Přejít na obsah


Fotka

WAAS / EGNOS na eTrex Legend


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 6:48

Přestože mám funkci WAAS na svém Legendu zapnutou, ještě nikdy se neaktivovala. Ani při nerušeném výhledu na oblohu. Je prosím někdo, komu to na tomto přístroji skutečně v praxi funguje? Díky.
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 8:47

Přestože mám funkci WAAS na svém Legendu zapnutou, ještě nikdy se neaktivovala. Ani při nerušeném výhledu na oblohu. Je prosím někdo, komu to na tomto přístroji skutečně v praxi funguje? Díky.

V dobach, kdy jsem ho mival, jsem ho pri otevrene obloze snadno prijimal....
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 8:53

Ano, na mém Etrex Legendovi byl WAAS / EGNOS k zastižení. Letos jsem ho však neviděl, už jsem taky přemýšlel jestli to nevypli.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 8:54

Přestože mám funkci WAAS na svém Legendu zapnutou, ještě nikdy se neaktivovala. Ani při nerušeném výhledu na oblohu. Je prosím někdo, komu to na tomto přístroji skutečně v praxi funguje? Díky.

Já jsem to zkoušel s GPSMAP 60Cx - někde se psalo, že musí být dobrý výhled na jižní obzor a pak že se zobrazí družice s čísly většími než 32 a to že prý je ono. Tak jsem si našel dobré místo na kopci, skutečně se po delší době chytla nějaká další družice (tuším 39) a občas zase zmizela. A to je vše - deklarovaná přesnost na takhle dobrém místě byla pořád kolem 4 m ať už jsem WAAS zapnul nebo vypnul, prostě žádný rozdíl
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 9:04

Přestože mám funkci WAAS na svém Legendu zapnutou, ještě nikdy se neaktivovala. Ani při nerušeném výhledu na oblohu. Je prosím někdo, komu to na tomto přístroji skutečně v praxi funguje? Díky.


Potvrzuji. Kdyz jsem jeste Legenda pouzival, je tomu asi 2 mesice a prijem mi fungoval. Pozna se to tak, ze se na obrazovce s druzicema obevi v sile signalu pismenko "D" (tusim) a presnost se pise nekdy i na 2metry!
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 16:10

Přestože mám funkci WAAS na svém Legendu zapnutou, ještě nikdy se neaktivovala. Ani při nerušeném výhledu na oblohu. Je prosím někdo, komu to na tomto přístroji skutečně v praxi funguje? Díky.

EGNOS se dá chytat v Čechách a to z družice 33, která je na jihozápadě. Na Moravě a ve Slezku bohužel EGNOS nechytnete. (čím víc na západ, tím lepší signál) Na východ od Prahy chytám EGNOS málo kdy. Jinak střední, jižní a západní Čechy zcela běžně jak na Legendu tak na 60CSxku. Na 60CSxku občas chytnu i 39, ale nikdy se nelogne. Jinak příjem EGNOS se pozná podle písmena "D" ve sloupečku se sílou signálu jednotlivých družic.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 9:05

Ano, na mém Etrex Legendovi byl WAAS / EGNOS k zastižení. Letos jsem ho však neviděl, už jsem taky přemýšlel jestli to nevypli.

Ja to tam mam bezne. Je treba mit aktivovany WAAS v menu nastaveni a mit neruseny vyhled na jizni obzor (20-30° nad obzorem). Data se nacitaji dlouho, nekdy pekelne dlouho. Nekolikrat se mi stalo, ze se nenacetla vubec... nevim proc. Bylo to ale v mistech se spatnym signalem. Pokud vim, je ted EGNOS ve stale stejnem "neostrem" rezimu, ktery funguje jen pro korekce. Pokud ale nepristavate s letadlem podle pristroju, melo by to bohate stacit :-))
edit: druzice 33 a 39 (PRN 120 a 126)
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 19 prosinec 2006 - 11:14

Potvrzuji. Kdyz jsem jeste Legenda pouzival, je tomu asi 2 mesice a prijem mi fungoval. Pozna se to tak, ze se na obrazovce s druzicema obevi v sile signalu pismenko "D" (tusim) a presnost se pise nekdy i na 2metry!

můžu potvrdit. včera jsem měl na větrné flétně (GCJXRD) jsem měl 7 sloupců "D" a přesnost 2 metry. Jakou máte verzi firmware? Mně to hlásí 1.0. Novější se dá pořídit asi jen v servisu, že jo?
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 17:01

EGNOS se dá chytat v Čechách a to z družice 33, která je na jihozápadě. Na Moravě a ve Slezku bohužel EGNOS nechytnete. (čím víc na západ, tím lepší signál) Na východ od Prahy chytám EGNOS málo kdy. Jinak střední, jižní a západní Čechy zcela běžně jak na Legendu tak na 60CSxku. Na 60CSxku občas chytnu i 39, ale nikdy se nelogne. Jinak příjem EGNOS se pozná podle písmena "D" ve sloupečku se sílou signálu jednotlivých družic.

Nevim jak ktere casti Moravy, ale tady u nas (jihozapadni morava) 33-ku chytam celkem bezne. // S tim prijmem dat z EGNOSu nebo kyhovyra je to ale vselijake - vetsina tvrdi, ze by je mel mit sputnik 33 nebo 39. Ted jsem ale zkusmo placl na balkon vedle sebe Geko201 a Legenda, obe shodne nachytaly 03, 07, 16, 18, 19, 21, 22 a nevyplneny sloupecek pro 33. Po chvilce ustaleni prakticky pro vsechny zachycene druzice prihodily Dcko, teda ze data jsou doplnena o korekce. // No, a jak ted moudre hlavy tohle analyzuji? Pokud se nemylim, nevyplneny sloupecek by mel znamenat, ze ta druzice fakt leti tam, kde GPSka predpokladala, ozvala se, ale nepredala kompletni aktualni data. Odkud pak jsou ty korekcni udaje, kteryma se GPSka chlubi?

Ke zcela puvodnimu dotazu - muj Legend ta data chyta, a krome lepsi udavane EPE mam potom opravdu i subjektivni prakticky dojem, ze to funguje a pomaha, a ze pristroj je zamereny presneji.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 17:40

EGNOS se dá chytat v Čechách a to z družice 33, která je na jihozápadě. Na Moravě a ve Slezku bohužel EGNOS nechytnete. (čím víc na západ, tím lepší signál) Na východ od Prahy chytám EGNOS málo kdy. Jinak střední, jižní a západní Čechy zcela běžně jak na Legendu tak na 60CSxku. Na 60CSxku občas chytnu i 39, ale nikdy se nelogne. Jinak příjem EGNOS se pozná podle písmena "D" ve sloupečku se sílou signálu jednotlivých družic.

Vychodneji by to melo byt v pohode z druzice 39, ktera visi nad Indickym oceanem. Pokryti je pro Evropu docela siroke. K tomu, ze by slo korekce chytat z normalnich druzic GPS... tezko, ty je nevysilaji. To ze je sloupecek sedy se mi stava take, ale tezko rict, co to znamena. Spis to podle me ukazuje nemoznost pouziti druzice k navigaci. Korekce jsou signalizovany prave temi "D" sviticimi nad sloupecky.
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 17:40

Díky moc všem za odpovědi. Mám samozřejmě WAAS v přístroji zapnutý, ale vytoužených "déček" jsem se zatím nedočkal. A to jsem ze z Plzně, kde by tedy měl být signál pro EGNOS dobrý. Pokusím se ještě někde na kopci obrnit trpělivostí a vyčkat, zda si to můj Béďa nerozmyslí. Pak mi již snad zbývá jen reklamace přístroje, to však zřejmě bude nekonečná anabáze.

  • 0

#12 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 19 prosinec 2006 - 11:26

Jakou máte verzi firmware? Mně to hlásí 1.0. Novější se dá pořídit asi jen v servisu, že jo?


Mno nevím jak Legend, Ale Vistu flashuji normálně doma přes USB a Garminí aplikaci, pohledej na garmin webu
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 19 prosinec 2006 - 11:35

můžu potvrdit. včera jsem měl na větrné flétně (GCJXRD) jsem měl 7 sloupců "D" a přesnost 2 metry. Jakou máte verzi firmware? Mně to hlásí 1.0. Novější se dá pořídit asi jen v servisu, že jo?

Ja mam v cernobilem Legendu verzi 3.70. Byla tam uz, kdyz jsem pristroj kupoval, ale ke stazeni je taky tady.
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 19 prosinec 2006 - 11:39

můžu potvrdit. včera jsem měl na větrné flétně (GCJXRD) jsem měl 7 sloupců "D" a přesnost 2 metry. Jakou máte verzi firmware? Mně to hlásí 1.0. Novější se dá pořídit asi jen v servisu, že jo?

Jeste k te verzi 1.0... Jenom pro ujisteni, kde jsi se docetl, jakou mas verzi firmware?
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 17:54

To Zlobr: jestli po tech Dckach tak touzis, pridam malickou radu - krome toho, ze si pro jejich lov najdes pekne misto s otevrenym vyhledem na nebe (kopecek, ale pekne funguje i rovnorovna velka placata rovina), dej pristroji taky cas. Zustan na tom miste par minut v klidu. Co jsem vypozoroval, prijem korekcnich dat je o neco pomalejsi nez normalne a vetsinou se 'chytnou' prave az po ustaleni pristroje. Kdyz se porad pohybuju, byt treba jen pomalym krokem, tak kolikrat zadne Dcko neulovim ani v mistech, kde je bezne chytavam...
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 17:57

Díky moc všem za odpovědi. Mám samozřejmě WAAS v přístroji zapnutý, ale vytoužených "déček" jsem se zatím nedočkal. A to jsem ze z Plzně, kde by tedy měl být signál pro EGNOS dobrý. Pokusím se ještě někde na kopci obrnit trpělivostí a vyčkat, zda si to můj Béďa nerozmyslí. Pak mi již snad zbývá jen reklamace přísroje, to však zřejmě bude nekonečná anabáze.

Mne se dnes odpoledne take nepovedlo nic chytit. Je dost mozne, ze byl nejaky vypadek, coz by potvrzoval i tento graf. Jak pises.... zkus vylezt nekam na kopec s vyhledem na jih (rozhodne musis mit na obrazovce druzici 33 nebo 39) a nech tam gps nekolik minut chytat data a uvidis. Myslim si ale, ze chybou prijimace to nebylo.
edit: graf se automaticky meni, takze ted uz tam ta mezera v datech okolo pul treti neni videt. :-((
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 19 prosinec 2006 - 11:41

Mno nevím jak Legend, Ale Vistu flashuji normálně doma přes USB a Garminí aplikaci, pohledej na garmin webu

ok, díky, už jsem to našel. WebUpdater mi hlasí, že mám poslední software.
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 19:03

Mne se dnes odpoledne take nepovedlo nic chytit. Je dost mozne, ze byl nejaky vypadek, coz by potvrzoval i tento graf. Jak pises.... zkus vylezt nekam na kopec s vyhledem na jih (rozhodne musis mit na obrazovce druzici 33 nebo 39) a nech tam gps nekolik minut chytat data a uvidis. Myslim si ale, ze chybou prijimace to nebylo.
edit: graf se automaticky meni, takze ted uz tam ta mezera v datech okolo pul treti neni videt. :-((

Jeste bych upozornil na verzi firmware v GPS, nektere prave ignorovaly test rezim ve kterem cele EGNOS bezi. V novejsi verzi to zas (GARMIN) povolili i v tom test rezimu, tak jestli nemuze byt zakopanej pes v tom :)
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 07 prosinec 2006 - 19:08

Mne se dnes odpoledne take nepovedlo nic chytit. Je dost mozne, ze byl nejaky vypadek, coz by potvrzoval i tento graf. Jak pises.... zkus vylezt nekam na kopec s vyhledem na jih (rozhodne musis mit na obrazovce druzici 33 nebo 39) a nech tam gps nekolik minut chytat data a uvidis. Myslim si ale, ze chybou prijimace to nebylo.
edit: graf se automaticky meni, takze ted uz tam ta mezera v datech okolo pul treti neni videt. :-((

Jeste bych upozornil na verzi firmware v GPS, nektere prave ignorovaly test rezim ve kterem cele EGNOS bezi. V novejsi verzi to zas (GARMIN) povolili i v tom test rezimu, tak jestli nemuze byt zakopanej pes v tom :)
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 563 příspěvků(y)

Publikováno 08 prosinec 2006 - 0:36

[quote]Mne se dnes odpoledne take nepovedlo nic chytit. Je dost mozne, ze byl nejaky vypadek, coz by potvrzoval i tento graf. Jak pises.... zkus vylezt nekam na kopec s vyhledem na jih (rozhodne musis mit na obrazovce druzici 33 nebo 39) a nech tam gps nekolik minut chytat data a uvidis. Myslim si ale, ze chybou prijimace to nebylo.
edit: graf se automaticky meni, takze ted uz tam ta mezera v datech okolo pul treti neni videt. :-(([/quote] Ja jsem dneska WAAS okolo ctvrte chytil v okoli Pruhonic na Legendovi bez problemu - presnost se vysplhala na luxusni 2m! Podminkou je videt na satelit 33, ktery je pomerne nizko nad obzorem, tudiz je potreba si take ohlidat, aby clovek omylem nestinil telem (nestal mezi GPS a druzici 33). Nejlepsi je nechat GPS v klidu lezet na vhodnem miste - prvni chyceni 33 totiz trva okolo 5 minut. Jakmile se objevi prvni "Decko", je potreba jeste chvilku vyckat a ostatni "Decka" zacnou pomerne rychle naskakovat i u ostatnich druzic. Pekny clanek o WAAS (EGNOS) je na skyfly[/quote]H.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama