Přejít na obsah


Fotka

OSM TOPO mapa pro Garmin

garmin linux mapa návod

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
362 odpovědí na toto téma

#121 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 972 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2019 - 16:29

napada me jedna vec....zkus tu mapu priblizit....mozna je jen v zoom levelu, kdy fenix nic nevykresli...


  • 0

#122 Martinnitram

Martinnitram

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 21 leden 2019 - 17:08

Tak jsem plašan.Zkusil jsem ještě jednou.Instalace přes BC nefungovala ani při vyzoomování.Tak jsem zkusil IMG.soubor uložit volně jen do hlavní Garmin složky.. a funguje.;) Díky za mapy dobrá práce

Přiložené miniatury

  • 20190121_165448~01.jpg

  • 0

#123 Balin50

Balin50

    Balin50

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2019 - 11:51

chválim kvalitu máp. pozrel som aj v garmine a zistil som, že majú aj DEM údaje.

mapa rakúska je vynikajúca , nakoľko sú vykreslné cyklotrasy čo v topo AT v4 nie je. Používajú DB s trasami a to sa nezobrazuje.

Keď sa ti chce tak môžeš urobiť celú EU, pre cestovateľov ako stvorené a tiež prejdem na tieto mapy

dík


  • 0
Balin50

HW: Sansung S22 + ADrake+, Garmin Monterra

#124 TerZdeK

TerZdeK

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 22 leden 2019 - 12:20

Díky za tvou práci, bude i zimní téma?


  • 0

#125 milamm

milamm

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 23 leden 2019 - 16:23

Jak je to s kodovanim techto map? Jsou v Unicode? Protoze si chci koupit garmina, ale nove pristroje pry unicode neumi. Tak abych nevyhodil 10000 do kose... Jake pristroje s mapami pouzivate?


  • 0

#126 Balin50

Balin50

    Balin50

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2019 - 12:56

dík za maďarsko. prvá mapa ktorá má cyklotrasy. Obajvil som síce len eurovelo 6 a niečo v budapešti ale aj to je pokrok

ešte raz dík


  • 0
Balin50

HW: Sansung S22 + ADrake+, Garmin Monterra

#127 va3

va3

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 59 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2019 - 13:18

V první řadě DÍK za mapy! Používám je teď jako výchozí a asi u toho zůstanu ;).

A teď prosba. Teda, nevím jestli je to úpně záležitost mapy ...

Byli jsme v Krakově, a tam nějaký dobrák zmapoval každý strom a každou lavičku v parku okolo historického centra města. Nic proti tomu. Ale mapa je kvůli tomu při běžných zoomech značně nepřehledná. Dá se s tím prosím něco udělat už při generování mapy?


  • 0

#128 tomddd

tomddd

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2019 - 13:33

Díky za mapu, dobrá práce!

Zkoušena ČR v etrex30, vypadá moc dobře.

Včera jsem mapu objevil, zkusil, hned v OSM něco opravil a dokreslil v okolí bydliště a dnes už to mám v Garmince  :)

Kamarádi jedou do Vietnamu, šlo by ho přidat prosím?


  • 0

#129 VasaM

VasaM

    VasaM

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2019 - 15:48

Keď sa ti chce tak môžeš urobiť celú EU

Vyrobit jednu mapu pro celou Evropu mě napadlo, ale odhaduji, že by zabrala desítky gigabajtů, což by nikdo nestahoval... Naopak vytvořit mapu pro všechny státy by sice bylo fajn, ale protože vše generuji na svém osobním NB (nemám k dispozici jiný výkonný počítač), tak bych nebyl schopen je nějak rozumně pravidelně aktualizovat. Z toho pohledu mi přijde lepší mi napsat a já daný stát přidám/aktualizuji.

 

Díky za tvou práci, bude i zimní téma?

Stručně - ne. Tedy záleží, co si představuješ pod pojmem zimní téma? Pokud jde jen o přebarvení mapy do modrých odstínů, to lze udělat pomocí souboru TYP (řešilo se to o pár stránek dřív). Pokud jde o přidání dalších informací, tak napiš co by tě konkrétně zajímalo a já to zvážím. Mohl bych přidat běžecké trasy a obrysy sjezdovek, nic dalšího mě nenapadá.

 

Jak je to s kodovanim techto map? Jsou v Unicode? Protoze si chci koupit garmina, ale nove pristroje pry unicode neumi. Tak abych nevyhodil 10000 do kose... Jake pristroje s mapami pouzivate?

Verze do 0.44 používají kódování 1252, teď jsem nově přešel na 1250, takže by měla plně fungovat čeština.

Já mapu provozuji na Etrex 30, vím, že funguje na hodinkách Fenix a Oregonech 6x0, s ostatními GPS nemám zkušenosti.

 

Byli jsme v Krakově, a tam nějaký dobrák zmapoval každý strom a každou lavičku v parku okolo historického centra města. Nic proti tomu. Ale mapa je kvůli tomu při běžných zoomech značně nepřehledná. Dá se s tím prosím něco udělat už při generování mapy?

Co můžu udělat je buď tyto prvky vykreslovat až při větším přiblížení nebo je nevykreslovat vůbec. Na jednu stranu, v přírodě je takový strom dobrý orientační bod a vědět, že za zatáčkou bude lavička se taky hodí, bohužel ve městě jsou tyto informace zbytečné...  Ale můžu zkusit něco vymyslet.

 

Kamarádi jedou do Vietnamu, šlo by ho přidat prosím?

Přidám, třeba nezapomenu i vygenerovat :-).


  • 0
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)

#130 Zagloba

Zagloba

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 478 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2019 - 16:04

... tak bych nebyl schopen je nějak rozumně pravidelně aktualizovat. Z toho pohledu mi přijde lepší mi napsat a já daný stát přidám/aktualizuji.

 

 

Podle mě je lepší neaktualizovaná mapa než žádná mapa.


  • 0
Zastavte zeměkouli, chci vystoupit

#131 VasaM

VasaM

    VasaM

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2019 - 17:14

Podle mě je lepší neaktualizovaná mapa než žádná mapa.

Chápu jak to myslíš, ale popravdě nemám v plánu plýtvat svými zdroji (čas, místo na disku, výpočetní výkon, ...) abych vytvořil mapy, které brzy zastarají a možná je nikdo nikdy ani nepoužije.

 

Proto svůj názor neměním - chce-li kdokoli přidat nový stát, stačí mi napsat. Mimo to celý projekt je na GitHubu včetně návodu, takže není až takový problém si vytvořit mapu i sám.


  • 1
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)

#132 milamm

milamm

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2019 - 18:08

 

Verze do 0.44 používají kódování 1252, teď jsem nově přešel na 1250, takže by měla plně fungovat čeština.

Já mapu provozuji na Etrex 30, vím, že funguje na hodinkách Fenix a Oregonech 6x0, s ostatními GPS nemám zkušenosti.

A jak to tedy je, pokud bych chtěl mapu Řecka nebo Ukrajiny? Nebude to fungovat? Co když budu chtít mapy na výlet přes Slovensko na Ukrajinu? Ptám se asi jak blbej, ale nerozumím tomu.


  • 0

#133 VasaM

VasaM

    VasaM

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2019 - 18:17

Možná by bylo jednodušší napsat o jaké zařízení se jedná. Kódování 1252 značí, že chybí diakritika u některých znaků (to řeší 1250). Mapy postupně zaktualizuji, aby se to sjednotilo.

Každopádně si myslím (nemám to jak ověřit), že tyto mapy budou fungovat na všech zařízeních Garmin, pouze u starších modelů je možné, že špatně vykreslí diakritiku.
  • 0
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)

#134 milamm

milamm

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2019 - 18:24

Nevím o jaké zařízení se jedná, zjišťuji informace před koupí. Možná GPSMAP 66st, možná něco jiného. Každopádně Unicode asi nefunguje na nových přístrojích nikde, protože je to záměr. Takže tomu pořád nerozumím. Jak se zobrazí ukrajinská nebo řecká mapa s kodováním 1250? Nebo je tam jiné? Co se stane, pokud tam budu chtít mít českou, ukrajinskou i řeckou mapu současně?


Tento příspěvek byl upraven od milamm: 24 leden 2019 - 18:26

  • 0

#135 VelkyVezir

VelkyVezir

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2019 - 22:18

Díky VasaM za skvělou práci! Bylo by možné přidat Španělsko? 5 lidí by to už příští týden velmi ocenilo :-)


  • 0

#136 VasaM

VasaM

    VasaM

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2019 - 10:01

Nevím o jaké zařízení se jedná, zjišťuji informace před koupí. Možná GPSMAP 66st, možná něco jiného. Každopádně Unicode asi nefunguje na nových přístrojích nikde, protože je to záměr. Takže tomu pořád nerozumím. Jak se zobrazí ukrajinská nebo řecká mapa s kodováním 1250? Nebo je tam jiné? Co se stane, pokud tam budu chtít mít českou, ukrajinskou i řeckou mapu současně?

No stačí mi informace, že jde o něco novějšího. Co se unicode týče, tak například můj postarší Etrex 30 ho umí. A nevidím důvod, proč by ho neměli umět ani novější přístroje (i když u Garminu člověk nikdy neví). Na webu je teď Česko i v unicode - můžete si ho vyzkoušet.

 

A co se týče staršího kódování. Zjednodušeně: Na začátku bylo ASCII v rozsahu 7 bitů (128 znaků). To pokrylo anglickou abecedu (velká a malá písmena), číslovky a několik dalších znaků. Ale každý znak se ukládá jako bajt (8 bitů, 256 znaků), tudíž polovina toho bajtu zůstala nevyužita. A to právě využívá většina kódování, která původní ASCII rozšíří o dalších 128 znaků (teda spíše 64 pro malou a 64 pro velkou variantu písmena). To stačí třeba pro češtinu, ale nikoli pro celou Evropu nebo třeba čínštinu. Proto vznikl unicode, který využívá více bajtů a je tak schopný pokrýt prakticky neomezené množství znaků.

No a tyto různá kódování nejsou mezi sebou zrovna kompatibilní. Respektive, pokud by se nepoužívala vůbec diakritika (tedy by se používalo pouze těch 7 základních bitů ASCII), mělo by vše fungovat dobře, pouze u znaků s diakritikou nebo u zcela speciálních znaků hrozí, že se vykreslí špatně nebo povedou k chybě zařízení.

 

Aby to nebylo tak jednoduché, ještě se do toho vkládá generátor map. Ten podle nastavené znakové sady převádí nepodporované znaky na jiné. Např. ukrajinské Мукачеве převede na Mukacheve (nejedná se o překlad, pouze o českou transkripci, kterou provedl generátor mapy). Tudíž když nastavím kódování mapy na ASCII, tak bude fungovat na všech zařízeních, ale připravíme se o diakritiku. Kódováním 1252 možná odstavím nejstarší přístroje (otázkou je, zda je někdo používá?) a přidám částečnou podporu diakritiky. Kódování 1250 umožní plnohodnotnou češtinu (a další východoevropské jazyky), ale poběží jen na novějších přístrojích (na starších dojde zřejmě k chybnému vykreslování diakritiky, ale mapy by měli v pořádku fungovat). No a unicode přidá podporu azbuky a dalších jazyků, ale funkčnost nedokážu předpovědět...

 

 

Díky VasaM za skvělou práci! Bylo by možné přidat Španělsko? 5 lidí by to už příští týden velmi ocenilo :-)

Připraveno, jak nebudu potřebovat noťas, nechám ho vygenerovat.


  • 0
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)

#137 h0--

h0--

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 141 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2019 - 10:34

Mimo to celý projekt je na GitHubu včetně návodu, takže není až takový problém si vytvořit mapu i sám.

Přesně tak, za tohle moc dík.

 

 

(Což vlastně umožňuje, aby se to generovalo decentralizovaně a pak jen uploadnulo na ten centrální server ke stažení... ale asi by s tím bylo kolem ještě nějaký drbání.)


  • 0

Lovím zážitky a zakládám body. | https://openstreetmap.cz/

 

#138 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 14 515 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2019 - 10:38

S tim nefungovanim Uniciode je to takhle...

 

Vsechny ty novejsi GPS, vcetne tech nejposlednejsich Unicode pochoipitelne podporuji. Problem je v zabezpeceni map. Ze odemknout Garmini mapu umi kazde decko, je znama vec. Proto u Garminu vymysleli novy zpusob zabezpeceni na bazi elektronickeho podpisu. Jenze i to se dokazalo obejit...

 

A ted prichazi trochu spekulace, osobne se mi to jeste nepovedlo overit. Ale vsechny mapy prodavane Garminem, ktere podporuji Unicode, jsou zaroven i zabezpecene podpisovym klicem. A aby jim lidi tu novou ochranu neobesli, do nejnovejsich firmware v GPSkach pridali, ze pokud je mapa v Unicode, musi byt zamcena klicem.

 

... a proto to na novych GPSkach s Unicode nefunguje. (A kradeni map to taky nepomohlo, jen to zlodeji ukradnou v jinem kodovani...)

 

Aneb, jak rikam uz dlouho, Garmin dela vsechno pro to, aby jej lide prestali kupovat...


  • 3

#139 milamm

milamm

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2019 - 10:43

A nevidím důvod, proč by ho neměli umět ani novější přístroje (i když u Garminu člověk nikdy neví). Na webu je teď Česko i v unicode - můžete si ho vyzkoušet.

Je to údajně kvůli ochraně map. Takže ono to funguje, ale jen u koupených map. O OSM to zahlásí, že není odemčená. Na vlastní oči jsme neviděl, ale vyčetl jsem na anglických fórech.


  • 1

#140 VasaM

VasaM

    VasaM

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 25 leden 2019 - 11:42

Aha, tak to jsem netušil. No prostě klasické Gamiňácké řešení... Každopádně, na web jsem nahodil menší dotazník, tak budu rád, když mi ho vyplníte.


  • 0
Mapy pro přístroje Garmin: http://www.garmin.vasam.cz (GitHub)





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:garmin, linux, mapa, návod

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama