Přejít na obsah


Fotka

GeoGet - dokumentace


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 bluetracer

bluetracer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 300 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 11:28

Jakožto nenapravitelný masochista jsem se opět vrhl do tvorby skriptů pro GeoGet. Do dokumentace jsem nahlédl s cílem získat odpověď na celkem triviální otázku: na kolik znaků je omezena velikost datového typu string, čili kolik maximálně znaků smí mít řetězec?
Odpověď jsem nenašel, stejně jako jsem nenašel ani ten nejzákladnější popis syntaxe použitého programovacího jazyka. Zato se tam člověk dočte opravdové výkvěty logiky. Tak třeba tady (doslovné citace jsou kurzívou, moje komentáře stojatým písmem):
Některé z těchto pojmů ale mohou být pro nováčka matoucí a proto je třeba si hned na začátku ujasnit, co je co.

Tomu jistě dopomohou definice, které za touto větou následují.

Makro je jen jiný výraz pro skript.

A hned následující věta:

Pluginy jsou skripty a makra

Neboli podle substituce z předešlé věty: Pluginy jsou skripty a skripty. Nebo též pluginy jsou makra a makra. Tím jsou pojmy skripty, makra a pluginy nováčkům ozřejmeny.

Ale zpět k tématu: jak dlouhý může být řetězec?
  • 0
Vložený obrázek

#2 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 11:49

Tva citace je z casti, ktera neni urcena k programovani. Pro programovani je na webu samostatna cast urcena autorum scriptu. Nic ti nebrani dokumentaci upravit, pokud se ti zda nevhodna.

Makra a scripty, jak jsi jiste sam od sebe logikou podle pripony souboru zjistil, jsou psane v pascalu, resp. Delphi. I typovani objektu tomu odpovida. Obecna syntaxe a vlastnosti objektu vychazeji z programovaciho jazyka a jsou popsane v JEHO dokumentaci. Neni treba je popisovatna araratu. Mam za to, ze soubory s timto byly (mozna jen odkaz) na araratu byly.

Ale abych byl konkretni k otaze - tusim ze max delka je 2^31-1. Zatim jsem na hranici stringu nenarazil a zpravaval jsem bez problemu X*100 MB stringy. Jina vec je efektivita prace s dlouhymi stringy, coz je veci manipulace s pameti, ...

EDIT: kdyz uz jsi hledal v dokumentaci, jiste jsi nasel i tuto stranku
nebo pripadne toto.
  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#3 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 12:12

Ano, maximalni delka stringu je teoreticky 2GB, bez par bytu. V praxi mene, protoze jsi limitovany adresnim protorem 32-bitove aplikace. Takze realny limit je "nejvetsi alokovatelny souvisly blok v pameti". K tomu pripominam, ze obsahem toho stringu mohou byt libovolna binarni data, vcetne treba bytu s hodnotou 0.
  • 0

#4 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 12:35

Kdyz uz rejpas, tak se aspon podivej na CELOU tu stranku. co je skript je tam totiz napsano si myslim ze celkem pochopitelne :DPodle me neni potreba to tam rozepisovat zbytecne dlouhosahle

Skripty jsou soubory, které umí GeoGet spustit a pomocí nich vykonat činnosti, které sám neumí. Typickými představiteli jsou importní, exportní a visualizační skripty.


  • 0

#5 bluetracer

bluetracer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 300 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 13:01

gord napsal/a:
Makra a scripty, jak jsi jiste sam od sebe logikou podle pripony souboru zjistil, jsou psane v pascalu, resp. Delphi.

Pascal jsme se učili ve škole. To je strukturované programování. Letmý pohled do několika cizích skriptů dává tušit, že tady půjde o objektové programování, což Pascal není. Z přípony PAS bohužel neumím logicky odvodit, že název programovacího jazyka je Delphi.

gord napsal/a:
Nic ti nebrani dokumentaci upravit, pokud se ti zda nevhodna.

Nevím, jestli je vhodné, aby dokumentaci psali lidé jako já, kteří ani nevědí, v jakém programovacím jazyku jsou skripty napsané. I když jestli právě takoví lidé jsou autory současné dokumentace, tak se tím mnohé vysvětluje. :)

gord napsal/a:
EDIT: kdyz uz jsi hledal v dokumentaci, jiste jsi nasel i tuto stranku
nebo pripadne toto.

Tu první odkazovanou stránku jsem nenašel. Kudy se k ní doklikám z homepage? Tu druhou jsem našel, ale tam není o Delphi ani slovo.
  • 0
Vložený obrázek

#6 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 452 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 13:09

bluetracer napsal/a:

gord napsal/a:
Makra a scripty, jak jsi jiste sam od sebe logikou podle pripony souboru zjistil, jsou psane v pascalu, resp. Delphi.

Pascal jsme se učili ve škole. To je strukturované programování. Letmý pohled do několika cizích skriptů dává tušit, že tady půjde o objektové programování, což Pascal není. Z přípony PAS bohužel neumím logicky odvodit, že název programovacího jazyka je Delphi.

gord napsal/a:
Nic ti nebrani dokumentaci upravit, pokud se ti zda nevhodna.

Nevím, jestli je vhodné, aby dokumentaci psali lidé jako já, kteří ani nevědí, v jakém programovacím jazyku jsou skripty napsané. I když jestli právě takoví lidé jsou autory současné dokumentace, tak se tím mnohé vysvětluje. :)

gord napsal/a:
EDIT: kdyz uz jsi hledal v dokumentaci, jiste jsi nasel i tuto stranku
nebo pripadne toto.

Tu první odkazovanou stránku jsem nenašel. Kudy se k ní doklikám z homepage? Tu druhou jsem našel, ale tam není o Delphi ani slovo.

Delphi je vývojové prostředí od Borlandu (ať se už přejmenovává jak chce), ve kterém se programuje v objektovém pascalu.
  • 0

#7 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 13:40

bluetracer napsal/a:
Nevím, jestli je vhodné, aby dokumentaci psali lidé jako já, kteří ani nevědí, v jakém programovacím jazyku jsou skripty napsané. I když jestli právě takoví lidé jsou autory současné dokumentace, tak se tím mnohé vysvětluje. :)

Tak ted jsi me ale nasral. Taky nemusela bejt dokumentace zadna, to si uvedom! Vis vubec kdo vsechno tu dokumentaci delal? Znas ty lidi? Vis leda tak velky houby... Ani nejsi schopnej docist stranku a hned kritizujes, ze to mame blbe napsany.

dr.vota: necituj predchozi prispevek, dela to akorat borcus a je to zbytecny. diky.
  • 0

#8 Valicek1

Valicek1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 595 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 14:33

LOL. Dokumentaci upravuje skupinka lidí, která ví co a jak. Hlavní dík k user-friendly dokumentaci nese právě petulinka1, tak bych se do ní moc nenavážel, o prázdnínách jsme tomu věnovali nemálo času. Možná se budeš divit, ale i když nedokáže jazyk pojmenovat (prostě pascal, object pascal, delphi (pascal)) tak v něm dokáže psát. Tak nerejpej. Bez ní sice dokumentace byla, ale ne zrovna moc user-friendly.
  • 0
Abych nebyl kačer teoretik, mám si raděj zajet na nějaký PT??

#9 Valicek1

Valicek1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 595 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 14:43

Jinak hodně sem toho napsal já, gord po nás všechno kontroloval + je autorem dokumentace k vývoji skriptů (společně s Halumou, pokud se nepletu). Pojem makro je sem asi přetaženej z GSAKu, pojem script (skript) je prostě název pro spustitelnej soubor. Plugin je to, co stáhneš z araratu (nebo odjinud) a pak to nainstaluješ (se všema serepetičkama, meta.ini souborem a tak dál...)
  • 0
Abych nebyl kačer teoretik, mám si raděj zajet na nějaký PT??

#10 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 16:11

bluetracer napsal/a:
Tu první odkazovanou stránku jsem nenašel. Kudy se k ní doklikám z homepage? Tu druhou jsem našel, ale tam není o Delphi ani slovo.


Dokumentace a navody - Pro autory doplnku - Programovani scriptu - Kam dal? a tam je asi 4. polozka od konce pascaldoc.

Nicmene, pokud se ti neco nelibi, asi by bylo tozimnejsi to napsat mene kontroverznim zpusobem. Vsechno, co je na tomto projektu udelano, dokumentaci nevyjimaje, ne delane dobrovolne, ve svem volnem case a bez jakekoli odmeny. Podobnymi poznamkami spoustu lidi nastves.
  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#11 bluetracer

bluetracer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 300 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 16:27

OK, takže Object Pascal, to je úplně jiný jazyk než Pascal.

V tom případě bych konstruktivně navrhoval udělat v dokumentaci následující úpravy:

1. na stránce Základní terminologie
Makra
Skripty jsou někdy nesprávně nazývány jako makra. Pod pojmem makro si ale spíše představíme nějakou činnost, kterou si program zapamatuje a pak ji dokáže opakovat. Skript oproti tomu musí vytvořit programátor, který jej napíše jako kus programu.

Pluginy
Pluginy jsou skripty připravené autorem tak, aby je bylo možné jednoduše instalovat a odinstalovat pomocí GeoGetu. Jeden plugin může obsahovat řadu skriptů a dalších souborů, které rozšiřují funkce GeoGetu.

2. na stránce Skripty
současnou odrážku dokumentace bych přejmenoval na uživatelská dokumentace k doplňkům

současnou nicneříkající až matoucí odrážku pascaldoc bych přejmenoval na dokumentace k programovacímu jazyku, v němž jsou napsány skripty
  • 0
Vložený obrázek

#12 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 789 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 16:44

A včem je Object Pascal jiný, než Pascal? Já pořád ještě občas používám příručku k Pascalu 5.5. A jde to podle toho dělat. I když blbě, protože určité věci se dnes už prostě dělají jinak. Co mi v Geogetu občas chybělo, byl popis tříd a celkový seznam, stalo se mi, že jsem si složitě programoval něco, co tam bylo hotové (konkrétně třeba parsování souřadnic). Jo, a je to pravda. Object Pascal je něco jiného, než Pascal. Má navíc spoustu předdefinovaných tříd, objektů, které se dají používat a programátor se je musí naučit, nebo alespoň vědět, kde najde jejich popis. A ještě k tomu stringu - je pravda, že starší Pascaly (v.6) měly string dlouhý max. 255 bytů. To dnes neplatí. A na rozdíl od céčka se dá stringovými funkcemi pracovat i s řetězcem, který obsahuje binární nuly. Což v céčku znamená konec řetězce a musí se s tím pracovat jako s polem.
  • 0

#13 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 16:50

bluetracer napsal/a:
V tom případě bych konstruktivně navrhoval udělat v dokumentaci následující úpravy: ...

No vidíš jak's to hezky napsal. Tak tu dokumentaci podle toho uprav. Jo a k tomu si začni chystal velký srdce. Budeš ho potřebovat. Nejpozději za pár měsíců, až nějaký Stopovač podle tvého vzoru "přátelsky a povzbudivě" napíše do fóra:

"OK, takže Pascal Script, to je úplně jiný jazyk než Object Pascal. Kterej de*il tu nemožnou dokumentaci psal...?!?" :D:DB)




  • 0

#14 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 16:53

bluetracer napsal/a:
OK, takže Object Pascal, to je úplně jiný jazyk než Pascal.

V tom případě bych konstruktivně navrhoval udělat v dokumentaci následující úpravy:

1. na stránce Základní terminologie
Makra
Skripty jsou někdy nesprávně nazývány jako makra. Pod pojmem makro si ale spíše představíme nějakou činnost, kterou si program zapamatuje a pak ji dokáže opakovat. Skript oproti tomu musí vytvořit programátor, který jej napíše jako kus programu.

Makro se ti jen tak, samo od sebe nezhmotni. Taky musi nejak vzniknout. Krom toho, v popisu makra neni slovo "skript" zeleny jen tak ze srandy. Je to odkaz, kde je skript vysvetlenej.

bluetracer napsal/a:
2. na stránce Skripty
současnou odrážku dokumentace bych přejmenoval na uživatelská dokumentace k doplňkům

současnou nicneříkající až matoucí odrážku pascaldoc bych přejmenoval na dokumentace k programovacímu jazyku, v němž jsou napsány skripty

Delsi uz to neslo? :D

PS: To, v cem je GG a jeho pluginy delany/napsany by sice v dokumentaci bejt melo, to je ovsem veci autora a bylo by od tebe hezky, kdybys aspon tu kritiku napsal min posmevacne a nepsal o nas, ze pisem dokumentaci k necemu, cemu nerozumime. Dalo nam to sakra prace dostat aspon do soucasny podoby, spousta veci chybela, nebo byla psana v dobe, kdy byl GG jeste v plenkach. A rozepisovat se ti o tom, co a jak pouzivat pri programovani, resp. popis syntaxe pascalu, nikdo nebude. Na to jsou uplne jiny stranky. Takze stacila obycejna pripominka, kde jsi moh napsat, ze ti tam chybi ta a ta informace. A ne to rozepisovat takhle... Me by v zivote nenapadlo hledat pascalovy veci v dokumentaci programu!
  • 0

#15 bluetracer

bluetracer

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 300 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 17:13

petulinka1 napsal/a:
Makro se ti jen tak, samo od sebe nezhmotni. Taky musi nejak vzniknout. Krom toho, v popisu makra neni slovo "skript" zeleny jen tak ze srandy. Je to odkaz, kde je skript vysvetlenej.


V pokročilých aplikacích vznikají makra tak, že uživatel klikne na Nahrát makro, pak s aplikací normálně pracuje a pak klikne na Zastavit nahrávání. A světe div se, makro se zhmotnilo, aniž by uživatel (tím méně programátor) musel napsat jediné slovo kódu. Definici jsem opsal z úvodu téhle stránky - u definic obecně není žádoucí, aby byly uvedeny na různých místech s různým obsahem.
Ten "skript" beru, ten má být zelený.

petulinka1 napsal/a:
Delsi uz to neslo? :D

Problém je, že ten programovací jazyk nemá název. Je to jakási zjednodušenina Object Pascalu. Až mu někdo vymyslí jedno- až dvouslovný název, může se to zkrátit, ale do té doby je potřeba to pojmenovat opisem.
  • 0
Vložený obrázek

#16 petulinka1

petulinka1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 316 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 17:18

No, jenze nekdo vzdycky musi vytvorit tu funkci, ktery ti cinnost zaznamena, Nerikej mi, ze jsou programy natolik genialni, aby to delaly automaticky ;) Bez lidskyho zasahu to proste nejde. Hlavni problem je tu ten, ze to nekdo prenes odjinud a zacal hojne pouzivat, ovsem v jinym slova smyslu. K tomu nazvu: tohle mas opravdu hoooodne dlouhy. Vymysli neco kratsiho. H me za to hodnekrat peskoval, kdyz jsem se snazila vymyslet neco pouzitelnyho. ;) Jo, a jak uz bylo receno - jeslti chces neco upravit, uprav to rovnou na araratu. V tom ti nikdo nebrani. Ale muze se ti stat, ze to pak nekdo prepise :D
  • 0

#17 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 17:23

mpik napsal/a:
A včem je Object Pascal jiný, než Pascal? Já pořád ještě občas používám příručku k Pascalu 5.5.


On totiz pojen ObjectPascal je jen marketingovy. Tim kdysi chtel Borland zduraznit, ze rozsirili normu Pascalu o objektove programovani. Zopakuj to slovo rozsirili! Znamenalo to tenkrat vlastne jen to, ze ten Pascal umel pouzivat nejen ordinalni typy, vyctove typy, recordy, mnoziny, a dalsi typy. Umel navic nove objekty a tridy.

Implementace Pascalu a jeho vyvojove prostredi se u Borlandu jmenovalo TurboPascal. Pozdeji prisli s novym vyvojovym prostredim pro windows nazvanem Delphi. Ale porad uvnitr je ten stary Pascal, jen v novejsi verzi. Dodnes jsou ty prekladace Pascalu v delphi cislovane v ciselne rade od starych Turbopascalu. tedy soucasny Pascal v Delphi je cistou evoluci zakladniho prapuvodniho Turbopascalu. Dnesni Pascal umi treba Generika nebo pretezovani operatoru, o cem si i ten ObjectPascal muze nechat zdat.

Takze skripty v Geogetu rozhodne nejsou jazyk Delphi. Jednak to je prostredi a ne jazyk, a i kdybychom na tu vyznamovou zkratku pristoupili, museli bychom rict jakou konkretni verzi Delphi mame na mysli. jenze ono to neodpovida zadne verzi. Je to proste Pascalscript, coz je program, ktery se snazi interpretovat skripty v jazyce, ktery se blizi tomu, na co jsou vyvojari z Delphi zvykli, ale zdaleka neumi vse.

Ale handrkovat se o rozdilu pascalu vs. objectpascau, to mi prijde krajne pitome. Kdokoliv, kdo kdy videl Pascal, se v tom rychle zorientuje. Jinak doporucuji delat neco jineho, treba prodavat zeleninu.
  • 0

#18 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 17:35

bluetracer napsal/a:
Pascal jsme se učili ve škole. To je strukturované programování. Letmý pohled do několika cizích skriptů dává tušit, že tady půjde o objektové programování, což Pascal není. Z přípony PAS bohužel


Asi se marne snazim pochopit, o c ti vlastne jde? Vydim tyto moznosti:

1. prisel jsi nam vynadat, jak jsme blbi, ze nepouzivame ten prapodivny jazyk-nejazyk, jako v jinych programech? Vlastne jsme uplni pitomci, ze vubec Geoget pouzivame! S tim se jdi bodnout. Skripty pro Geoget uspesne pisi i lide, kteri Pascal nikdy pred tim nevideli.

2. prisel jsi pro radu? pak by ses k lidem, kteri jsou ochotni ti pomoc, mel chovat kapanek jinak, a ne z nich delat pitomce. A kdyz neco nenajdes, neuskodi si priznat, ze jsi neco prehledl.

3. jsi z neceho frustrovany a vybijis si to zde?

EDOT: chtel jsem tim hlavne rict, ze tudy ne!
  • 0

#19 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 19:14

Jinak k tomu objectpascalu - ani to neni uplne pravda, ze by ty skripty byly ciste objectpascal. Protoze ve skriptech si nedokazes nadefinovat vlastni tridy, nebo plne vyuzivat OOP programovani. Ale muzes v omezene mire vyrabet a pouzivat instance preddefinovanych trid. Takze porad mi prijde nejlepsi, kdyz se proste rekne, ze je to skriptovaci jazyk zalozeny na Pascalu.
  • 0

#20 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 10 110 příspěvků(y)

Publikováno 14 duben 2013 - 19:47

mpik napsal/a:
Co mi v Geogetu občas chybělo, byl popis tříd a celkový seznam, stalo se mi, že jsem si složitě programoval něco, co tam bylo hotové (konkrétně třeba parsování souřadnic).


Kontretne popis trid pouzivanych v GG a pouzitelnych ve scriptech (stale pouzivam tento zapis, //skript// mi nejde pres klavesnici] je tady. Na araratu jsou prinejmensim 2 odkazy na tuto stranku, jeden je treba zde.

Seznam funkci, ktere jsou mimo tyto tridy jsou zde. Je tam i funkce ParseWgsStr(), ktera umi parsovat souradnice.

Rozhodne jsem dalek toho, abych tvrdil, ze popisy funkci, trid, metod, vlastnosti, ... je vycerpavajici. Vim, ze ne, a kdyz si nejsem schopen s tim sam poradit, pisu Halumovi (a dekuji mu za trpelivost se mnou). Ale vetsinou si s timto + dokumentace k VLC a Pascalu (viz odkazy v pascaldoc) vystacim.

Pokud mate nekdo problem, klidne me kontaktujte, urcite odpovim a budu-li vedet, i poradim. Pripadu, kdy sam nevim a odkazuji na Halumu, je minimum. Myslim, ze jsem zatim nikoho neodmitl. Timto postupem se snazim pomahat Halumovi a setrit jeho drahoceny cas k dalsimu vyvoji GG.
  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- Combine - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)

Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama