Přejít na obsah


Fotka

Novy disk - migrace operacnich systemu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 lukabike.com

lukabike.com

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 207 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 17:22

Omlouvam se za offtopic, ale potrebuju radu :) Vychozi stav: Notebok HP, 160 GB disk. Pri prvnim spusteni probehla instalace systemu Windows Vista. Nasledovalo vyvtoreni Recovery oddilu a 2 DVD. Potom jsem disk rozdelil na nekolik partiton a nainstaloval Linux. Soucasny stav: partiton kde jsou windowsy kapacitne nestaci, a krom toho Visty nejsou v nejlepsi kondici :) Misto uz neni odkud pridat, takze me ceka nejspis nakup noveho disku. No a ted otazka: jak nejsnaze "premistit" instalaci Windowsu na novy disk a hlavne na vetsi oddil nez je ted? Mam k nemu pouze ty Recovery DVD a Recovery oddil na puvodnim disku. Na nem ale "C" zabira prakticky celou kapacitu disku, coz nechci mit. Windows prakticky nepouzivam, nicmene se bez nich tak uplne neobejdu. Minimalne mapy do navigace a pripadny update software jak v garminovi, tak v telefonu je lepsi provadet v windows. :) Mate nejakou radu kudy do toho? :)
  • 0

Garmin 60csx, MacBook Air M1 + Geoget 2.8.X


#2 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 17:29

lukabike.com napsal/a:
Omlouvam se za offtopic, ale potrebuju radu :)
.....
No a ted otazka: jak nejsnaze "premistit" instalaci Windowsu na novy disk a hlavne na vetsi oddil nez je ted? Mam k nemu pouze ty Recovery DVD a Recovery oddil na puvodnim disku. Na nem ale "C" zabira prakticky celou kapacitu disku, coz nechci mit.


Rozdělit nový disk, zahájit instalaci do oddílu dle požadavků a po prvním restartu to stopnout a přehrát obsahem původního disku.

Nebo jestli si chceš zainstalovat, tak to nahraj celé a překopíruj jen uživatelská data.

Nebo je na to spousta klonovacího SW ...
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#3 knoflikari

knoflikari

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 65 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 17:31

Nevim jak HP ale treba u Lenova je problem i kdyz vypalim recovery oddil pripadne mam ho na CD tak ho i tak na novy HDD nedostanu, osaha a napise ze neni urceny pro tento HW, mozna to jde v recovery nekde u pravit, sel bych ale jinou cestou, pokud pouzival Linux (mas u me male plus) tak bych ho nasyspal na cely disk a pouzil WIN na virtualboxu pokud nepouzivas windows na nic jineho nez jak pises tak bych to osobne udelal takto a zbytek pres WINE
  • 0

#4 tuxidou

tuxidou

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 17:32

na windows se mi osvedcilo tohle: http://www.macrium.com/reflectfree.asp linux jde zkopirovat souborove a pak z nejakeho liveCD nainstalovat zavadec
  • 0

#5 lukabike.com

lukabike.com

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 207 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 17:36

knoflikari napsal/a:
sel bych ale jinou cestou, pokud pouzival Linux (mas u me male plus)
tak bych ho nasyspal na cely disk a pouzil WIN na virtualboxu
pokud nepouzivas windows na nic jineho nez jak pises tak bych to osobne udelal takto
a zbytek pres WINE

Jenze jak nacpu ty windowsy do virtualboxu kdyz k nim nemam instalcku? :) Nebo si je mam nekde "ukrast" a pak tam zadat svoje registracni cislo? :)
  • 0

Garmin 60csx, MacBook Air M1 + Geoget 2.8.X


#6 knoflikari

knoflikari

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 65 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 17:52

tak pak jedine na ferovku prehrat na novy disk clonezilou win a cekat co to udela
  • 0

#7 MaFa

MaFa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 383 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 19:36

Já používám na zálohování Acronis True Image Home a jedna z funkcí je i klonování disku, samozřejmě se změnou velikosti partition. Přecházel jsem takhle z 300G na 500G disk. Připojil jsem ho přes USB, nakopíroval, pak jsem prohodil disky a nabootoval z novyho. Mám takový pocit, že se win zmínily o výměně HW, ale jinak žádný problém.
  • 0
MaFa

#8 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 477 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 20:01

Bacha na tu Recovery Partition. Přehrál jsem takhle u notebooku HP disk na větší a poškodilo ji to. Skoro mám pocit, že ji ublížil posun na jiné místo na disku, jako kdyby tam byla pevně zakódovaná pozice na disku (to není nic neobvyklého, v Grubu je to taky tak). MaFa: jo, Windows můžou prudit s aktivací při podstatné změně hw. Snad by šlo i ty Windows nainstalovat nově z DVD (je nutná správná verze), protože na počítači budeš mít štítek se sériovým číslem.
  • 0

#9 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 20:29

Crocky napsal/a:
Bacha na tu Recovery Partition. Přehrál jsem takhle u notebooku HP disk na větší a poškodilo ji to. Skoro mám pocit, že ji ublížil posun na jiné místo na disku, jako kdyby tam byla pevně zakódovaná pozice na disku (to není nic neobvyklého, v Grubu je to taky tak).
MaFa: jo, Windows můžou prudit s aktivací při podstatné změně hw.

Snad by šlo i ty Windows nainstalovat nově z DVD (je nutná správná verze), protože na počítači budeš mít štítek se sériovým číslem.


Pokud máš vygenerovaná instalační media, tak recovery partition na nic nepotřebuješ a výrobce počítá s tím, že instaluješ na čistý disk, třeba když Ti odejde.

Takže Win ani moc neprudí a klidně se aktivují. Maximálně je aktivuješ po telefonu, když to nejde automaticky skrz net.

U notebooků je problém, že ta verze Windows není identická s normální distribuční verzí a zpravidla se Ti je pak nepodaří aktivovat. Prostě musíš mít firemní verzi k tomu notebooku.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#10 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 20:44

Až na ten Linux je to celkem běžná operace. Připojit oba dva disky na jeden počítač, třebas s použitím redukce. WIN partition zkopírovat pomocí PartitionMAgicu (existuje i free klon) a udělat jí novou velikost podle potřeby. Linuxovou nevím zda tyto programy zvládnou, ale v každém případě to musí jít přenést prostředky Linuxu. A to nemluvím o tom, že kolegové kopírují WIN oblasti vesele z prostředí Linuxu. Kdybys byl z Brna, tak bych ti píchnul, ale v Praze je to moc z ruky.
  • 0

#11 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 477 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 20:55

[quote]Crocky napsal/a:
[quote]kolombo napsal/a:
Pokud máš vygenerovaná instalační media, tak recovery partition na nic nepotřebuješ a výrobce počítá s tím, že instaluješ na čistý disk, třeba když Ti odejde.[/quote]
Já jsem tohle hledal dost usilovně a novější notebooky HP fakt neumí ta média vytvořit. Tak jsem to vyřešil tak, že jsem si koupil hned nový disk, ten původní vyndal a překopíroval. Tím jsem ale zničil Recovery Partition, tak jsem w7 natočil z DVD, co máme v rámci MSDN.
Nicméně původní disk mám v šuplíku a žil by (a je mi na dvě věci).

[quote]kolombo napsal/a:
U notebooků je problém, že ta verze Windows není identická s normální distribuční verzí a zpravidla se Ti je pak nepodaří aktivovat. Prostě musíš mít firemní verzi k tomu notebooku.[/quote]
Jo jo, toho se bojím, že když to nahodí z ne-OEM DVD, tak mu to nevezme sériové číslo.

Arne: ten free klon gparted je vynikající. Umí pracovat se všemi filesystémy linuxu, které jsem na disku měl.
  • 0

#12 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 21:02

Crocky napsal/a:
Jo jo, toho se bojím, že když to nahodí z ne-OEM DVD, tak mu to nevezme sériové číslo.


Ono Ti to nevezme číslo ani z jiné OEM verze stejných Windows :-(
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#13 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 477 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 21:05

kolombo napsal/a:
Ono Ti to nevezme číslo ani z jiné OEM verze stejných Windows :-(

Hmm, to je fakt dobrý, to bych nazval podporou pirátství :(.
  • 0

#14 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 30 květen 2011 - 21:15

Crocky napsal/a:

kolombo napsal/a:
Ono Ti to nevezme číslo ani z jiné OEM verze stejných Windows :-(

Hmm, to je fakt dobrý, to bych nazval podporou pirátství :(.


Problém nastane hlavně když si někdo nevygeneruje instalační media, jindy prakticky ne.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#15 lukabike.com

lukabike.com

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 207 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2011 - 5:55

Instalcni media mam, tak snad to pujde prohodit :-)
  • 0

Garmin 60csx, MacBook Air M1 + Geoget 2.8.X


#16 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2011 - 6:47

lukabike.com napsal/a:
Instalcni media mam, tak snad to pujde prohodit :-)


k čemu ty instalační média chceš použít? Ty win jsou přece funkční. A na kopii instalační média nepotřebuješ. To jen kdybys chtěl z neznámých důvodů znovu instalovat.
  • 0

#17 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 674 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2011 - 8:21

Arne1 napsal/a:

lukabike.com napsal/a:
Instalcni media mam, tak snad to pujde prohodit :-)


k čemu ty instalační média chceš použít? Ty win jsou přece funkční. A na kopii instalační média nepotřebuješ. To jen kdybys chtěl z neznámých důvodů znovu instalovat.


Jsou situace, kdy je lépe to přeinstalovat a například omezit počet nainstalovaných aplikací. Protože třeba pozůstatky všelijakých zapomenutých sdílených knihoven, záznamů v registrech, spuštěných služeb a podobné, odstraníš nejlépe novou instalací.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#18 maluston

maluston

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 157 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2011 - 10:46

kolombo napsal/a:

Crocky napsal/a:
Jo jo, toho se bojím, že když to nahodí z ne-OEM DVD, tak mu to nevezme sériové číslo.


Ono Ti to nevezme číslo ani z jiné OEM verze stejných Windows :-(


Tomu nerozumím, jak je to myšleno. Ještě jsem neměl případ, kdy by na jakýkoliv notebook nešly nainstalovat Windows z běžného OEM média. Jen za posledních 14 dní mám 9 instalací XP, vista, 7 na notebooky Lenovo, HP, Fujitsu-Siemens a Acer, různého stáří. Vždy reinstalace z bězných OEM médií s použitím vylepeného štítku. Je pravda, že pokud se použijou média dodaná s notebookem, je to míň práce, protože se dohrají i drivery a utility.
  • 0

#19 Gleep

Gleep

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2011 - 11:48

Jestli nový disk poběží na stejném stroji tak by neměl být žádnej problém se změnou HW. Mělo by stačít použít v podstatě jakýkoliv nástroj na klonování disků. Zjednodušeně řečeno, nový disk připojit k ntb, rozdělit, za použití nějakého programu naklonovat systémy a je to :-) Jestli máš ale média pro Windows a aktivační klíč, tak bych je možná celý znovu nainstaloval (záleží kolik tam máš programů). Přeci jen je systém potom rychlejší a zabírá ti míň místa :-)
  • 0

#20 cufik_team

cufik_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 31 květen 2011 - 13:33

Kdysi se mi Acronisem podařilo naklonovat nový/větší disk pro původní stroj včetně originální recovery partition. Potom šlo z recovery v původním stroji s novým diskem spustit recovery celého systému do originálního továrního nastavení. Včetně možnosti nahrát Win buď na celý (nový) disk nebo na rozdělený (nový) disk. Ale nějak záleží, jak je recovery dělaná. Taky už jsem tohle zažil na jiné značce a tam to takhle neprošlo. Pokud máš čas si s tím pohrát, za koušku nic nedáš.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama