE nejde) mi pripada, ze presnost, alespon na prvni pohled, prilis nestoupa. Mozna je ta stanice prilis daleko nebo je GPS, kterou pouzivam prilis stara a tudiz nepresna. (V dobe, kdy ji konstruovali, bylo aktivni SA, takze dosahnout presnosti 5m s DGPS byla 'ohromna presnost') Proto mi tak zalezi na zprovozneni GOPE, to mam za humny, tak by se dal vliv vzdalenosti vyloucit.
  • 0

#6 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2009 - 15:44

Leda někoho ze školy (FEL ČVUT). Taky tam máme DGPS referenční stanici, ale popravdě ani nevím, v jakém stavu teď je. Měření přesnosti v závislosti na vzdálenosti od stanice se taky určitě kdysi dělalo, ale řekl bych, že ještě za SA a výsledky jsem neviděl.
Tady na téhle stránce je aspoň nějaký graf s teoretickými závislostmi: http://radio.feld.cv...on/houst_e.html

Víc praktických zkušeností asi budou mít spíš geodeti, kteří pracují běžně třeba s korekcemi z CZEPOS, popřípadě se přímo obrátit s dotazem na CZEPOS.
  • 0

#7 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2009 - 16:56

alkes napsal/a:
Leda někoho ze školy (FEL ČVUT). Taky tam máme DGPS referenční stanici, ale popravdě ani nevím, v jakém stavu teď je.


Aha, to by take bylo reseni. A dokonce jeste lepsi. K budove CVUT-FEL to mam ani ne pul kilaku.

Na ktere fakulte to je? Treba by se dal docasne vyjednat pristup.
  • 0

#8 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2009 - 17:14

Fakulta elektrotechnická, katedra radioelektroniky, Oddělení rádiových systémů a navigace.
Asi nejlépe napsat Prof. Vejražkovi nebo Ing. Puričerovi.
Jak jsem ale psal, nevím, v jakém stavu teď stanice je a jestli už vysílá korekce i po internetu.
  • 0

#9 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 15 prosinec 2009 - 17:21

Jo diky, uz jsem poslal dotaz, treba to vyjde.
  • 0

#10 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 16 prosinec 2009 - 11:53

alkes napsal/a:
Bohužel ale jenom můžu potvrdit, že korekce z GOPE mi už taky nejdou. Zkoušeno se starým Legendem a s Magellanem Meridian Platinum.


Myslim, ze od pondelka zacali vysilat v RTCM3, coz tyto pristroje nejspise vubec neumi. :-(((
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama