Přejít na obsah


Fotka

Posunuta mapa vuci GPS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 16:33

ahoj, nafotil jsem mapu, zkalibroval v OZI presne dle souradnic na mape. ale kdyz s GPS Garmin C60 projdu urcitou trasu pote stahnu do OZI a necham zobrazit trasu nad mapou v OZI je trasa posunuta vuci mape o cca 55metru poduhledm 45°. pritom mapa je zkalibrovana dobre (kdyz necham zobrazit grid sedi na souradnice v mape). takze jedine co me napada GPS ukazuje spatne, ale to mi prijde divny...
Ma nedko podobnou zkusenost nebo nejake reseni?
diky aXvX
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 17:05

ahoj, nafotil jsem mapu, zkalibroval v OZI presne dle souradnic na mape. ale kdyz s GPS Garmin C60 projdu urcitou trasu pote stahnu do OZI a necham zobrazit trasu nad mapou v OZI je trasa posunuta vuci mape o cca 55metru poduhledm 45°. pritom mapa je zkalibrovana dobre (kdyz necham zobrazit grid sedi na souradnice v mape). takze jedine co me napada GPS ukazuje spatne, ale to mi prijde divny...
Ma nedko podobnou zkusenost nebo nejake reseni?
diky aXvX

U různých map máme podobné zkušenosti o různé metry. Nepíšeš, co to máš za mapu??
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 17:35

U různých map máme podobné zkušenosti o různé metry. Nepíšeš, co to máš za mapu??

Jedna se o mapu Irska ze serie Discovery. Konkretne Area 87. More Info
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 18:03

Jedna se o mapu Irska ze serie Discovery. Konkretne Area 87. More Info

A sakra... tak daleké zkušenosti nemám. Ale vrátím se k odpovědi na původní otázku - chyba bude asi v kalibraci té mapy (tedy ne v tvé kalibraci, ale v síti na té mapě zobrazené), i u nás máme různé zdroje, které ukazují odchylku podobného typu, GPS dost dobře nemůže ukazovat špatně.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 18:20

A sakra... tak daleké zkušenosti nemám. Ale vrátím se k odpovědi na původní otázku - chyba bude asi v kalibraci té mapy (tedy ne v tvé kalibraci, ale v síti na té mapě zobrazené), i u nás máme různé zdroje, které ukazují odchylku podobného typu, GPS dost dobře nemůže ukazovat špatně.

hmm hmm
takze kdyz mapu zkalibruju podle gps bude to vse ok? pocitam s vytvorenim nekolika bodu s GPS na cestach podle ktere pak mapu zkalibruju.
hold se neda verit vsemu co je na papire :o)
diky
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 19:09

Hlavne pri kalibraci je taky dulezite zvolit spravnou projekci, to se lisi mapa od mapy, jinak kalibrace jen pomoci bodu, prave nebyyva nejpresnejsi
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 19:30

Hlavne pri kalibraci je taky dulezite zvolit spravnou projekci, to se lisi mapa od mapy, jinak kalibrace jen pomoci bodu, prave nebyyva nejpresnejsi

a jak tedy nejlepe kalibrovat?
prijde mi zkalibrovana celkem presne. podle toho jak sedi grid souradnic promitnuty na mapu.
a nemohu zjistil projekci te mapy co mam. mohlo by to byt toto? "Base map constructed on Transvere Mercator Projection, Airy Modified Spheroid, 1975 Adjustment."
ale myslel jsem si kdyz mi sedi ten DRID s mapou ze to je zkalibrovane dobre. mylim se?
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 20:10

a jak tedy nejlepe kalibrovat?
prijde mi zkalibrovana celkem presne. podle toho jak sedi grid souradnic promitnuty na mapu.
a nemohu zjistil projekci te mapy co mam. mohlo by to byt toto? "Base map constructed on Transvere Mercator Projection, Airy Modified Spheroid, 1975 Adjustment."
ale myslel jsem si kdyz mi sedi ten DRID s mapou ze to je zkalibrovane dobre. mylim se?

Jak říká cyne - záleží na správné projekci. Pokud ji nenajdeš, použiješ kalibraci na ověřené body, ale i tam souhlasím s cyne (skloňuje se to??), že to nebývá nejpřesnější. Nebo pokud celý rastr vypadá dobře a je konstantně posunutý, posuneš lícovací body (je to teda houmeles metoda, rozhodně by bylo zajímavější najít pravý důvod a odstranit ho). A ještě se přiznám - já si o sobě myslím, že tomu prd rozumím. Kecám tady do toho proto, že se třeba někdo lepší ozve a mně samotnému napoví, kde všude můžou být zdroje chyb a jejich řešení.
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 20:11

a jak tedy nejlepe kalibrovat?
prijde mi zkalibrovana celkem presne. podle toho jak sedi grid souradnic promitnuty na mapu.
a nemohu zjistil projekci te mapy co mam. mohlo by to byt toto? "Base map constructed on Transvere Mercator Projection, Airy Modified Spheroid, 1975 Adjustment."
ale myslel jsem si kdyz mi sedi ten DRID s mapou ze to je zkalibrovane dobre. mylim se?



Pokud neznáš elipsoid mapy tak ji nemůžeš začít kalibrovat. Proto tam máš ten posun. Kalibroval jsem naše mapy v S-42 a taky jsem se s tím trápil. Až když jsem nastavil správné hodnoty elipsoidu, tak mi to sedělo. Nastavení pro S-42 je na http://gpsweb.cz/ozi_kalib.htm a http://www.skyfly.cz/gpspraxe/, ale jak nastavit ten, co uvádíš ty to musíš hledat někde jinde.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 20:27

"Base map constructed on Transvere Mercator Projection, Airy Modified Spheroid, 1975 Adjustment."
ale myslel jsem si kdyz mi sedi ten DRID s mapou ze to je zkalibrovane dobre. mylim se?

Transvere Mercator Projection to je presne to co potrebujes a pak uz nejlip 4 body(myslim ze Ozi ma tu metodu projekce nejak takto definoivanou) o kterych vis presne jejich souradnice, treba z jiny mapy nejlip digitalni. Bohuzel ten odkaz ktery jsi tady postnul me zavadi na zdejsi stranky a navic neexistujici, takze nevim jak presne vypada ta mrizka podle ktery jsi to kalibroval, ale je docela dost mozne ze se nejedna o mrizku souradnicovou ale kilometrovou, ale nevim nic jiste, nevidel jsem ji...PS: cyne s cyneen :) njn to je tak kdyz si clovek voli prezdivku a nekouka do budoucna a neuvazuje o sklonovani
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 20:23

Pokud neznáš elipsoid mapy tak ji nemůžeš začít kalibrovat. Proto tam máš ten posun. Kalibroval jsem naše mapy v S-42 a taky jsem se s tím trápil. Až když jsem nastavil správné hodnoty elipsoidu, tak mi to sedělo. Nastavení pro S-42 je na http://gpsweb.cz/ozi_kalib.htm a http://www.skyfly.cz/gpspraxe/, ale jak nastavit ten, co uvádíš ty to musíš hledat někde jinde.

no ja myslel, ze jakmile sedi ten rastr co umi zobrazit OZI tak je to zkalibrovane dobre. a ten sedi.
jinak mnou projete trasy jsou posunute po cele mape stejne.
da se zmenit nastaveni elipsoidu na jiz hotove mape? a GPS to musim nastavit taky?
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 20:38

Transvere Mercator Projection to je presne to co potrebujes a pak uz nejlip 4 body(myslim ze Ozi ma tu metodu projekce nejak takto definoivanou) o kterych vis presne jejich souradnice, treba z jiny mapy nejlip digitalni. Bohuzel ten odkaz ktery jsi tady postnul me zavadi na zdejsi stranky a navic neexistujici, takze nevim jak presne vypada ta mrizka podle ktery jsi to kalibroval, ale je docela dost mozne ze se nejedna o mrizku souradnicovou ale kilometrovou, ale nevim nic jiste, nevidel jsem ji...PS: cyne s cyneen :) njn to je tak kdyz si clovek voli prezdivku a nekouka do budoucna a neuvazuje o sklonovani

no jo koukam ze ten odkaz je uplne mimo...to je tak kdyz clovek nekouka co kopiruje (tady oprava http://www.irishmaps...m?ProductID=152 ), jinak na te mape jsou primo napsane souradnice po okrajich takze je nemusim nikde zjistovat pokoutne :o) a nejedna se o zadnou kilometrovou mrizku i kdyz ta tam je take.
a jak upravit jiz vytvorenou mapu v mapeditu? kdyz potrebuju zmenit tu projekci...a musim mit stejnou projekci nastavenou i v GPS?
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 20:33

no ja myslel, ze jakmile sedi ten rastr co umi zobrazit OZI tak je to zkalibrovane dobre. a ten sedi.
jinak mnou projete trasy jsou posunute po cele mape stejne.
da se zmenit nastaveni elipsoidu na jiz hotove mape? a GPS to musim nastavit taky?

To me prave taky udivuje. Pokud sedi rastr z Oziho a sit na mape (v cele plose), tak si taky myslim, ze by to melo byt dobre. Jenom nechapu, jak se ti podarilo sladit ty site, kdyz neznas spravne datum....
A sedi i souradnice v uzlovych bodech?
Jeste by se mozna dalo kouknout, jestli Ozi taha z GPSky data ve stejnem datumu, jako jsou v ni ulozene (asi to bude typicky WGS84)
Ten posun o 50 metru by mel jit udelat v kalibraci mapy. Prikaz Check map calibration v menu File a nejak si s tim pohrat. (Nespis udelat neco s Map projection)Celkem by me zajimalo, pro jake map datum to mas zkalibrovane ted... (v setup zalozce pri kalibraci)
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 20:45

a musim mit stejnou projekci nastavenou i v GPS?


Pokud nastavis Oziho, aby tahal data z GPS, tak jak jsou v ni ulozena, tak v gps nic menit nemusis.
Jako datum pro kalibraci te mapy bych zvolil Ireland 1965 (v Ozim je) a pro nastaveni Transvers Mercatoru pouzil data z 21 a 22 druhe stranky toho pdfka, na ktere jsem posilal odkaz.
Treba to bude fungovat.
Michal
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 20:40

http://www.osi.ie/pdf/irish_grid.pdf Celkem podrobne rozebrany Irsky mapovy system
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2006 - 20:47

To me prave taky udivuje. Pokud sedi rastr z Oziho a sit na mape (v cele plose), tak si taky myslim, ze by to melo byt dobre. Jenom nechapu, jak se ti podarilo sladit ty site, kdyz neznas spravne datum....
A sedi i souradnice v uzlovych bodech?
Jeste by se mozna dalo kouknout, jestli Ozi taha z GPSky data ve stejnem datumu, jako jsou v ni ulozene (asi to bude typicky WGS84)
Ten posun o 50 metru by mel jit udelat v kalibraci mapy. Prikaz Check map calibration v menu File a nejak si s tim pohrat. (Nespis udelat neco s Map projection)Celkem by me zajimalo, pro jake map datum to mas zkalibrovane ted... (v setup zalozce pri kalibraci)

no ted to mam zkalibrovane na WGS84. a v GPS mam nastavene to same. jinak v OZIm neni problem ten posun doladit...ale uz mam hotovou vetsinu silnic v mapeditu. a tam budu muset udelat ten posun asi rucne ze veskere objekty o kus presunu...nic jinyho mi asi nezbejva.
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2006 - 2:11

takze jsem v ozi zkusil prekalibrovat mapu do Map Datum - Ireland 1965 a svete div se :o) po nahrani tracku z GPS vsechno sedi :o)
diky moc
PS: taky jsem to mohl zkusit a neobtezovat :o))
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 13 únor 2006 - 0:48

PS: taky jsem to mohl zkusit a neobtezovat :o))

Vic hlav vic vi a tak otazky urcite nejsou na skodu :-) Nez se s tim treba nekolik hodin otravovat...
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 14 únor 2006 - 0:59

takze jsem v ozi zkusil prekalibrovat mapu do Map Datum - Ireland 1965 a svete div se :o) po nahrani tracku z GPS vsechno sedi :o)
diky moc
PS: taky jsem to mohl zkusit a neobtezovat :o))

HURA! Prdlajs neobtěžovat, ani možná nevíš, kolik se při této náhodné diskuzi nepřímo poučilo cacherů (či obecně lidí) !!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama