Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Vzorce v geocachingu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
120 odpovědí na toto téma

#81 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 696 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:31

PIVNI PUPEK: a pokud hledáš ty odlišnosti od standarní matematiky, tak to je třeba ten poziční zápis, včetně závorek vymezujích jednotlivé pozice. btw jak si mohl najít tolik kešek, když na webu se používá desetinná tečka a tys tedy mezi sebou násobil celou a desetinnou část minut.
  • 0

#82 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 834 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:38

Jediné pravidlo které se nepoužívá je to o implicitním násobení u závorek. A komu se to nelíbí, klidně může upravit vzorec například: místo (M).(A)(B)© dát M+(A*100+B*10+C)/1000 nebo M+A/10+B/100+C/1000 V mnoha případech (ale ne ve všech) to bude pro výpočet v Excelu dokonce výhednější.
  • 0

#83 PIVNÍ PUPEK

PIVNÍ PUPEK

    PIVNÍ PUPEK

  • Members
  • PipPipPip
  • 403 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:54

dr.vota napsal/a:

klidně se ještě zasměj víc, protože ani znak mínus není totéž co pomlčka, nebo spojovník (- to je to co dáš ve skutečnosti do textu zmáčknutím té klapky na klávesnici)
Jsou prostě pravidla matematická, typografická, programátorská...a GC, takže se s tím asi budeš muset smířit

To je sice všechno moc hezké, ale tahle hra není jen pro vědátory, kteří nemají na práci nic jiného než zkoumat zda je čárka dostatečně čárkovitá, či tečka dostatečně tečkovitá, či o nesmrtelnosti brouka. Tahle hra je pro všechny, a nějaký "sousedovic Toníček" ti takovéhle detaily zkoumat nebude. Tomu je naprosto jasné, že je li tečka na konci věty, tak jde o tečku, a je li tečka ve výpočtu, jde o násobení. Protože i sousedovic Toníček pozná rozdíl mezi zápisem souřadnic, matematickým výpočtem, a běžným textem, a žádné další složitosti v tom nehledá.
Proboha lidi, nevytvářejte problémy tam kde nejsou.
Přál bych si, aby tato hra zůstala hrou a zábavou, aby se z ní nestala jen hromada svazujících pravidel a nařízení.
  • 0

Jsem to stále já.


#84 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 9:01

však i sousedovic Toníček pozná že hvězdičkou je myšleno násobení, ale pivní pupek zřejmě ne, když z toho udělal takovou aféru ;)
  • 0

#85 PIVNÍ PUPEK

PIVNÍ PUPEK

    PIVNÍ PUPEK

  • Members
  • PipPipPip
  • 403 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 9:04

Parkis napsal/a:
však i sousedovic Toníček pozná že hvězdičkou je myšleno násobení, ale pivní pupek zřejmě ne, když z toho udělal takovou aféru ;)


Tak jo, tak si zde vesele přikyvujte. Jak vidím, tak jiný názor se zde netrpí. Myslel jsem že diskuse je od slova diskutovat. Tohle opravdu nemá cenu. Jdu raději to terénu lovit.
  • 0

Jsem to stále já.


#86 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 9:09

PIVNI PUPEK napsal/a:
Tak jo, tak si zde vesele přikyvujte. Jak vidím, tak jiný názor se zde netrpí. Myslel jsem že diskuse je od slova diskutovat.

Ano, diskuse je vzájemná komunikace dvou nebo více lidí, v tom nevidím žádný rozpor. Tvůj názor ti nikdo nebere, jen prostě mám jinej.

Tohle opravdu nemá cenu. Jdu raději to terénu lovit.

Konečně rozumný nápad ;) Venku je dneska krásně.
  • 0

#87 PaBa

PaBa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 9:31

PIVNI PUPEK napsal/a:

Lanc napsal/a:

a prave proto se pouziva hvezdicka, aby jsi nemusel rozlisovat 2 druhy tecek nebo iksek :)


:D:D:D Tak to mě dostalo. Už dlouho jsem se tak nezasmál.


Budeš se divit, ale hvězdička jako znak pro násobení byla zavedena už v dřevních dobách počítačů - například ve Fortranu. Byl potřeba jednoznačný nepísmenný znak, Unicode tehdy v 50. letech samozřejmě neexistoval, a tak tehdy vybrali právě hvězdičku. Od té doby je její význam ve světě počítačů zcela zřejmý, jak už jsem psal dřív (klávesnice, Excel). Nikdo tě tu nekamenuje, natrvdlýho ze sebe děláš úplně sám ;).
  • 0
PaBa

--
I always use ROT13 twice for extra security

#88 poohDA

poohDA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 975 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 9:49

Ber to tak, že ty vzorce jsou prostě hovorovým jazykem. Stejně jako je někdo schopen říci, že tam bylo jednou tolik lidí a kromě nás matematiků mu všichni ostatní rozmumějí dvakrát tolik, tak v GC se prostě (A)(B)© mezi sebou nenásobí.
PS: Ale že by matematik, mudla nebo američan použil v jednom výrazu tečku jednou ve významu oddělovače desetinných míst a podruhé ve významu násobení, to dělá jen Pivní Pupek
  • 0

#89 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 188 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 9:51

PIVNI PUPEK napsal/a:
Tak jo, tak si zde vesele přikyvujte. Jak vidím, tak jiný názor se zde netrpí. Myslel jsem že diskuse je od slova diskutovat. Tohle opravdu nemá cenu. Jdu raději to terénu lovit.


Nechápu, kde vidíš, že se netrpí jiný názor. Celé to tu je jen o diskuzi, že většina chápe, že prostě označení "×" nebo "·" pro násobení není úplně vhodné a máš tu spoustu argumentů proč (viz. příspěvky výše - možnost splést tyto operátory s proměnnou či desetinnou tečkou) a proto je lepší pro násobení používat "*".

Že se občas někdo neudrží, protože si vedeš pořád svou, že se ti prostě líbí označení "." a "x", jak jsi to vždy dělal a nechceš to měnit, takže tě asi svými argumenty nepřesvědčíme, to je jiná věc... Je pravda, že někteří by se měli v diskuzi trochu krotit ve svém slovníku. Neřekl bych, že se netrpí jiný názor, jen se ti snažíme vysvětlit ten svůj názor a prostě tě přesvědčit :-)
  • 0

#90 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 10:09

... to ale není názor, ale konsenzem přijatý úzus, Romane. Je naprosto jedno, jak moc nás bude přesvědčovat, že je to blbě; pláče na špatným pohřbu. Obrátit se bude muset s jedním problémem na Groundspeak, a s jiným na IT společnost jako takovou. IT má prostě svá specifika. Nebo jinak, klávesnice a interprety. Jinak to vidí matematik, jinak polygraf, jinak IT praxe. Zvláštní, že obecně si dokáží porozumět B)
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#91 weselka

weselka

    weselka

  • Members
  • PipPipPip
  • 696 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 11:33

Bože to se tu zas řeší pytloviny. Předpokládám, že všichni ví, že správná znaménka pro násobení jsou × a · Stejně tak jako jsou správné třeba uvozovky „ ” ... ale většina z vás to na klávesnici neumí napsat, tak píší . x * "" a podobné hovadiny. Takže za mě jedině tohle * a u tohohle přimhouřím oko "" Pro * hovoří i jeden problém který jsem měl s multinou kde owner použil správné znaménko pro násobení × ale v Oregánu se to v listingu vůbec nezobrazilo a tak jsem jen dosadil a bylo to blbě. Zkrátka * je mezinárodní a v základní sadě všech fontů a znakových sad. Maucta pánové ;)
  • 0
www.povetrnik.cz

#92 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 13:32

Arne1 napsal/a:
Jediné pravidlo které se nepoužívá je to o implicitním násobení u závorek. A komu se to nelíbí, klidně může upravit vzorec například:

místo (M).(A)(B)©
dát M+(A*100+B*10+C)/1000
nebo M+A/10+B/100+C/1000

V mnoha případech (ale ne ve všech) to bude pro výpočet v Excelu dokonce výhednější.


V čem to bude výhodnější v excelu? S tím prvním se pracuje nejlíp, viz třeba:
=25&","&a&b&c_

  • 0

#93 Ragnaar Salter

Ragnaar Salter

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 18:08

Protože se debata posunula od původního tématu, dovolím si navrhnout závěrečné řešení:
Do návodu pro založení keše http://wiki.geocachi.../Založení_cache přidat větu o vzorcích s odkazem na http://wiki.geocaching.cz/wiki/Vzorce. Věřím, že většina nových ownerů si tento návod pročítá a dozví se tak o i vzorcích. Naopak hledat sám od sebe nějaká pravidla pro vzorce nikoho nenapadne, protože "všechno je přece jasné a nic nového vědět nepotřebuji"
Aspoň u mě to tak probíhalo a předpokládám, že nejsem vyjímka.
  • 0
Nemám rád černé igelity
http://www.worldatwa...file&commid=156

#94 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 452 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 18:21

Ragnaar Salter napsal/a:
Protože se debata posunula od původního tématu, dovolím si navrhnout závěrečné řešení:
Do návodu pro založení keše http://wiki.geocachi.../Založení_cache přidat větu o vzorcích s odkazem na http://wiki.geocaching.cz/wiki/Vzorce. Věřím, že většina nových ownerů si tento návod pročítá a dozví se tak o i vzorcích. Naopak hledat sám od sebe nějaká pravidla pro vzorce nikoho nenapadne, protože "všechno je přece jasné a nic nového vědět nepotřebuji"
Aspoň u mě to tak probíhalo a předpokládám, že nejsem vyjímka.

hotovo
  • 0

#95 maaaca

maaaca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 707 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 19:02

Ted jsem na jeden vypecenej vzorecek narazil, chvili mi to dalo nez jsem prisel na ownerovu logiku :)

N 50° (D-1)(C*2).[(B-G-D)(A+G)(F-B )]+14
E 014° (F-G-D)(E-G).[(A+C+D)(G-D)(E+D)]+3


Edit: Ach ty smajlici...
  • 0

#96 Sedmitecka

Sedmitecka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 934 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 19:55

maaaca napsal/a:
Ted jsem na jeden vypecenej vzorecek narazil, chvili mi to dalo nez jsem prisel na ownerovu logiku :)

N 50° (D-1)(C*2).[(B-G-D)(A+G)(F-B )]+14
E 014° (F-G-D)(E-G).[(A+C+D)(G-D)(E+D)]+3


Edit: Ach ty smajlici...


Předpokládala bych, že před tečkou se závorky nenásobí ale ty v hranaté závorce se násobí :)
Je to tak?
  • 0

#97 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 19:59

To bych neřek. Závorky v hranaté závorce složí dohromady trojciferné číslo a k tomu se přičte 14, resp. 3
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#98 Sedmitecka

Sedmitecka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 934 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 20:03

Citecka napsal/a:
To bych neřek. Závorky v hranaté závorce složí dohromady trojciferné číslo a k tomu se přičte 14, resp. 3


Fakt??? TAk to by mi asi zamotalo hlavu dost:D:D:D
  • 0

#99 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 452 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 20:37

Citecka napsal/a:
To bych neřek. Závorky v hranaté závorce složí dohromady trojciferné číslo a k tomu se přičte 14, resp. 3

anp, normální přílepky (známe ze zákonů) B)
(ownera zabít)
  • 0

#100 malin.cz

malin.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 22:09

Moc pěkná debata. Ale ať bude trvat jakkoliv dlouho a (ne)usnesete se na jakékoliv exaktní definici správného zápisu vzorců v listingu, bude si každý owner dělat co chce a my ostatní to budeme muset pochopit.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama