Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Rozdíly souřadnic na GooleMaps a mapách na GC.cz


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
20 odpovědí na toto téma

#1 inkananuk

inkananuk

    Newbie

  • Validating
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2010 - 12:19

Zdravím! Můžete mi někdo prosím poradit proč některé souřadnice z googlemap souhlasí a jiné mají minimálně stometrovou odchylku oproti mapám na gc.cz????!!!! počítám že ty mapy zde budou v pořádku,na mobilu ale využívám googlemaps a netuším tedy kdy mi ukazjí souřadnice správné a kdy odchýlené..může mi to někdo aspoň vysvětlit? děkuju
  • 0

#2 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 524 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2010 - 12:44

Konkretni pripad?
  • 0

#3 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2010 - 12:56

HaLuMa napsal/a:
Konkretni pripad?


Taky by mě zajímalo, co konkrétně přesně myslí :)
  • 0

#4 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 957 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2010 - 12:58

Pokud se nepletu, tak zdejší mapy mají souřadnice schválně posunuty na špatnou pozici, aby nebylo možno z nich odečíst polohu keše...
  • 0

#5 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 842 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2010 - 13:03

Na okraj, v Rakousku a Itálii jsem se často musel koukat na konkurenci - Microsoftí BING tam má lepší pokrytí fotomapama - a ta mi opravdu vycházela o kus vedle. Google mapy a mapy.cz si myslím že mají souřadnou síť velmi přesně nacejchovanou.
  • 0

#6 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 524 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2010 - 13:33

No, ony mapy.cz maji dosti podivny system souradnic. Vychazi se z UTM, ale vsechno se prepocitava na nasi zonu 33U. To znamena, ze jakmile je clovek mimo tuto zonu, tak cim dale je, tim jsou ty souradnice z principu vice a vice nepresne! Ta nepresnost, byt jeste mala, se projevuje jiz na nasem uzemi.
  • 0

#7 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 842 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2010 - 13:59

HaLuMa napsal/a:
No, ony mapy.cz maji dosti podivny system souradnic. Vychazi se z UTM, ale vsechno se prepocitava na nasi zonu 33U. To znamena, ze jakmile je clovek mimo tuto zonu, tak cim dale je, tim jsou ty souradnice z principu vice a vice nepresne! Ta nepresnost, byt jeste mala, se projevuje jiz na nasem uzemi.

Já osobně používám mapy.cz hlavně když potřebuji turistickou mapu nebo nějaký doplněný obsah (například kde je číslo popisné, nebo co je to tam za čerpací stanici). JInak hlavně Google, taky se snadno tiskne googlí fotomapa...
  • 0

#8 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2010 - 14:14

tohle není diskuse o tom, co kdo používá a proč. Nic kromě řešení problému nebo jeho upřesnění tu nemá co dělat. Díky.
  • 0

#9 dygestor

dygestor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2010 - 14:59

sobikovi napsal/a:
Pokud se nepletu, tak zdejší mapy mají souřadnice schválně posunuty na špatnou pozici, aby nebylo možno z nich odečíst polohu keše...

Ani ne. Na HTC mám odchylku při dobrém signálu 25 m, takže tradičky většinou hledám podle mapy tady na gc.cz
  • 0

#10 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 24 březen 2010 - 15:52

Můj názor - mapy.cz pro území ČR (fotomapa) jsou přesnější než mapy od Googlu. Odzkoušeno mnohokrát s GPS - tracklogy, zaměřování keší, atd... Nicméně u googlu je to odchlka jen pár metrů. Zbytku na co se autor dotazu ptám jsem dostatečně neporozumněl a bylo by dobré kdyby zaslal konkrétní souřadnice, se kterými je problém. Chvílemi jsem měl při čtení dotazu pocit, že to je snad problém se sledováním polohy na mobilu, kdy v této souvislosti, při určitění polohy dle BTS, se lze s odchylkou několika stovek metrů setkat zcela běžně ;-)
  • 0

#11 inkananuk

inkananuk

    Newbie

  • Validating
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2010 - 11:35

zdravím! tak včera například keška v Teplicích s názvem Zámecká zahrada,jo.. Podle gc.cz poloha přesná, od googlu jsem dostal souřadnice na silnici a to samé z keškou "Rudý břečťan"(zkuste si to najít tady a pak hodit do googlu-sami uvidíte). Říkal jsem si jestli mě google neposílá jen na cesty,ale u jiných kešek mi zase poloha ze souřadnic gc.cz a googlemaps sedí přesně..s odchylkou na gps v mobilu počítám(pohybuje se ale jen kolem 20metrů) ....já to nepochopim..když tam napíšu souřadnice tak mi to má ukázat stejný místo a je jedno co je to za mapu,ne...
  • 0

#12 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 875 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2010 - 11:46

inkananuk napsal/a:
zdravím! tak včera například keška v Teplicích s názvem Zámecká zahrada,jo.. Podle gc.cz poloha přesná, od googlu jsem dostal souřadnice na silnici a to samé z keškou "Rudý břečťan"(zkuste si to najít tady a pak hodit do googlu-sami uvidíte). Říkal jsem si jestli mě google neposílá jen na cesty,ale u jiných kešek mi zase poloha ze souřadnic gc.cz a googlemaps sedí přesně..s odchylkou na gps v mobilu počítám(pohybuje se ale jen kolem 20metrů) ....já to nepochopim..když tam napíšu souřadnice tak mi to má ukázat stejný místo a je jedno co je to za mapu,ne...

Tak jsem si GC1ZGH5 zobrazil v googlemaps i v mapycz a místo je totožné. Na zdejší mapě to je špatně (záměrně), takže pokud ti to někdy sedí, je to jen náhoda.
  • 0

#13 L@Troj

L@Troj

    L@Troj

  • Members
  • PipPipPip
  • 196 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2010 - 11:52

inkananuk napsal/a:
zdravím! tak včera například keška v Teplicích s názvem Zámecká zahrada,jo.. Podle gc.cz poloha přesná, od googlu jsem dostal souřadnice na silnici a to samé z keškou "Rudý břečťan"(zkuste si to najít tady a pak hodit do googlu-sami uvidíte). Říkal jsem si jestli mě google neposílá jen na cesty,ale u jiných kešek mi zase poloha ze souřadnic gc.cz a googlemaps sedí přesně..s odchylkou na gps v mobilu počítám(pohybuje se ale jen kolem 20metrů) ....já to nepochopim..když tam napíšu souřadnice tak mi to má ukázat stejný místo a je jedno co je to za mapu,ne...


Pozor google maps ti zobrazí dvě šipky:
Zelenou - ukáže tebou zadané souřadnice
Červenou s A - Ukáže "nejbližší adresu". Nikoliv souřadnice co jsi zadal.
  • 0

#14 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2010 - 11:56

Zamerne nepresnosti v mapach byvaji soucasti 'skryteho podpisu', ktery drive (asi i nyni) pouzivali tvurci map. Pokud nekdo vezme cizi mapu a prekresli ji i s temi chybami, tak je pomerne prokazatelne, ze mapu (chranenou autorskym zakonem) pouzil jako zaklad (protoze ma ve sve mape uplne stejnou chybu), coz nesmi. Podobne metody 'skrytych podpisu' drive pouzivali geodeti pri vytycovani hranic pozemku (poznali, kdyz jeden ze sousedu pohnul patnikem), jak je to dnes nevim. Obdobne nekteri programatori take pouzivaji skryte znackovani sveho kodu. U Googlu jsem nekde narazil na informaci, ze zamerne ortofoto drobne posunuji, mozna prave jako soucast 'elektronickeho podpisu'. Pak je take dalsi vysvetleni, ze zrovna nahodou dany ctverec neni dobre georeferencovany. To se take muze stat.
  • 0

#15 inkananuk

inkananuk

    Newbie

  • Validating
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2010 - 12:10

děkuju všem za vysvětlení..ještě jedna věc: Když mám googlemapy v mobilu ukáže mi to právě jen šipku na nejbližší adresu..s tím se asi už nic dělat nedá co? navíc jek říkám někdy mi to ukáže (a adresa tam žádná neni) přesně to místo a někdy totál vedle třeba o 100m ....aaaach jo..ťukám to do mapy zatim od oka..
  • 0

#16 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 842 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2010 - 12:30

inkananuk napsal/a:
děkuju všem za vysvětlení..ještě jedna věc: Když mám googlemapy v mobilu ukáže mi to právě jen šipku na nejbližší adresu..s tím se asi už nic dělat nedá co? navíc jek říkám někdy mi to ukáže (a adresa tam žádná neni) přesně to místo a někdy totál vedle třeba o 100m ....aaaach jo..ťukám to do mapy zatim od oka..

Mapy bych považoval za přesné. Ale jde o to, zda data která na nich vykresluješ jsou přesná.
Teď na to koukám na googleho mapě a ukazuje to jakýsi strom. To je špatně ? Dokonce jsem se uklikal i na gc.cz na mapu Teplic a vychazi to sice o metr jižněji, ale to bych moc neřešil.
Proč šifruješ log s informací "found" ?
  • 0

#17 akryx

akryx

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 994 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2010 - 12:43

2 inkananuk: Reseni je proste a jednoduche. Musis pred souradnice napsat loc: Pis to malymi pismenky, pozor na velke L na zacatku, musi byt male (T9). pak ti to zobrazi presnou pozici a ne nejblizsi bod na ceste ;) Jinak pokud se daji souradnice na mapy.cz nebo maps.google.com, oboji povede k zobrazeni stejneho mista, predci jenom je to porad ta stejna souradnice. Zmatek vnasi google tim zobrazovanim nejblizsiho mista bodu. Hotovo, doporucuji zamknout ;)
  • 0

Zanikle vesnice/obce
KML soubor pro zobrazeni v maps.google.com nebo Google Earth


http://


#18 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 842 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2010 - 12:47

akryx napsal/a:
Zmatek vnasi google tim zobrazovanim nejblizsiho mista bodu.
Hotovo, doporucuji zamknout ;)


A to zobrazování místa (což mne také dost se*****) můžeš omezit tím, že za souřadnice dáš něco do závorek - přesně jako to dělá gc.com které tam dává kod keše. Potom je tam jediná - červaná - bublinka.
  • 0

#19 akryx

akryx

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 994 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2010 - 12:57

Ano, take, to je 2. vec. Na to jsem pozapomnel. Clovek to dela automaticky a ani mu to neprijde... Proste je potreba v mobilu a v prohlizeci prizpusobit zapis. Sice je to par znaku navic, ale trosku to otravuje...
  • 0

Zanikle vesnice/obce
KML soubor pro zobrazeni v maps.google.com nebo Google Earth


http://


#20 carramba66

carramba66

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 101 příspěvků(y)

Publikováno 25 březen 2010 - 14:47

Pokud myslí autor mapami na GC.cz Amapy.cz, pak drobný rozdíl může být v použití odlišných souřadných systémů. Amapy používají S-42, Google maps pokud vím Mercantor. Mercantor je taková zvláštní věc, která nebere v potaz zakřivení země stejně, jako české souřadné systémy, vycházející z armádních map. Krásně je to vidět na http://maps.google.com. Podívejte se na Evropu a vidíte, že Finsko je na mapě mnohem větší, než Francie. Přitom: Finsko - 338,424 km2 Francie - 674,843 km2 Čili Francie by měla být 2x větší a ono je to na Google Maps spíš naopak. To jsou ty rozdíly...
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama