Přejít na obsah


Fotka

Vysílačky pro skoro 5tiletého georobotka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 EmKu

EmKu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2011 - 17:24

Ahoj, chci poprosit, jestli nemáte někdo zkušenost s vysílačkami. Chci jí koupit pro prcka, ale nechci do toho rvát moc peněz, koukala jsem, že se dají koupit i pod 1000. Investuju max 1500, ale budu ráda za menší částku, páč synátor si svoje věci moc nehlídá, tak kdyby s tím někde praštil a nebo to ztratil, tak ať mi to není líto. Potřebuju poradit, na co koukat, případně konkrétní typy. Moc daleko od sebe chodit nebudeme. Ale ráda bych, aby to třebas fungovalo z domu, přes dvůr, stodolu, až na zahradu, takže přes několik zdí ... díky za rady
  • 0

#2 Romir

Romir

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2011 - 17:58

Pouzivame Cobra MT 725, je to starsi model, ale drzi uz 7 let. Pouzivame hlavne jako detske chuvicky, nebo pro dorozumivani mezi auty. Dosah dostatecny. 100vky metru v zastavbe, kilometry venku (extrem mam 46km - nevim co bylo na druhe strane, ale je potreba pocitat max 2-3) Takze pocitam, ze by i novejsi modely mohly mit dobrou vydrz. Celekm se mi libi Cobra MT975
  • 0

#3 Lubos_H

Lubos_H

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 160 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2011 - 18:01

Klasik Vysílačka z obchodu za 300-400 kč stačí vždy záleží a záleželo na podmínkách ve ktrých člověk vysílá já mám Combru MT už nevím kolikátku stála nás tehdy 1600,- mám ji už cca 6 let a nemůžu si ji vynachválit já mám rekord s PMR vysílačkou 98km oboustraného spojení s krásně čistým příjmem. Kup levnější v elektře za pár stovek a pak uvidíš jestli se bude využívat pokud ano pak můžeš koupit něco lepšího
  • 0

#4 devon rex

devon rex

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 124 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2011 - 18:05

Lubos_H napsal/a:
Klasik Vysílačka z obchodu za 300-400 kč stačí vždy záleží a záleželo na podmínkách ve ktrých člověk vysílá já mám Combru MT už nevím kolikátku stála nás tehdy 1600,- mám ji už cca 6 let a nemůžu si ji vynachválit já mám rekord s PMR vysílačkou 98km oboustraného spojení s krásně čistým příjmem


Ty DX relace jsou ale opravdu výjimečné, především pokud je člověk na vysokém kopci. Na přímou viditelnost to chodí fakt na dálku.
V praxi (les, venkov...) jsou to stovky metrů, ale třeba v husté kamenné zástavbě (Hvar-Jelsa) bylo i 200 metrů fakt velký úspěch.
  • 0

#5 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2011 - 20:35

Když byla akce v Lidlu, stála slušná sada asi 699,- Kč? 799?
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#6 EmKu

EmKu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2011 - 20:36

Takže myslíte, že běžná vysílačka chytí z domu přes stodolu na zahradu na 100? Mám tedy ještě koukat na něco konkrétního? díky
  • 0

#7 Romir

Romir

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 24 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2011 - 20:54

Podle mne uplne v pohode. Problem by mohl byt s panelaky ci jinymi zdmi obsahujicimi zelezo. Ale mate-li stodolu, tak toto asi neni vas problem. Jak funguji neznackove nevim.
  • 0

#8 EmKu

EmKu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 41 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2011 - 21:13

a mate nekdo vysilacky Brondi? Pekna cena, velkej dosah ....
  • 0

#9 bohouscl6

bohouscl6

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 119 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2011 - 23:23

Ahoj, ono to je téměř jedno, jakou dvojici PMR pořídíš - všechny mají stejný výkon 0.5 W. Liší se kvalitou a doplňkovými funkcemi.

Ta kvalita může ovšem v provozu znamenat veliký rozdíl - zahuhňané brumlání nebo čistý příjem.Těm zcela levným stanicím tedy doporučím se vyhnout.

Kolegové zde vzpomínali na nejdelší spojení - mě se před několika lety zadařilo spojení na PMR přes 200 km, ze severních do jižních čech. Podotýkám, že se mi to zadařilo jen jednou a za mimořádně příznivých podmínek, z kopce na kopec, tedy na přímou viditelnost.

To je ovšem výjimka. Normálně se uvádí dosah kolem 3 km, dva jsou reálnější, ale ani to nejde brát jako bernou minci, každá překážka mezi dvěmi stanicemi dosah snižuje. To co požaduješ po stanicích ty by ti ovšem PMR stanice splnit mohla.

Nebudu ti nutit konkrétní typ, jen přihodím několik poznámek na co koukat a čemu se vyhnout, je možné, že moje doporučení budou v diskusi doplněny.

Stanice se pořizuje, stejně jako ostatní elektronika, vždy k určitému účelu, takže nejprve obecné rady: Nepotřebuješ stanici, která má navíc v sobě možnost normálního rádia, zaplatíš za doplňkovou funkci, kterou nepotřebuješ. I když budeš vybírat levnější stanici, pokud si budeš moci vybrat mezi dvěmi výrobci, z nichž jeden je známější, zvolil bych jeho.

Nepořizoval bych si stanici s příliš zkrácenou anténou. Vysílací výkon je nízký, je třeba ho tedy co nejlépe vyzářit.

Koukal bych po stanici na AA baterie nebo AA akumulátory a nikoliv na AAA, vyhnul bych se stanicím s jiným druhem napájení, integrované akumulátory a pod. AAA nemají takovou výdrž, AA seženeš všude.

Možná ti někdo poradí, že existují stanice, u kerých se např. přerušením určitého vodiče dá dosáhnout vyššího výkonu, než jen těch půl Watu, nebo k rozšíření počtu kanálů, případně k aktivaci různých utajovačů hovoru a pod. Tady je dobré vědět, že provoz na těchto frekvencích podléhá zákonům

Dále je dobré vědět, že samotný provoz má rovněž určitá pravidla, zvyklosti. Je dobré si uvědomit, že na povolených frekvencích nemusíte být sami, že vaše komunikace může být poslouchána dalšími účastníky provozu a že například při vašem povídání můžete být osloveni další stanicí. Není to nic zvláštního, jako v normálním životě i zde platí, že se slušností nejdál dojdeš, pokud by byl zájem o konkrétní seznam, sadu pravidel, doporučím zadat ve vyhledávači slova Ham spirit

Nakonec popřeji se stanicemi mnoho zábavy, doporučím brát je sebou na výlety a nezapomenout je zapnout na kopcích - občas se člověk dovolá opravdu daleko, může se vám to zalíbit a třeba to bude i další doplňkový koníček, kdo ví ;)
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama