Přejít na obsah


Fotka

Frekvenční analýza - program


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 borekj

borekj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2011 - 20:48

Ahoj všichni, mám takový problém. Luštím jednu mysterku a už jsem pochopil, že po dobrým to nepůjde. Takže nastává hrubá síla a s ní související frekvenční analýza. A jelikož jsem od přírody línej a na strejdov Gůglu jsem nic nenašel, ptám se tady. Nevíte někdo o nějakém programu, který by dokázal frekvenční analýzu provést za mě (tj. vhodit text a na základě výběru jazyka vyhodit už decryptovaný)? Moc díky všem! PS: Zdržte se prosím komentářů: tak si to najdi, napiš si ten program sám, a to je takovej problém tu analýzu udělat sám, apod. Děkuji
  • 0

Grr, Grr... Co zase je???
Nová keš...
Cože? Kdy, kde?


#2 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2011 - 20:57

Drobst: z zadne frekvenci analyzy ti nevyleze desifrovany text. Ale k veci. Ja mam oblibene tyto stranky http://rumkin.com/tools/cipher/ na nich je i frekvencni nalyza http://rumkin.com/to...r/frequency.php (a fakt to neni tezke najit :))
  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#3 borekj

borekj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2011 - 21:12

Myslel jsem to trochu jinak. Tady ty stránky už jsem si našel taky, dokonce už i výsledek provedl, teď mi jde o to, jestli je nějaký program, který by na základě textu a např. takovéto tabulky dokázal udělat tu druhou část frekvenční analýzy za mě.
  • 0

Grr, Grr... Co zase je???
Nová keš...
Cože? Kdy, kde?


#4 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2011 - 21:51

Kterou duhou cast? Frekvencni analyza ma jen jednu cast - podle ni nese sve jmeno: zjisti frekvencni vyskyt jednotlivych znaku v uvedenem textu. Ty si predstavujes neco, co by ti sestavilo text podle zjistenych cisel? To je snad nesmysl, ne? Jak dlouhy je ten text, bude to mit vubec smysl? Podle ceho se vezmou referencni tabulky - kazdy typ textu ma jine frekvence znaku (odborne - podle oboru, obecny jazyk, spisovny jazyk, novinove clanky, vpisovane vyrazy do krizovek, ...) Navic je to jen pravdepodobnostni hodnota a jeste nektere znaky mohou mit stejny pocet vyskytu, ... To je jen zaklad problemu. Frekvencni analyza neni nastroj na reseni, ale pomucka pro odhaleni principu sifrovani (a zdaleka ne vzdy ucinna nebo pouzitelna - schvalne ji aplikuj na Vigenerovy sifru).
  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#5 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 452 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2011 - 21:54

jak píše gord...to se nedá úplně zautomatizovat
  • 0

#6 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 383 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2011 - 22:23

Ale jo, takovej nastroj existuje - CrypTool, ale zase tak snadny to neni, musi se zadavat texty pro porovnani a taky musis vedet o jakou sifru jde. Jinak proste zkousis jednu za druhou. Zadny nastroj, ktery by automaticky dokazal rozlustit kratky text asi neexistuje a asi ani nikdy existovat nebude.
  • 0
MaFa

#7 scarabeus

scarabeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 325 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2011 - 23:02

Nemohu si nerýpnout... ale Frekvenční analýza a hrubá síla jsou dvě dost odlišné věci. :D ... jinak jsem taky luštil jednu vypečenou mysterku... kde byla potřeba frekvenční analýza... několik stran vymyšlených znaků... a tak jsem počítal a počítal a počítal... a pak to nějak zapadlo do šuplíku a na dodělání to čeká... Kdo je z okolí Plzně asi tuší, co za vypečenou mysterkou to bylo...
  • 0
Garmin Etrex Legend => Dell Streak Mini 5 => Samsung Galaxy Note II, Locus+Arcauv addon+GeoGet databáze addon, C:Geo,

#8 Hunda

Hunda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 09 duben 2011 - 23:06

Frekvenční analýza je dobrá akorát na jednodušší šifry. Plně automatický nástroj je skoro nesmysl. Hlavní písmena s významným výskytem jako je E, A a podobně se dají. Problém nastává s tím, že většina písmen se opakuje jenom jednou, dvakrát. To pak nastává ta druhá část práce, najít takovou kombinaci, aby z toho lezl smysluplný text. Zkus to v excelu, tam to celkem jde - jedno písmeno - jedna buňka. Je to ale šichta
  • 0

#9 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2011 - 8:32

Nahrazeni v pythonu ;):
import string
zasifrovanyText = "yxyxyx"
mapovani = string.maketrans( "xy", "ah" )
print zasifrovanyText.translate( mapovani )

  • 0

#10 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2011 - 8:40

gord napsal/a:
Frekvencni analyza neni nastroj na reseni, ale pomucka pro odhaleni principu sifrovani (a zdaleka ne vzdy ucinna nebo pouzitelna - schvalne ji aplikuj na Vigenerovy sifru).

Zrovna u Vigenerovy šifry je frekvenční analýza pořád velice účinný pomocník, jen je aplikace trochu složitější... teda ne zas tak, jenom potřebuješ delší text a mít představu o délce klíče (nebo dostatečně dlouho zkoušet) a analyzovat každé n-té písmeno. Několik Vigenerových šifer jsem takhle vyluštil.
Ale rozhodně souhlas, frekvenční analýza je jenom jednou ze šikovných pomůcek a u spousty šifer je úplně k ničemu (alespoň bez dalších znalostí o šifře). Nejde udělat jednoduchý kouzelný program, který by na výstupu vyplivnul z neznámého textu zašifrovaného neznámou šifrou smysluplný text.

edit:
Ještě přidám odkaz na moc pěknou automatickou internetovou aplikaci na lámání Vigenerovy šifry... PyGenere
  • 0

#11 borekj

borekj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2011 - 9:48

Dobře, asi jsem jsem se blbě vyjádřil. Myslel jsem nějaký program, do kterého bych zadal, že znak X má v textu 10% zastoupení, Y = 20%, Z = 30% (zašifrovaný text), A = 10%, B = 20%, c = 30% (text, který by mi vylezl). Vždycky jsem si totiž myslel, že frekvenční analýza je i tady to, ale asi jsem se mýlil.
  • 0

Grr, Grr... Co zase je???
Nová keš...
Cože? Kdy, kde?


#12 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2011 - 9:53

Já zrovna nedávno tuhle šifru řešil a náhodou jsem padl na něco zajímavého:

http://sifry.sourceforge.net/main.html

Asi je lepší pokusit se uhodnout heslo a posun, než řešit nerozluštitelnou šifru ....
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#13 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2011 - 9:54

borekj

Uf, tak teď nechápu, co vlastně chceš, už vůbec.:)
Frkvenční analýze je...
1) Máš zdrojový text (je jedno jestliotevřený nebo zašifrovaný)
2) Zpočítáš výskyty jednotlivých znaků, popřípadě ještě podělíš celkovým počtem všech znaků
3) Vyleze ti něco jako:
A: 0.0%; B: 2.1%; C: 6.2%; D: 1.5%...

Toť pro frekvenční analýzu vše.

Ty teda chceš něco, co ti text na základě výsledků frekvenční analýzy dešifruje?

edit: Aha, už asi vím... chybí mi tam ještě bod 4), kde se porovnají výsledky z bodu 3) s tabulkami frekvencí písmen charakteristickými pro určitý jazyk a určí se, jaké písmeno zašifrovaného textu odpovídá jakému písmenu otevřeného textu.
Já to dělám většinou podle grafů, což je dobré tak maximálně pro Caesarovu nebo Vigenerovu šifru, kde jsou všechna písmena abeced(y) posunuta vždy stejně.
  • 0

#14 borekj

borekj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 127 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2011 - 11:28

alkes napsal/a:

borekj

Uf, tak teď nechápu, co vlastně chceš, už vůbec.:)
Frkvenční analýze je...
1) Máš zdrojový text (je jedno jestliotevřený nebo zašifrovaný)
2) Zpočítáš výskyty jednotlivých znaků, popřípadě ještě podělíš celkovým počtem všech znaků
3) Vyleze ti něco jako:
A: 0.0%; B: 2.1%; C: 6.2%; D: 1.5%...

Toť pro frekvenční analýzu vše.

Ty teda chceš něco, co ti text na základě výsledků frekvenční analýzy dešifruje?

edit: Aha, už asi vím... chybí mi tam ještě bod 4), kde se porovnají výsledky z bodu 3) s tabulkami frekvencí písmen charakteristickými pro určitý jazyk a určí se, jaké písmeno zašifrovaného textu odpovídá jakému písmenu otevřeného textu.
Já to dělám většinou podle grafů, což je dobré tak maximálně pro Caesarovu nebo Vigenerovu šifru, kde jsou všechna písmena abeced(y) posunuta vždy stejně.


Přesně takhle jsem to myslel.
  • 0

Grr, Grr... Co zase je???
Nová keš...
Cože? Kdy, kde?


#15 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2011 - 17:04

To se dela 'opticky'. Vezmou se skupiny pismen s velkym vyskytem a hledaji se podobne skupiny v zasifrovanem textu. Zautomatizovat by to slo korelacni analyzou. Spocitat korelaci frekvencni tabulky jazyka a frekvencni tabulky zasifrovaneho textu. Pak tabulky posunout o pismeno a opet spocitat korelaci. Pak vybrat jako vhodne kandidaty pripady s nejvyssimi korelacemi. Ovsem fungovalo by to pouze za predpokladu, ze jsou abecedy oproti sobe posunute o konstantni pocet pismen. Pokud je to nejak pomichane, tak jen rucne. Ono by se to dalo zautomatizovat, t.j. frekvencni analyzou vytipovat nektera pismena, pak zkouset ruzne varianty a pomoci slovniku to kontrolovat. Jinak nez delat jen frekvencni analyzu jednotlivych pismen, tak je lepsi delat frekvencni analyzu paru a trojic pismen. Nektere kombinace jsou bezne, jine neobvykle nebo neexistujici. Zrovna vcera jsem pro zabavu vylustil jednu substitucni sifru v anglictine. Vubec nebylo potreba delat frekvencni analyzu. Stacilo se zamerit na kratka slova. Nasel jsem par pravdepodobnych vyskytu slova 'the', to odhalilo slova 'they', 'them' a hned jsem mel 5 pismen. Jedine jednopismenove slovo je 'a' a za apostrofem byva 's'. A mel jsem jich sedm. A tak dale.
  • 0

#16 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 383 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2011 - 18:04

A přesně tohle umí ten CrypTool - uděláš analýzu zašifrovaného textu a na základě frekvence písmen ve srovnávacím textu se převede ten zašifrovaný text.
  • 0
MaFa

#17 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2011 - 18:45

Ten CrypTool vypadá fakt zajímavě. Díky za tip.
  • 0

#18 edheldil

edheldil

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 10:24

Nadherny priklad lusteni jednoduche substituce je v povidce Zlaty Brouk od E.A.Poe. Kdyz jsem byl v sedme tride, tak se mi ten naznaceny princip tak libil, ze jeste nez jsem docetl povidku, rozlustil jsem cely text, co tam byl. Neco podobneho se da i v knizkach o Artemisovi od Coifera.
  • 0

#19 E-Ryc

E-Ryc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 198 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 11:32

A u Mlade Boleslavi je tehle povidce venovana keska GC20T98 ;)
  • 0

#20 kvapa

kvapa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 501 příspěvků(y)

Publikováno 13 duben 2011 - 11:37

Ahoj, zkus se podivat na tohle, jsou to takove jednoduche programky: http://temp.kvapa.com/freq.zip.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama