Přejít na obsah


Fotka

Dokumentace podzemi - podzemi.eu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2010 - 15:30

Dneska jsem se dostal k zajimavemu webu, kdy mi znamy poslal to, jak je zdokumentovano napriklad podzemi nejvetsi podzemni tovarny Richard v Litomericich. Je to udelane formou virtualni prohlidky a muselo to dat neskutecne mnozstvi prace.

http://www.podzemi.e.../VR/indenvr.htm

Opravdu pred tim clovekem, co to udelal a zaroven takto zpristupnil verejnosti smekam!
  • 0

#2 Dave.g

Dave.g

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2010 - 15:49

Wow ! tak to je vážně perfektní. A to bych řekl že jsem jeho web prolezl křížem krážem už kdysi... tak jsem asi koukal špatně.
  • 0

#3 Loschuanos

Loschuanos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 258 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2010 - 16:25

Hmm, tam by byla pěkná kešule;) Něco na způsob Měsíční ŠachtyB)
  • 0

#4 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2010 - 16:27

Loschuanos: podzemi neni pristupne verejnosti. A na povrchu uz mam kes ja :)
  • 0

#5 Loschuanos

Loschuanos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 258 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2010 - 16:32

S474N napsal/a:
Loschuanos: podzemi neni pristupne verejnosti. A na povrchu uz mam kes ja :)


O té tvé vím :D
Hele, zajímalo by mě do kdy to bylo přístupné než to zavřeli.
  • 0

#6 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2010 - 16:33

Loschuanos: podle me nikdy. Nebo respektive ne volne tak, jak by sis predstavoval.
  • 0

#7 strycek skrblik

strycek skrblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 96 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2010 - 17:28

neskutečná nádhera :-) mockrát díky za ukázání. Todle já rád :-)
  • 0

#8 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2010 - 20:02

richard nebyl otevren nikdy verejnosti, nicmene da se tam vlezt. v soucasnosti je pripraven projekt castecneho zpristupneni, ale je to jako vsude, nejsou finance. Neco mozna pritece z EU, protoze richard spada pod pamatnik Terezin a tam penize tecou, tak uvidime. jinak obecne, ceska undergroundova (doslovne) komunita je hodne siroka a po cele republice je takovychto projektu skutecne hodne (nemyslim speleo), vcetne treba prahy, ale z pochopitelnych duvodu se to vsechno taji. pokud by mel nekdo zajem se do neceho takoveho podivat a podilet se na nejake praci (mapovani, tahani vercajku) necht me kontaktuje a po osobnim setkani a presvedceni se o nem ho mohu nekam vzit. nicmene dopredu upozornuji, ze to je vsechno opravdu jen a jen drina. abych mohl natocit toto video: tak se 13 lidi 8 hodin drelo s vystroji pro tri potapece a to vcetne cca 100 metroveho slanovani.
  • 0

#9 fhonsa

fhonsa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 150 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2010 - 20:24

Co sem tak koukal na toho Ricahrda, tak cast je zamorena radioaktivitou? Aspon podle mapky
  • 0

#10 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 29 květen 2010 - 20:33

ad radioaktivita, neni, je to zazdeno, cast se vyuziva jako skladiste ra odpadu, z nemocnic a podobne, vstup do te casti je kus jinudy a tam se fakt neda dostat - strezeno, spada to primo pod urad jaderne bezpecnosti. nicmene zadna divocina to tam neni. podobne zazdene sachty jsou treba i ve srbsku a nikdo to tam nehlida a da se dojit az k tem zde, geiger nic neukaze.
  • 0

#11 Loschuanos

Loschuanos

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 258 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2010 - 8:51

Geo Gadget napsal/a:
richard nebyl otevren nikdy verejnosti, nicmene da se tam vlezt.


Děkuji, přesně to jsem chtěl zjistit ;) Tím že jsou na fotkách prázdné lahve od šampusu a nápisy na zdech ve stylu "byl jsem tu..." aj. Tak jsem si říkal, že se tam asi neobjevili sami od sebe :D
  • 0

#12 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2010 - 9:53

Geo Gadget: ponor super, ale vyrid tomu Kahanovi, ze vYdet se urcite nepise ;)
  • 0

#13 MMD3 & family

MMD3 & family

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 01 červen 2010 - 13:26

Loschuanos napsal/a:

Geo Gadget napsal/a:
richard nebyl otevren nikdy verejnosti, nicmene da se tam vlezt.


Děkuji, přesně to jsem chtěl zjistit ;) Tím že jsou na fotkách prázdné lahve od šampusu a nápisy na zdech ve stylu "byl jsem tu..." aj. Tak jsem si říkal, že se tam asi neobjevili sami od sebe :D


Tak jsem zcela náhodou narazil na tuto diskusi a docela jsem se zděsil :o :(.
Úvodem musím říci, že shodou okolností se několik let znám s lidmi, kteří onu virtuální prohlídku fotili (mimochodem jeden z nich je také kačer). I já jsem zde prováděl dokumentační a průzkumné práce a měl jsem se podílet i na fotografování pro onu virtuální procházku, která zde byla zmíněna. Nezúčastnil jsem se akce jen proto, že mám teď rodinu, která mě potřebuje a nemohu si dovolit zůstat pod "víkem na rakev", jak se odtrženému mnohatunovému betonovému bloku, které zde běžně padají, říká. Je to nejnebezpečnější podzemí u nás. Ne snad proto, že by neexistovaly horší podzemní prostory s horšími podmínkami, ale hlavně proto, že se tam bohužel dá občas dostat a lezou tam dokonce i malé děti. Pochopitelně (jak jinak) si všichni myslí, že právě jim se nemůže vůbec nic stát. Je neuvěřitelné štěstí, že odtamtud zatím všichni vyšli živí zvlášť, když tam lezou opilci, dobrodruzi bez baterek a helem a další lidé, kteří nevědí, jak se má člověk v podobném, zcela atypickém podzemí chovat.

Jsem moc rád, že kluci, co virtuální procházku Richardem fotili, vylezli ven v pořádku. Ten poslední večer, co tam byli dofotit zbylé záběry, jsem byl značně nesvůj, aby se na závěr celého projektu něco nestalo (a to to jsou profesionálové, kteří se podzemím zabývají mnoho let). Obětovali se právě proto, aby tam už žádní další zvědavci nelezli a aby tato zanikající památka byla zdokumentována dřív, než celá spadne. Zpřístupnění alespoň části Richardu totiž brání nejen chybějící finance, které těžko budou (památník Terezín má Richarda spíš jako přítěž), ale hlavně i geologie celého kopce Bídnice - němci chodby rozšířili za únosnou mez a tenká šlupka ze zbylého vápence, která drží mocné ložisko nesoudržné zeminy nad chodbami, nezvládá. Voda nezadržitelnou zkázu celé podzemní továrny brzy dokončí a Mordor, jak továrně občas říkáme, se navždy uzavře.

Jen tak mimochodem: Za neoprávněný vstup do starého důlního díla (kterým Richard je) i do celé řady dalšího podzemí hrozí v přestupkovém řízení až 15 tisíc korun pokuty (viz. zákon 200/1990 Sb. část druhá, paragraf 39). Často se ale incident dostane dál a může se z něj stát i trestný čin. Richarda poslední dobou hlídá policie a pevně věřím, že bude alespoň na chvíli znovu uzavřen před "lehkomyslnými". Úplně stačí ty mraky obětí, které zde zbytečně a brutálně zahynuly za války. Takže prosím - nelezte tam a už vůbec tam nezakládejte kešky, stejně by vám je (alespoň doufám) nikdo neschválil.

Omlouvám se za dlouhý, osvětový příspěvek a děkuji všem, kdo to dočetli až sem ;)
  • 0
Nevypadáš dobře, Karen. Jsi si jistá, že to, co jsi ráno pila, bylo mléko?

#14 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 01 červen 2010 - 18:00

Darwin by asi s Mlekarem Danem nesouhlasil, ale ja s nim souhlasim naprosto. Pro cloveka nezkuseneho se pohybovat v podobnych prostorach to je o pruser. Nemusi se hned stat fatalni nehoda (nepamatuji poslednich nekolik let zadnou v podobnem prostredi u nas, a ze treba i kaminkari se tam chovej desne) ale staci obycejna zlomena noha a transport z nekterch prostor muze byt obtizny nebo i nemozny. Problem je take v sehnani lidi na zachrannou akci. Banska zachranka do toho nejde, speleozachranka taky ne, takze zbyvaji jen ruzni ochotni dobrodruzi nebo jednotlivci. Na Slovensku jsem zazil neuspesny pokus zachrany uvizlych zlodeju kabelu, neslo se k nim dostat vcas. Pokud ma nekdo touhu podobne veci objevovat, mel by kontaktovat nejakou skupinu, ktera se podobnmi aktivitami zabyva a pokud to neni uplnej trotl a bude mit stesti, tak ho vezmou mezi sebe. Je potreba rict, ze ve vetsine pripadu se jedna o ilegalni cinnost, bansky urad zpravidla nedava zadna povoleni a uz vubec se nebavi s jednotlivci. Jediny s kym je ochoten jednat, jsou speleo ZO. Richard rozhodne neni nase nejnebezpecnejsi podzemi a to ani zdaleka, nicmene rozhodne nedoporucuju nikomu tam lezt. Vcerejsi stav: vrata jsou zaplatovana a zavarena.
  • 0

#15 Don82

Don82

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 425 příspěvků(y)

Publikováno 01 červen 2010 - 21:57

MMD3 napsal/a:
...geologie celého kopce Bídnice...


Super nápad na 5/5 Earthcache! :)

Ne, vážně, lidi nevezte tam.
  • 0

#16 strycek skrblik

strycek skrblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 96 příspěvků(y)

Publikováno 16 září 2010 - 12:50

Dnes jsem zapl telku, a co nevidím, Richard. Vcelku hezky natočené - seriál History channelu - cities of the underworld. Pokud má někdo zájem, tak jsem našel linky zde: http://www.sinlessli...-of-underworld/ jedná se o druhou sérii, 5 díl. První část je věnována Richardovi a druhá Praze.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama