Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Keše na elektrických zařízeních


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
37 odpovědí na toto téma

#1 rumcajs_tr

rumcajs_tr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 18:27

Ahoj, chtěl bych se zeptat ostatních na názor na umísťování keší "na" nebo "v blízkosti" elektrických zařízení, jako jsou například rozvaděče NN (6kV) na sloupech elektrického vedení, a podobně. Sám jsem se v poslední době setkal se dvěma takovými kešemi a při jejich odlovu mi "nebylo nejlíp". Všude se ozývá vrčení od transformátorů, nad hlavou Vám občas jiskří výboje a Vy v tom všem ohmatáváte plechovou schránku rozvaděče a hledáte, kde by tak ta keš mohla být... osobně se vždy hodně dlouho a pozorně dívám a pak se snažím jedním sáhnutím keš vylovit, a obdobně zase vrátit. Ale dobře po těle mi teda při tom není. Možná mám přehnaný respekt z těchto zařízení, ale při všetečnosti českých kačerů, kteří strčí prsty kde to jen jde, si říkám, aby to jednou neskončilo průšvihem. Tyhle rozvaděče Vás totiž jen nekopnou jako 230V v zásuvce - většinou z Vás zůstane jen kus spečeného masa. Tak by mě zajímal názor ostatních kačerů a případně jestli v téhle oblasti umisťování keší nějak upravují pravidla, nebo se prostě předpokládá "zdravý rozum" Dík.
  • 0

#2 Rozic

Rozic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 18:32

Dle nových pravidel se nesmí keše umísťovat na produktovody a řekl bych, dle selského rozumu, že rozvaděče atd. produktovody jsou. Už hodněkrát jsem viděl keš, která byla umístěna jako falešná krabička od rozvaděče, ale byla na takovém místě, že hned bylo jasné, že elektřinu nevede. Také jsem ale viděl "falešnou" krabičku přímo na rozvaděči a tam si člověk už moc jistý není.
  • 0

#3 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 18:34

Souhlasím s Tebou - je to nebezpečné a zbytečné. Stejně jako u/pod/na sloupech EV. Jestli to ale upravují pravidla, to pochybuji.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#4 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 271 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 18:36

Já vidět takové umístění, ani bych ji nehledal.
  • 0

#5 Smogeo

Smogeo

    Pozorr, troll!

  • Members
  • PipPipPip
  • 500 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 19:02

Citecka, tys prospal co nám vyjednalo Čágobelo za nové lepší podmínky pro hru:
https://wiki.grounds.../Czech Republic
odstavec první - produktovody
  • 0
> Body nesmrdí <
Nepřijímám notifikace.Nebudu lítat jak Groundspeak pískne.

#6 PRESEKA

PRESEKA

    PŘESEKA

  • Members
  • PipPipPip
  • 677 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 19:17

Ale tam je zmínka pouze o produktovodech, což jaksi není el. rozvaděč - produktovod je prostě roura kterou cosi proudí. Většinou ropa, plyn, voda, pára, etc.

K tomu umístění ne el. rozvodech je v upravených pravidlech snad vztaženo pouze toto: Komíny, vysílace, sloupy inženýrských sítí
Nepovoluje se umístení keší na komínech, vysílacích a provozovaných sloupech inženýrských sítí, pokud je nutné na ne lézt.


...tzn., že když je to dole na sloupu, pod/za rozvaděčem nebo trafem tak nikam na ten sloup/zařízení nelezu být to tam, i po úpravě pravidel, může. Co na to říká rozum už pravidla neřeší a že s tím (jako člověk od fochu) až tak nesouhlasím a moc se mi podobná umístění nelíbí je věc jiná.

Osobně nevidím rozdíl v tom jestli je z důvodu antiteroristických zapovězeno to využívání produktovodů a mostů, včetně jejich technologických lávek (popravdě většinou veřejnosti "ofiko" stejně nepřístupných) proč je tohle stále možné. Hrozba pro kačera je na podobných zařízeních (z hlediska úrazu jeho samého) větší a z pohledu ochrany obyvatel bych řekl, že vyřazení trafostanice nebo vedení VN/VVN by zasáhlo také slušný počet obyvatel daného území a prakticky nic by tam nefungovalo (pomíjím nyní, že el. sítě jsou do větších sídel vedeny z více směrů).

Jinak ještě na tělesech přehradních hrází se to vlastně nyní má jak ? Je to normálně možné nebo již také absolutně NE ? Rybníky doufám stále restrikcím nepodléhají i když třeba takový protržený Rožmberk by nadělal slušnou paseku ještě i v Táboře ;)
  • 0
Děláme to pro zážitky a když je hezky tak nikam nechvátáme...
Naše keše zakládáme bez dotací a i jejich provoz si sponzorujeme sami.
Berte na to při jejich návštěvách ohled !

#7 sambar439

sambar439

    Hulvát a vesnickej primitiv ;)

  • Members
  • PipPipPip
  • 462 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 19:24

Měl jsem adoptovanou keš na sloupu VVN - raději jsem ji přemístil. Sice tím největším důvodem bylo to, že u sloupu na polní cestě uprostřed polí byl každý hned nápadný, ale bezpečnost (zvlášť za letních bouřek) byla také mocným impulsem... Hned po několikanásobném vymudlení ;)
  • 0

#8 M13JP

M13JP

    Pepa

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 19:26

Přimlouval bych se za zákázání umisťování keší na elektrické zařízení! Osobně jsem se 2x setkal s umístěním, co má něco společného s elektrikou. První byla zespoda transformátoru a tam jsem měl opravdu špatný pocit ji vyndavat a nelíbilo se mi to. Do logu jsem to napsal a ownerovi to bylo proti srsti. Druhá byla ve falešné elektro skříni a ta byla velice pěkně zpracovaná, proto mi nevadila.
  • 0

#9 Rozic

Rozic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 19:27

PRESEKA napsal/a:
Ale tam je zmínka pouze o produktovodech, což jaksi není el. rozvaděč - produktovod je prostě roura kterou cosi proudí. Většinou ropa, plyn, voda, pára, etc.

K tomu umístění ne el. rozvodech je v upravených pravidlech snad vztaženo pouze toto: Komíny, vysílace, sloupy inženýrských sítí
Nepovoluje se umístení keší na komínech, vysílacích a provozovaných sloupech inženýrských sítí, pokud je nutné na ne lézt.


...tzn., že když je to dole na sloupu nebo bod bednou s rozvaděčem nebo trafem tak nikam na ten sloup/ zařízení nelezu a být to tam i po úpravě může. Že s tím (jako člověk od fochu) až tak nesouhlasím a moc se mi podobná umístění nepozdávají je věc jiná.


Produktovod ale neznamená rouru. :)
Je to cokoli, co vede nějaký produkt a mezi produktovody patří i sloupy VN a VVN.
  • 0

#10 PRESEKA

PRESEKA

    PŘESEKA

  • Members
  • PipPipPip
  • 677 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 19:37

To Rozic - Ok, máš pravdu budeme-li tedy důslední a slovíčkařit tak pak mezi tzv. produktovody v první řadě řadíme : ropovody plynovody vodovody parovody a jiné teplovody ethylenovody, heliovody, dusíkovody a obecně všechny další Xvody (klidně i mlékovody, pivovody, vápnovody, pískovody - jj, i takové věci existují) Ano ta el. vedení tam nespadají a i v pravidlech GC jsou zařazené v samostatné "kategorii" a jestli někomu schází v této hře adrenalin tak by si měl proboha uvědomit, že to dnes zcela samostatně hraje mraky dětí a náctiletých, kteří skutečně hrábnou kamkoli a jestli jednou najdou keše v podobě el. rozvadeče nebo pojistkové skříně tak příště až okolo nějaké půjdou tak tam cvičně nakouknou zda tam náhodou není další... Těm co potřebují v životě "jiskření" bych doporučoval provozovat adrenalinové "sporty" mimo GC. Tohle prostě není ta úplně správná platforma pro poddobné aktivity ;)
  • 0
Děláme to pro zážitky a když je hezky tak nikam nechvátáme...
Naše keše zakládáme bez dotací a i jejich provoz si sponzorujeme sami.
Berte na to při jejich návštěvách ohled !

#11 Diver On The Trip

Diver On The Trip

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 20:55

Mám pár postrehov k tejto diskusii:

- v prvom rade NN (nízke napätie) je napätie do hodnoty 1000V. Ak je teda na nejakom el. zariadení napísané 6kV a viac, jedná sa o VN (vysoké napätie).
- pokiaľ je keš umiestnená zo spodu skrine na transformátore a v prípade, že by ste boli zasiahnutý el. prúdom, dostanete ranu proti zemi 230V (teda rovnakú, ako doma v zásuvke). Výnimočne, pokiaľ by ste tam strčili obe ruky, dostanete ranu napätím 400V - to už je horšie, ale ešte stále sa to dá v pohode rozdýchať!
- všetky zariadenia VN a VVN (to sú tie vééélké ocelové stĺpy, transformátory, trakčné vedenia atd.), musia a sú konštrukčne vyhotovené tak, že sa obyčajný "červ" - čo je v podstate každý kačer - k ich živým častiam bez technických prostriedkov (napr. rebrík, plošina a pod.) nedostane. Tak je zabezpečené (hovorí sa tomu "Ochrana polohou" ) , aby nedošlo k úrazu a k následnej smrti.
Z vysokým napätím už totižto nie je sranda - podľa jeho veľkosti nie je potrebný ani priamy dotyk - oblúk môže preskočiť kľudne aj na vzdialenosť 1m a za sekundu je z vás čierny uhlík!
- a čo sa týka elektrického vedenia (je jedno, či je to NN, VN alebo VVN) V ŽIADNOM PRÍPADE TO NIE JE PRODUKTOVOD!!!!! Podľa zákonov, vyhlášok a noriem v ČR platných (v okolitých krajinách je to v podstate to isté) je to "Vyhrazené technické zařízení" a vzťahuje sa naň obrovská kopa predpisov!

To je elektrikársky pohľad a čo sa týky toho "kačerského" ukladať keše na elektrické zariadenia by som jednoznačne nedoporučil a zakázal!!!

... v obore elektro sa pohybujem 24 rokov.
  • 0

#12 rumcajs_tr

rumcajs_tr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 21:12

Ahoj, díky všem za názory. Jednak se omlouvám za mystifikaci NN/VN, v tomhle konkrétním případě se jednalo o rozvaděč 6kV, takže VN. Druhak jsem pochopil, že většina kačerů to asi vidí podobně, tj. od el. zařízení by bylo dobré se s touhle hrou držet dál. Faktem je, že v ani jednom zmiňovaném případě jsem nenarazil na umístění, které by bylo vyloženě životu nebezpečné (poškozená skříň rozvaděče nebo umístění blízko živých částí...) to bych řešil hned NA logem. Spíš šlo o to, jestli si Ti co tyhle keše zakládají, dokážkou představit co s tím neznalý kačer umí udělat - když vidíte v jiných případech, jak můžou být zdemolované po pár měsících zdánlivě nerozbitné skrýše, napadne Vás všelicos... Myslím tedy, že je to hlavně o zdravém rozumu každého z nás. Díky za názory.
  • 0

#13 Rozic

Rozic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 21:51

Ano a i ta el. vedení tam spadají. Vycházel jsem však z toho co je v pravidlech GC a tam jsou zařazené v samostatné "kategorii" a snažil se to trochu lidsky přiblížit i někomu, komu je úplně šumák jak se co po republice/kraji/městě/fabrice/domě rozvádí ;)

Jenže pro Čr platí nejenom GC pravidla, tak jako všude, ale dalších milion pravidel, která ti dnes už skoro nedovolí udělat adrenalinovou keš.
  • 0

#14 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 057 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 21:57

Nakonec skončíme jako na Cejlonu. Tam mají owneři krabičky doma a - když chceš zalogovat - musíš si zazvonit a vyžádat si ji osobně.
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#15 Rozic

Rozic

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 22:31

A když zazvoním, tak si u něj můžu vylézt na komín? :D
  • 0

#16 prazskychytrak

prazskychytrak

    Rendy

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 707 příspěvků(y)

Publikováno 15 srpen 2013 - 22:56

Neumisťovat škatule na spodek nějakého sloupu mi přijde už uhozený. To je za chvilku nebudeme umisťovat ani pod kameny, protože tam může být zmije apod. Každej jsme snad nějak soudnej a víme jak se při takovém odlovu chovat...když kolem nás při odlovu takové sloupovky burácí bouře, nebudeme na sloupu jásat a fotit se s nálezem, ale zatím zalezeme do nejbližší hospůdky, to je každému jasný.
  • 0

Bookmarky: 2.gif Zajímavé osudy kešek world.pngKešky výletovky hint_icon.pngHinty
Web: geopraha.eu regionální web Prahy
pepikov.cz
web o zajímavostech Prahy


#17 urbanb

urbanb

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2013 - 0:35

Ochranná pásma upravuje zákon č. 458/2000 Sb. , energetický zákon, v ustanovení § 46. Podle odst. 8 až 10 tohoto ustanovení není možné v ochranném pásmu nadzemního a podzemního vedení, výrobny elektřiny a elektrické stanice a) zřizovat bez souhlasu vlastníka těchto zařízení stavby či umisťovat konstrukce a jiná podobná zařízení, jakož i uskladňovat hořlavé a výbušné látky, B) provádět bez souhlasu jeho vlastníka zemní práce, c) provádět činnosti, které by mohly ohrozit spolehlivost a bezpečnost provozu těchto zařízení nebo ohrozit život, zdraví či majetek osob, d) provádět činnosti, které by znemožňovaly nebo podstatně znesnadňovaly přístup k těmto zařízením. V ochranném pásmu nadzemního vedení je pak zakázáno vysazovat chmelnice a nechávat růst porosty nad výšku 3 m. A v ochranném pásmu podzemního vedení je zakázáno vysazovat trvalé porosty a přejíždět vedení mechanizmy o celkové hmotnosti nad 6 t. Z těchto zákazů může podle odst. 11 udělit písemnou výjimku (souhlas) provozovatel příslušné části elektrizační soustavy nebo provozovatel přímého vedení (např. právě EON), pokud to umožňují technické a bezpečnostní podmínky a nedojde k ohrožení života, zdraví nebo bezpečnosti osob. Musí v ní stanovit podmínky provedení dané činnosti (např. vysazení stromu). Velikost ochranných pásem je stanovena v odstavci třetím ustanovení § 46: Ochranné pásmo nadzemního vedení je souvislý prostor vymezený svislými rovinami vedenými po obou stranách vedení ve vodorovné vzdálenosti měřené kolmo na vedení, která činí od krajního vodiče vedení na obě jeho strany a) u napětí nad 1 kV a do 35 kV včetně 1. pro vodiče bez izolace 7 m, 2. pro vodiče s izolací základní 2 m, 3. pro závěsná kabelová vedení 1 m, B) u napětí nad 35 kV do 110 kV včetně 1. pro vodiče bez izolace 12 m, 2. pro vodiče s izolací základní 5 m, c) u napětí nad 110 kV do 220 kV včetně 15 m, d) u napětí nad 220 kV do 400 kV včetně 20 m, e) u napětí nad 400 kV 30 m, f) u závěsného kabelového vedení 110 kV 2 m, g) u zařízení vlastní telekomunikační sítě držitele licence 1 m.
  • 0

#18 Kolc

Kolc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 49 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2013 - 1:39

Chybka se obcas vloudi. Na GC1H1EE se mi kdysi prihodilo, ze napoveda byla cosi ve smyslu "VN, blesk" a cache byla ve falesne elektroskrini. Bohuzel v ulicce byl mizerny signal a co cert nechtel, naproti byla pojistkova skrinka skutecna a odemcena. Vzhledem k mudloprovozu jsem se snazil byt rychly a nenapadny, takze az na posledni chvili (jednotky cm) jsem si vsiml, ze se chystam sahnout na zivou nozovou pojistku 380 V. Trochu jsem se lekl, takova cache se pak dobre pamatuje ;) Ted jsem se dival do listingu, hint je upraveny alespon v tom smyslu, ze "vlevo" - zrejme se predpoklada, ze i chodci sleduji dopravni znaceni jednosmerek.
  • 0

#19 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2013 - 6:13

Zřejmě už si někdo šáhnul blbě, tak owner alespoň upravil hint. :D
  • 0

#20 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 8 795 příspěvků(y)

Publikováno 16 srpen 2013 - 7:36

Já viděl u jednoho objektu z každé strany dvířka s bleskem (to byl hint). Na jedněch bylo tužkou v rohu připsáno GEO, na druhých Here not. Poplést se to nemohlo, ale kdyby náhodou ta pravá dvířka byla otevřená, nevím, asi by si někdo sáhnul.
Co mě ale dostalo, je tento log:
http://www.geocachin...d7-b0462f1ff61b
Tato krabička sice není elektrická, ten stožár tam stojí jen tak, dráty k němu nevedou, ale lézt tam za deště a bouřky... buď si dělal srandu, nebo je to ... rohatec.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama