Přejít na obsah


Fotka

Stratocaching - co udelat priste lepe


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
45 odpovědí na toto téma

#21 bender-king

bender-king

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 20 November 2013 - 21:34

Mně přišlo poměrně složité to textové přihlášení nálezu přes SMS...

Souhlas, zbytecne moc udaju,  SMS ano, ale jen s obsahem: prideleny kod lovce pri registraci + kod na stratokesi. To by melo pro jednoznacnou identifikaci stacit.


  • 2

#22 Smogeo

Smogeo

    Pozorr, troll!

  • Members
  • PipPipPip
  • 500 příspěvků(y)

Publikováno 20 November 2013 - 21:35

Chybou bylo slibovat lidem výhry.


  • 0
> Body nesmrdí <
Nepřijímám notifikace.Nebudu lítat jak Groundspeak pískne.

#23 Alke04

Alke04

    Alke04

  • Members
  • PipPipPip
  • 678 příspěvků(y)

Publikováno 21 November 2013 - 1:46

To zalezi na proudeni v jednotlivych vrstvach, ktere muze byt hodne odlisne, cili pak muze byt rozptyl poradny (da se spocitat, pokud bude potreba). A odlisne nejen rychlostne ale i smerove.

 

Nic méně to neřeší základní problém - pozdější výpust = pozdější dopad. A pokud vzdálenost nebude např. po deseti minitách o 50 km a více (což nebude), tak se budou hledači stíhat přesouvat z jednoho neúspěšného na další a bude to Need for speed Stratocache - bohužel.


  • 0

#24 Tom Fuk

Tom Fuk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 21 November 2013 - 13:19

Možná by většímu rozptylu pomohla různá váha / velikost nebo mírně změněný tvar stratokeší. Samozřejmě to pak bude složitější s dopravou "nahoru" a vypuštěním. Stejně to ale bude všechno po větru - takže jestli nebude západní maji Moraváci bohužel zase smůlu ;)

Možná by stálo za to, aby kešky držely nad vodou - nevím jak to bylo teď, ale pokud skončily ve vodě, asi šly ke dnu, že?


  • 0

#25 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2345 příspěvků(y)

Publikováno 21 November 2013 - 16:31

Protože jsme myslím věnovali docela dost času jak modelování trajektorií stratokešek, tak i jejich hledání v terénu, dovolím si napsat pár poznámek k tématu. Shrnuji již vyslovené názory, se kterými souhlasím, a přidávám i něco nového:

  • Omezení masovosti - neslibovat žádné hodnotné ceny, zavést registrační poplatek, případně i nějaký limit v počtu registrovaných.
  • Zvětšit rozptyl dopadu - podle mne jde reálně (a v omezené míře) jen odlišnou geometrií nažek a rozdílnou hmotností. Rozdíl v rychlosti klesání při zemi mezi 2 a 4 m/s znamená (v případě podmínek, které panovaly minulou sobotu) rozdíl v místě dopadu něco málo přes 10 km. Většího rozptylu lze dosáhnout jen postupným vypouštěním, ale technická realizace bude celkem obtížná. K ideálu - rozsypat na jeden start stratokešky po větší části republiky - se nelze bohužel ani přiblížit.
  • Viditelnost - barevné provedení přizpůsobit snadnějšímu nálezu. Maskování do barev sponzora není v konečném důsledku vhodné ani pro sponzora samotného. Přidat reflexní plochy, klidně i "blikátko" - viz dále.
  • Kontrukce "jadérka nažky" - podle mne je vhodné vyhodit krabičku trackeru a samotnou elektroniku a baterie umístit do tepelněizolačního futrálu - třeba z pěnového polyethylen. Sníží se hmotnost, výrazně zlepší teplotní odolnost a navíc by mohla nažka i plavat.
  • Vysílání souřadnic - stačilo by souřadnice vyslat až po dopadu, resp. až po vzpamatování baterií z tepelného šoku ve stratosféře. Prostě bych tracker nechal vypnutý a doplnil ho spínacím obvodem, který po ohřátí baterií a zvýšení jejich napětí zapne elektroniku trackeru (nebo alternativy - viz dále). 
  • Roční doba - podzim, nebo lépe babí léto je pro akci ideální. Přes léto jsou na polích plodiny - stratokeš nebude vidět a úroda bude podupána lovci.
  • Hledání - pokud má být hra určena i pro "rodiny s dětmi", jak bylo deklarováno, nezbývá než vynechat GPSku, resp. nesdělovat souřadnice. Paradoxně jsme se v našem týmu shodli, že zamrznutí trackerů hře pomohlo. Pokud by byly po dopadu nahlášeny všechny souřadnice, bylo by do pěti minut vyloveno. Dobře, v hůře přístupných oblastech do deseti. Předpokládat, že někdo nepojede ke keši off roadem po poli je za situace, kdy byl letos najat i vrtulník, docela naivní. Navrhuji příště vypustit tři druhy nažek:
    • nažky jako radioseedy
    • nažky s GPS a GSM ohlášením polohy
    • akustickovizuální nažky (po aktivaci na zemi by mohly vydávat v pravidelných intervalech světelný a akustický signál)
  • Další nápady, související s bodem 7. jsou:
    • oznámit jen přibližnou polohu stratokeše (případně ji v čase postupně zpřesňovat)
    • oznámit jen jednu souřadnici (což však při známé trajektorii znamená vlastně velmi dobře určit místo)

  • 0

#26 Tompr

Tompr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 21 November 2013 - 19:04

melo by byt že keš bude lovitelna treba 10hodin po dopadu a ohašení a ne že za 5min už není na miste takle to s rodinou asi nikdo neda a je to jak hon na čarodejnice než klidny vylet za touto jinak suprovou večí...


  • 0

#27 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1092 příspěvků(y)

Publikováno 21 November 2013 - 19:38

Souhlas, zbytecne moc udaju,  SMS ano, ale jen s obsahem: prideleny kod lovce pri registraci + kod na stratokesi. To by melo pro jednoznacnou identifikaci stacit.

Telefonní číslo registrovat před startem, takže stačí jen kód.

 

... A co třeba ve formě QR - načíst aplikací a odeslat?


  • -1

#28 Jistra

Jistra

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 21 November 2013 - 21:18

Další kacířská myšlenka - potřebujeme stratocaching, nestačil by aerocaching?
Aerokeše by byly shozeny z malého letadla, tím by byl zajištěn rozptyl. Při zveřejnění souřadnic všech aerokeší najednou by se účastníci rozptýlili také a nejeli by všichni k té, která se ozvala první.
Byly by shozeny do lesa - akce by mohla být v létě.
Odpadl by problém se zamrznutím trackerů a při shozu na posádce známých souřadnicích by ho ani nemusely obsahovat.
Samozřejmě už by šlo "jen" o hru a ne výzkum shazování předmětů ze stratosféry. :-)
  • -1

#29 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 1224 příspěvků(y)

Publikováno 21 November 2013 - 22:22

To nemá to kouzlo...


  • 0

#30 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4214 příspěvků(y)

Publikováno 21 November 2013 - 23:39

... A co třeba ve formě QR - načíst aplikací a odeslat?

Nezdá se ti, že požadavek čtení QR kódu je značně diskriminační?


  • 0

#31 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2741 příspěvků(y)

Publikováno 21 November 2013 - 23:45

Nezdá se ti, že požadavek čtení QR kódu je značně diskriminační?

Nevím s čím lovíš, ale čtečka QR kódů je k dispozici pro Android, IOS, Windows i Nokia Symbian ...


  • 0

#32 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4214 příspěvků(y)

Publikováno 21 November 2013 - 23:49

Nevím s čím lovíš, ale čtečka QR kódů je k dispozici pro Android, IOS, Windows i Nokia Symbian ...

Lovím s Garminem etrex legend hcx. Od té doby, co jsem ho dostala od kamaráda. Před tím jsem lovila s černobíle vytištěnou leteckou mapou. Jo, a můj skvělý mobil kromě volání umí posílat ještě taky SMSky :D! A tak to má hafo lidí, zvláště těch s většími rodinami. Když se tu teda bavíme o možnosti téhle zábavy pro rodiny.


  • 1

#33 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4040 příspěvků(y)

Publikováno 22 November 2013 - 0:02

QR má určitě budoucnost, ale zatím ani plno lidí neví, o co jde. Také jsem se poučila teprve před pár týdny - mám ve sbírce 2 CWG s QR kódem, kolega měl aplikaci v mobilu, takže mě proškolil. V sobotu mě překvapila info tabule pod kostelem u Klatov - na ní byl také QR kód, který po načtení ukázal odkaz na netové stránky.....pro turistiku šikovné. 

Použití ve hře by momentálně asi diskriminační bylo, hlasovala bych pro obyč.sms - ale chtělo by to dořešit zachování pořadí jako u nálezu. Nezdálo se mi spravedlivé, že podle jednoho z příspěvků se někdo nedostal do první desítky jen pro pomalejší odeslání ( parta přišla myslím v pořadí 4. - 6. ) 


  • 0

#34 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2741 příspěvků(y)

Publikováno 22 November 2013 - 0:32

Lovím s Garminem etrex legend hcx. Od té doby, co jsem ho dostala od kamaráda. Před tím jsem lovila s černobíle vytištěnou leteckou mapou. Jo, a můj skvělý mobil kromě volání umí posílat ještě taky SMSky :D! A tak to má hafo lidí, zvláště těch s většími rodinami. Když se tu teda bavíme o možnosti téhle zábavy pro rodiny.

Tak já třeba nepočítám s tím, že bych dělal T5 terén a třeba kešku v lomečku u Starého Klíčova bych kvůli perforovaným bubínkům mohl možná odlovit v takovém tom starodávném skafandru s kulatou helmou :)  A když to doženu do extrému, to by všechny kešky měly být dostupné na vozíčku ?

Promiň, je mi líto, že to mám takhle hrotit, ale snad můžeš vyrazit na odlov s někým, kdo to vybavení má...


  • -2

#35 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4214 příspěvků(y)

Publikováno 22 November 2013 - 6:01

Tak já třeba nepočítám s tím, že bych dělal T5 terén a třeba kešku v lomečku u Starého Klíčova bych kvůli perforovaným bubínkům mohl možná odlovit v takovém tom starodávném skafandru s kulatou helmou :)  A když to doženu do extrému, to by všechny kešky měly být dostupné na vozíčku ?

Promiň, je mi líto, že to mám takhle hrotit, ale snad můžeš vyrazit na odlov s někým, kdo to vybavení má...

Tak mi osobně je to celkem fuk, pochybuju, že bych zrovna já razila nahánět nějaký sondy :D, jen říkám, když už se  tu mluvilo o tom, že by mělo jít o hru vhodnou pro rodiny s dětma, že se tahle idea příliš neslučuje s vybavením pro pár vyvolených. Představa, že chytrej telefon nebo nejnovější navigaci má "každej" je značně zkreslená, stejně jako nemá zdaleka každej třeba internet v mobilu. A právě rodiny s dětma často musí dost přemejšlet, jestli investovat do techniky nebo třeba do bot pro nejmladšího potomka. QR kód je v tomhle ohledu naprostá zbytečnost, která tu techniku vyžaduje celkem nesmyslně a bez důvodu, protože stejnou úlohu splní jakýkoliv identifikační číslo.


Tento příspěvek byl upraven od Jacka dominikánka: 22 November 2013 - 6:01

  • 2

#36 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2741 příspěvků(y)

Publikováno 22 November 2013 - 8:43

Tak mi osobně je to celkem fuk, pochybuju, že bych zrovna já razila nahánět nějaký sondy :D, jen říkám, když už se  tu mluvilo o tom, že by mělo jít o hru vhodnou pro rodiny s dětma, že se tahle idea příliš neslučuje s vybavením pro pár vyvolených. Představa, že chytrej telefon nebo nejnovější navigaci má "každej" je značně zkreslená, stejně jako nemá zdaleka každej třeba internet v mobilu. A právě rodiny s dětma často musí dost přemejšlet, jestli investovat do techniky nebo třeba do bot pro nejmladšího potomka. QR kód je v tomhle ohledu naprostá zbytečnost, která tu techniku vyžaduje celkem nesmyslně a bez důvodu, protože stejnou úlohu splní jakýkoliv identifikační číslo.

No v rodinách s dětmi budou mít ten smartphone právě ty děti, protože jinak budou v kolektivu dětí úplně out. Ne že by se mi to líbilo, ale tak to prostě dneska chodí.


  • 0

#37 Nemo02

Nemo02

    Nemo02

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 22 November 2013 - 9:32

Tak to já jsem byl out až do 16 let, pak jsem si koupil hloupou nokii (která už byla v té době taky out). Smartphone mám teprve rok, kupoval jsem ho, abych si zahrál wherigo. A ten už je taky na hraně outovosti, protože před pár měsíci vyšel nový model.

 

Jinak kromě akustickovizuálních nažek souhlasím s kiReGPS. Nějak si neumím představit, že by mi to přistálo na střeše. Blikalo, houkalo. Sousedi by se furt ptali, co to mám za nový alarm a za plotem by stál hlouček smutně hledících osob s gpskami a mobily.


Tento příspěvek byl upraven od Nemo02: 22 November 2013 - 10:43

  • 1

#38 Zagloba

Zagloba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 478 příspěvků(y)

Publikováno 22 November 2013 - 9:58

Pokud bude hra koncipována tak, že je to vlastně hon na FTF, tak tam si rodiny s dětmi ani neškrtnou. Takže klidně tam QR kódy mohou být a může se oznamovat pořadí pomocí aplikace, protože FTFkaři patřičné vybavení mají. A pokud se semínka nechají v terénu i pro ty rodiny s dětmi, tak ti už stejně asi nic posílat nebudou.


  • 0
Zastavte zeměkouli, chci vystoupit

#39 ouvalak

ouvalak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 34 příspěvků(y)

Publikováno 22 November 2013 - 10:33

Určitě souhlas s návrhy z úvodu diskuse (Kapsa, Parkis, HaLuMa, Mikeant, dr.vota...), rozumím i obavě Alke04 o přesunech kačerů po jednotlivých dopadech při .

 

Napadá mě:

- nebát se účastnického poplatku. Sníží to počet účastníků a při poplatku 50,- Kč a počtu registrovaných dejme tomu 2.000, je celková suma docela zajímavá. Pak je možnost mít např v ceně CWG (problém s distribucí?). Registrovaní platící účastníci mají jako jediní přístup k on-line informacím. Nemožnost zápisu neregistrovaným platícím účastníkům do logbooku (viz níže)

- v případě dostatku financí vypustit naráz tři balóny na pomyslné ose republiky, aby byla šance pro všechny. Balóny bez návratových modulů, jednodušší pro letový provoz?

 

- žádné hodnotné ceny pro vítěze, kazí to hru.

- nedělat ze stratocachingu žádnou tradici, doladit problémy a zkusit to ještě jednou a konec. Nebo zase až za pár let, jinak reálně hrozí masové vypouštění kešek z letadel....

- možnost vytvoření jakési formy eventu, kam by se mohli zapsat všichni, kdo jsou v logbooku?

 

- na místě dopadu zapisovat pořadí nálezců do provizorního logbooku. Když se do pravidel doplní povinnost účastníků mít s sebou čistý notýsek (investice v řádu korun), většina kačerů si ho vezme s sebou. o a první nálezce se do svého notýsku zapíše jako první a tento logbook je ten jediný správný. Pokud první nálezne NÁHODOU notes nemá, počká se na druhého (třetího,...), který jistě rád poskytne svůj zápisníček. Logbook by se pak stal majetkem prvního nálezce, včetně stratokešky. A to by byla také jediná odměna. Hlášení pomocí SMS brát jen jako info pro pořadatele o nálezu kešky, v klidu až po zapsání se do logbooku. Pak ještě asi povinnost dovézt ke kontrole stratokeš i s logbookem někam na centrální místo.

- s tím souvisí i povinnost prvního nálezce zůstat na místě i se stratokeškou nějakou pevně danou minimální dobu. Vidím tak 2 hodiny, to by mělo stačit i pro ty, kteří se nehoní za FTF, ale chtějí si na stratokešku sáhnout a zalogovat se. Zde vidím právě šanci pro rodiny s dětmi.

- před akcí samotnou provézt důslednou kampaň s vysvětlením a apelem na základy slušného chování. Myslím to vážně - vysvětlit polopaticky lidem, co všechno se nedělá. Stejně se najde pár takových, kterým je vše jedno, hlavně že dosáhnou svého cíle, ale osvěta má svůj smysl. Minimálně by se pak nemělo stát, že se kačer vytahuje ve svém článku zde na webu  (na první stránce - Gleep007), jak díky svému terénnímu autu neřešil parkování a vzal to rovnou na pole za keší!!! To je z mého pohledu prasárna a to nejsem majitel toho pole... a ještě se tím chlubí?!


  • 0

Přátelé - chvátám, chvátám, nemám chvíli klid. Já tam, já tam dávno už měl být. Ne, ne, ne nesnídám, nesvačím, nestihnu to nestačím...


#40 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4214 příspěvků(y)

Publikováno 22 November 2013 - 11:40

No v rodinách s dětmi budou mít ten smartphone právě ty děti, protože jinak budou v kolektivu dětí úplně out. Ne že by se mi to líbilo, ale tak to prostě dneska chodí.

Asi žijete v paralelním vesmíru, pane kolego :D.


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama